Úžitkové rastlinyUŽITKOVÉ RASTLINY

Ako sa sadia zemiaky Výsadba, pestovanie a zber zemiakov

ako sa sadia zemiaky? Výsadba, pestovanie a zber zemiakov. Chuť a štruktúra doma vypestovaných zemiakov je oveľa lepšia ako chuť a štruktúra zemiakov kúpených v obchode, najmä skorých odrôd, a záhradné zemiaky poskytujú množstvo živín. V našom sprievodcovi pestovaním zemiakov nájdete rady týkajúce sa výsadby paradajok až po zber zemiakov.

 

Ako sa sadia zemiaky

 

Ako sa sadia zemiaky

Zemiaky (Solanum tuberosum) patria do čeľade nočných rastlín, kam patria aj paradajky, paprika a baklažán. Táto zelenina s chladným počasím zvyčajne prináša väčšie úrody v severnej časti USA, avšak v teplejšom podnebí sa môžu pestovať ako zimná plodina.

 

Jedlou časťou zemiakov je podzemná „hľuza“, ktorá je zväčšenou podzemnou zásobnou časťou rastliny zemiaka. Hľuza sa vyvíja z podzemných stoniek nazývaných stolóny, keď rastliny dosiahnu výšku 6 až 8 cm alebo približne 5 až 7 týždňov po výsadbe.

Zemiaky sú starodávnou zeleninou, ktorú prvýkrát zaznamenali Inkovia v Peru. Podľa organizácie Maine Potato Board sa táto zelenina dostala do amerických kolónií v roku 1621, keď guvernér Bermúd poslal zemiaky guvernérovi Virgínie v Jamestowne.

 

Zemiaky, ktoré sú v súčasnosti americkou zeleninou číslo 1, sú zdrojom sacharidov (energie) bez tuku a cholesterolu. Ale práve šupka by sa nemala vyradiť; šupka poskytuje 45 % denného vitamínu C a 18 % draslíka, ako aj tiamín, riboflavín, foláty, niacín, horčík, fosfor, železo a zinok.

 

Zemiaky vysádzajte na slnečnom mieste, kde je každý deň aspoň 6 hodín priameho slnečného svetla. Hľuzy musia rásť v úrodnej, kypré, dobre odvodnenej pôde; tvrdá alebo zhutnená pôda vedie k deformácii hľúz. Ideálna pôda je mierne kyslá (pH 5,8 až 6,5) a teplota pôdy je minimálne 7° až 13 °C (45° až 55°F). Pred výsadbou (najlepšie na jeseň) primiešajte do pôdy kompost alebo organickú hmotu. Viac informácií o komposte, pôdnych doplnkoch a príprave pôdy na výsadbu).

 

Kedy sadiť zemiaky

 

Kedy sadiť zemiaky

Záhradné zemiaky môžete sadiť hneď, ako sa dá pôda spracovať. Pre mnohých záhradkárov je to približne 2 týždne po posledných jarných mrazoch. Uvedomte si však, že skorú úrodu môže zničiť príliš vlhká pôda, pretože semená zemiakov zhnijú. Pri určovaní času výsadby venujte viac pozornosti pôde ako kalendáru. Pôda by nemala byť taká mokrá, aby sa lepila a ťažko sa s ňou pracovalo. Najprv ju nechajte trochu vyschnúť. Ak máte neskorú a vlhkú jar, môžete sadiť neskôr – v apríli (v závislosti od lokality) alebo dokonca v júni, najmä v nádobách.

 • V chladnejších oblastiach niektorí záhradníci vysádzajú prvú úrodu „skorých“ zemiakov začiatkom až v polovici apríla, 6 až 8 týždňov pred priemerným dátumom posledných mrazov. Tieto odrody sú schopné odolať mrazu.
 • V teplejších oblastiach sa zemiaky môžu pestovať ako zimná plodina a čas výsadby sa pohybuje od septembra do februára. Tam, kde sú zimy relatívne mierne, môžete jesennú plodinu zasadiť v septembri. Napríklad v strednej časti Floridy sadia záhradníci zemiaky v januári a v Georgii vo februári.

 

Ako sadiť zemiaky

 

Ako sadiť zemiaky

Poznámka: Zemiaky sa zvyčajne sadia do zeme, ale môžu sa pestovať aj vo veľkých nádobách alebo košoch. Platia rovnaké informácie o výsadbe.

Používajte certifikovanú (voči chorobám odolnú) sadbu zemiakov, z ktorej vyčnievajú očká (púčiky). (Nezamieňajte si sadbu zemiakov so semenami zemiakov alebo s potravinami.

 

 • Jeden až dva dni pred výsadbou nakrájajte veľké zemiaky čistým ostrým nožom na kúsky veľkosti golfovej loptičky s 1 až 2 očkami. Tento čas umožní kúskom zahojenie alebo vytvorenie ochrannej vrstvy na povrchu rezu, čím sa zlepší zadržiavanie vlhkosti aj odolnosť voči hnilobe. Sadbové zemiaky, ktoré sú menšie ako slepačie vajce, nekrájajte, ale sadajte ich celé.
 • Zemiaky najlepšie rastú v riadkoch vzdialených od seba približne 3 metre. Motyčkou alebo lopatkou s okrúhlym hrotom vykopte rad s priekopou širokou asi 6 cm a hlbokou 8 cm. Dno zúžte na šírku asi 3 palce. Rozhádzajte a primiešajte vyzretý hnoj, kompost a/alebo lístie.
 • Do každej priekopy umiestnite každých 12 až 14 cm kúsok sadbového zemiaka reznou stranou nadol a zasypte ho 3 až 4 cm zeminy.

