Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Sussexský španiel: Charakteristika plemena

Sussexský španiel, alebo Sussex Spaniel, je plemeno psov, ktoré pochádza z Veľkej Británie. Jeho názov zodpovedá pôvodu, keďže sa vyvinul v hrabstve Sussex v 18. storočí. Sussexský španiel je stredne veľký pes s hmotnosťou okolo 20 kg a výškou v kohútiku okolo 38 cm. Je to pes, ktorý má silné kosti a svaly, ale zároveň je pomerne krátky a robustný.

 

Sussexský španiel

 

Sussexský španiel

 

Sussexský španiel je považovaný za inteligentné plemeno s dobrým zmyslom pre vnímanie a chápanie. Jeho povaha je priateľská a spoločenská, čo z neho robí vhodného spoločníka pre rodiny s deťmi. Je to pes, ktorý má radi pohyb a aktivity, ale zároveň sa dokáže prispôsobiť aj k pokojnejšiemu životnému štýlu. Sussexský španiel je tiež známy svojou schopnosťou sledovať stopu a štekať, aby upozornil na zver, čo ho robí vhodným pre lov.

 

História Sussexského Španiela

 

História Sussexského Španiela

Pôvod

Sussexský španiel je plemeno loveckých psov, ktoré vzniklo v 18. storočí v hrabstve Sussex v Anglicku. Jeho pôvod sa však nedá presne určiť, pretože jeho predkovia nie sú známi. Podľa niektorých teórií však môže pochádzať z kríženia kokeršpaniela, anglického špringra a clumberšpaniela.

 

Vývoj

Čistokrvný chov sussexského španiela sa začal až v roku 1795, kedy si ho obľúbil chovateľ Augustus Elliot Fuller. Plemeno sa rýchlo rozšírilo po celom Anglicku a stalo sa obľúbeným loveckým psom. V 19. storočí bolo chovateľmi vyšľachtených niekoľko typov sussexského španiela, ktoré sa líšili veľkosťou, farbou srsti a spôsobom lovu.

V súčasnosti je sussexský španiel ohrozeným plemenom a jeho početnosť sa neustále znižuje. Jeho chov sa preto snažia podporovať chovatelia a organizácie zaoberajúce sa ochranou plemien psov.

 

Charakteristika Sussexského Španiela

 

Charakteristika Sussexského Španiela

 

Sussexský španiel je pôvodom z Anglicka a patrí medzi stredne veľké plemená. Tento pes je známy svojou pracovitosťou, vytrvalosťou a schopnosťou loviť v hustom podraste. Okrem toho má aj veľmi priateľskú a láskavú povahu, ktorá z neho robí skvelého spoločníka pre celú rodinu.

 

Vzhľad

Sussexský španiel má stredne veľkú hlavu so širokými ušami a tmavými očami. Jeho srsť je krátka, hustá a lesklá, s charakteristickými červenohnedými a bielej farbou. Tento pes má silnú a dobre osvalenú postavu, s hlbokým hrudníkom a silnými nohami.

 

Povaha

Sussexský španiel je veľmi priateľský a láskavý pes, ktorý sa dobre znáša s deťmi aj s ostatnými zvieratami. Má vysokú úroveň energie a potrebuje veľa pohybu a cvičenia. Tento pes je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí, čo z neho robí skvelého spoločníka na tréning a súťaže.

 

Zdravie

Sussexský španiel je pomerne zdravé plemeno, ale môže trpieť niektorými zdravotnými problémami, ktoré sú bežné u iných plemien. Medzi tieto problémy patrí dysplázia bedrového kĺbu, problémy so zubami a očami, a kožné alergie. Je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a starostlivo sledovať zdravie svojho psa. To je charakteristika Sussexského španiela.

 

Starostlivosť o Sussexského Španiela

 

Starostlivosť o Sussexského Španiela

 

Sussexský španiel je spoločenský pes a vyniká svojou priateľskou a láskavou povahou. Starostlivosť o tohto psa vyžaduje primeranú výživu, fyzickú aktivitu a správnu toaletu.

 

Výživa

Sussexský španiel potrebuje kvalitnú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Jeho strava by mala obsahovať vyvážený pomer bielkovín, tukov, sacharidov a vlákniny. Odporúča sa kŕmiť ho 2-3 krát denne a zabezpečiť mu prístup k čistej vode.

Pri výbere krmiva je dôležité zvoliť kvalitné krmivo, ktoré zodpovedá potrebám tohto plemena. Je dôležité zvoliť krmivo s nízkym obsahom obilnín a vysokým obsahom mäsa.

 

Fyzická aktivita

Sussexský španiel je aktívny pes a potrebuje dostatok fyzickej aktivity. Odporúča sa mu poskytnúť minimálne 30 až 60 minút fyzickej aktivity denne. Môže sa jednať o prechádzky, behanie, plávanie alebo iné aktivity.

Je dôležité zabezpečiť mu dostatok pohybu, aby sa mu predišlo nadváhe a zdravotným problémom. V prípade, že pes nie je dostatočne fyzicky aktívny, môže mať sklon priberať.

 

Toaleta

Sussexský španiel potrebuje pravidelnú starostlivosť o srst a zuby. Jeho srst by mala byť čistá a bez uzlov. Odporúča sa kartáčovať ho minimálne raz týždenne.

