UŽITKOVÉ RASTLINYÚžitkové rastliny

Čo sadiť po cibuli – Zaujímavé rastliny!

Čo sadiť po cibuli. Moja zeleninová záhrada je mojou pýchou a radosťou a je len málo vecí, ktoré sú lepšie ako sadenie, starostlivosť, pestovanie, zber a konzumácia vlastnej zeleniny. Keď som bol ešte nováčikom, nevedel som o striedaní plodín ani o jeho výhodách.

Čo sadiť po cibuli

Čo sadiť po cibuli

Čo sadiť po cibuli? Po zbere cibule je dobré sadiť rastliny, ktoré sa označujú ako „dobrí nasledovníci“. Tieto rastliny môžu mať prospech z pôdy, ktorá bola predtým obohatená cibuľou, alebo môžu pomôcť znižovať škodcov a choroby, ktoré by mohli cibuľu ovplyvniť. Medzi rastliny vhodné na sadenie po cibuli patria napríklad:

  • Šalát a iné listové zeleniny
  • Jahody
  • Krucifery (napríklad kapusta, brokolica, karfiol)
  • Mrkva a iná koreňová zelenina

Je tiež dôležité dodržiavať striedanie plodín, aby sa predchádzalo akumulácii škodcov a chorôb špecifických pre danú rastlinu. Vyhýbať by sa malo sadeniu rastlín, ktoré sú zo skupiny liliáceí, ako sú cesnak, pór a špargľa, keďže tieto rastliny majú podobné nároky a škodcov ako cibuľa.

Rok čo rok som sadil cibuľu, a hoci to prvé dva roky fungovalo dobre, čoskoro som sa stretol s problémami so škodcami, chorobami a nízkym pH pôdy, ktoré negatívne ovplyvnili úrodu ďalšej plodiny.

Teraz však presne viem, čo musím zasadiť po cibuli a potom po nej, aby som udržal pôdu nutrične vyváženú a úrodu zeleniny bohatú.

Poďme sa teda ponoriť a dozvedieť sa o striedaní plodín a o tom, čo by ste mali sadiť po cibuli.

 

Čo zasadiť po cibuli

Čo zasadiť po cibuli

Po cibuli zasaďte silno živiace rastliny, ako sú paradajky, čili, zimná tekvica, brukvovitá zelenina, zimná kapusta, tekvica, reďkovky alebo šalát. Tieto rastliny majú korene, ktoré pomáhajú vytvárať kanáliky pre vodu a vzduch tým, že ich približujú k povrchu pre plytko koreniace rastliny.

Keďže cibuľa je ľahká živná rastlina s plytkými koreňmi, po vykopaní cibule pripravenej na použitie zo zeme zvyčajne vysádzam ťažké živné rastliny a/alebo hlboko zakorenenú zeleninu.

Príklady ťažko živiteľných rastlín sú:

  • Paradajky
  • Kukurica
  • Kapustovité plodiny (ako kapusta, ružičkový kel, brokolica, reďkovka, kaleráb, karfiol a kel)
  • Zeler
  • Endívia
  • Uhorky
  • Hlávkový šalát
  • Tekvica
  • Špenát
  • Po cibuli som zasadil aj mrkvu. Áno, viem, že je to ľahký kŕmič, ale vysadenie mrkvy po cibuli jej skutočne prospieva. Ako skladovať mrkvu, aby zostala čerstvá.

 

Ďalšia sezóna

Ďalšia sezóna

Cibuľa má silnú vôňu, ktorá zostáva aj po tom, čo som pripravenú cibuľu vykopal, a to odháňa mrkvové koreňové mušky, takže nenakladú vajíčka a nekŕmia sa mojimi mrkvovými deťmi.

Príklady hlboko zakoreňujúcej zeleniny sú:

Po tom, čo moje ťažko kŕmne alebo hlboko zakorenené rastliny poskytnú úrodu, vysadím pôdotvorné rastliny, ako je hrach a fazuľa, a potom sa vrátim k výsadbe cibule a dokonca aj ďalších rastlín z čeľade cibuľovitých alebo Amaryllis.

 

Čo by ste nemali sadiť po cibuli

Čo by ste nemali sadiť po cibuli

Strukoviny, ako je fazuľa a hrach, by sa nemali vysádzať po cibuli. Pri pestovaní cibule (a cesnaku) sa vyskytujú určité choroby, ktoré ovplyvňujú rast strukovín. Kedy sadiť hrach.

  • Choroby prenášané pôdou zostanú na polámaných koreňoch v zemi, čo môže ovplyvniť hrach a fazuľu.
  • Špargľa je ďalšou rastlinou, ktorú by ste nemali pestovať po cibuli alebo spolu s ňou.

