STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Kedy sadiť cibuľu? Výsadba, pestovanie a zber cibule

Kedy sadiť cibuľu? Cibuľa je chladná jesenná alebo jarná plodina, ktorá sa vďaka svojej mrazuvzdornosti ľahko pestuje. Či už cibuľu začnete pestovať zo semien alebo sadeníc, existuje niekoľko trikov, ktoré rozhodujú o tom, či bude úroda skvelá alebo nie. Ukážeme vám, ako vypestovať takú dokonalú cibuľu z ktorej sa rozplačete!

 

Cibuľu môžete vysádzať na jar alebo na jeseň. Cibuľa dobre rastie na vyvýšených záhonoch alebo vo vyvýšených riadkoch vysokých aspoň 4 cm. Cibuľu môžete pestovať aj v nádobách. Zvyčajne sadíme zmes bielej, žltej a červenej cibule.

 

Mám pestovať cibuľu zo semien alebo zo sadby?

 

Mám pestovať cibuľu zo semien alebo zo sadby

 

Uprednostňujeme pestovanie cibule zo sadeníc pred pestovaním zo semien, pretože súpravy sa rýchlo udomácnia a ľahšie sa sadia. Cibuľové súpravy sú malé cibule, ktoré sa predávajú špeciálne na záhradkárske účely. Po vysadení sa približne po 14 týždňoch vyvinú na cibuľu plnej veľkosti.

 

  • Vyberte si cibuľové súpravy s priemerom asi 2 cm. Väčšie majú tendenciu vytvárať tuhé krčky a vysemeniť sa.
  • Cibuľové sadenice sa môžu vysádzať bez obáv z poškodenia mrazom a majú vyššiu úspešnosť ako výsadba zo semien cibule alebo presadenín.
  • Samozrejme,sadenie cibule zo semien je určite možné aj v chladnejších oblastiach (zóna 5 a chladnejšie) môže byť dokonca nevyhnutné.

 

Kedy sadiť cibuľu

 

Kedy sadiť cibuľu

 

Cibuľu môžete vysádzať na jar aj na jeseň. Vo všeobecnosti platí, že cibuľové sadenice vysádzajte vonku, keď je chladné, ale nie studené počasie. Zvyčajne sa vysádzajú skoro na jar a zbierajú sa na jeseň, keď začnú odumierať ich vrcholy. Na juh sa niektoré odrody cibule môžu vysádzať na jeseň.

 

Kedy zasadiť cibuľu

 

Ak začínate sadiť cibuľu zo semien, začnite ju pestovať v interiéri približne 6 týždňov pred plánovaným presadením do záhrady. Semená cibule potrebujú na správne vyklíčenie teplotu aspoň 10 °C.

V regiónoch s mrazivou zimou nezabudnite sadiť cibuľu na jar hneď, ako sa dá obrábať pôda, zvyčajne v marci alebo apríli. Ideálne je načasovať výsadbu tak, aby vonkajšie teploty neklesli pod 10 °C.

Kedy sadiť cibuľu? Cibuľa vysadená na jeseň potrebuje aspoň 4 až 6 týždňov teplých teplôt, aby sa v pôde udomácnila. Počas chladného obdobia zostanú v pokoji, ale s príchodom jari budú pripravené na rast.

Cibuľa vysadená na jeseň je skvelý spôsob, ako si užiť skoršiu a väčšiu úrodu cibule z budúcoročnej záhrady. Vysaďte ich do teplej jesennej pôdy, aby si pred príchodom zimy vytvorili silný koreňový systém. Keď príde chladná zima, plodiny sa uspia. Potom, keď sa začiatkom jari teploty a pôda opäť oteplia, cibuľa opäť ožije.

 

Ako sadiť cibuľu

 

Ako sadiť cibuľu

 

Ako sadiť cibuľu. Vyberte miesto s plným slnkom, kde cibuľu nebudú tieniť iné rastliny. Čím viac energie získajú zo slnečného svetla, tým väčšie cibule môžu vyrásť. Ako sadiť cibuľu.

 

V čase výsadby pridajte na dno každého riadku pred výsadbou asi centimeter kompostu. Alebo vykopte v pôde ryhu hlbokú asi 2 cm a širokú 3 cm a potom ju zasypte asi centimetrom kompostu.

 

Pri cibuli dodržiavajte striedanie plodín. Nesaďte ju na to isté miesto rok čo rok, pretože to môže podporiť šírenie chorôb, ktoré ovplyvňujú plodinu.

 

Rast zasadenej cibule – Kedy sadiť cibuľu

 

Rast zasadenej cibule. Cibuľu považujte za listovú plodinu, nie koreňovú, ako je repa alebo mrkva. Cibuľa je ťažko živiteľná rastlina, ktorá potrebuje neustálu výživu, aby vytvorila veľké cibule. Rast zasadenej cibule.

 

Pestovanie veľkej cibule, či už na jar alebo na jeseň, sa začína dobre odvodnenou, kyprou a úrodnou pôdou. Zhutnená, kamenistá alebo ílovitá pôda ovplyvňuje vývoj cibúľ.

