Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Fila sv. Michala plemeno psa: Všetko o plemene

Fila sv. Michala je plemeno psa, ktoré má svoje korene v Portugalsku. Toto plemeno je známe svojou silou a inteligenciou, čo ho robí ideálnym pre dobytkársku prácu a stráženie majetku. Fila sv. Michala má silnú a svalnatú postavu, ktorá mu umožňuje tvrdo pracovať v každom počasí.

 

Fila sv. Michala

 

Fila sv. Michala

 

Toto plemeno sa vyznačuje svojou odvahou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Fila sv. Michala je veľmi inteligentný pes, ktorý sa ľahko učí a rýchlo si zapamätá nové veci. Toto plemeno je tiež známe svojou schopnosťou chrániť svojho majiteľa a jeho majetok.

Ak hľadáte psa, ktorý je silný, inteligentný a oddaný, Fila sv. Michala môže byť ideálnou voľbou pre vás. Toto plemeno sa vyznačuje svojou schopnosťou tvrdo pracovať a ochraňovať svojho majiteľa, čo ho robí ideálnym pre dobytkársku prácu a stráženie majetku.

História a Pôvod

 

História a Pôvod

19. Storočie

Fila sv. Michala, známa aj ako portugalská fila, je plemeno psa, ktoré pochádza z ostrova São Miguel na Azorských ostrovoch. Toto plemeno sa vyvinulo v 19. storočí a bolo používané na stráženie dobytka a majetku.

Portugalsko

Fila sv. Michala je jedným z portugalských plemien psov a je považovaná za národné plemeno. Toto plemeno je veľmi populárne v Portugalsku a je často používané na stráženie majetku a lovu diviny. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

Brazília

Fila sv. Michala sa tiež stala populárnou v Brazílii, kde sa jej plemeno vyvinulo do podoby brazilského filu. Toto plemeno sa používa na stráženie majetku a lovu diviny.

Pôvod fily sv. Michala je úzko spojený s dobytkárskou kultúrou Azorských ostrovov a Portugalska. Toto plemeno bolo vyvinuté na základe potreby strážiť dobytok a majetok pred vlkmi a inými predátormi. Fila sv. Michala je známa svojou odvahou, silou a inteligenciou, ktoré jej umožňujú pracovať aj v náročných podmienkach.

V súčasnosti je Fila sv. Michala stále populárna ako dobytkársky pes, ale tiež ako pes na stráženie majetku a ochranu ľudí. Toto plemeno sa vyznačuje svojou vernosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi.

 

Fyzické Vlastnosti Fila sv. Michala

 

Fyzické Vlastnosti Fila sv. Michala

 

Fila sv. Michala je silný a inteligentný dobytkársky pes, ktorý je vyhľadávaný pre svoje fyzické atribúty, ktoré mu umožňujú tvrdo pracovať v každom počasí. Tento skvelý dobytkársky pes je tiež vhodný na stráženie majetku a ochranu ľudí.

Výška

Fila sv. Michala je veľký pes s výškou v kohútiku od 65 do 75 centimetrov pre samcov a od 60 do 70 centimetrov pre samice.

Srsť

Srsť fily sv. Michala je krátka, hustá a hrubá. Má dvojitú vrstvu srsti, ktorá mu umožňuje pracovať aj v extrémnych podmienkach. Farba srsti je väčšinou čierna alebo tmavohnedá s bielymi alebo hnedými znakmi.

 

Hlava

Hlava fily sv. Michala je mohutná a široká, s veľkými čeľusťami. Má široký čumák a dobre vyvinuté pysky.

 

Oči

Oči fily sv. Michala sú stredne veľké a šikmé. Majú tmavú farbu a sú umiestnené hlboko v hlave.

 

Uši

Uši fily sv. Michala sú stredne veľké a v tvare trojuholníka. Sú umiestnené vysoko na hlave a sú nosené vzpriamene.

Krk

Krk fily sv. Michala je silný a svalnatý. Je krátky a dobre osvalený.

 

Trup

Trup fily sv. Michala je silný a svalnatý. Má hlboký hrudník a dobre osvalený chrbát. Jeho brucho je dobre zaťažené a mohutné.

Celkovo je Fila sv. Michala veľký a mohutný pes s výraznými fyzickými vlastnosťami, ktoré mu umožňujú tvrdo pracovať v každom počasí a byť skvelým dobytkárskym psom.

 

Povaha a Správanie Fila sv. Michala

 

Povaha a Správanie Fila sv. Michala

 

Fila sv. Michala je plemeno psa s veľmi temperamentnou povahou. Tento pes je inteligentný a učenlivý, zároveň svojmu majiteľovi a jeho rodine veľmi oddaný.

