HMYZSTAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Prospešný hmyz v záhrade – Druhy hmyzu ktorý pomáha

Prospešný hmyz v záhrade. Prilákajte hmyz, ktorý prospieva rastlinám! Ktoré druhy užitočného hmyzu sú najužitočnejšie? Hovoríme o chrobákoch, ktoré sú dobré pre rastliny v záhrade a požierajú škodcov, ktorí by inak vaše rastliny zožrali. Zistite to a začnite premýšľať o tom, ktoré rastliny a kvety priťahujú užitočný hmyz!

 

Čo je to užitočný hmyz?

Priemerná záhrada je domovom tisícov druhov hmyzu, ale možno vás prekvapí, že len asi desatina z nich je ničivá. V skutočnosti je väčšina z nich buď prospešná, alebo neškodná. Prospešný hmyz sa delí do troch hlavných kategórií:

  • Opeľovače: Tento hmyz – vrátane včiel, motýľov, múch a moľ – je závislý na opeľovaní kvetov v našej záhrade.
  • Predátori: Tento hmyz likviduje škodcov tým, že ich konzumuje. Do tejto kategórie patria napríklad lienky a modlivky.
  • Parazitári: Podobne ako predátori, aj parazitori lovia iný hmyz, ale trochu iným spôsobom. Kladú vajíčka na škodlivý hmyz alebo do neho, a keď sa vajíčka vyliahnu, larvy sa živia hostiteľským hmyzom. Parazitické osy sú hlavným členom tejto kategórie.
  • Najväčšie pavúky na svete

 

Zoznámte sa s užitočnými chrobákmi na vašom dvore

Každý pozná včely a motýle, ale čo mnohé iné užitočné chrobáky? Je pravdepodobné, že ste už týchto dobrákov vo svojej záhrade videli, ale možno vám neboli oficiálne predstavení. Tu je niekoľko z nich, s ktorými by ste sa možno chceli zoznámiť:

 

Lienky – Prospešný hmyz v záhrade

 

Lienky - Prospešný hmyz v záhrade

 

Napriek svojmu rozkošnému názvu a vzhľadu sú lienky dravé predátory! Predtým, ako získajú svoje jasne červené farby, začínajú svoj život ako larvy (na obrázku nižšie), ktoré sa plavia po rastlinách a hodujú na voškách. Vedeli ste, že larva lienky dokáže zjesť až 40 vošiek za hodinu? Ako sa zbaviť vošiek z vašich rastlín – Postup

 

Zlatoočka

 

Zlatoočka

Dospelé zlatoočky sa živia peľom a nektárom, ale ich larvy, ktoré vyzerajú ako zmes slimáka a aligátora, lovia záhradných škodcov s mäkkým telom vrátane húseníc a vošiek.

Modlivky

 

Modlivky

Modlivka urobí krátky proces s kobylkami, ktoré vás trápia; títo neľútostní predátori lovia aj mnohých iných hmyzích škodcov, ktorí terorizujú záhrady, vrátane molí, chrobákov a múch. Všimnite si však, že modlivky sú nemilosrdné a požierajú aj iné užitočné živočíchy, ako sú motýle, včely a kolibríky – a dokonca aj samy seba!

 

Pavúky

 

Pavúky

Pavúky – hoci sú to skôr pavúkovce ako hmyz – sú často prehliadané ako užitočné, ale sú to veľmi účinní bojovníci proti škodcom. Keďže ich pohyb priťahuje ku koristi, konzumujú mnoho živého hmyzu. Skakákovky a Strehúne sú obzvlášť dobré na udržanie škodcov pod kontrolou.

 

Bystrušky – Prospešný hmyz v záhrade

 

Bystrušky - Prospešný hmyz v záhrade

 

„Pozemné chrobáky“ je názov veľkej skupiny dravých chrobákov, ktoré sú užitočné ako dospelé jedince aj ako larvy. Požerú širokú škálu hmyzu vrátane háďatiek, húseníc, nosatcov, slimákov a Švehiel.

 

Chrobáky Snehuľčíkovité

 

Chrobáky Snehuľčíkovité

Chrobáky sú dôležitým predátorom mexických fazuľových chrobákov, chrobákov zemiakov z Colorada, húseníc a vošiek. Podobne ako mnohé iné užitočné druhy ich priťahujú rastliny so zloženými kvetmi, napríklad čipka kráľovnej Anny a rebríček.

