Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pastor Garafiano: Charakteristika plemena

Pastor Garafiano je španielska plemenná ovčiarska rasa pôvodom z ostrova La Palma na Kanárskych ostrovoch. Táto rasa ovčiarskeho psa má kužeľovitú hlavu, žltohnedú srsť a pokojnú povahu. Pastor Garafiano bol vyšľachtený krížením s belgickými ovčiakmi a inými pôvodnými plemenami.

 

Pastor Garafiano

 

Pastor Garafiano

 

Tieto psy sú známe svojou schopnosťou pasť kozy a ovce na strmých a skalnatých terénoch. Sú veľmi oddaní a ochranári, čo ich robí skvelými spoločníkmi pre pastierov. Pastor Garafiano je jednou z najcennejších plemien na Kanárskych ostrovoch, a to nielen kvôli svojej schopnosti pastieriť, ale aj kvôli svojmu kultúrnemu a historickému významu.

V súčasnosti existuje Asociación Española del Perro Pastor Garafiano, ktorá sa zameriava na ochranu a zachovanie tejto plemennej rasy. Rasa je uznávaná španielskou Real Sociedad Canina de España a zaradená do skupiny 1, sekcie 1 Medzinárodnej kynologickej federácie. Ak hľadáte verného a oddaného psa, Pastor Garafiano môže byť skvelou voľbou pre vás. Šampón na vlasy

 

História

 

História

 

Pôvod Pastora Garafiano

Pastor Garafiano je plemeno ovčiarskeho psa, ktoré pochádza z ostrova La Palma v Kanárskych ostrovoch. Jeho názov pochádza z oblasti Garafía, kde bolo toto plemeno najrozšírenejšie. Pastor Garafiano bol oficiálne uznávaný Real Sociedad Canina de España v roku 2003. Toto plemeno sa vyvinulo z miestnych psov, ktoré boli krížené s inými plemenami ovčiarskych psov, ktoré boli dovezené na ostrov.

 

Recuperácia

V 20. storočí sa počet Pastorov Garafiano výrazne znížil kvôli rôznym faktorom, ako sú mestizácia s inými plemenami psov a zmeny v poľnohospodárskej výrobe. V 80. rokoch 20. storočia bola založená Asociácia Española del Perro Pastor Garafiano a v roku 1991 bola založená skupina Grupo de Trabajo Para La Recuperación del Pastor Garafiano, ktorá sa zameriavala na obnovu tohto plemena.

 

Asociácia Española del Perro Pastor Garafiano

Asociácia Española del Perro Pastor Garafiano bola založená v roku 1980 s cieľom chrániť a zachovať Pastor Garafiano. Táto organizácia sa zameriava na propagáciu tohto plemena a organizuje rôzne podujatia, ako sú výstavy a súťaže.

 

Grupo de Trabajo Para La Recuperación del Pastor Garafiano

Grupo de Trabajo Para La Recuperación del Pastor Garafiano bola založená v roku 1991 s cieľom obnoviť počet Pastorov Garafiano na ostrove La Palma. Táto organizácia sa zameriava na zlepšenie kvality tohto plemena, propagáciu a organizovanie rôznych podujatí.

V súčasnosti sa Pastor Garafiano stáva stále populárnejším ako spoločník a psík na prechádzky. Toto plemeno je známe svojou inteligenciou a priateľským charakterom.

 

Charakteristika Pastor Garafiano

 

Charakteristika Pastor Garafiano

 

Pastor Garafiano je plemeno psa, ktoré pochádza z Kanárskych ostrovov. Toto plemeno je známe svojou schopnosťou ochraňovať ovce pred vlkmi a inými dravými zvieratami. V súčasnosti sa však často používa aj ako spoločník pre svojho majiteľa.

 

Temperament

Pastor Garafiano má veľmi dobrý temperament. Je to pes, ktorý je veľmi sociálny a priateľský k ľuďom. Tiež je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí nové veci. Je to pes, ktorý je veľmi sebavedomý a má silnú osobnosť. Má tiež veľmi dobrý zmysel pre humor a je veľmi hravý.

 

Výzor

Pastor Garafiano má stredne veľkú postavu a je veľmi štíhly. Má krátku hustú srsť, ktorá môže byť rôznych farieb, ako sú čierna, biela, hnedá alebo zlatá. Má veľmi výrazné oči, ktoré sú obvykle hnedé alebo tmavé. Jeho uši sú trochu dlhšie a visia na stranách hlavy.

 

Veľkosť

Pastor Garafiano má stredne veľkú postavu. Jeho výška sa pohybuje medzi 55 a 65 cm a jeho váha sa pohybuje medzi 20 a 30 kg. Je to plemeno psa, ktoré má veľmi dobrú kondíciu a je veľmi aktívne.

 

Farba

Pastor Garafiano môže byť rôznych farieb, ako sú čierna, biela, hnedá alebo zlatá. Jeho farba srsť je obvykle jednofarebná, ale môže mať aj niekoľko farieb. Jeho farba očí je obvykle hnedá alebo tmavá.

 

Plemeno Pastor Garafiano

 

Plemeno Pastor Garafiano

 

Pastor Garafiano je plemeno psa, ktoré pochádza z Kanárovských ostrovov, konkrétne z ostrova La Palma v oblasti Garafía. Tento pes sa používal na ochranu oviec pred vlkmi a inými dravými zvieratami. Pastor Garafiano je plemeno neuznané v FCI, ale je uznávané v Španielsku.

 

Rasy

Pastor Garafiano patrí medzi lupoidné plemená psov. Tieto psy majú podobné vlastnosti ako vlci. Pastor Garafiano má výrazný ochranný inštinkt a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Tieto psy sú veľmi inteligentné a majú vynikajúcu pamäť. Bernský salašnícky pes – vlastnosti a charakteristika

 

Križenia

Pastor Garafiano je plemeno, ktoré sa zriedka kríži s inými plemenami. Ak sa však stane, môže to mať za následok zmenu v jeho vlastnostiach a charaktere.