 

Ako sa sadia zemiaky

 

Ako sa sadia zemiaky

 

 • Po 12 až 16 dňoch od výsadby, keď sa objavia klíčky, pomocou motyčky jemne zasypte priekopu ďalšími 3 až 4 cm zeminy, pričom niekoľko centimetrov rastlín zostane odkrytých. Opakujte to, keď vyrastú (za niekoľko týždňov), až kým nebude priekopa na úrovni zeme. Ako sa sadia zemiaky.
 • Medzi riadkami mulčujte, aby ste zachovali vlhkosť, potlačili burinu a ochladili pôdu.
 • Udržujte rovnomernú vlhkosť, najmä od času po odkvitnutí kvetov. Zemiaky potrebujú 1 až 2 cm vody týždenne. Príliš veľa vody hneď po výsadbe a málo vody, keď sa zemiaky začnú formovať, môže spôsobiť ich deformáciu. Prestaňte zalievať, keď listy začnú žltnúť a odumierať.

 

Hradenie zemiakov

 

Hradenie zemiakov

Chuť zemiakov zlepšuje hĺbka a tma. Keď rastliny zemiakov vyrastú nad povrch pôdy, budete musieť pravidelne „kopcovať“ alebo nakopiť pôdu a kompost okolo rastliny tak, aby zo zeme vyčnievali len vrchné listy. Ako sa sadia zemiaky Je veľmi dôležité, aby zemiakové hľuzy neboli vystavené slnečnému žiareniu, pretože to tiež spôsobuje ich zelenanie a produkciu chemickej látky nazývanej solanín, ktorá má horkú chuť a je toxická.

 • Hrabanie vykonávajte ráno, keď sú rastliny najvyššie. Počas horúčavy začnú rastliny opadávať.
 • Hlinu okolo základne rastliny okopávajte, aby ste zakryli hľuzy a podporili rastlinu.
 • Pravidelne kontrolujte zemiaky, aby sa vyhrnuli (možno niekoľkokrát za sezónu).
 • S hrabaním prestaňte, keď rastlina dosiahne výšku približne 6 cm, ale skôr, ako zemiaky zakvitnú.
 • V chladných vegetačných obdobiach sa na zemiakoch môžu objaviť bobule. Bobule sú ovocie. Jednu z nich rozrežte a pozrite sa, ako sa podobá na príbuznú paradajku. Plody zemiakov sú jedovaté a nejedlé. Navyše z ich semien nevzniknú rastliny zemiakov, ktoré by sa podobali na materské. Vyhoďte ich.

Kedy a ako vykopávať zemiaky

 

Kedy a ako vykopávať zemiaky

 

Pred zberom zemiakov na uskladnenie ich po polovici augusta príliš nezalievajte.

 • Po odrezaní hnedých listov nechajte zemiaky pred zberom ešte 10 až 14 dní. Vďaka tomu sa zemiakom vytvorí hrubšia šupka. Nečakajte však príliš dlho, inak môžu zemiaky zhniť (najmä v pôde s vysokou vlhkosťou).
 • Vykopte skúšobný kopček, aby ste zistili, ako sú zemiaky zrelé. Šupka zrelých zemiakov je hrubá a pevne spojená s dužinou. Ak je šupka tenká a ľahko sa odiera, zemiaky sú ešte príliš mladé a mali by ste ich nechať v zemi ešte niekoľko dní. Ako sa sadia zemiaky.
 • Ak je pôda veľmi mokrá, nechajte zemiaky pred uložením do vriec alebo košíkov čo najviac vyschnúť na vzduchu.
 • Mastné vlasy : 5 domácich liekov
 • Vykopané zemiaky nenechávajte dlho na slnku po ich vykopaní zo záhrady, inak môžu vaše zemiaky zozelenať.
 • Malé škvrny môžete orezávať, ale ak je zelená farba výrazná, zemiaky vyhoďte.

 

Ako ošetriť zemiaky

 

Ako ošetriť zemiaky

 

 • Čerstvo vykopané zemiaky uložte na suché a chladné miesto  7° až 15 °C na dobu až 2 týždňov. Vďaka tomu sa šupka zemiakov vytvrdí a vydrží dlhšie.
 • Zemiaky neumývajte, kým nie sú pripravené na konzumáciu; umývanie skracuje ich životnosť.
 • Ako sa rozmnožuje levanduľa

 

Ako skladovať zemiaky – Ako sa sadia zemiaky

 

Ako skladovať zemiaky - Ako sa sadia zemiaky

Ak zberáte zemiaky na konzumáciu v priebehu niekoľkých dní, skladovanie nie je problém. Môžete ich uskladniť kdekoľvek. Na uskladnenie zemiakov na uchovanie potrebujete chladné, trochu vlhké a tmavé miesto. Teplota podporuje klíčenie a choroby. Zemiaky tvoria 80 % vody, takže ak je príliš sucho, zemiaky zvädnú a vyschnú.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button