UŽITKOVÉ RASTLINYÚžitkové rastliny

Ako sadiť cesnak na jeseň – Rady a pomoc

 Ako sadiť cesnak na jeseň? Jesenná cesnaková cibuľka Zasaďte strúčiky cesnaku od októbra do januára a cesnak budete môcť zbierať od mája do júla nasledujúceho roka. Aby ste z jesennej výsadby cesnaku vyťažili čo najviac, vysádzajte tak, aby špičky cibúľ vyčnievali tesne nad zemou, aby medzi strúčikmi bolo 10 cm a aby boli riadky od seba vzdialené 15 – 20 cm.

 

Ako sadiť cesnak na jeseň

 

Ako sadiť cesnak na jeseň

 

Cesnak na jesennú výsadbu sa ľahko pestuje na slnečnom mieste s dobre odvodnenou pôdou. Cesnak zalievajte a prikrmujte a udržiavajte okolie porastu bez buriny. Nezabudnite cesnak zalievať v období sucha, ale v posledných týždňoch pred zberom ho prestaňte zalievať úplne. Vo februári prihnojte cesnak hnojivom s vysokým obsahom potaše, ktoré mu dodá všetky živiny potrebné na skvelý rast.

 

Jesenná výsadba cesnaku

 

Jesenná výsadba cesnaku

 

Jesenná výsadba cesnaku vám napovie, kedy je čas na jeho zber. Odrody s tvrdým krkom zbierajte, keď listy začnú meniť farbu, a odrody s mäkkým krkom, keď sa listy zvlnia a ležia na zemi. Ak je pekné počasie, nechajte cesnak schnúť na zemi, ale ak hrozí dážď, preneste ho do skleníka alebo prístrešku, kde sa vysuší.

Viac informácií o tom, ako pestovať cesnak na jesennú výsadbu, nájdete v našom sprievodcovi pestovaním cesnaku.

 

Ako sadiť cesnak

 

Ako sadiť cesnak

 

Cesnak je nevyhnutnou súčasťou každého zeleninového záhonu. Po usušení a upletení je tiež atraktívnym doplnkom vašej kuchyne. Tu nájdete návod na výsadbu a pestovanie vlastných chutných cibuliek cesnaku spolu s radami, aké najlepšie odrody s tvrdým a mäkkým krkom si vybrať. Ako sadiť cesnak na jeseň.

 

Aký je rozdiel medzi cesnakom s tvrdým a mäkkým krkom?

 

Aký je rozdiel medzi cesnakom s tvrdým a mäkkým krkom

 

Existujú 2 druhy cesnaku – odrody s tvrdým a mäkkým krkom. Hlavný rozdiel je v ich odolnosti. Cesnak s tvrdým krkom je veľmi odolný, zatiaľ čo odrody s mäkkým krkom sú menej odolné, ale môžu sa skladovať dlhšie.

 

Odrody s tvrdým krkom sú najbližšie k divokému cesnaku. Rastliny vytvárajú kvitnúce stonky, známe ako stonky, ktoré by sa mali odstrániť. Stonky sú jedlé a môžu sa použiť do hranolčekov, šalátov a omáčok. Mimoriadne odolný cesnak s tvrdým krkom vytvára veľké strúčiky, ale nedá sa dlhodobo skladovať. Napriek tomu sa často vyberá pre vynikajúcu chuť. Cesnak „Edenrose“ je vychvaľovaný ako jedna z najchutnejších odrôd, ktoré môžete pestovať, zatiaľ čo „Flavor“ je taliansky ružový cesnak, ktorý bol vyšľachtený na spoľahlivé skladovanie.

 

Odrody cesnaku s mäkkým krkom sú menej mrazuvzdorné a v najchladnejších a najviac exponovaných oblastiach si vyžadujú krytie. Vo všeobecnosti je ich chuť o niečo jemnejšia ako u cesnakov s tvrdým krkom a vytvárajú väčší počet, ale menších strúčikov. Okrem toho sa veľmi dobre skladujú. Cesnak „Germidour“ vytvára jemné, fialovo sfarbené strúčiky, zatiaľ čo „Messidrome“ má vynikajúcu odolnosť voči chorobám.