 

  • Ak žijete v oblasti s ťažkou ílovitou alebo tvrdou pôdou, pridajte do nej vyzretý kompost (humus), aby ste zlepšili štruktúru pôdy.
  • Na jeseň alebo skoro na jar pridajte do pôdy vyzretý hnoj alebo kompost.
  • Každých niekoľko týždňov prihnojujte dusíkom, aby ste získali veľké cibule. S hnojením prestaňte, keď cibuľa vytlačí pôdu a začne sa proces tvorby cibúľ. Cibuľu nezasypávajte zeminou, cibuľa sa musí objaviť nad zemou.
  • Keď sa cibule začnú vyvíjať, mulčujte ich ľahkou polcentimetrovou vrstvou slamy (na jeseň sa hodí aj rozdrvené lístie). Mulčovanie pomôže udržať vlhkosť, potlačiť burinu a umožní cirkuláciu vzduchu. Vznikajúce cibule nezakrývajte.
  • Hnojenie ukončite, keď cibuľa vytlačí pôdu a začne sa vytvárať cibuľa.
  • Vo všeobecnosti platí, že ak sa použije mulč, rastliny cibule nepotrebujú dodatočnú zálievku. Stačí približne 2 cm vody na štvorcový meter týždenne, vrátane dažďovej vody. Ak chcete sladšie cibule, zalievajte viac.
  • Cibuľa bude vyzerať zdravo, aj keď bude na kosť suchá, preto nezabudnite polievať počas sucha. Pomôže to predísť boľševníku, čo je stav, keď stresovaná rastlina urýchli vývoj kvetov.

 

Ochorenia a choroby cibule 

 

Ochorenia a choroby cibule

 

Ochorenia a choroby cibule – Chrobáky: Ak chcete bojovať proti tripsom – drobnému hmyzu hrubému ako šijacia ihla – vezmite do záhrady tmavý kus papiera a poklepte oň vrcholky cibule; ak sú tripsy prítomné, na papieri uvidíte ich hnedo sfarbené telá. Niekoľkokrát ich ošetríte insekticídnym mydlom. Postupujte podľa pokynov na obale. Postriekajte rastliny dvakrát s odstupom troch dní a tripsy by mali zmiznúť. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.

Ochorenia a choroby cibule – Cibuľové larvy: Prikryte vznikajúcu úrodu cibule jemnou sieťovinou. Utesnite ju tak, že okolo okrajov navŕšite zeminu. Cibuľová larva rada kladie vajíčka na základňu rastlín, takže sieťovina by tomu mala zabrániť. Mali by ste tiež zabrániť mulčovaniu, pretože hmyz má rád rozkladajúce sa organické látky, a uistite sa, že cibuľu v priebehu sezóny úplne pozberáte. Cibuľové larvy sú zvyčajne problémom vo veľmi daždivých obdobiach, takže tieto opatrenia môžu byť zbytočné, ak máte suché obdobie.

 

Odrody cibule Kedy sadiť cibuľu

 

Odrody cibule Kedy sadiť cibuľu

 

Odrody cibule. Cibuľa je citlivá na dĺžku dňa, preto sa odrody vo všeobecnosti rozdeľujú do troch kategórií: Dlhý deň, krátky deň a neutrálny deň. Hranica medzi odrodami s dlhým a krátkym dňom leží približne na 36 stupňoch severnej zemepisnej šírky (tzv. 36. rovnobežka) – severne od tejto hranice pestujte odrody s dlhým dňom. Kedy sadiť cibuľu južne od nej pestujte odrody s krátkym dňom. Denne neutrálne odrody sa dajú úspešne pestovať kdekoľvek! Odrody cibule.

 

Dlhodenné odrody

 

‚Yellow Sweet Spanish‘: veľký, okrúhly tvar; žlto-biela farba.

‚First Edition‘: vysoko výnosná, dobre skladovateľná, aromatická, krémovo-žltá

‚Red Wethersfield‘: ploché cibule, ktoré sa dobre skladujú, biela dužina, červené

‚Aisa Craig‘, ‚Walla Walla‘: obrovské cibule

‚Buffalo‘, ‚Norstar‘: rýchlo vytvárajú úrodu, ale po zbere sa dlho neuchovávajú

„Copra“, „Southport Red Globe“, „Sweet Sandwich“, „Yellow Globe“: veľmi dobre sa skladujú

‚Red Florence‘: vytvára cibule podlhovastého tvaru

 

Krátkodňové odrody

 

‚Stuttgarter‘: predáva sa v súboroch, skorá zrelosť s mierne plochým tvarom, žltá

‚White Bermuda‘: veľmi mierna, s hustými, plochými cibuľkami, biela

‚Red Burgundy‘: dobrá stolová cibuľa s jemnou, sladkou bielou dužinou, s červenou šupkou

„Crystal Wax White Bermuda“: skvelá cibuľa na nakladanie, ak sa zberá vo veľkosti „perly

