Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Haldenský durič: Všetko o plemene

Haldenský durič, tiež známy ako Haldenstøvare, je plemeno psa, ktoré pochádza z Nórska. Toto plemeno vzniklo krížením rôznych psov, vrátane miestneho nórskeho psa, s dovezenými psami ako bígl a foxhound. Výsledkom bol stredne veľký, silný a obratný pes, ktorý sa dobre hodil na lov.

 

Haldenský durič

 

Haldenský durič

 

Haldenský durič je známy svojou priateľskou a miernou povahou, vďaka čomu je skvelým spoločníkom pre rodiny. Je tiež dobre cvičiteľný a má silnú pracovnú morálku, čo z neho robí vynikajúceho poľovného psa. Toto plemeno má charakteristický vzhľad, s mierne klenutou lebkou, dobre definovaným stopom a rovným nosovým mostíkom. Jeho dlhé, svalnaté telo a silné nohy mu dávajú schopnosť bežať a prenasledovať korisť po dlhú dobu. Celkovo je Haldenský durič všestranné a verné plemeno, ktoré sa výborne hodí na lov aj ako rodinný miláčik.

 

Plemeno Haldenský Durič

 

Plemeno Haldenský Durič

 

Haldenský Durič je pôvodom zo severného Nórska a patrí medzi plemená loveckých psov. Tento pes bol vyšľachtený na lov zajacov a iných drobných zvierat. Haldenský Durič je stredne veľký pes s dlhým telom, stavaný pre beh. Jeho výška sa pohybuje medzi 52 a 63 cm a váha od 20 do 27 kg.

Hlava Haldenského Duriča je stredne veľká, dobre modelovaná a vyvážená. Lebka je mierne klenutá, výbežok medzitemennej kosti mierne vyvinutý. Stop je jasne vyznačený, ale nie prudký. Papuľa je dobrých proporcií k hlave, rovný chrbát nosa, pysky nemajú príliš ovísať.

Haldenský Durič je považovaný za veľmi prispôsobivé a inteligentné plemeno. Rád sa učí a potrebuje veľa pohybu a zamestnanie. Jeho priateľská povaha a vloh na výcvik ho robia vynikajúcim spoločníkom, s ktorým sa ľahko vychádza.

 

Podľa klasifikácie FCI patrí Haldenský Durič do skupiny 6 – Lovecké plemená, sekcia 1.2 – Duriče vysokonohé. Toto plemeno sa vyznačuje svojou silou, vytrvalosťou a rýchlosťou. Jeho farba môže byť čierna so žltými alebo hnedými znakmi, alebo aj čisto biela.

V súčasnosti je Haldenský Durič pomerne zriedkavým plemenom, ale stále sa používa na lov drobných zvierat a aj ako skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl.

 

Vzhľad a Fyzické Charakteristiky

 

Vzhľad a Fyzické Charakteristiky

 

Haldenský durič je stredne veľký pes s dlhým telom, stavaný pre beh. Jeho vzhľad je silný a elegantný. Plemeno má dobre modelovanú a vyváženú hlavu, ktorá je stredne veľká. Lebka je mierne klenutá a výbežok medzitemennej kosti je mierne vyvinutý.

 

Hlava a Lebka

Hlava Haldenského duriča je dobre modelovaná a vyvážená. Lebka je mierne klenutá a výbežok medzitemennej kosti je mierne vyvinutý. Papuľa je mierne zvýšená, ňucháč je vo vzťahu k lebke dobre vyvinutý. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru, zavesené a pripojené na výške očí.

 

Trup a Končatiny

Trup Haldenského duriča je dlhý a svalnatý, s rovným chrbtom. Predné končatiny sú rovné a svalnaté, s dobre vyvinutými predlaktiami, lakťami a záprstiami. Zadné končatiny sú silné a svalnaté, s dobre vyvinutými vlčími pazúrikmi, labkami a prstami. Vankúšiky sú dobre vyvinuté.

 

Chvost a Osrstenie

Chvost Haldenského duriča je stredne dlhý a hrubý, nesený v horizontálnej polohe alebo mierne nad ňou. Osrstenie je hrubé, husté a krátke, so zvláštnym leskom, ktorý sa vyskytuje len u tohto plemena.

 

Veľkosť a Chyby

Haldenský durič je stredne veľký pes, s výškou v kohútiku 50-60 cm a hmotnosťou 20-27 kg. Chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť u tohto plemena, sú napríklad: slabá konštitúcia, príliš krátke alebo dlhé končatiny, nedostatočne vyvinutá muskulatúra, nevyvážená hlava, nevhodné osrstenie alebo sfarbenie.

Haldenský durič je elegantné a silné plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou priateľskou považou a vynikajúcimi vlohami na výcvik. Jeho vzhľad a fyzické charakteristiky robia z neho ideálneho spoločníka pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a krotkého psa.

