HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Čo pestovali Slovania – život Slovanov v minulosti

Čo pestovali Slovania? Náboženstvo Slovanov aj všetko o tom Ako žili. Viete kde bola Pravlasť Slovanov a Čo pestovali Slovania? Čítajte tu.

Čo pestovali Slovania

 

Čo pestovali Slovania

 

Slovania čo pestovali? Slovania boli skupina slovanských národov, ktoré žili v strednej a východnej Európe v stredoveku a na začiatku novoveku. Ich hospodárska činnosť bola založená najmä na poľnohospodárstve a chove dobytka. Pestovali rôzne druhy plodín v závislosti od klimatických podmienok a pôdnych typov na ich území.

Medzi najčastejšie pestované plodiny patrili:

 • obilniny: pšenica, jačmeň, proso, žito
 • strukoviny: fazuľa, hrach, cícer
 • zelenina: kapusta, cibuľa, cesnak, mrkva, zeler, reďkovka
 • ovocie: jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne

Čo pestovali Slovania? Okrem toho sa Slovania zaoberali aj vinohradníctvom a ovocinárstvom, ako aj chovom dobytka, ako sú kravy, ovce, kone a prasce. V niektorých oblastiach sa tiež zaoberali rybolovom a lovectvom. Slovania boli schopní vyvinúť vysokú úroveň poľnohospodárskej produkcie, čo im umožňovalo zabezpečiť si potravinovú bezpečnosť aj prežiť v rôznych klimatických podmienkach.

 

Ako žili Slovania

 

Ako žili Slovania

 

Slovania žili v malých dedinách alebo osadách, kde sa nachádzali ich domy a hospodárske budovy. Ich domy boli väčšinou postavené z dreva alebo z kameňa a mali plochú strechu pokrytú slamou alebo šindľom. V strede domu býval kozub, v ktorom sa kúrilo a varilo jedlo. Čo pestovali Slovania?

Slovania mali svoju vlastnú kultúru a tradície, ktoré sa prejavovali v ich spôsobe života, umení, remesle a náboženstve. Ich náboženstvo bolo pôvodne pohanské, no počas stredoveku sa mnohí Slovania konvertovali na kresťanstvo. Ich umenie a remeslá zahŕňali napríklad výrobu dreveného náradia, kovania, tkanie, výrobu odevov a obuvi a podobne.

Slovania žili v rodinách a mali svoje vlastné rodinné tradície a zvyky. Rodiny boli veľmi dôležité pre ich spoločnosť a mali silné rodinné väzby. Muži sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom dobytka, zatiaľ čo ženy sa starali o domácnosť a výchovu detí. Slovania mali tiež svoje vlastné spôsoby zábavy a oddychu, ako napríklad hudba, tanec, zápasenie a podobne.

Pravlasť Slovanov – Čo pestovali Slovania

 

Pravlasť Slovanov - Čo pestovali Slovania

 

Pravlasť Slovanov je termín, ktorý sa používa na označenie územia, na ktorom žili Slovania v stredoveku a na začiatku novoveku. Toto územie sa nachádzalo v strednej a východnej Európe a zahŕňalo oblasti súčasných krajín ako Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Macedónsko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina a Rusko. Podľa archeologických nálezov sa nachádzala severne od Karpát medzi Odrou, Vislou a stredným Dneprom a Slovania sa z nej rozšírili v 5. storočí.

Slovania sa rozdelili na rôzne národy a kmeňové skupiny, ktoré mali svoje vlastné jazyky, kultúry a tradície. Ich územie sa postupne menilo v dôsledku konfliktov, dohôd a vpádov iných národov. Napriek tomu sa vždy považovalo za Pravlasť Slovanov územie, na ktorom žili národy s príbuznosťou so slovanskými národmi.

 

Náboženstvo Slovanov

 

Náboženstvo Slovanov

 

Slovania mali pôvodne pohanské náboženstvo, ktoré sa zakladalo na uctievaní rôznych božstiev a síl prírody. Ich náboženské praktiky zahŕňali obetovanie darov božstvám, vykonávanie rituálov a pút k božstvám a silám prírody.

Medzi najdôležitejšie božstvá Slovanov patrili Perun, Svarog, Dazhbog, Veles a Mokosh. Perun bol božstvom hromu a blesku, Svarog bol božstvom ohňa a kováčstva, Dazhbog bol božstvom slnka, Veles bol božstvom pastierstva a Mokosh bola božstvom práce a plodnosti.

V stredoveku sa mnohí Slovania konvertovali na kresťanstvo, ktoré bolo rozšírené v Európe. Kresťanstvo sa začalo šíriť medzi Slovanmi prostredníctvom misionárov a kňazov, ktorí sa snažili preniesť kresťanské učenie na slovanské územia. V dôsledku toho sa väčšina Slovanov stala kresťanmi a ich pôvodné pohanské náboženstvo sa postupne stratilo.

Dnes sú väčšinou Slováci a ďalšie slovanské národy kresťanmi, hlavne rímskokatolíkmi alebo pravoslávnymi. Avšak pôvodné pohanské náboženstvo Slovanov sa zachovalo v rôznych folklórnych tradíciách a zvykoch, ktoré sa dodnes prenášajú z generácie na generáciu.

 

Zaujímavosti o Slovanoch

 

Zaujímavosti o Slovanoch

 

 1. Slovania boli skupina slovanských národov, ktoré žili v strednej a východnej Európe v stredoveku a na začiatku novoveku. Ich územie sa nachádzalo na území súčasných krajín ako Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Macedónsko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina a Rusko.
 2. Slovania mali svoj vlastný jazyk, slovanský jazyk, ktorý sa rozdelil na rôzne dialekty a národné jazyky v závislosti od kmeňového alebo národného pôvodu. Napríklad slovenčina, čeština, poľština, chorvátčina, srbčina, bulharčina, rumunčina, ukrajinčina a ruština sú všetky slovanské jazyky.
 3. Slovania mali pôvodne pohanské náboženstvo, ktoré sa zakladalo na uctievaní rôznych božstiev a síl prírody. V stredoveku sa väčšina Slovánov konvertovala na kresťanstvo, hlavne na katolícku alebo pravoslávnu vieru.
 4. Slovania sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom dobytka a ich strava sa skladala predovšetkým z obilnín, strukovín, zeleniny a ovocia, ako aj mäsa a mlieka z chovu dobytka. V niektorých oblastiach sa tiež zaoberali rybolovom a lovectvom.
 5. Slovania mali svoju vlastnú kultúru a tradície, ktoré sa prejavovali v ich spôsobe života, umení, remesle a náboženstve. Ich umenie a remeslá zahŕňali napríklad výrobu dreveného náradia, kovania, tkanie, výrobu odevov a obuvi a podobne.
 6. Slovania mali svoje vlastné spôsoby zábavy a oddychu, ako napríklad hudba, tanec, zápasenie a podobne. Ich hudba bola založená na používaní dudáčov, gajdy a iných nástrojov a ich tance boli plné energie a radosti.
 7. Slovania mali svoje vlastné rodinné tradície a zvyky. Rodiny boli veľmi dôležité pre ich spoločnosť a mali silné rodinné väzby. Muži sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom dobytka, zatiaľ čo ženy sa starali o domácnosť a výchovu detí.
 8. Slovania boli schopní vyvinúť vysokú úroveň poľnohospodárskej produkcie, čo im umožňovalo zabezpečiť si potravinovú bezpečnosť aj prežiť v rôznych klimatických podmienkach. Ich hospodárska činnosť bola založená najmä na poľnohospodárstve a chove dobytka.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button