Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Zlatý retríver: Popis, charakteristika, a starostlivosť

Zlatý retríver je jedno z najpopulárnejších plemien psov na svete. Toto plemeno sa vyznačuje svojou priateľskou a veselou povahou, čím získava srdcia mnohých majiteľov. Zlatý retríver je veľmi inteligentný a poslušný pes, ktorý sa rýchlo učí rôzne triky a povely. Jeho pôvodným využitím bolo lovenie vodnej hydiny, no dnes sa často využíva aj ako spoločník a rodinný pes.

 

Zlatý retríver

 

Zlatý retríver

 

Zlatý retríver má stredne veľký, vyvážený a súmerný rámec s mohutnou, dobre osvalenou kostrou. Má priestorný hrudník, rovné predné a svalnaté zadné končatiny. Je to pes, ktorý sa vyznačuje elegantnou chôdzou bez kolísania a rovným chrbtom. Jeho priemerná dĺžka života je 10 až 13 rokov.

Ak hľadáte psa, ktorý bude verným a oddaným spoločníkom, zlatý retríver je skvelou voľbou. Toto plemeno sa vyznačuje vysokou potrebou pozornosti a energie, preto si vyžaduje pravidelný tréning a cvičenie. Zlatý retríver je tiež veľmi znášanlivý a môže sa dobre prispôsobiť rôznym rodinným situáciám. V tomto článku sa dozviete viac o pôvode, vzhľade, povahovej charakteristike a starostlivosti o zlatého retrívra.

 

História a Pôvod

Zlatý retríver je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v 19. storočí v Spojenom kráľovstve. Jeho pôvod sa datuje do roku 1868, kedy Lord Tweedmouth začal program šľachtenia, ktorého cieľom bolo vytvoriť dokonalého psa pre lov vodnej zveri. Najlepšie psy, plemena psov pre prvých majiteľov

 

Lord Tweedmouth a Zlatý Retriever

Lord Tweedmouth, vlastným menom Sir Dudley Marjoribanks, bol vikomt Harcourt a britským politikom, ktorý sa zaujímal o chov psov. Jeho záujem o vytvorenie nového plemena sa začal, keď kúpil psa menom Nous na trhovisku v Brighton v roku 1865. Nous bol žltý retríver s vlnitou srsťou a Lord Tweedmouth sa rozhodol použiť jeho krv ako základ pre svoj chovný program.

Lord Tweedmouth chcel vytvoriť psa, ktorý by bol schopný pracovať ako lovecký pes, ale zároveň by mal príjemnú povahu a bol by vhodný ako spoločník pre rodiny. Použil preto žltého retrívra, ktorý sa narodil vo vrhu čiernych retríverov, a dnes už neexistujúceho tweedskeho vodného španiela.

Po niekoľkých rokoch šľachtenia a kríženia sa podarilo Lordovi Tweedmouthovi vytvoriť nové plemeno, ktorému dal názov Zlatý retríver. Tento pes sa stal veľmi populárnym a dnes je jedným z najobľúbenejších plemien na svete. Najlepší spoločenský pes : TOP 13 plemien

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Zlatý retríver je stredne veľkého, vyváženého a súmerného rámca. Toto plemeno psa má mohutnú, dobre osvalenú kostru, umožňujúcu elegantnú chôdzu bez kolísania. Jeho hrudník je priestorný a má rovné predné a svalnaté zadné končatiny. Chrbát je rovný, v bedrovej časti krátky. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

Farba a Srsť

Zlatý retríver má srst, ktorá je hustá, hladká a lesklá. Farba srsti môže byť žltá, krémovej až zlatohnedá. Tento odtieň zlatej farby môže byť od takmer bielej, cez klasickú zlatú farbu až po tmavo jantárovú. Srsť na ušiach, chvoste a nohách je kratšia, zatiaľ čo srsť na tele je dlhšia.

Hlava a Oči

Hlava Zlatého retrívra je široká a hlboká. Lebka je široká, s mierne zaoblenými lícnymi kostami. Oči sú tmavé, stredne veľké, s mierne podlhovastým tvarom. Výraz očí je jasný, inteligentný a priateľský.

Chvost a Uši

Chvost Zlatého retrívra je stredne dlhý, hrubší na základni a postupne sa zužuje k špičke. V klidu by mal byť nesený rovno alebo mierne dole. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a priliehajú k hlave.

Hrudník a Zadné Končatiny

Hrudník Zlatého retrívra je hlboký a priestorný. Predné končatiny sú rovné a svalnaté, s krátkymi a silnými kosťami. Zadné končatiny sú svalnaté a dobre uhlové, umožňujúce silný a výbušný odraz.

