Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Kučeravý retríver: Charakteristika plemena

Kučeravý retríver, známy tiež ako kučeravosrstý retriever, je plemeno psov, ktorého pôvod sa datuje až do 18. storočia. Tento väčší, mocný pes s nápadne kučeravou srsťou je považovaný za najpôvodnejšieho zo všetkých retrieverov. Jeho predkami boli vodné španiele, labradorské psy a pudle.

 

Kučeravý retríver

 

Kučeravý retríver

 

Tento pes je vynikajúcim pomocníkom pri love, dokáže vo vode vyňuchať zastrelené vtáky a priniesť ich poľovníkovi. Je to skvelý spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú outdoorovým aktivitám. Kučeravý retríver má nepremokavú srsť, ktorá ho chráni pred studenou vodou, a preto je ideálny aj pre vodné aktivity.

Kučeravý retríver je veľmi inteligentný a oddaný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Je to skvelý spoločník pre rodiny s deťmi, pretože má radi deti a sú veľmi trpezliví s nimi. Tento pes je tiež veľmi aktívny a potrebuje veľa pohybu, takže je dôležité, aby mal dostatok času na beh a hranie sa. Ak hľadáte verného a oddaného spoločníka, kučeravý retríver je skvelou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Kučeravý retríver je považovaný za najpôvodnejšieho zo všetkých retrieverov. Jeho pôvod sa datuje už od roku 1800, kedy sa prvýkrát objavil v Anglicku. Toto plemeno vzniklo krížením kanadského St. John’s Dog s vodnými španielmi a s predchodcami pudlov, neskôr s pointermi a setrami.

Tento pes bol pôvodne vyšľachtený na lov vtákov a kačiek, ktoré boli zastrelené pri lovu a následne prinášané svojmu majiteľovi. Vďaka svojej výbornej plaveckej schopnosti a odvážnosti bol kučeravý retríver vynikajúcim pomocníkom pri love vodnej zveri.

Plemeno sa postupne rozšírilo po celom svete a dnes patrí medzi obľúbené retrívre. Je uznávané aj FCI, ktorá ho zaradila do skupiny číslo 8 – Prinášače, sliediče, vodné psy, konkrétne do sekcie číslo 1 s názvom Prinášače.

Kučeravý retríver je jedinečný vďaka svojej kučeravej srsti, ktorá ho odlišuje od ostatných retrieverov. Toto plemeno je vynikajúcim spoločníkom pre každú rodinu, pretože je inteligentný, vyrovnaný, spoľahlivý a odvážny.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Kučeravý retríver je stredne veľký pes s ideálnou kohútikovou výškou psov 68,5 cm a súk 63,5 cm pri hmotnosti okolo 30 kg. Tento pes má klenutý hrudný kôš a rovný chrbát, s krkom stredne dlhým. Chvost má pomerne krátky, rovno nesený a kučeravý.

 

Hlava a oči

Hlava kučeravého retrívra je dlhá s plochou lebkou a mocným dlhým ale nie končitým ňucháčom. Oči sú hnedé alebo tmavohnedé. Uši sú menšie.

 

Srsť a farba

Srsť kučeravého retrívra je kučeravá, krátka a bez podsady. Toto plemeno má dva odtiene farby: čierny a liver (pečeňovo hnedý).

 

Telo a končatiny

Telo kučeravého retrívra tvorí klenutý hrudný kôš a rovný chrbát. Končatiny sú silné a rovné.

 

Zdravie a potenciálne problémy

Kučeravý retríver môže byť náchylný na dyspláziu bedrového kĺbu. Je dôležité, aby majiteľ sledoval zdravie svojho psa a pravidelne ho kontroloval u veterinára.

 

Zuby

Kučeravý retríver má mocné čeľuste a silné zuby. Je dôležité, aby majiteľ dbal na zdravie zubov svojho psa a pravidelne ho kontrololval u veterinára. Najlepšie psy, plemena psov pre prvých majiteľov

Celkovo je kučeravý retríver inteligentný a pracovitý pes, ktorý má rád vodu. Je priateľský, znášanlivý a prispôsobivý. Tento pes je dobrým poľovným psom, používaným predovšetkým na vodné práce.