 

Inteligentný

Fila sv. Michala je považovaná za veľmi inteligentné plemeno psov. Tento pes rýchlo pochopí nové príkazy a dokáže sa naučiť aj zložitejšie úlohy. Vďaka svojej inteligencii je tento pes vhodný na rôzne psovodské disciplíny, ako sú napríklad agility, obedience alebo rôzne druhy výcviku.

Pokojný

Fila sv. Michala je plemeno psa s pokojnou povahou. Tento pes je veľmi mierumilovný a nemá sklon k agresivite voči ľuďom. Aj keď sa môže stať, že sa pes bude brániť, keď sa cíti ohrozený, všeobecne platí, že je to veľmi priateľský pes.

 

Poslušný

Fila sv. Michala je plemeno psa, ktoré je veľmi poslušné voči svojmu majiteľovi. Tento pes sa veľmi radi učí nové veci a snaží sa vyhovieť svojmu majiteľovi. S pravidelným tréningom a výchovou môže byť tento pes veľmi poslušný a spoľahlivý spoločník.

Fila sv. Michala je teda plemeno psa s veľmi zaujímavou povahou. Tento pes je inteligentný, pokojný a poslušný, čo ho robí vhodným spoločníkom pre ľudí, ktorí hľadajú verného a spoľahlivého psa.

 

Zdravie a Starostlivosť

Zdraví

Fila sv. Michala je plemeno psa, ktoré je celkovo zdravé a nemá veľa zdravotných problémov. Avšak, ako u každého psa, aj u tohto plemena sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Medzi najbežnejšie problémy patria dysplázia bedrového kĺbu, problémy s očami a kožné problémy. Je dôležité pravidelne kontrolovať zdravie psa u veterinára a dodržiavať odporúčané očkovacie plány.

Výživa

Fila sv. Michala potrebuje vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny a vitamíny. Je dôležité zabezpečiť, aby pes mal dostatok bielkovín a tukov. Výber krmiva by mal zohľadňovať vek, hmotnosť a aktivitu psa. Odporúča sa kŕmiť psa dvakrát až trikrát denne a zabezpečiť mu dostatok čerstvej vody.

Starostlivosť

 

Fila sv. Michala má hustú a dlhú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité psa pravidelne česať a strihať mu srsť. Tiež je dôležité pravidelne kontrolovať zuby, aby sa predišlo zubnému kameňu a zápachom z úst. Je odporúčané pravidelne vykonávať prehliadky u veterinára a dodržiavať odporúčané očkovacie plány.

 

Využitie

Fila sv. Michala je vynikajúci pes, ktorý má množstvo využití. Nasledujúce podsekcie poskytnú prehľad o tom, ako tento pes môže byť využitý. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Strážny Pes

Fila sv. Michala je vynikajúci strážny pes. Je veľmi asertívny k cudzincom a dokáže ochrániť svoj domov a svojich majiteľov. Tento pes má silný inštinkt na ochranu a dokáže sa postaviť proti akémukoľvek nebezpečenstvu. Jeho silná a robustná postava a jeho ostrý zmysel pre vnímanie z neho robia vynikajúceho strážneho psa.

 

Dobytkársky Pes

Fila sv. Michala je vynikajúci dobytkársky pes. V jeho rodnej krajine je tento pes vyhľadávaný chovateľmi dobytka pre fyzické atribúty, ktoré mu umožňujú tvrdo pracovať v každom počasí. Jeho silná postava a jeho schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach robia z neho vynikajúceho dobytkárskeho psa.

 

Pastiersky Pes

Fila sv. Michala je tiež vynikajúci pastiersky pes. Jeho silný inštinkt na ochranu a jeho schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach mu umožňujú úspešne ochraňovať stáda a viesť ich na pastvu. Jeho silná postava a jeho schopnosť pracovať v ťažkých podmienkach robia z neho vynikajúceho pastierskeho psa.

 

Spoločník

Fila sv. Michala je vynikajúci spoločník. Je veľmi inteligentný a oddaný svojim majiteľom. Je to pes, ktorý sa veľmi dobre prispôsobí svojmu okoliu a dokáže sa stať verným a milujúcim spoločníkom. Jeho priateľská povaha a jeho schopnosť byť verným spoločníkom robia z neho vynikajúceho spoločníka pre každého, kto si chce získať verného a oddaného priateľa.

Celkovo je Fila sv. Michala vynikajúci pes, ktorý má množstvo využití. Jeho silná postava, jeho inteligencia a jeho oddanosť robia z neho vynikajúceho spoločníka a pracovného psa.