 

Popis Pastor Garafiano

 

Popis Pastor Garafiano

 

Pastor Garafiano je stredne veľký pes s dlhým a hrubým srsťou. Farba srsti môže byť rôzna, od červenej až po tmavohnedú. Tieto psy majú zvyčajne hnedé oči a trojuholníkové uši, ktoré sú usporiadané dopredu. Pastor Garafiano má silné a svalnaté telo, ktoré mu umožňuje byť rýchly a vytrvalý.

 

Plemeno Pastor Garafiano je zatiaľ neuznané FCI, ale je uznávané v Španielsku. Tento pes má silný ochranný inštinkt a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Pastor Garafiano je lupoidné plemeno s vynikajúcou pamäťou a inteligenciou. Tieto psy majú zvyčajne hnedé oči a trojuholníkové uši, ktoré sú usporiadané dopredu.

 

Role

Pasenie stád

 

Pastor Garafiano je zručný ovčiarsky pes a bežne sa používa na pastoráciu alebo pasenie oviec a kôz. Vďaka svojej inteligencii a obratnosti dokážu rýchlo a efektívne presúvať stáda z jedného miesta na druhé, čím sa stávajú neoceniteľným prínosom pre farmárov a farmárov na Kanárskych ostrovoch.

Ich prirodzené inštinkty ich robia vynikajúcimi v práci, pretože majú vrodenú schopnosť ovládať a viesť zvieratá, ktoré pasú. Sú tiež schopné pracovať samostatne, vďaka čomu sú ideálne pre farmárov, ktorí potrebujú riadiť svoje stáda s minimálnym dohľadom. Plemeno psa na 4 – obľúbené Maďarské plemeno

 

Služobný pes

Pastor Garafiano je okrem svojej úlohy pastierskeho psa aj obľúbeným spoločenským zvieraťom. Sú lojálni, láskaví a chránia svojich majiteľov, čo z nich robí skvelý doplnok do každej domácnosti.

Ich ochranná povaha z nich robí aj dobrého strážneho psa, pretože svojich majiteľov rýchlo upozornia na akékoľvek potenciálne nebezpečenstvo. Je však dôležité poznamenať, že môžu byť obozretní voči cudzím ľuďom, takže skorá socializácia a školenie sú kľúčové, aby sa zabezpečilo, že sa budú dobre správať medzi novými ľuďmi.

Celkovo je Pastor Garafiano všestranné a hodnotné plemeno, ktoré vyniká v pastoreo a slúži ako milujúci spoločník a ochranca.

 

Výskyt

 

Pastor Garafiano je plemeno psa, ktoré pochádza z ostrova La Palma v Canarias. Je to jedna z plemien, ktoré sú považované za autentické a typické pre toto územie. Konkrétne sa jedná o plemeno, ktoré sa najviac vyskytuje v oblasti Garafía, ktorá sa nachádza na severe ostrova.

V tejto oblasti sa Pastor Garafiano využíval ako ovčiarsky pes, ktorý pomáhal pri pasení a ochrane oviec. V súčasnosti sa toto plemeno stáva čoraz populárnejším aj ako spoločník pre rodiny, ktoré žijú v mestách.

Tak v rámci ostrova La Palma sa Pastor Garafiano vyskytuje v rôznych oblastiach, aj keď oblasť Garafía zostáva miestom s najväčším výskytom. Okrem toho sa vyskytuje aj v iných častiach Canarias, kde sa využíva ako ovčiarsky pes.

Dôležité je zdôrazniť, že Pastor Garafiano patrí medzi plemená chránené zákonmi o ochrane autentických plemien, ktoré sú typické pre ostrovy Canarias. Tieto zákony majú za cieľ zachovať genetickú čistotu a autenticitu plemien, ktoré sú súčasťou kultúrnej a historického dedičstva tohto územia.

Celkovo, Pastor Garafiano je plemeno psa, ktorého výskyt je najväčší v oblasti Garafía na ostrove La Palma v Canarias. Je to plemeno, ktorého pôvod súvisí s ovčiarskou prácou a ktoré dnes nachádza svoje uplatnenie aj ako spoločník pre rodiny.

 

Zaujímavosti

Pes Pastor Garafiano je plemeno psov, ktoré pochádza z kanárskeho ostrova La Palma. Jeho meno pochádza z oblasti Garafía, ktorá sa nachádza na severe ostrova, kde bolo toto plemeno najbežnejšie. Pastor Garafiano bol pôvodne používaný pastiermi na zber kôz v strmých a skalnatých oblastiach, pretože sa vynikajúco hodí na toto účely.

Toto plemeno psov je veľmi priateľské a má malú hlavu. Pastor Garafiano je tiež známy svojou schopnosťou štekať, čo môže byť občas nepríjemné pre jeho majiteľov, najmä ak žijú v bytoch. Tento pes je tiež veľmi aktívny a potrebuje veľa cvičenia a pohybu.

 

V La Palma sa každoročne koná Feria de San Antonio, na ktorej sa predstavujú rôzne druhy zvierat vrátane Pastor Garafiano. Toto plemeno je tiež veľmi inteligentné a má veľkú selekčnú funkciu, pretože bolo vyšľachtené na určité účely.

Pastor Garafiano má farbu srsti od svetlohnedej až po tmavohnedú, a niektoré exempláre môžu mať aj čiernu farbu. Toto plemeno je tiež veľmi odolné a zdravé a má vynikajúcu adaptabilitu na rôzne podnebia a prostredia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button