Okrem toho, je dôležité dbať na to, aby mal pes čisté zuby. Odporúča sa mu čistiť zuby minimálne raz týždenne a pravidelne mu poskytovať zubnú hygienu.

Pri starostlivosti o tohto psa je dôležité dbať na jeho zdravie a zabezpečiť mu dostatok pohybu a primeranú výživu. Šampón na vlasy

 

Sussexský Španiel ako domáci miláčik

 

Sussexský Španiel ako domáci miláčik

 

Sussexský španiel je skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl. Toto plemeno je známe svojou priateľskou a prispôsobivou povahou, čo z neho robí skvelého domáceho miláčika.

 

Vzťah k deťom

Sussexský španiel je veľmi priateľský a hravý pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi. Je to skvelý spôsob, ako deti naučiť zodpovednosti a starostlivosti o zvieratá. Avšak, keďže je to lovecké plemeno, je dôležité, aby deti boli naučené, že nie je vhodné dráždiť alebo vyrušovať psa, keď spí alebo odpočíva.

 

Vzťah k iným zvieratám

Sussexský španiel sa dobre vychádza s inými domácimi zvieratami, najmä ak s nimi vyrastie. Avšak, keďže je to lovecké plemeno, môže mať tendenciu prenasledovať menšie zvieratá, ako sú napríklad mačky alebo králičky. Je dôležité, aby bol pes pod dohľadom, keď sa stretne s inými zvieratami, najmä ak ich nepozná.

Celkovo je Sussexský španiel skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku. Avšak, keďže je to lovecké plemeno, je dôležité, aby bol pes dostatočne trénovaný a vedený, aby bol bezpečný pre seba aj pre ostatných. Kedy je pes dospelý: Vývojové etapy a znaky dospelosti

 

Tréning Sussexského Španiela

Sussexský španiel je inteligentný a vytrvalý pes, ktorý sa rýchlo učí a je ochotný spolupracovať s majiteľom. Správny tréning môže pomôcť zabezpečiť, aby bol váš sussexský španiel šťastný a zdravý a aby sa správal primerane v rôznych situáciách.

 

Základný tréning

Základný tréning sussexského španiela by mal zahŕňať poslušnosť, sociabilizáciu a základné povely. Poslušnosť je kľúčová pre to, aby pes počúval a reagoval na vaše povely. Sociabilizácia je dôležitá pre to, aby sa pes naučil správať sa v rôznych situáciách a s rôznymi ľuďmi a zvieratami. Základné povely, ako sú „sedni“, „lež“, „príď“ a „ostatok“, by mali byť zvládnuté v rámci základného tréningu.

Pri tréningu sussexského španiela je dôležité používať pozitívne posilňovanie. To znamená, že sa odmeňuje správanie, ktoré chcete vidieť, a ignoruje sa správanie, ktoré nechcete. Odmenou môže byť pamlsok, hračka alebo slovná pochvala.

 

Pokročilý tréning

Pokročilý tréning sussexského španiela môže zahŕňať rôzne aktivity, ako sú agility, obedience, a lov. Agility je skvelý spôsob, ako udržať sussexského španiela v kondícii a zlepšiť jeho koordináciu. Obedience tréning sa zameriava na zdokonaľovanie poslušnosti psa a jeho schopnosti reagovať na rôzne povely. Lov je prirodzenou činnosťou pre sussexského španiela, a tak môže byť účinným spôsobom, ako ho udržať aktívneho a zamestnať jeho zmysly.

Pri pokročilom tréningu sussexského španiela je dôležité zabezpečiť, aby bol pes fyzicky a psychicky pripravený na danú aktivitu. Je tiež dôležité používať pozitívne posilňovanie a postupovať v pomalom tempe, aby sa pes mohol postupne zvyknúť na nové povely a aktivity.

Celkovo je tréning sussexského španiela dôležitým spôsobom, ako zabezpečiť, aby bol pes šťastný a zdravý a aby sa správal primerane v rôznych situáciách. Správny tréning môže tiež pomôcť upevniť väzbu medzi psom a jeho majiteľom.

 

Zhrnutie

Sussexský španiel je pôvodom z Veľkej Británie a bol pôvodne chovaný na stopovanie zveri. Je to spoločenský pes, ktorý je obvykle priateľský k deťom a iným psom. Pri nedostatku pohybu má sklon k priberaniu na váhe, takže by mal mať dostatok cvičenia a zdravej stravy.

Tento pes má hmotnosť medzi 18 a 23 kg a výšku medzi 38 a 41 cm. Je to chápavý a vnímavý žiak, ale zároveň trocha tvrdohlavý, takže výcvik musí byť dôsledný. Sussexský španiel sleduje stopu so štekaním, čím poľovníkovi podľa tónu hlasu oznamuje o akú zver sa jedná.

Výživa je dôležitá pre zdravie tohto psa, preto by mala byť vyvážená a zdravá. Royal Canin ponúka špeciálnu krmivu pre sussexských španielov, ktorá im poskytuje všetky potrebné živiny a vitamíny. Okrem toho by mali mať prístup k čistej vode po celý deň.

Sussexský španiel má priemernú dĺžku života medzi 12 a 13 rokov. Medzi zdravotné problémy, ktoré môžu mať, patrí dysplázia bedrového kĺbu, náchylnosť na obezitu a ušné infekcie. Preto by mali byť pravidelne veterinárne kontrolovaní a starostlivo sledovaní.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button