Taktiež nevysádzajte cibuľu ani žiadneho iného člena čeľade Amaryllis, ako napríklad šalotku, pažítku, pór alebo cesnak ( Ako uskladniť cesnak ), po tom, ako sa vám urodí cibuľa. Rastlinné čeľade sa stávajú obeťami rovnakých škodcov, ako aj chorôb.

Striedanie plodín a výsadba zeleniny z iných čeľadí preto znižuje riziko výskytu škodcov a chorôb.

Čo je striedanie plodín a jeho výhody

Čo je striedanie plodín a jeho výhody

V súčasnosti takmer nábožne praktizujem striedanie plodín po katastrofe s nevyrovnanou pôdou. Preto každoročne nesadím tie isté plodiny na tých istých plochách.

Pri striedaní plodín striedam ťažko živiteľné rastliny, ako sú paradajky, tekvice, melóny, baklažány, brokolica a ďalšie, ktoré na svoj rast spotrebujú veľa minerálnych živín, s ľahko živiteľnými rastlinami, ako je cibuľa, ktorá spotrebuje veľmi málo živín.

Tieto ľahké živné rastliny tiež dávajú pôde čas na zotavenie a odpočinok pred tým, ako do týchto záhradných oblastí vysadím ťažké živné rastliny. Čo sadiť po cibuli.

Po vysadení ľahkých krmovín sa riadim plánom, podľa ktorého potom vysadím ťažké krmoviny, ako sú paradajky.

Potom vysadím ťažko zásobujúce rastliny alebo rastliny, ktoré budujú pôdu, ako sú fazuľa, hrach, lucerna a ďatelina, ktoré napravujú nerovnováhu dusíka v pôde a pomáhajú udržiavať jej úrodnosť.

Potom začnem tento cyklus ťažkých živiteľov, potom ťažkých dávateľov a nakoniec znova ľahkých živiteľov.

Takže v tom istom boxe alebo na tom istom záhone zasadím cibuľu (ľahký kŕmič) a potom v nasledujúcom roku zasadím paradajky (ťažký kŕmič), po ktorých nasleduje fazuľa (ťažký dávič).

 

Výhody striedania plodín

Výhody striedania plodín

 

Už som naznačil výhody striedania plodín, ale aby som to zhrnul, striedanie plodín:

 

  • Zabraňuje vyčerpávaniu živín v pôde, pretože ľahké krmivá nespotrebujú veľa živín a ťažké krmivá živiny dopĺňajú.
  • Znižuje výskyt škodcov; ak neustále presádzate tú istú plodinu na to isté miesto, zhromažďujú sa tam škodcovia, ktorí túto rastlinu preferujú, takže presunutím plodiny alebo vysadením niečoho iného sa preruší cyklus rozmnožovania a presunie sa zdroj ich potravy.
  • Znižuje výskyt hubových ochorení, pretože presádzanie tej istej zeleniny pomáha patogénom rásť v pôde a zvyšuje riziko výskytu spór spôsobujúcich choroby koreňov.
  • Zlepšuje štruktúru pôdy, keďže striedate plodiny s hlbokým a plytkým koreňom.

Často kladené otázky o tom, čo sadiť po cibuli

Často kladené otázky o tom, čo sadiť po cibuli

 

  • Čo nasleduje po cibuli v striedaní plodín?
    Cibuľa je ľahká krmovina, takže po zbere cibule môžete vysadiť ťažké krmoviny. Medzi možnosti patrí reďkovka, šalát, paradajky, čili, zimná kapusta, mrkva a zeler, brukvovitá zelenina, zimná kvaka alebo tekvica.

 

  • Môžete cibuľu vysádzať na tej istej ploche záhrady každý rok?
    Pri cibuli je najlepšie dodržiavať striedanie plodín, takže tieto jedlé cibule nesaďte rok čo rok na tie isté miesta. Nepraktizovanie striedania plodín podporuje rast pôdnych škodcov a šírenie chorôb, ktoré majú negatívny vplyv na rastliny.

 

  • Čo by sa nemalo vysádzať po cibuli?
    Po zbere cibule by ste nemali sadiť cibuľu ani iných členov čeľade cibuľovitých, špargľu ani strukoviny, ako je hrach a fazuľa. Čo sadiť po cibuli.

 

Posledná cibuľa

Striedanie plodín je dôležité, ak chcete, aby vaša pôda zostala vyvážená, aby ste udržali škodcov a choroby na uzde a dosiahli optimálny rast zeleniny.

Cibuľa je ľahký živiteľ, takže po tom, ako tieto rastliny poskytnú úrodu jedlých cibúľ, by ste mali vysadiť ťažké živitele, ako sú paradajky, tekvica alebo zimná tekvica, po ktorých by mali nasledovať pôdotvorné rastliny, ako je hrach a fazuľa. Ako si zjemniť vlasy.

Čo sadiť po cibuli. Po zbere cibule nesaďte cibuľu, šalotku, špargľu a strukoviny.

Šťastné sadenie!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button