HRíBYÚžitkové rastliny

Ako sušiť huby – Postup a tipy

Ako sušiť huby. Sušené huby sú neuveriteľne všestrannou súčasťou špajze! Prečítajte si, ako jednoducho si môžete vysušiť vlastné huby, aby ste ich mali vždy po ruke. Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď miniete peniaze za „prvotriedne“ huby, len aby vám vzadu v chladničke spľasli. Preto je skvelý nápad začať si doma sušiť vlastné huby!

 

Ako sušiť huby

 

Ako sušiť huby

 

Sušené huby majú trvanlivosť rok alebo viac a po vysušení ich môžete používať rovnako ako čerstvé huby. Vždy tak budete môcť pridať do akéhokoľvek jedla extra chuť.

Hoci si môžete kúpiť sušené huby v obchode, môže byť oveľa lacnejšie nájsť si čerstvé huby a vysušiť si ich sami. Navyše budete mať na výber z väčšieho množstva druhov! Kde hľadať hľuzovku – rady a miesta

 

Aké druhy húb možno sušiť?

 

Aké druhy húb možno sušiť


Sušiť možno všetky jedlé druhy húb. Najdôležitejším faktorom pri výbere húb je použitie čo najčerstvejších húb! Huby, ktoré už nie sú v najlepšom stave, sa nebudú tak dobre skladovať a v sušičke môžu začať „zapáchať“.

Čerstvosť zistíte tak, že odlomíte stopku z klobúka. Pri odlomení stopky by ste mali cítiť (alebo dokonca počuť!) malé „prasknutie“. Ak je huba gumovitá alebo slizká, ak sa ohýba namiesto toho, aby sa lámala, alebo ak sa na nej začínajú objavovať tmavohnedé alebo čierne škvrny, je to znamenie, že huby nie sú dostatočne čerstvé na sušenie. Kde rastu hríby : Tipy pre hubárov a jedovaté huby

Príprava húb na sušenie

Príprava húb na sušenie

Predtým, ako začnete s prípravou húb, uistite sa, že sú vaše pulty, vybavenie a ruky čisté a dezinfikované, aby ste zabránili kontaminácii, ktorá môže vašu dávku neskôr znehodnotiť.

 1. Očistite huby: Pomocou vlhkej kuchynskej utierky jemne očistite všetky nečistoty alebo zrnitosť z húb. Vyhnite sa umývaniu vodou – tá síce hubám neublíži, ale môže spôsobiť ich stmavnutie počas procesu sušenia.
 2. Orežte stonky: (Uložíme ich na prípravu zeleninového vývaru). Potom ich môžete odrezať príborovým nožom alebo ich ručne vytrhnúť.
 3. Huby nakrájajte na plátky: Ostrým nožom nakrájajte huby na ¼“ plátky. Prípadne môžete huby nakrájať na malé kocky, ak sa vám to lepšie hodí na konečné použitie.

 

Ako sušiť huby postup

 

Ako sušiť huby postup

Sušenie húb je pomerne jednoduché a priamočiare – skvelá prísada pre začiatočníkov! Keď sú huby pripravené, nastavte sušičku a postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 1. Umiestnite huby na podnosy sušičky. Ak používate podnos, ktorý má veľké otvory, odporúčame vám, aby ste ho vystlali pergamenovým papierom alebo ešte lepšie sieťovinou vystrihnutou na veľkosť vášho podnosu. Medzi jednotlivými kusmi nechajte priestor, aby mohol cirkulovať vzduch.
 2. Sušte pri teplote 52 ºC 3 až 8 hodín, kým huby nie sú krehké – mali by sa lámať, nie ohýbať.
  V závislosti od vášho zariadenia môže byť potrebné zásobníky často otáčať, aby sa podporilo rovnomerné sušenie.
 3. Sušenie v rúre: Umiestnite huby v jednej vrstve na vyložený plech na pečenie. Sušte v rúre pri najnižšej nastavenej teplote – ak je to možné, nechajte dvierka pootvorené, aby mohla uniknúť para. Každú hodinu kúsky otočte a vyberte ich hneď, ako budú úplne suché.

