STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Kedy sadiť hrach a rady pri starostlivosti o hrach

Ako a kedy sadiť hrach. Čerstvý záhradný hrášok je jedným z najchutnejších darov záhrady na začiatku jari. Je sladký, jemný a plný chuti – úprimne, takmer nikdy sa nedostane až do domu!

Kedy sadiť hrach

Kedy sadiť hrach? Hrach patrí medzi rastliny, ktoré môžete sadiť pomerne skoro, pretože je odolný voči chladu. Ideálny čas na siatie hrachu je, keď pôda dosiahne teplotu aspoň 6 až 8°C, čo obvykle nastáva na jar, hneď ako je pôda dostatočne suchá na to, aby sa dala obrábať. V mnohých oblastiach to znamená siatie hrachu 6 až 8 týždňov pred posledným očakávaným jarným mrazom. Tento čas môže variovať v závislosti od konkrétnej klímy a geografickej polohy. Hrach sa sadí priamo do pôdy, a to na mieste, kde predtým nerástla iná strukovina, aby sa predišlo problémom s chorobami a škodcami.

Kedy sadiť hrach

Samozrejme, ak sa vám podarí dostať pár hráškov až do kuchyne, sú vynikajúce do polievok, dusených jedál, šalátov, hranolčekov a mnohých ďalších jedál! Kedy sadiť hrach. Uistite sa, že hrášok máte tento rok vo svojom záhradnom pláne. Ukážeme vám, ako ho zasadiť!

Kedy sadiť hrach

Viete mi povedať, kedy sadiť hrášok?

Hrášok je jedným z prvých semien, ktoré sa môžu vysádzať v záhrade (a niektorí ľudia ho vysádzajú na jeseň na prezimovanie). Odporúčame, aby ste hneď, ako sa dá pôda spracovať – aj keď je ešte trochu mokrá a očakáva sa sneh – vysadili semená hrachu. V našich záhradách je to približne v polovici marca – približne 6 až 8 týždňov pred posledným mrazom.

Viete mi povedať, kedy sadiť hrášok

Kedy sadiť hrach (jeseň)

V mnohých oblastiach sa hrach môže pestovať aj na jeseň. Možno ho vysádzať koncom leta alebo začiatkom jesene, najmä v oblastiach, kde sa jar príliš rýchlo otepľuje na dobrú produkciu hrachu. Semená hrachu vysievajte približne 6 až 8 týždňov pred prvým jesenným mrazom.

Kedy sadiť hrach (jeseň)

Mám vysádzať hrach zo semien alebo sadeníc?

Hrášok naozaj nemá rád, keď sa narušujú jeho korene, preto je najlepšie vysádzať hrášok zo semien tam, kde bude rásť. Kedy sadiť hrach.

Ak však žijete v oblasti s mimoriadne chladnou a vlhkou jarou, založenie sadeníc hrachu v interiéri vám môže mierne urýchliť rast. Len dávajte veľký pozor, aby ste pri presádzaní nenarušili korene – môžete zvážiť vysádzanie semien hrachu do rašelinových kvetináčov, kravských kvetináčov alebo novinových kvetináčov, aby ste znížili narušenie pôdy.

Potrebujú rastliny hrachu mriežku?

Väčšina záhradných rastlín hrachu bude rodiť viac a bude sa ľahšie zbierať, ak budú rásť na mriežke. Niektoré kríčkové alebo krátke odrody hrachu sú vzpriamenejšie a nevyžadujú žiadnu oporu. Pozrite si balenie semien a zistite, aký druh máte.

Vysoký a popínavý hrach dorastá v závislosti od odrody až do výšky ôsmich metrov. Opory si pripravte vopred, pretože rastliny hrachu skoro uvoľňujú úponky na šplhanie.

Potrebujú rastliny hrachu mriežku

Ako pripraviť pôdu pre hrach?

