VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Čím bol plnený prvý balón a fakty o ňom

Čím bol plnený prvý balón? Povestný prvý balón: Čím bol plnený? Prvý balón vo vzduchu bol kľúčovým krokom v histórii letectva. Ako prvý letiteľ v histórii sa v roku 1783 odvážil francúzsky lekár Jean-Francois Pilatre de Rozier vystúpiť do koša balóna a stáť sa prvým človekom, ktorý letel vo vzduchu. Ale čím bol tento prvý balón v skutočnosti plnený? V tomto článku sa pozrieme na zloženie prvých balónov a to, čo ich držalo vo vzduchu.

Čím bol plnený prvý balón

 

Čím bol plnený prvý balón

 

Prvý balón vo vzduchu bol plnený horúcim vzduchom, ktorý bol vytvorený spálením triesky a sena. Tento teplovzdušný balón bol kľúčovým krokom v histórii letectva a otvoril cestu pre ďalšie vynálezy a technologické pokroky.

Dnes sa pre komerčné a turistické lety používajú teplovzdušné balóny, ktoré sú bezpečnejšie a kontrolovateľnejšie ako plynové balóny. Bez ohľadu na to, aký druh balóna je použitý, pohľad na krajinu z výšky balóna je zážitkom, ktorý nikdy nezabudnete.

 

Historický kontext

 

Historický kontext

 

V 18. storočí bola v Európe silná zvedavosť ohľadom letu. V roku 1783 sa bratia Montgolfierovci z Francúzska rozhodli využiť poznatky o tom, ako dym z ohňa stúpa, a vytvorili prvý teplovzdušný balón. Tento balón bol plnený horúcim vzduchom, ktorý bol vytvorený spálením triesky a sena.

 

Teplovzdušné balóny

 

Teplovzdušné balóny

 

Teplovzdušné balóny sú plnené horúcim vzduchom, ktorý je menej hustý ako chladný vzduch. Keď sa balón naplní horúcim vzduchom, celý balón sa stane ľahší ako okolitý chladný vzduch a začne stúpať nahor. Tento efekt sa nazýva archimédovská sila a je založený na princípe, že ľahšie telo sa vypudzuje nahor ťažším telom. Ako zistím, že potrebujem okuliare – časté poruchy

 

Zloženie teplovzdušného balóna – Čím bol plnený prvý balón

 

Zloženie teplovzdušného balóna - Čím bol plnený prvý balón

 

Teplovzdušný balón sa skladá z troch hlavných častí: koša, ktorý slúži ako kabína pre cestujúcich, plášťa, ktorý udržiava vnútri horúci vzduch, a horúceho zdroja, ktorým je ohnisko. Ohnisko sa nachádza na dne koša a na ňom sa spaluje palivo, ktoré ohrieva vzduch v plášti.

 

Plynové balóny

 

Okrem teplovzdušných balónov existujú aj plynové balóny, ktoré sú plnené ľahšími plynmi ako je napríklad vodík alebo hélium. Čím bol plnený prvý balón. Tieto plyny sú používané preto, lebo sú ľahšie ako vzduch a umožňujú balónu stúpať do výšok s menšou spotrebou paliva. Plynové balóny sa používajú najmä pre rekreačné a súťažné účely.

 

Plynové balóny sú však aj menej bezpečné ako teplovzdušné balóny, pretože plynové plyny sú hoľavé a môžu vybuchnúť pri kontakte s ohňom alebo iným zdrojom tepla. Tento fakt bol tragicky potvrdený v roku 1937, keď plynový balón Hindenburg, ktorý bol plnený vodíkom, explodoval a zahynulo pri tom 36 ľudí. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

V súčasnosti sa pre komerčné a turistické lety používajú teplovzdušné balóny, ktoré sú bezpečnejšie a viac kontrolovateľné ako plynové balóny. Teplovzdušné balóny sú tiež omnoho väčšie ako plynové balóny a môžu uniesť viac cestujúcich a vybavenia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button