 

Ako zistiť, kedy sú huby vysušené

 

Ako zistiť, kedy sú huby vysušené

Keď sú huby úplne vysušené, mali by byť krehké. Ak to chcete otestovať, nechajte ich vychladnúť a potom niekoľko kúskov rozlomte. Ak sa ľahko lámu, sú hotové. Tak ak sa plátky ohýbajú, vložte ich späť do sušičky alebo rúry, aby sa sušili dlhšie. 

Kondicionovanie – Ako sušiť huby

 

Kondicionovanie - Ako sušiť huby

Ak chcete huby kondicionovať, nechajte ich úplne vychladnúť a potom ich vložte do veľkej vzduchotesnej nádoby (napr. zaváraninového pohára), uzavrite ju a nechajte ju niekoľko dní na pulte. Denne ju kontrolujte, aby ste sa uistili, že sa na stenách nádoby netvorí vlhkosť/kondenzát, a pretrepte obsah, aby ste sa uistili, že sa nelepí.

Ak zistíte, že sa v nej kondenzuje voda, môžete ju vrátiť do dehydrátora, aby sa sušila dlhšie (pokiaľ sa v nej nevyskytuje pleseň). Zimné topánky dámske – Najlepší výber

Ak sa po týždni neobjavia žiadne známky vlhkosti alebo plesne, môžete huby zabaliť na dlhodobé skladovanie.

Ako skladovať vysušené huby

 

Ako skladovať vysušené huby

Pri správnom sušení a skladovaní môžu dehydrované huby vydržať rok alebo viac. Tu sú naše tipy na skladovanie:

 1. Pred prenesením nechajte huby úplne vychladnúť.
 2. Nevynechávajte krok úpravy! Aj malá vlhkosť môže znížiť trvanlivosť alebo zničiť celú dávku.
 3. Skladujte v čistej, vzduchotesnej nádobe. Pre dlhšiu trvanlivosť ich vákuovo uzavrite.
 4. Ak predpokladáte, že nádobu budete otvárať často, alebo ak žijete v oblasti s vysokou vlhkosťou, použite balíček s vysúšadlom absorbujúcim vlhkosť.
 5. Nádobu označte dátumom a ďalšími dôležitými údajmi.
 6. Nádobu umiestnite na chladné, tmavé a suché miesto – dobre sa hodí do špajze.

 

Ako používať sušené hríby – Ako sušiť huby

 

Ako používať sušené hríby - Ako sušiť huby

Ak chcete rehydratovať huby, vložte ich do misky, zalejte vriacou vodou a nechajte ich rehydratovať približne 30 minút. Alebo ich môžete povariť v malom hrnci, aby ste tento proces trochu urýchlili. To, že sú rehydratované, zistíte, keď stratia akúkoľvek gumovú štruktúru.

Dehydrované huby sú úžasnou ingredienciou, ktorú môžete mať po ruke v špajzi alebo ju použiť pri príprave jedál v batohu a pri kempovaní. Tu sú niektoré zo spôsobov ich použitia:

 • Vložte ich do mixéra a rozmixujte na prášok, ktorý dodá pikantný punc každému pikantnému jedlu – alebo ich použite do marinád či suchých nátierok.
 • Pridajte do polievok alebo dusených pokrmov
 • použite do miešaných jedál
 • Čo dať na pizzu – 16 surovín čo nesmie chýbať
 • Pridajte do rizota
 • použite na prípravu hubovej omáčky
 • Hríbová polievka recept Najlepšia polievka
 • Pridajte do omáčky na cestoviny
 • Pridajte ich do hrnca s vývarom, keď pripravujete zeleninový vývar, aby ste získali extra chuť
 • Použite ich v týchto jedlách na kempovanie a cestovanie s batohom

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button