 

Charakter a Správanie

 

Charakter a Správanie

 

Haldenský durič je plemeno, ktoré má veľmi dobrú povahu a je známe svojou krotkosťou a vernosťou. Tento pes je veľmi pokojný a má vynikajúce vlohý na výcvik. Jeho správanie je vyvážené a priateľské, čo z neho robí vynikajúceho spoločníka pre rodiny s deťmi a iné domácnosti.

Haldenský durič je tiež veľmi silný pes, ktorý bol pôvodne vyšľachtený na beh a lov. Jeho sila a vytrvalosť ho robia ideálnym spoločníkom pre ľudí, ktorí sa radi venujú outdoorovým aktivitám, ako je napríklad beh alebo turistika.

Toto plemeno má tiež vynikajúci čuch, čo z neho robí vynikajúceho psa na sledovanie a hľadanie vecí. Jeho schopnosť rozpoznávať pachy a sledovať stopy ho robí ideálnym spoločníkom pre lov a iné outdoorové aktivity.

Vzhľadom na jeho pokojnú povahu a vynikajúce vlohý na výcvik, je Haldenský durič veľmi ľahko ovládateľný a poslušný pes. Jeho priateľská povaha robí z neho vynikajúceho spoločníka pre deti a iné zvieratá.

Chov a Výcvik

 

Chov a Výcvik 

 

Chov

Haldenský durič je plemeno, ktoré sa vyznačuje svojou silou a vytrvalosťou, a preto je vhodný pre majiteľov, ktorí majú dostatok miesta na beh a pohyb. Ak sa rozhodnete pre chov tohto psa, je dôležité nájsť si renomovanú chovateľskú stanicu, ktorá má skúsenosti s týmto plemenom a ktorá vám bude schopná poskytnúť šteňa s dobrými genetickými vlastnosťami.

Pri výbere šteňa je dôležité venovať pozornosť jeho vzhľadu, zdraviu a správaniu. Šteňa by malo byť aktívne, hravé a zdravé, s lesklou srstou a bez známok chorôb. Okrem toho, je potrebné zistiť, či šteňa pochádza z dobrých rodokmeňov a či jeho rodičia majú skúsenosti s výcvikom a behom.

 

Výcvik

Haldenský durič je plemeno, ktoré je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí. Preto je dôležité začať s jeho výcvikom čo najskôr. Výcvik by mal byť zameraný na poslušnosť, beh a stopu, pretože tieto vlastnosti sú pre toto plemeno veľmi dôležité.

Pri výcviku je potrebné byť trpezlivý a dôsledný. Haldenský durič má tendenciu byť dominantný, preto je dôležité, aby majiteľ bol jeho autoritou a aby sa mu podarilo získať jeho dôveru a rešpekt. Výcvik by mal byť založený na pozitívnej motivácii a odmeňovaní správneho správania.

Beh je pre toto plemeno veľmi dôležitý, pretože je to pes stavaný pre beh. Je potrebné mu poskytnúť dostatok pohybu a tréningu, aby bol v dobrej kondícii a aby sa mu podarilo dosiahnuť svoj plný potenciál. Stopa je tiež dôležitá, pretože Haldenský durič bol vyšľachtený na lovenie diviačej zveri. Výcvik na stope by mal byť zameraný na rozvíjanie jeho prirodzených inštinktov a schopností.

Celkovo, Haldenský durič je veľmi dobrý spoločník, ktorý sa rýchlo učí a má veľa energie. Ak sa mu podarí poskytnúť dostatok pohybu, tréningu a lásky, bude to pre majiteľa veľmi uspokojivý pes.

 

Použitie v Love

Haldenský durič je plemeno psa, ktoré sa tradične používa na lov, najmä zajacov a líšok. Jeho vynikajúci čuch a vytrvalosť robia z neho vynikajúceho spoločníka pri lovu.

Tieto psy sú schopné prenasledovať zver až niekoľko hodín a sledovať krvavú (farebnú) stopu ranenej zveri. Farbiare sú pokojné a inteligentné psy, ktoré majú vynikajúci čuch a sú špecializované na sledovanie krvavej stopy.

Haldenský durič je silný, stredne veľký pes s dlhým telom, stavaný pre beh. Má stredne veľkú, dobre modelovanú a vyváženú hlavu. Lebka je mierne klenutá, výbežok medzitemennej kosti mierne vyvinutý a stop jasne vyznačený, ale nie prudký.

Pri krížení s inými plemenami sa Haldenský durič môže stať vynikajúcim lovcov aj iných druhov zveri. Sú to vynikajúci lovci, ktorí dokážu prenasledovať zver až do úplného vyčerpania. Ich vynikajúci čuch a vytrvalosť robia z nich vynikajúcich spoločníkov pri lovu.

 

Inzeráty a Kúpa

Haldenský durič je plemeno psa, ktorého inzeráty na predaj sa dajú nájsť na rôznych internetových stránkach. Na stránkach ako sk.DOGVA.com alebo WebforDog.sk nájdete aktuálne inzeráty na predaj šteniatok tohto plemena.