 

Výcvik a Chov

 

 

 

Majiteľ

Majiteľ Fila sv. Michala by mal byť zodpovedný a skúsený s výchovou a tréningom psov. Toto plemeno je veľmi silné a inteligentné, takže potrebuje majiteľa, ktorý bude schopný poskytnúť mu primeranú starostlivosť a tréning. Majiteľ by mal byť pripravený na to, že Fila sv. Michala bude potrebovať veľa pohybu a fyzickej aktivity, ako aj na to, že bude potrebovať veľa pozornosti a trpezlivosti pri tréningu.

 

Výcvik

Fila sv. Michala je veľmi inteligentný pes, takže je dôležité začať s tréningom čo najskôr. Majiteľ by mal začať s jednoduchými povely, ako sú „Sadni“ a „Ľahni“, a postupne sa posúvať k zložitejším povoliam. Je dôležité, aby bol tréning konzistentný a pozitívny, aby sa pes necítil znechutený alebo vystrašený.

 

Pri tréningu Fila sv. Michala je dôležité používať pozitívne posilňovanie, ako sú odmeny a pochvaly, aby sa pes cítil motivovaný a zaujatý. Majiteľ by mal byť trpezlivý a nevyhýbať sa opakovaniu povely, kým pes nebude schopný ju splniť na prvýkrát.

 

Chov

Fila sv. Michala je veľký a silný pes, takže je dôležité, aby bol chovateľ zodpovedný a skúsený. Je dôležité, aby bol pes správne socializovaný a vychovaný, aby bol schopný žiť v harmónii s inými zvieratami a ľuďmi.

Je tiež dôležité, aby bol pes správne stravovaný a poskytnutý mu primeraný pohyb a fyzickú aktivitu. Fila sv. Michala je dobytkársky pes, takže by mal byť chovaný v prostredí, kde bude mať prístup k dostatočnému množstvu pohybu a práce.

 

Pri chove Fila sv. Michala je tiež dôležité dbať na jeho zdravie a starostlivosť o srst a pokožku. Majiteľ by mal pravidelne kontrolovať zdravotný stav psa a navštevovať veterinára, ak je to potrebné.

 

Klasifikácia

FCI

Fila sv. Michala je plemeno psa uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) pod kódom 340 v skupine 2 – Pinčové a knírači, molossoidné plemena a švajčiarskych salašníckych psov.

Skupina

V skupine Pinčové a knírači, molossoidné plemena a švajčiarskych salašníckych psov, Fila sv. Michala patrí do sekcie molossoidné plemena. Táto skupina plemien je charakteristická svojou silnou a mohutnou postavou, hrubou kožou, silnými kosťami a silnými svalmi.

Molossoidní Plemena

 

Molossoidné plemena sú plemena psa, ktoré majú silnú a mohutnú postavu, hrubú kožu, silné kosti a svaly. Patria sem napríklad bulmastif, doga, mastif, neapolitánsky mastif, rottweiler a bernardýnsky salašnícky pes. Fila sv. Michala patrí medzi tieto plemená.

Pinčové a Knírači

Pinčové a knírači sú plemena psa, ktoré majú malú až strednú postavu, krátku srst a vyznačujú sa živým temperamentom. Patria sem napríklad čivava, jazvečík, knírač, pinč a schnauzer. Fila sv. Michala sa od týchto plemien značne líši svojou veľkou a mohutnou postavou a hrubou kožou.

Fila sv. Michala je teda silné a mohutné plemeno psa, ktoré patrí medzi molossoidné plemena a skupinu Pinčové a knírači.

 

Porovnanie s Inými Plemenami

 

Fila Brasileiro

Fila sv. Michala a Fila Brasileiro sú si v mnohých ohľadoch podobné. Obe plemená sú veľmi silné, majú veľkú fyzickú silu a sú vhodné na zaháňanie dobytka. Fila Brasileiro je však o niečo väčší ako Fila sv. Michala a má silnejšiu stavbu tela. Fila Brasileiro je tiež o niečo agresívnejší ako Fila sv. Michala a vyžaduje si skúseného majiteľa. Na druhej strane, Fila sv. Michala je vhodnejšia pre rodiny s deťmi a je o niečo menej náročná na tréning.

Vlk

Fila sv. Michala a vlk sú dva veľmi odlišné druhy zvierat, ale majú niektoré spoločné vlastnosti. Obe druhy majú silné zuby a sú schopné zahnať dobytok. Vlk je však oveľa väčší a silnejší ako Fila sv. Michala a je tiež omnoho nebezpečnejší pre ľudí. Vlk sa tiež nedá chovať ako domáce zviera a vyžaduje si špeciálne prostredie a tréning. Fila sv. Michala je vhodná pre rodiny s deťmi a je oveľa menej nebezpečná ako vlk.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button