Celkovo je Zlatý retríver priateľský, inteligentný a jemný pes, ktorý je vhodný ako spoločník pre deti, nevidiacich, canisterapeuta a pomocníka polície a pohotovostných služieb. Jeho charakteristické vlastnosti sú vernosť, oddanosť a priateľskosť.

 

Povaha a Temperament

 

Povaha a Temperament

 

Zlatý retríver je známy svojou priateľskou a temperamentnou povahou. Títo psi sú veľmi inteligentní a majú silnú naviazanosť na svojho majiteľa. Sú to skvelí spoločníci pre rodiny, ktoré hľadajú verného a láskavého psa. Pes k deťom 10 najlepších psov pre deti

Povaha zlatého retrívera je veľmi jemná a mierumilovná. Títo psi sú veľmi priateľskí a dobre sa vychádzajú s deťmi aj ostatnými domácimi zvieratami. Sú to skutoční rodinní psi, ktorí milujú byť v blízkosti svojho majiteľa. Zlatý retríver je veľmi vnímavý a empatický, a vždy sa snaží vyhovieť svojmu majiteľovi. Najlepšie psy do rodiny :9 nejlepších plemien psov

Zlatý retríver je tiež skvelým spoločníkom pre aktívnych ľudí. Títo psi majú veľa energie a radi sa zapájajú do rôznych aktivít. Sú skvelí spoločníci pri behu, turistike alebo vodných športoch. Títo psi sú tiež veľmi učenliví a radi sa učia nové veci.

Celkovo, zlatý retríver je skvelým spoločníkom pre rodiny aj aktívnych jednotlivcov. Jeho priateľská a jemná povaha robí z neho skutočného miláčika.

 

Starostlivosť a zdravie

Zlatý retríver je plemeno psa, ktoré vyžaduje primeranú starostlivosť a pozornosť, aby mohol byť zdravý a šťastný. V tejto sekcii sa dozviete o najdôležitejších aspektoch starostlivosti o srsť, výživu a kosti a o zdravotných problémoch, ktoré môžu ovplyvniť zdravie vášho psa. Najobľúbenejšie plemena psov 10 obľúbených plemien psov

 

Starostlivosť o Srsť Zlatý retríver

 

Starostlivosť o Srsť Zlatý retríver

 

Srsť zlatého retrívra je jeho najvýraznejšou vlastnosťou, a preto je dôležité venovať jej primeranú pozornosť. Zlatý retríver má hustú a dlhú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie a starostlivosť. Pravidelné česanie pomáha odstrániť mŕtve chlpy a zabrániť tvorbe uzlov a matiek. Zároveň pomáha stimulovať kožu a udržiavať zdravie srsťových folikulov.

Okrem toho je dôležité pravidelne kúpať zlatého retrívra, aby sa udržala čistota a zdravie jeho srsť. Pri kúpaní sa odporúča používať šampóny a kondicionéry, ktoré sú určené pre plemená s dlhou a hustou srsťou.

 

Výživa a Kosti

Správna výživa a starostlivosť o kosti sú pre zlatého retrívra kľúčové pre udržanie zdravia a vitality. Pri výbere krmiva sa odporúča zvoliť kvalitné krmivo, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny. Zlatý retríver je náchylný na dyspláziu bedrových kĺbov, preto by mal mať dostatok vápnika a fosforu v strave.

Okrem toho je dôležité zabezpečiť zlatému retríverovi primeraný pohyb a cvičenie, aby sa udržali jeho kosti a svaly v dobrej kondícii. Pravidelné prechádzky a hry sú pre zlatého retrívra ideálnym spôsobom, ako udržať jeho telo v dobrej kondícii. Vlasové hnojivo šampón

 

Zdravotné Problémy

Zlatý retríver je náchylný na niektoré zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť jeho zdravie a pohodu. Jedným z najčastejších problémov je dysplázia bedrových kĺbov, ktorá môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu. Okrem toho môže zlatý retríver trpieť aj epilepsiou, ktorá môže mať vplyv na jeho kvalitu života.

Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a sledovať zdravotný stav zlatého retrívra, aby sa včas odhalili a liečili prípadné zdravotné problémy. Pravidelné očkovanie a antiparazitická ochrana sú tiež dôležité pre udržanie zdravia vášho psa.

 

Výcvik a Aktivity Zlatý retríver

 

Výcvik a Aktivity Zlatý retríver

 

Zlatý retríver je plemeno, ktoré je veľmi vhodné na rôzne aktivity a výcvik. Títo psi sú veľmi inteligentní a radi sa učia nové veci. Výcvik zlatého retrívera je pomerne jednoduchý a vyžaduje jemný prístup.