Pri kúpe Haldenského duriča je dôležité zvoliť si spoľahlivého predajcu, ktorý bude mať zdravé šteniatka a bude sa starať o ich správne sociálne začleňovanie. Pri výbere šteniatka je dobré zvážiť jeho pôvod a zdravotný stav.

Cena Haldenského duriča sa môže líšiť v závislosti od predajcu a kvality šteniatka. Na Bazoš.sk nájdete inzeráty na predaj aj iných plemien psov, medzi ktorými môžete porovnávať ceny a kvalitu.

Pri kúpe Haldenského duriča je dôležité zvážiť aj jeho nároky na pohyb a výcvik. Toto plemeno je vhodné pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok pohybu a zároveň sa mu budú venovať aj vo výcviku.

 

Zdravotné Otázky

Haldenský durič je plemeno psov, ktoré sa môže potýkať s niektorými zdravotnými otázkami. Je dôležité, aby majitelia boli informovaní o týchto otázkach a mali svojho psa pravidelne kontrolovaného veterinárom.

 

Oči a zrak

Haldenský durič môže mať niektoré očné problémy, ako sú napríklad katarakty, progresívna atrofia sietnice a glaukóm. Majitelia by mali byť oboznámení so symptómami týchto ochorení a mali by pravidelne kontrolovať oči svojho psa.

 

Semenníky

Haldenský durič je náchylný na ochorenia semenníkov, ako sú napríklad kryptorchizmus a orchitída. Tieto ochorenia môžu spôsobiť neplodnosť a iné zdravotné problémy. Majitelia by mali mať svojho psa pravidelne kontrolovaného veterinárom a mali by byť informovaní o symptómoch týchto ochorení.

 

Hodnotenie

Haldenský durič je plemeno psov, ktoré sa môže potýkať s niektorými zdravotnými otázkami. Je dôležité, aby majitelia boli informovaní o týchto otázkach a mali svojho psa pravidelne kontrolovaného veterinárom. Majitelia by mali byť informovaní o symptómoch týchto ochorení a mali by mať svojho psa pravidelne kontrolovaného veterinárom.

 

Hlasitosť a Komunikácia

Haldenský durič je pes, ktorý dokáže byť veľmi hlasný, najmä keď sa cíti ohrozený alebo keď má potrebu upozorniť na nejakú udalosť. Je dôležité, aby majitelia týchto psov mali na pamäti, že hlasitosť môže byť rušivá pre susedov a okolie. Preto je dôležité zaistiť dostatočnú výchovu a tréning, aby bol pes schopný kontrolovať svoje správanie a hlasitosť.

Komunikácia je tiež dôležitou súčasťou života Haldenského duriča. Tieto psy sú veľmi inteligentné a majú sklon k učeniu nových vecí. Je dôležité, aby majitelia týchto psov mali dostatočnú trpezlivosť a boli schopní komunikovať s nimi pomocou pozitívneho posilňovania a jasných pokynov.

Na komunikáciu s Haldenským duričom môže byť užitočné použiť nasledujúce metódy:

  • Používajte jasné a krátke príkazy
  • Používajte pozitívne posilňovanie
  • Berte do úvahy individuálne charakteristiky vášho psa
  • Udržujte pozornosť a záujem vášho psa pomocou hračiek a pamlskov
  • Učte svojho psa novým trikom a aktivitám, aby udržal svoju myseľ aktívnu

Celkovo je komunikácia a hlasitosť dôležitou súčasťou života Haldenského duriča. Je dôležité, aby majitelia týchto psov mali na pamäti, že správna výchova a tréning sú kľúčové pre vytvorenie spokojného a zdravého psa.

Porovnanie s Inými Plemenami

Haldenský durič je plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou silou, stredne veľkou veľkosťou a dlhým telom. Porovnávanie tohto plemena s inými plemenami môže pomôcť výberu správneho psa pre majiteľa.

V porovnaní s bíglov, Haldenskí duriči majú väčšiu veľkosť a silnejšiu stavbu tela. Majú tiež dlhšie nohy a sú vhodnejší na behanie a prechádzky. Na druhej strane, bíglové sú známi svojou energickou povahou a sú ideálnymi spoločníkmi pre rodiny s deťmi.

V porovnaní so slovenským kopovom, Haldenskí duriči sú väčší a majú silnejšiu stavbu tela. Slovenský kopov je známy svojou schopnosťou loviť a sledovať zvierať, zatiaľ čo Haldenský durič je vhodnejší pre behanie a prechádzky.

Haldenský durič je však podobný slovenskému kopovovi v tom, že sú obaja verní a oddaní svojim majiteľom. Oba psy sú vhodné pre majiteľov, ktorí hľadajú verného a spoľahlivého spoločníka.

Vzhľadom na svoju silu a stredne veľkú veľkosť, Haldenský durič je vhodný pre rodiny s deťmi a majiteľov, ktorí hľadajú spoločníka na prechádzky a behanie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button