 

Kedy mám cesnak vysadiť?

 

Kedy mám cesnak vysadiť

 

Existujú odrody cesnaku na jarnú a jesennú výsadbu, takže si môžete vybrať, kedy budete mať priestor na výsadbu. Väčšina cesnaku sa sadí na jeseň a prospieva mu obdobie chladu počas zimy, hoci niekoľko špeciálnych odrôd sa môže sadiť na jar. Uistite sa, že cesnak vysadíte najneskôr v marci.

 

Ako sadiť cesnak

 

Ako sadiť cesnak

 

Pestovanie cesnaku je jednoduché, vyžaduje si len slnečné miesto a dobre odvodnenú pôdu. Predtým, ako začnete, pripravte pôdu a primiešajte do nej veľa kvalitného kompostu. Cibuľky by ste mali do poslednej chvíle nechať vcelku, inak vyschnú. Keď ste pripravení na sadenie, rozlomte cibuľu a každý strúčik umiestnite 3 – 4 cm pod povrch pôdy koreňom nadol a špicatým koncom nahor. Stroužky by mali byť od seba vzdialené 15 cm a medzi jednotlivými radmi by mal byť približne 15 – 20 cm.

 

Ako sa starať o cesnak

 

Ako sa starať o cesnak

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky a najvyššie výnosy, musíte cesnak zalievať, kŕmiť a udržiavať rastliny bez buriny. Počas vegetačného obdobia by ste mali cesnak zalievať v období sucha, ale v posledných týždňoch rastu ho prestaňte zalievať úplne. Začiatkom jari použite hnojivo s vysokým obsahom potaše, aby ste rastlinám dodali silu, keď sa začne otepľovať. Ako sadiť cesnak na jeseň.

 

Kedy môžem zbierať cesnak?

 

Kedy môžem zberať cesnak

 

Odrody s tvrdým krkom sú pripravené na zber, keď listy začnú meniť farbu, a odrody s mäkkým krkom sú pripravené, keď sa listy zvlnia a ležia na zemi. Váš cesnak vám napovie, kedy je čas na zber. Príliš skoro a zmeškáte záverečný rastový impulz. Príliš neskoro a cibuľky zhnijú v zemi. Pravidlom je, že cesnak vysadený na jeseň je približne pripravený na zber od začiatku do konca leta. Cesnak vysadený skoro na jar je pripravený na zber približne koncom leta. Chlapčenské zimné topánky – Ako správne vybrať

 

Ako skladovať cesnak

 

Ako skladovať cesnak

 

Ak svieti slnko, nechajte cesnak po vytiahnutí uschnúť na zemi. Ak príde dážď alebo je príliš sychravé počasie, umiestnite cesnak do skleníka alebo prístrešku, aby sa vysušil pod ochranou.

 

Po úplnom vyschnutí možno cesnak upliesť a vytvoriť z neho atraktívnu závesnú výstavu v kuchyni. Prípadne môžete suché cibuľky cesnaku uskladniť na chladnom a suchom mieste pri teplote 5 – 10 ℃, aby ste ich mohli používať počas zimy. Účinky cesnaku 11 preukázaných zdravotných prínosov

 

Môžem pestovať cesnak v kvetináčoch?

 

Môžem pestovať cesnak v kvetináčoch

 

Cesnak môžete veľmi úspešne pestovať v kvetináčoch a nádobách na terase. Vysaďte tri strúčiky do 15 cm (6″) kvetináča, šesť strúčikov do 20 cm (8″) kvetináča a deväť strúčikov do 25 cm (10″) kvetináča. Nádoby dobre zalievajte a počas vegetačného obdobia ich postavte vonku na slnečné miesto. Dbajte na to, aby vaše pestovateľské médium obsahovalo dostatok organickej hmoty a záhradníckeho štrku, ktoré podporia dobrú drenáž a zabránia zamokreniu kvetináčov. Prípadne skúste cesnak pestovať na vyvýšenom záhone. Ako sadiť cesnak na jeseň.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button