Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Poľský chrt: Pôvod, Charakteristika a Použitie

Poľský chrt, známy aj ako Chart Polski, je majestátne plemeno psa, ktoré pochádza z Poľska. Toto plemeno patrí medzi najväčšie chrty, pričom samci dosahujú výšku až 80 cm a sučky až 75 cm. Sú dobre osvalené a robustné, no zároveň elegantné a pôvabné v pohyboch.

 

Poľský chrt

 

Poľský chrt

 

Ako poľovný pes má Poľský chrt bystrý zrak a pri prenasledovaní koristi dokáže dosiahnuť vysokú rýchlosť. Sú však aj lojálni a milí spoločníci, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou pre rodiny. Aj keď môžu byť občas nezávislé a tvrdohlavé, s náležitým výcvikom a socializáciou môžu dobre vychádzať s inými psami a domácimi miláčikmi.

História tohto plemena siaha až do 13. storočia, kde ich poľská šľachta používala na lov veľkej zveri, ako sú vlci a medvede. Dnes je Poľský chrt uznávaný ako národné plemeno Poľska a pre svoju krásu, atletickosť a láskavý temperament si získal celosvetovú obľubu.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Poľský chrt je starobylé psie plemeno, ktoré sa vyskytovalo v Európe už v 13. storočí. Jeho pôvod sa datuje do obdobia, keď sa vlci začali stávať nebezpečím pre ľudí a dobytok. Poľský chrt bol vyšľachtený na lov vlkov a iných druhov diviakov.

Pôvodne sa poľský chrt vyskytoval v oblasti, ktorá dnes patrí do Poľska. V priebehu času sa však rozšíril aj do iných krajín, vrátane Ruska, Maďarska a Slovenska. Poľský chrt sa stal obľúbeným medzi poľovníkmi, pretože bol rýchly, silný a vytrvalý. Poľské psy všetkých 5 plemien psov z Poľska

V priebehu histórie bol poľský chrt krížený s inými plemenami, aby sa zlepšili jeho lovické vlastnosti. Napríklad bol krížený s maďarským chrtom, aby sa zvýšila jeho rýchlosť a s anglickým chrtom, aby sa zlepšila jeho schopnosť loviť zajačiky.

Dnes sa poľský chrt stále používa na lov, ale je tiež obľúbený ako spoločník. Jeho temperament je miernejší ako u iných chrtov a je to veľmi oddaný pes. Poľský chrt je považovaný za jedno z najväčších plemien chrtov, s hmotnosťou až 40 kg a výškou až 80 cm.

 

Všeobecný vzhľad

 

Všeobecný vzhľad

 

Polský chrt, tiež známy ako Chart Polski, je pes veľkého vzrastu a silného svalstva. Jeho vzhľad je štíhly, ale statnejší ako iné chrtie plemena. Tento pes má výrazné oči a čulý, prenikavý pohľad.

Hlava polského chrta je dlhá a nesená vzpriemenne. Má mierny, ale znateľný čelný sklon a uši vo forme listu ruže. Tlama môže byť o niečo dlhšia a pysky sú úzke. Oči sú výrazné a tmavé.

Krku je dlhý a svalnatý, čo spolu s hlbokou hruďou a dobre vtiahnutým bruškom tvorí silné telo. Chvost je dlhý, nízko nasadený a na konci ohnutý nahor, nosený sviešane.

Srsť polského chrta je krátka, hladká a lesklá. Môže byť rôznych farieb, vrátane čiernej, bielej, hnedo-čiernej a iných. Vlasové hnojivo šampón

Celkový vzhľad poľského chrta je silný a elegantný. Jeho svalnaté telo a výrazné rysy vytvárajú impozantný dojem.

 

Charakter a správanie Poľský chrt

 

Charakter a správanie Poľský chrt

 

Polský chrt je sebavedomé plemeno, ktoré je odťažené k cudzím ľuďom a zvieratám. Má skvelé lovecké inštinkty a je vytrvalým lovcom, ktorý dokáže bežať rýchlosťou až 70 km/h. Jeho povaha je veľmi odhodlaná a smelá, čo mu umožňuje dobre plniť svoju loveckú rolu.

Tento pes je tiež veľmi inteligentný a ľahko sa učí. Má vynikajúce pracovné vlastnosti a je schopný pracovať na prívesnom vozíku krvi. Jeho energia a pohyblivosť ho robia vhodným pre športové aktivity.

Napriek tomu, že je Polský chrt odtiahnutý k cudzím ľuďom, je veľmi oddaný svojmu majiteľovi a dobre si rozumie s deťmi. Pokiaľ je správne vychovaný, môže byť skvelým spoločníkom pre celú rodinu.

Vzhľadom na jeho lovecké inštinkty by mal byť Poľský chrt vedený na vodítku, pokiaľ sa nachádza v blízkosti zvierat. Vzhľadom na jeho veľkosť a energiu potrebuje pravidelný pohyb a dostatok priestoru na pohyb.

 

Chov a výchova

 

Chov Poľského chrta vyžaduje od chovateľov určitú mieru zodpovednosti a starostlivosti. Je dôležité, aby chovateľ mal preukaz o pôvode zvieraťa a aby sa riadil podmienkami chovnosti stanovenými KCHCH. Pre riadený chov Poľského chrta je nevyhnutná čistokrvnosť osvedčená preukazom o pôvode.

Výchova Poľského chrta je rovnako dôležitá ako jeho chov. Je potrebné venovať sa mu s láskou a trpezlivosťou, a to od jeho najútlejšieho veku. Poľský chrt je inteligentný a ľahko sa učí, avšak vyžaduje určitú mieru disciplíny.