Aportovanie a Lov

Aportovanie je jedna z najobľúbenejších aktivít pre zlatého retrívra. Títo psi sú vynikajúcimi aportérmi a prinášačmi. Aportovanie môže byť veľmi zábavné pre psa i majiteľa. Okrem aportovania sa zlatí retríveri v minulosti používali aj na lov. Toto plemeno má v sebe základné lovecké inštinkty a dokáže pracovať s rôznymi druhmi zveri.

 

Canisterapeut a Vodiaci Pes

Zlatý retríver je tiež veľmi vhodným psom pre canisterapiu a ako vodiaci pes. Títo psi majú veľké srdce a radi pomáhajú ľuďom. Canisterapia je forma terapie, ktorá využíva zvieratá na liečenie ľudí. Zlatý retríver sa v tejto oblasti veľmi dobre uplatní. Vodiaci pes je pes, ktorý pomáha ľuďom s rôznymi zdravotnými problémami. Zlatý retríver sa môže stať vynikajúcim vodiacim psom, pretože má v sebe veľa energie a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

Zlatý retríver je tiež vhodným psom pre rôzne kynologické športy. Tieto psi sú veľmi rýchli a zruční, čo ich robí vynikajúcimi pre agility, obedience a flyball. Výcvik zlatého retrívera na tieto športy vyžaduje veľa trpezlivosti a času, ale výsledok stojí za to.

Celkovo je zlatý retríver veľmi vhodným psom pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Títo psi sú veľmi inteligentní a radi sa učia nové veci. Výcvik zlatého retrívera je jednoduchý a vyžaduje jemný prístup. Okrem toho, zlatý retríver sa môže uplatniť v rôznych oblastiach, ako je canisterapia, vedenie nevidiacich a kynologické športy.

 

Nákup a Cena

Zlatý retríver je plemeno psa, ktorého kúpa vyžaduje zváženie niekoľkých faktorov. Pri výbere šteniatka je dôležité zvoliť si renomovaného chovateľa, ktorý má zdravé a dobre socializované šteniatka.

Pri nákupe je potrebné zvážiť aj cenu. Cena zdravého šteniatka tohto plemena sa pohybuje okolo 660 EUR. Avšak, je dôležité byť opatrný pri výbere chovateľskej stanice a skontrolovať, či vybraný chovateľ vykonal zdravotné kontroly a očkovanie.

Pri nákupe šteniatka je potrebné zvážiť aj ďalšie náklady, ako sú náklady na výživu, ošetrovanie a tréning. Zlatý retríver je plemeno, ktoré vyžaduje veľa pohybu a aktivity, takže majiteľ by mal byť pripravený na pravidelné prechádzky a tréningy.

 

Pri kúpe zlatého retrívra je dôležité zvážiť, či je toto plemeno vhodné pre daného majiteľa. Zlatý retríver je veľmi priateľský a oddaný pes, ktorý sa dobre hodí do rodiny s deťmi. Avšak, majitelia by mali byť pripravení na vysokú úroveň aktivity a potrebu veľa pozornosti a tréningu.

Celkovo, nákup zlatého retrívra je dôležitou investíciou, ktorá si vyžaduje zváženie niekoľkých faktorov vrátane ceny, pôvodu šteniatka a vhodnosti tohto plemena pre daného majiteľa.

 

Zhrnutie

 

Zlatý retríver je populárne plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou zlatou srsťou a priateľskou povahou. Toto plemeno má priemernú dĺžku života 10-12 rokov. Zlatý retríver potrebuje veľa pohybu a aktivity, preto je dôležité, aby mal dostatok času na prechádzky a hry.

Výchova zlatého retrívra by mala byť dôsledná a trpezlivá. Toto plemeno je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí, ale zároveň môže byť aj tvrdohlavé. Je dôležité, aby sa mu venovala pozornosť a aby bol vedený jemným a pozitívnym spôsobom.

 

Zlatý retríver je skvelý spoločník pre rodiny s deťmi, pretože je veľmi milý a láskavý. Toto plemeno je tiež vhodné pre ľudí, ktorí majú radi pohyb a aktívny životný štýl. Zlatý retríver má radi vodu a sú skvelí plavci, takže sa môžu stať skvelými spoločníkmi pre ľudí, ktorí majú radi vodné športy.

Vzhľadom na svoju priateľskú a milú povahu, zlatý retríver sa dobre vychádza s ostatnými psami a zvieratami. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi prírodu a chcú si užiť aktívny životný štýl s milým a verným spoločníkom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button