Ako pripraviť pôdu pre hrach

Rovnako ako všetky ostatné druhy zeleniny v záhrade, aj hrach má rád kyprú, bohatú pôdu s vysokým obsahom organických látok. Hrášok uprednostňuje piesočnatú alebo hlinitú pôdu s dobrou drenážou, ale rastie vo väčšine pôd okrem najťažších ílovitých. Pred výsadbou nezabudnite pôdu doplniť kvalitným kompostom.

Uistite sa, že sú živiny v pôde vyvážené. Hrášok potrebuje fosfor a draslík, ale rastliny budú prebytočný dusík vylučovať. Príliš veľa dusíka spôsobí, že krásne, bujné rastliny nevytvoria veľa kvetov ani strukov.

Mal by byť hrach súčasťou striedania plodín? – Kedy sadiť hrach

Určite – hrach je vynikajúci pre úrodnosť pôdy! Mnohé krycie plodiny sú vlastne z čeľade hrachovitých a strukovinových! Po hrachu zasaďte plodinu, ktorá miluje dusík, aby ste zelenine dodali energiu.

Aké sú vhodné sprievodné rastliny hrachu? – Kedy sadiť hrach

Vzhľadom na schopnosť hrachu viazať dusík je výbornou sprievodnou rastlinou pre menšie záhradné rastliny, ktoré by mohli využiť prísun dusíka a tešiť sa z tieňa, ktorý poskytujú vysoké rastliny hrachu. Špenát, šalát a reďkovky sú skvelou voľbou na výsadbu pod rastliny hrachu. Účesy pre riedke vlasy.

Hrášok dobre rastie s mnohými silne aromatickými bylinkami a kvetmi, ako je koriander, mäta, šalvia, tymián a nechtík. Tie môžu pomôcť zabrániť napadnutiu hrachu mšicami a iným hmyzom.

Ako môžem priamo zasiať semená hrachu?

Ako môžem priamo zasiať semená hrachu

Semená hrachu sú veľké semená, s ktorými sa ľahšie pracuje – s jednou výhradou. Na dosiahnutie najlepšej klíčivosti je dôležité naočkovať semená baktériami rhizobia. Žiadne obavy, je to jednoduché! Očkovací prostriedok na hrach a fazuľu je k dispozícii za pár eur vo väčšine semenárskych spoločností a záhradných centier. Stačí postupovať podľa pokynov na očkovacej látke, aby ste správne pokryli semená. Väčšina inokulantov vás vyzve, aby ste semená namočili a obalili.

Po správnom naočkovaní sú semená pripravené na výsadbu:

Semená hrachu zasejte asi 2 cm hlboko a asi 5 cm od seba. Vysievajte do riadkov vzdialených od seba 30 až 60 cm. Zapichnite všetky semená, ktoré sa počas klíčenia vytlačili z pôdy. Počas klíčenia udržiavajte pôdu vlhkú (čo by nemal byť problém počas skorej jari).

Ako sa starať o rastliny hrachu?

Ako sa starať o rastliny hrachu

Rastliny hrachu sú pomerne nenáročné na údržbu. Keď sú sadenice vysoké asi dva centimetre, dobre ich zamulčujte slamou, nasekaným lístím alebo borovicovými hoblinami, aby ste ochránili krehké, plytké korene a udržali rovnomernú vlhkosť pôdy. Záhon udržiavajte čistý, ale nezabudnite burinu odstraňovať šetrne (napríklad ostrou motykou), namiesto vytrhávania, pretože sa obávate, že by ste narušili korene hrachu.

Hrach najlepšie rodí, keď sa teplota udržiava pod 21 ºC. Ak sa teploty pravidelne pohybujú nad touto hodnotou, očakávajte, že produkcia sa spomalí a hrach bude tvrdý. Kedy sadiť cibuľu? Výsadba, pestovanie a zber cibule.

Dôrazne vám odporúčame, aby ste si túto jar vyskúšali vysadiť hrášok vo vašej záhrade! Budete radi, keď budete zbierať čerstvú, jemnú a sladkú zeleninu skôr ako kedykoľvek predtým. Dobrú chuť!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button