Je dôležité, aby sa Poľský chrt socializoval s inými zvieratami a ľuďmi. Je to dôležité pre jeho správanie v spoločnosti a pre jeho fyzické a psychické zdravie. Výchova Poľského chrta by mala byť postavená na pozitívnom posilňovaní a odmene za správne správanie.

Chov Poľského chrta vyžaduje aj určitú mieru fyzickej aktivity. Poľský chrt má veľmi rýchly beh a potrebuje dostatok pohybu. Je potrebné, aby sa chovateľ staral o jeho fyzickú kondíciu a aby mu poskytol dostatok možností na beh a pohyb.

Výchova Poľského chrta by mala byť založená na jeho prirodzených potrebách a instinktoch. Chovateľ by mal byť informovaný o správaní Poľského chrta a o jeho potrebách. Je dôležité, aby sa Poľský chrt cítil v bezpečí a aby bol šťastný.

 

Zdravotné problémy

 

Polský chrt je plemeno, ktoré je obvykle zdravé a bez výrazných zdravotníckych problémov. Avšak, ako u všetkých plemien, sú niektoré zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť toto plemeno.

Jedným z najvýznamnejších zdravotných problémov, ktorý môže postihnúť polského chrta, je dysplázia bedrového kĺbu. Táto podmienka môže byť veľmi bolestivá a môže viesť k obmedzeniu pohybu psa. Je dôležité, aby majitelia polských chrtov zaistili, aby ich psy boli pravidelne vyšetrovaní na túto podmienku veterinárom.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý môže postihnúť polského chrta, je dilatačná kardiomyopatia. Táto podmienka ovplyvňuje srdcový sval a môže viesť k srdcovému zlyhaniu. Majitelia by mali byť pozorní na príznaky, ako sú kašeľ, dýchavičnosť a únava, a mali by svojho psa pravidelne kontrolovať veterinárom.

Ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžu ovplyvniť poľského chrta, zahŕňajú:

  • Glaukom
  • Hypotyreóza
  • Von Willebrandova choroba
  • Dermatomyositida

Majitelia by mali byť obozretní a mali by pravidelne kontrolovať svojho psa na príznaky týchto podmienok. Ak majú nejaké obavy, mali by sa obrátiť na veterinára.

 

Plemeno podľa FCI

Poľský chrt, tiež známy ako Chart Polski, je psie plemeno, ktoré patrí do skupiny chrtov podľa FCI. Táto skupina zahŕňa plemená psov, ktoré sú určené na lov pomocou zraku.

Podľa FCI má Poľský chrt číslo 333 a patrí do druhej sekcie tejto skupiny. Táto sekcia zahŕňa drsnosrsté chrtie plemená ako Írsky vlkodav, Škótsky jelení pes a Barzoj. Poľský chrt má krátkosrsté osrstenie a je najväčším z krátkosrstých chrtov.

Poľský chrt má dlhé a štíhle telo s dlhými a štíhlymi nohami. Má výrazné svaly a je pomerne silný. Jeho uši sú zvyčajne stočené a jeho výška sa pohybuje od 70 do 80 cm. Jeho proporcie sú dobre vyvážené a jeho celkový vzhľad je elegantný a graciózny.

Poľský chrt je energický, samostatný a vytrvalý pes. Má sebavedomú a ostražitú povahu a vyžaduje dôslednú výchovu a výcvik. Jeho pôvodné využitie bolo na lov vysoké zveri, ale dnes sa využíva aj ako spoločník.

V súčasnosti sa Poľský chrt nachádza v rôznych krajinách sveta, vrátane Poľska, kde sa plemeno vyvinulo. Je to plemeno s bohatou históriou a je veľmi obľúbené medzi majiteľmi chrtov.

 

Porovnanie s inými plemenami Poľský chrt

 

Porovnanie s inými plemenami Poľský chrt

 

Poľský chrt je jedným z najväčších plemien chrťov na svete a má výrazné podobnosti s inými plemenami, ako je saluki, barzoj, perský chrt a zver. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z týchto podobností a rozdielov.

 

Saluki

Saluki a Poľský chrt sú si veľmi podobní vzhľadom a majú mnoho spoločných vlastností, ako je napríklad rýchlosť a vytrvalosť. Oba plemená sú tiež veľmi inteligentné a lojálne k svojim majiteľom. Avšak, saluki majú dlhšie chlpy a sú o niečo menší ako Poľský chrt.

 

Barzoj

Barzoj a Poľský chrt sú si veľmi podobní vzhľadom a majú mnoho spoločných vlastností, ako je napríklad rýchlosť a vytrvalosť. Oba plemená sú tiež veľmi inteligentné a lojálne k svojim majiteľom. Avšak, barzoj má dlhšie chlpy a je o niečo väčší ako Poľský chrt.

 

Perský chrt

Perský chrt a Poľský chrt sú si veľmi podobní vzhľadom a majú mnoho spoločných vlastností, ako je napríklad rýchlosť a vytrvalosť. Oba plemená sú tiež veľmi inteligentné a lojálne k svojim majiteľom. Avšak, perský chrt má dlhšie chlpy a je o niečo menší ako Poľský chrt.

 

Lov zveri

 

Poľský chrt bol pôvodne chovaný na lov zveri a stále sa využíva na túto činnosť. V porovnaní s inými plemenami, ako je napríklad saluki alebo perský chrt, Poľský chrt má väčšiu silu a svalstvo, čo mu umožňuje loviť väčšie zvieratá. Avšak, Poľský chrt nie je taký jemný ako ostatné krátkosrsté chrty a nesmie byť hrubý ani apatický.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button