 

Povaha a správanie Kučeravý retríver

 

Povaha a správanie Kučeravý retríver

 

Kučeravý retríver je plemeno psov, ktoré je známe svojou inteligenciou, priateľskosťou a vyrovnanosťou. Tieto psy sú ideálnymi spoločníkmi pre rodiny s deťmi, ale aj pre jednotlivcov, ktorí hľadajú verného a spoľahlivého psa.

Tento pes sa ľahko učí nové veci a má silný pud na to, aby sa páčil svojim majiteľom. Je veľmi priateľský a prítulný, a preto sa ľahko stáva súčasťou rodiny. Okrem toho je kučeravý retríver aj nezávislý a sebavedomý, čo ho robí ideálnym psom pre ľudí, ktorí hľadajú psa, ktorý má vlastnú myseľ a nebojí sa ju použiť.

Kučeravý retríver je tiež odvážny a spoľahlivý, čo ho robí ideálnym psom pre rôzne typy práce. Tento pes je schopný pracovať ako vodný pes, sliedič, ale aj ako lovec. Okrem toho je kučeravý retríver aj veľmi nezávislý, čo znamená, že sa dokáže správať samostatne, bez toho, aby potreboval neustálu pozornosť svojho majiteľa.

Vzhľadom na svoju inteligenciu a vyrovnanosť je kučeravý retríver tiež veľmi ľahko trénovateľný. Tento pes dokáže rýchlo pochopiť nové povely a rýchlo sa naučí nové triky. Okrem toho je kučeravý retríver aj veľmi zvedavý, čo znamená, že sa dokáže zaujímať o nové veci a rád objavuje nové miesta.

Výcvik a výchova

Kučeravý retríver je plemenom, ktoré je veľmi inteligentné a má prirodzenú túžbu spolupracovať s človekom. Preto je výcvik a výchova tohto psa veľmi dôležitá. Kučeravý retríver je vynikajúci pomocník pri love, dokáže vo vode vyňuchať zastrelené vtáky a priniesť ich poľovníkovi. Jeho výcvik by mal byť preto zameraný na tréning jeho prirodzených schopností.

Výcvik kučeravého retrívra nie je náročný, ale vyžaduje si trpezlivosť a dôslednosť. Je potrebné začať s výcvikom už v ranom veku, aby sa pes naučil poslúchať svojho majiteľa a rozvíjal svoje schopnosti. Kučeravý retríver je veľmi citlivý pes a preto by sa mal výcvik robiť s láskou a pochopením. Je dôležité, aby bol výcvik pozitívny a nebol spojený s trestom.

Výchova kučeravého retrívra by mala byť zameraná na vývoj jeho prirodzených vlastností. Tento pes potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto by mal byť vychovávaný v rodine, kde bude mať dostatok priestoru na beh a hranie. Je dôležité, aby bol pes socializovaný a naučený správajúcim sa v spoločnosti ľudí a iných zvierat.

Výcvik kučeravého retrívra by mal zahŕňať tréning poslušnosti, tréning loveckých schopností a tréning agility. Kučeravý retríver je veľmi učenlivý pes a dokáže sa naučiť rôzne triky a zručnosti. Preto je dôležité, aby bol výcvik rôznorodý a zaujímavý. Je potrebné, aby bol výcvik prispôsobený konkrétnemu psu a jeho schopnostiam.

Výcvik a výchova kučeravého retrívra nie sú náročné, ale vyžadujú si trpezlivosť a dôslednosť. Je potrebné, aby bol výcvik pozitívny a nebol spojený s trestom. Kučeravý retríver je vynikajúci spoločník a pomocník, ktorý dokáže priniesť veľa radosti a potešenia svojmu majiteľovi. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Využitie a práca Kučeravý retríver

 

Využitie a práca Kučeravý retríver

 

Kučeravý retríver je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené na poľovnícke účely, najmä na vodné práce. Títo psi sú známi svojou vytrvalosťou a schopnosťou pracovať v ťažkých podmienkach. Ich svalnaté nohy a dobre klenutý hrudný koš im umožňujú plávať aj v silnom prúde a nepriaznivých podmienkach.