„Hybrid Yellow Granex“: sladká cibuľa typu Vidalia

„Southern Belle“: rubínová farba dužiny a šupky

„Texas 1015-Y Supersweet“: veľmi dobre sa skladuje

 

Denne neutrálne odrody

 

‚Candy‘: zlatá, hustá dužina; veľké cibule; dobre sa skladuje

‚Red Stockton‘: veľké cibule s červenými krúžkami a bielou dužinou

‚Super Star‘: veľké, sladké, biele cibule

 

 

Úroda a zber cibule

 

Úroda a zber cibule. Vytrhnite všetky cibule, ktoré vysielajú kvetné stonky. To znamená, že cibule prestali rásť. Tieto cibule sa nedajú dobre skladovať, ale v priebehu niekoľkých dní sa dajú použiť v receptoch.Úroda a zber cibule.

 

Cibuľa vysadená na jar býva pripravená na zber v polovici leta.

Keď cibuľa začne dozrievať, vrcholky (listy) zožltnú a začnú opadávať. Vtedy ohnite vrcholky nadol alebo dokonca dupnite na listy, aby ste urýchlili konečný proces dozrievania.

Uvoľnite pôdu okolo cibúľ, aby ste podporili sušenie. Kedy sadiť cibuľu.

Keď vrcholky zhnednú, cibuľu vytiahnite. Zaobchádzajte s nimi opatrne, pretože aj najmenšie pomliaždenie môže podporiť hnilobu. Kedy sadiť cesnak? Najlepší čas na výsadbu.

Zrelé cibule zbierajte do konca leta, a to v suchých podmienkach. Cibuľa zozbieraná za mokra sa dobre neuchováva a pri skladovaní môže zhniť. Zrelá cibuľa sa môže v chladnom jesennom počasí pokaziť.

 

Ako skladovať cibuľu – Kedy sadiť cibuľu

 

Ako skladovať cibuľu - Kedy sadiť cibuľu

 

Ako skladovať cibuľu? Odrežte korene a skráťte vrcholky na 1 až 2 cm (ak však plánujete cibuľu splietať do vrkoča, vrcholky ponechajte). Cibuľu nechajte niekoľko dní dozrievať na suchej zemi, ak to počasie dovolí, alebo na chránenom mieste, napríklad v garáži alebo v stodole. Ako skladovať cibuľu?

 

Po vytvrdnutí zaveste cibuľu do sieťového vrecka alebo nylonovej pančuchy, navrstvite ju (až do dvoch vrstiev) do škatule alebo ju upleťte a zaveste na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste. Ideálne teplotné rozmedzie na skladovanie je 4 až 15 °C. Neskladujte ich v chladničke, pretože by boli príliš vlhké.

Pravidelne kontrolujte, či cibuľa neklíči alebo nehnije, a odstráňte ju.

Neskladujte cibuľu spolu s jablkami alebo hruškami, pretože etylénový plyn produkovaný ovocím preruší pokojový režim cibule. Cibuľa môže tiež pokaziť chuť týchto plodov (ako aj zemiakov).

Ostrá cibuľa sa skladuje dlhšie ako sladká cibuľa. Najskôr zjedzte sladké odrody a ostrejšiu cibuľu si nechajte na neskôr.

Sladká cibuľa má vysoký obsah vody a zle sa uchováva.

 

 

Múdrosti o cibuli 

 

Môžete zasadiť naklíčenú cibuľu?

Áno, môžete zasadiť naklíčenú cibuľu, hoci z nej nezískate viac cibule. Získate však veľa chutných zelených klíčkov! Tu je návod, ako to urobiť:

 

Naplňte kvetináč zeminou a uprostred urobte dieru, ktorá bude mať hĺbku a šírku cibule.

Cibuľu vložte do jamky a zasypte zeminou.

Zalejte a kvetináč umiestnite na slnečné miesto.

Zelené klíčky zbierajte podľa potreby na varenie.

Ak vám vyrastie výhonok s kvetom, počkajte, kým sa kvet nevysaje. Semená si uschovajte na jarnú výsadbu.

 

Cibuľové lieky a domáce liečivá

 

V stredoveku sa verilo, že cibuľová šťava dokáže liečiť plešatosť, uštipnutie hadom a bolesti hlavy.

Pred jednou alebo dvoma generáciami sa deti liečili obkladom z roztlačenej cibule, ktorý sa aplikoval ako pasta na rany.

Celá cibuľa zjedená pred spaním sa predpisovala na prekonanie nachladnutia do rána a nakrájaná cibuľa sa prikladala na chodidlá, aby sa odstránila horúčka.

Prví osadníci vyrábali sirup proti kašľu tak, že plátky surovej cibule namočili cez noc do medu.

Surová cibuľa natretá na včelie bodnutie alebo uštipnutie hmyzom zmierni bolesť a svrbenie.

 

Cibuľové povesti o počasí Kedy sadiť cibuľu

 

Kedy sadiť cibuľu? Cibuľová šupka je veľmi tenká, Prichádza mierna zima;

Cibuľová šupka hrubá a tvrdá, Prichádza zima studená a drsná.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button