STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Ginko pestovanie – Starostlivosť o strom

Ginko pestovanie. Tipy na starostlivosť o strom Ginkgo: Ako pestovať strom ginko Ginko je opadavý strom pochádzajúci z Číny, ktorý má vejárovité listy s jasnými jesennými farbami.

 

Ginko pestovanie

 

Ginko pestovanie

 

Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) sa vyvinulo už pred 250 miliónmi rokov v pralesoch permského obdobia. Trvalo ďalších 100 miliónov rokov, kým sa objavili prvé listnaté stromy. Na rozdiel od mnohých dnes vyhynutých druhov stromov ginko prežilo éru dinosaurov, vývoj prvých vtákov a v strednej Európe bolo rozšírené ešte pred 30 miliónmi rokov. Doba ľadová napokon prinútila tento prastarý strom rásť a prosperovať v teplejších oblastiach Číny. Práve tam botanici a milovníci rastlín objavili ginko, vďaka čomu sa opäť rozšíril do celého sveta. Je jediným žijúcim členom čeľade ginko (Ginkgoaceae). Aj keď nie je veľký výber druhov, existuje niekoľko rôznych okrasných foriem a odrôd.

 

Ako stredne veľké stromy môžu ginkgo dorásť do výšky 15 – 30 m a do šírky 10 – 15 m (niekedy aj viac). Ich ročný prírastok sa pohybuje okolo 35 – 40 cm. Kôra je sivohnedá a hlboko ryhovaná, drevo je svetložlté. Nápadné listy a hlavičky semien, ktoré medovníky produkujú, dali vzniknúť niekoľkým ďalším pomenovaniam, napríklad dievčenský strom, strom kačacích nôh a japonská strieborná marhuľa. Prečo jesť čerešne – 7 zdravotných prínosoch

 

Ginko strom

 

Ginko strom

Stromy ginka dvojlaločného (Ginkgo biloba), známe aj ako panenské stromy, pochádzajú z listnatých lesov v Číne. Tento okrasný strom bol do Európy privezený koncom 18. storočia. Ako jediný žijúci druh patriaci do čeľade Ginkgoaceae sa ginko považuje za živú fosíliu, pretože sa v priebehu 200 miliónov rokov zmenil len veľmi málo. Listy ginka majú vejárovitý tvar a na jeseň sa vyznačujú jasne žltými jesennými farbami.

Ako pestovať stromy ginka

 

Ako pestovať stromy ginka

Pri správnych podmienkach pestovania sa stromy Ginkgo biloba môžu dožiť viac ako tisíc rokov.

1. Strom ginka zasaďte na plné slnko alebo do polotieňa. Stromy ginka sú vynikajúce tienisté stromy, ktorým sa darí na plnom slnku. Vyberte miesto na výsadbu, na ktoré dopadajú aspoň štyri hodiny slnečného svitu každý deň.
2. Hnojte výsadbovú jamu. Pred vysadením nového stromčeka ginka vložte do výsadbovej jamy malé množstvo hnojiva na podporu rastu.
3. Vyberte miesto s dobre priepustnou pôdou. Stromy ginka dobre rastú v kyslej, vlhkej a piesočnatej pôde. Stromy ginka sú dobrou voľbou pre pobrežné pozemky. Ginko sa dobre hodia aj ako pouličné stromy v mestách, pretože sú odolné voči znečisteniu ovzdušia.
4. Poskytnite stromu ginkgo priestor. Stromy ginka dosahujú v dospelosti výšku viac ako 15 metrov. Ak vysádzate viac ako jeden strom ginkgo, rozmiestnite ich tak, aby mali dostatok priestoru na rast.

5. Vyhnite sa výsadbe stromov ginkgo v suchom podnebí. Stromom ginka sa najlepšie darí v zónach mrazuvzdornosti. Hoci sú dospelé stromy ginka pomerne odolné voči suchu, majú problém rásť v trvalo horúcom a suchom podnebí. Ginko pestovanie.
6. Buďte trpezliví. Trvá až dvadsať rokov, kým ginko dosiahne dospelosť. Ak potrebujete živý plot alebo vetrolam v krátkodobom horizonte, zvážte vysadenie iného druhu stromu. Dámske zimné topánky

 

Ako sa starať o stromy ginka – Ginko pestovanie

 

Ako sa starať o stromy ginka - Ginko pestovanie

Stromy ginka sú odolné rastliny, ktoré si po dosiahnutí zrelosti vyžadujú minimálnu starostlivosť.

1. Mladé stromčeky pravidelne zalievajte. Počas prvého vegetačného obdobia stromček ginka zalievajte niekoľkokrát týždenne. Po zakorenení prežijú stromčeky ginka bez pravidelného zalievania.
2. Strom ginkgo každoročne prerezávajte. Aby ste pomohli svojmu stromu prosperovať, používajte čisté, ostré nožnice na orezávanie konkurenčných konárov na vašom ginkgu počas jeho vegetačného pokoja koncom zimy.
3. Okolo základne vášho stromu položte mulč. Ak zasadíte strom ginkgo do trávnatého trávnika, zvážte možnosť umiestnenia drevnej štiepky okolo základne stromu, aby mal priestor na dýchanie. Najsilnejšie ginko – 12 benefitov ginka.

4. Vyberte si vhodnú odrodu. Stromy ginka sú dvojdomé rastliny s oddelenými samčími a samičími stromami. Samičie ginko vytvára vajíčka, z ktorých vypadávajú semená, ktoré môžu mať nepríjemný zápach. Samčie ginkgo produkujú peľ, ktorý môže zhoršovať alergie. Medzi obľúbené samčie kultivary patria „Autumn Gold“ a „Princeton Sentry“. Existujú aj menšie pestované odrody, ktoré sa používajú v bonsajových záhradách.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button