Kučeraví retríveri sú vynikajúcimi loveckými psami a používajú sa predovšetkým na vodné práce, ako sú aportovanie, lov morských vtákov a iné. Ich hustá a tvrdá kučeravá srst im umožňuje pracovať aj v chladnej vode a chráni ich pred poveternostnými vplyvmi. Ich výdrž a vytrvalosť sú vynikajúce, čo ich robí ideálnymi spoločníkmi pre lovca.

Kučeraví retríveri majú zvláštne nároky na pohyb a zamestnanie. Vyžadujú si veľa fyzickej aktivity a potrebujú byť zamestnaní. Ak nie sú dostatočne zamestnaní a nevyužijú svoju energiu, môžu sa stať deštruktívnymi a začať ničiť veci v dome.

Títo psi sú skupina 8 – retrívre, ktorí sú vynikajúcimi loveckými psami a používajú sa na aportovanie a iné vodné práce. Kučeravý retríver je jedným z troch retrívrov, spolu s hladkosrstým a labradorským retríverom. Sú vynikajúcimi spoločníkmi pre lovca a vodné práce.

V závislosti od tréningu a zamestnania môžu kučeraví retríveri pracovať aj ako sliediče a lovecké psy na súši. Ich vynikajúca vôňa a schopnosť zisťovať stopu zvierat robia z nich ideálnych sliedičov. Sú to vynikajúci psi, ktorí sa dokážu prispôsobiť a pracovať v rôznych podmienkach.

V súčasnosti mnoho majiteľov kučeravých retríverov používa svoje psy aj na rôzne športové aktivity a súťaže, ako je napríklad agility alebo obedience. Tieto aktivity pomáhajú udržiavať psa v dobrej kondícii a zlepšujú jeho poslušnosť.

Vzhľadom na ich vynikajúce lovecké schopnosti a schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach sú kučeraví retríveri ideálnymi spoločníkmi pre lovca a majiteľa, ktorí hľadajú psa na vodné práce.

 

Chyby a nedostatky

Pri posudzovaní Kučeravého retrívera sa musia brať do úvahy niektoré chyby a nedostatky, ktoré môžu ovplyvniť jeho vzhľad a správanie.

Jednou z hlavných chýb môže byť nevhodná veľkosť a proporcie tela. Ak pes nie je dobre stavaný a má nezrovnalosti v proporciách, môže to ovplyvniť jeho pohyb a celkový vzhľad. Taktiež, ak má pes telesné abnormality alebo poruchy v správaní, musí byť vylúčený z posudzovania.

Ďalšou chybou môže byť nevhodná farba srsťe. Kučeravý retríver má byť buď čierna alebo pečeňová, ale nie strieborná alebo biela. Ak pes má farbu srsťe, ktorá sa líši od stanovených farieb, môže to ovplyvniť jeho hodnotenie.

Okrem toho, kučeravá srsť môže byť ďalšou chybou, ak nie je správne staraná a upravovaná. Ak srsť nie je dostatočne upravená, môže to viesť k tvorbe uzlov a zmatených kučier, čo môže ovplyvniť celkový vzhľad psa.

V neposlednom rade, nedostatky v správaní môžu byť ďalšou chybou, ktorá sa musí brať do úvahy pri posudzovaní Kučeravého retrívera. Ak pes má problémy s poslušnosťou alebo agresivitou, môže to ovplyvniť jeho hodnotenie a schopnosť byť použitý ako pracovný pes.

 

Záver

 

Kučeravý retríver je plemeno psa, ktorého vlastnosti ho robia ideálnym spoločníkom pre aktívnych majiteľov. Sú to verní a oddaní psi, ktorí sa radi zapájajú do rôznych aktivít a majú vynikajúci čuch.

Toto plemeno je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí, čo z neho robí skvelého spoločníka pre tréning a výcvik. Kučeravý retríver má vynikajúce vlastnosti na love a vode, a preto je ideálnym psom pre poľovníkov a milovníkov vodných športov.

Je dôležité si uvedomiť, že kučeravý retríver potrebuje veľa pohybu a stimulácie, a preto nie je vhodný pre majiteľov, ktorí nemajú čas a energiu na jeho starostlivosť.

Ak hľadáte psa, ktorý je verný, oddaný a plný energie, kučeravý retríver by mohol byť pre vás ideálnou voľbou. Je to skvelý spoločník pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a zábavu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button