Úžitkové rastlinyUŽITKOVÉ RASTLINY

Zemiaky na sadenie – všetko o sadení zemiakov

Zemiaky na sadenie. Zemiaky sú jedným z najobľúbenejších a najrozšírenejších koreňových plodín na svete. Sú výborným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny a môžu byť príjemným doplnkom akéhokoľvek jedla. Okrem svojich výživových vlastností sú zemiaky aj výborne použiteľné na sadenie. V nasledujúcich podnadpisoch si povieme viac o tom, ako na to.

Zemiaky na sadenie

 

Zemiaky na sadenie

 

Zemiaky sú vynikajúcou plodinou na sadenie. Ak dodržíte správnu starostlivosť a postup pri ich pestovaní, môžete získať bohatú úrodu. Okrem toho, že sú výborné na jedlo, môžete zemiaky použiť aj na výrobu semienok pre ďalšiu sezónu. Sú to teda plodiny, ktoré sa oplatí mať v záhrade a využiť ich všestranné vlastnosti.

Výber semien

 

Výber semien

 

Ako pri každej plodine, aj pri zemiakoch je dôležité vybrať si správne semeno. Semená zemiakov by mali byť zdravé, bez poškodení a chorôb. Vhodné sú tiež semená, ktoré sú dostatočne veľké a majú výrazné očká. Výber správnych semien bude mať priamy vplyv na výslednú úrodu.

 

Príprava pôdy

 

Príprava pôdy

 

Zemiaky potrebujú pre svoj rast dobre pripravenú pôdu. Pôda by mala byť voľná, bohatá na živiny a dobre odvodnená. Ideálne je pripraviť si pôdu v jeseni, aby mala dosť času na zotavenie a prebudenie po zime. V prípade, že nemáte možnosť pripraviť si pôdu vopred, môžete ju pripraviť aj v jarných mesiacoch.

 

Sadenie – Zemiaky na sadenie

 

Sadenie - Zemiaky na sadenie

 

Sadenie zemiakov by malo prebiehať niekoľko týždňov pred posledným mrazom. Semená by mali byť zasadené do pripravenej pôdy asi 10 – 15 centimetrov od seba. Pri sádzaní zemiakov je dôležité, aby očká smerovali nahor, aby sa zemiaky mohli správne ukotviť v pôde. Po zasadení by mala byť pôda dôkladne zaliahaná. Sadenie zemiakov ako na to

 

Starostlivosť o rastliny

 

Starostlivosť o rastliny

 

Zemiaky potrebujú počas rastu dostatok vody a slnečného svetla. Ak sa vyskytnú suché obdobia, je potrebné zalejovať rastliny pravidelne. Na rastliny tiež môžu útočiť rôzne škodcovia a choroby, preto je dôležité ich pravidelne kontrolovať a ochrániť ich napríklad pred slimákom, hrdzou alebo plienkou. Ako vypestovať bataty – sladké zemiaky

 

Hnojenie – Zemiaky na sadenie

 

Hnojenie - Zemiaky na sadenie

 

Zemiaky potrebujú dostatok živín na to, aby mohli rásť a tvoriť plody. Preto je dôležité hnojiť ich pravidelne počas rastu. Na hnojenie zemiakov sa najčastejšie používa hnojivo s vysokým obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Dusík podporuje rast lístia a zelených častí rastliny, fosfor pomáha pri tvorbe koreňov a draslík podporuje tvorbu plodov. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Zber úrody

 

Zemiaky sú hotové na zber, keď rastliny zomrú alebo sa zakrútili. Pred zberom je dôležité zemiaky najprv nechať v pôde trochu vyschnúť, aby boli ľahšie na vykopanie. Potom sa rastliny vyhrádzajú a zemiaky sa odstraňujú z pôdy. Zemiaky na sadenie.  Po vykopaní je dôležité zemiaky nechať niekoľko dní vyschnúť na slnku, aby sa zlepšila ich trvanlivosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button