STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Kedy sadiť cesnak? Najlepší čas na výsadbu

Kedy sadiť cesnak? Najlepší čas na výsadbu. Cesnak je neuveriteľne užitočný v kuchyni a prekvapivo ľahko sa pestuje v záhrade. Najlepší čas na jeho výsadbu je jeseň. Prečítajte si, ako a kedy sadiť cesnak, aby ste mohli maximalizovať svoju úrodu!

 

Kedy sadiť cesnak

 

Kedy sadiť cesnak

Kedy sadiť cesnak? Tradične najlepším obdobím na sadenie cesnaku jeseň. Dobrým pravidlom je sadiť cesnak až po jesennej rovnodennosti koncom septembra. Podobne ako cibuľa a iné rastliny z čeľade Allium je cesnak citlivý na dĺžku dňa a dozrieva počas najdlhších letných dní. Jesenná výsadba mu poskytne náskok vo vegetačnom období a na budúcu jar bude jednou z prvých vecí, ktoré sa v záhrade objavia.

 

Ako zasadiť cesnak

 

Ako zasadiť cesnak

Pestovanie cesnaku je mimoriadne jednoduché, ale ak chcete dopestovať najlepšie a najväčšie cibuľky, je potrebná dobrá príprava pôdy. Potrebujú hlboko obrábanú, dobre odvodnenú, bohatú pôdu s pH 6,4 až 6,8. Pred výsadbou pridajte na záhon 2 – 3 cm kompostu a dobre zhnitého hnoja.

 

Používajte kvalitné semená cesnaku a zasaďte niekoľko rôznych odrôd pre prípad, že by sa jednej nedarilo. Stručky oddeľte najneskôr 48 hodín pred výsadbou, aby nevyschli. Z najväčších strúčikov vyrastú najväčšie cibule. Jednotlivé strúčiky vysádzajte s neporušenou šupkou, špicatým koncom nahor, 2 cm hlboko a 6 cm od seba.

 

Mulčujte slamu bez semien 5 až 8 cm hlboko. Tá sa cez zimu zhrnie na približne 3 cm do jari a pomôže udržať burinu počas vegetačného obdobia. Cesnak vytvorí korene, ale len malý alebo žiadny vrchný rast, kým pôda pevne zamrzne.

 

Čoskoro na jar budúceho roka bude cesnak pripravený na rast a hneď po rozmrznutí pôdy vypučí malé zelené výhonky.

 

Starostlivosť o cesnak

 

Starostlivosť o cesnak

Od objavenia sa výhonkov na začiatku jari približne do 1. júna prihnojujte rastliny každý druhý týždeň tekutým hnojivom s rybou emulziou. Voda je veľmi dôležitá vo fáze tvorby cibuliek na začiatku leta, preto sa snažte o jeden centimeter týždenne, vrátane zrážok. Pivo na vlasy.

 

Ak pestujete cesnak s tvrdým krkom – najlepší typ pre severovýchod – v čase letného slnovratu váš cesnak vyšle nahor stonku nazývanú stonka. Ten by sa mal odrezať, aby sa rastliny mohli naplno venovať tvorbe cibuliek.

 

Tieto stonky sa stočia do slučky a sú vynikajúce. Nakrájajte ich a pridajte do šalátu, vyprážaného jedla, polievky, miešaných vajec alebo akéhokoľvek jedla, ktoré chcete obohatiť o trochu cesnakovej chuti. Z rozmixovaného cesnaku s trochou olivového oleja a parmezánu sa dá pripraviť mimoriadne dobré pesto.

 

Jednu alebo dve stonky nechajte stáť, aby ste sa mohli rozhodnúť, kedy cesnak pozbierať. Približne štyri týždne pred zberom začnú vonkajšie obaly na cibuľkách cesnaku vysychať, preto v júli prestaňte zalievať. Príliš veľa vody v tomto štádiu môže spôsobiť škvrny na obale alebo dokonca plesne.

 

Škodcovia a choroby cesnaku

 

Cesnaku neprekáža veľa škodcov, ale nesaďte ho tam, kde ste mali problémy s drôtovcom alebo háďatkom. Choroby sú väčším problémom v zle odvodnených pôdach. Kedy sadiť trávnik? Najlepší čas na výsadbu

 

Ako a kedy zbierať cesnak – Kedy sadiť cesnak

 

Ako a kedy zbierať cesnak - Kedy sadiť cesnak

Cesnak zberajte koncom júla alebo začiatkom augusta, keď spodná tretina až polovica listov zhnedne a zvädne, ale horné listy sú ešte zelené.

 

Môže byť zložité rozhodnúť sa, kedy presne zberať, a práve tu sa môžu hodiť kvetné stonky. Ak listy začínajú hnednúť a stonky sa odvíjajú a stoja rovno, je čas na zber.

 

Skladovanie cesnaku – Kedy sadiť cesnak

 

Skladovanie cesnaku

Zväzky čerstvo zozbieraného cesnaku zaveste na 3 – 4 týždne na chladné, dobre vetrané a tienisté miesto, aby sa usušil. Keď sú listy, korene a vonkajšie obaly úplne suché, pred uskladnením odstráňte všetku voľnú zeminu, skráťte korene na 1/4 cm a vrcholky skráťte na jeden alebo dva centimetre nad cibuľou. V optimálnych podmienkach, pri teplotách blízkych mrazu a 65 – 70 % vlhkosti, vydrží cesnak s tvrdým krkom päť mesiacov a cesnak s mäkkým krkom osem mesiacov.

 

Najväčšie strúčiky si nechajte na presadenie na budúci rok. Starí pamätníci hovoria, že cesnak sa „učí“, pretože sa prispôsobuje podmienkam pestovania a každý rok sa zlepšuje. Chyťte život za pačesy a zasaďte cesnak túto jeseň!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button