Zákernicovité chrobáky

 

Zákernicovité chrobáky

Vražedné chrobáky vyzerajú ako zvláštna zmes modliviek a ploštíc. Svojimi ostrými ústnymi ústrojenstvami lovia rôzne druhy hmyzích škodcov v záhrade. V dospelom stave si ich možno pomýliť s plošticami, preto sa pozorne pozrite, než niečo rozmáčknete!

 

Muchárkovce – Prospešný hmyz v záhrade

 

Muchárkovce - Prospešný hmyz v záhrade

Vďaka svojim mimoriadne dlhým nohám sú muchy lúpežnice stroje na požieranie hmyzu, ktoré sme vďační, že máme na svojej strane. Možno vyzerajú hrozivo, ale na rozdiel od koníkov na človeka neútočia (hoci v prípade ohrozenia sú schopné uhryznúť). Namiesto toho idú po viacerých bežných záhradných škodcoch. Snažte sa túto muchu neodohnať!

 

  
Pestrica pruhovaná

 

Pestrica pruhovaná

Ďalšia dobrá mucha, ktorú môžete mať v záhrade, Pestrica pruhovaná, vyzerá ako malá žltá muška bez žihadla. Živia sa peľom a nektárom a sú mimoriadne dôležitými opeľovačmi. Ich larvy sú nenásytní predátori, ktorí zabíjajú vošky, húsenice, chrobáky a tripsy vysávaním šťavy zo svojich obetí.

 

Parazitoidná osa – Prospešný hmyz v záhrade

 

Parazitoidná osa - Prospešný hmyz v záhrade

Parazitické osy sú veľmi malé, takže ich pri práci pravdepodobne neuvidíte. Sú však veľmi účinným prostriedkom na boj proti škodcom.

  • Tieto osy kladú vajíčka na chrbty húseníc rajčiakov a iných húseníc a vytvárajú biele kokóny, ktoré vidíte na chrbte húsenice. Ak uvidíte parazitovanú húsenicu, nezabíjajte ju. Namiesto toho ju premiestnite na iné miesto v záhrade. Larvy osy sa o ne postarajú za vás a premenia sa na ďalšie osy, ktoré budú pokračovať vo svojej dobrej práci na vašom záhone s paradajkami.
  • Vošky Trichogramma sú miniatúrne osy (niekoľko z nich sa zmestí na špendlíkovú hlavičku), ktoré kladú vajíčka do vajíčok viac ako 200 rôznych hmyzích škodcov, čím zabraňujú tomu, aby sa vajíčka škodcov vôbec vyliahli.
  • Mucha tachinidová vyzerá ako malá mucha domáca, ale aktívne parazituje na kukuričných blanokrídlovcoch, húseniciach molice cigánskej, kobylkách, japonských chrobákoch, mexických fazuľových chrobákoch, dýňových chrobákoch a zelených smradľavkách.

 

Prilákanie užitočného hmyzu

Tak ako všetky živé tvory, aj užitočný hmyz má základnú potrebu vody, potravy a úkrytu. Poskytnutím týchto vecí sa vaša záhrada pre ne stane lákavým domovom. Kokosový olej , zbraň proti vypadávaniu vlasov

Rozmanitosť rastlín priláka širokú škálu hmyzu. Mnohé užitočné živočíchy sa v záhrade objavia skôr ako škodcovia a potrebujú alternatívne zdroje potravy, ako je peľ a nektár, ak sa tu chcú udržať.

Skoré kvitnúce rastliny, najmä tie s drobnými kvetmi, ako je alyssum, alebo dvojročné rastliny, ako je mrkva alebo petržlen, ktoré sa nechali odkvitnúť, pomôžu na jar prilákať užitočné hmyzy do vašej záhrady.
Neskôr ich budú lákať najmä rastliny so zloženými kvetmi, ako je napríklad rebríček, zlatobyľ a čipka kráľovnej Anny, a kvitnúce bylinky, ako je levanduľa, mäta, šalvia, kôpor, fenikel a medovka.

Nezabudnite, že ak sa na boj proti hmyzu uchýlite k používaniu chemických pesticídov, často zabijete dobrý aj zlý hmyz. Dokonca aj takzvané „prírodné“ pesticídy ako pyretrum a rotenón zabijú mnoho užitočného hmyzu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button