UŽITKOVÉ RASTLINYZdravie

Účinky cesnaku 11 preukázaných zdravotných prínosov

Účinky cesnaku 11 preukázaných zdravotných prínosov cesnaku. „Nech je jedlo tvojím liekom a liek tvojou potravou.“ To sú slávne slová starogréckeho lekára Hippokrata, ktorý sa často nazýva otcom západnej medicíny.

 

Účinky cesnaku

 

Účinky cesnaku

 

Ten skutočne predpisoval cesnak na liečbu rôznych zdravotných ťažkostí. Moderná veda nedávno potvrdila mnohé z týchto priaznivých účinkov na zdravie. Tu je 11 zdravotných účinkov cesnaku, ktoré sú podložené výskumom na ľuďoch.

 

1. Cesnak obsahuje zlúčeniny so silnými liečivými vlastnosťami

 

Cesnak je rastlina z čeľade cibuľovitých (Allium). Je blízko príbuzný cibuli, šalotke a póru. Každý segment cesnakovej cibuľky sa nazýva strúčik. V jednej cibuľke je približne 10 až 20 strúčikov. Cesnak rastie v mnohých častiach sveta a vďaka svojej výraznej vôni a lahodnej chuti je obľúbenou kuchynskou ingredienciou.

 

V dávnej histórii sa však cesnak používal najmä pre svoje zdravotné a liečivé vlastnosti. Jeho používanie bolo dobre zdokumentované mnohými významnými civilizáciami vrátane Egypťanov, Babylončanov, Grékov, Rimanov a Číňanov.

 

Vedci dnes vedia, že väčšinu jeho zdravotných účinkov spôsobujú zlúčeniny síry, ktoré vznikajú pri sekaní, drvení alebo žuvaní strúčikov cesnaku. Azda najznámejšia z nich je známa ako alicín. Alicín je však nestabilná zlúčenina, ktorá je v čerstvom cesnaku prítomná len krátko po jeho nakrájaní alebo rozdrvení.

 

Medzi ďalšie zlúčeniny, ktoré môžu zohrávať úlohu v zdraviu prospešných účinkoch cesnaku, patria diallyl disulfid a s-allyl cysteín. Sírové zlúčeniny z cesnaku sa dostávajú do tela z tráviaceho traktu a putujú po celom tele, kde majú silné biologické účinky.

 

Zhrnutie – Cesnak je rastlina z čeľade cibuľovitých, ktorá je pestuje pre svoju výraznú chuť a zdravotné účinky. Obsahuje síru zlúčeniny, o ktorých sa predpokladá, že prinášajú niektoré zdravotné výhody.

 

2. Cesnak je veľmi výživný, ale má veľmi málo kalórií – Účinky cesnaku

 

Cesnak je veľmi výživný, ale má veľmi málo kalórií - Účinky cesnaku

 

V pomere kalórií ku kalóriám je cesnak neuveriteľne výživný. Jeden strúčik (3 gramy) surového cesnaku obsahuje:

 • Mangán: 2 % dennej hodnoty (DV)
 • vitamín B6: 2 % DV
 • vitamín C: 1 % DV
 • selén: 1 % DV
 • Vláknina: 0,06 g
 • dostatočné množstvo vápnika, medi, draslíka, fosforu a železa
  a vitamínu B1
 • Obsahuje 4,5 kalórií, 0,2 gramov bielkovín a 1 gram sacharidov.
 • Cesnak obsahuje aj stopové množstvá rôznych ďalších živín. V skutočnosti obsahuje trochu takmer všetkého, čo potrebujete.
 • Najsilnejší prírodný testosterón

 

Zhrnutie  – Cesnak má nízky obsah kalórií a je bohatý na vitamíny C, vitamínu B6 a mangánu. Obsahuje aj stopové množstvá rôznych iných živín.

 

3. Cesnak dokáže bojovať s chorobami vrátane prechladnutia

 

Je známe, že cesnakové doplnky posilňujú funkciu imunitného systému. Jedna rozsiahla 12-týždňová štúdia zistila, že denné užívanie cesnakového doplnku znížilo počet prechladnutí o 63 % v porovnaní s placebom . Priemerná dĺžka trvania príznakov prechladnutia sa tiež skrátila o 70 %, z 5 dní v skupine užívajúcej placebo na iba 1,5 dňa v skupine užívajúcej cesnak.

 

V inej štúdii sa zistilo, že vysoká dávka extraktu zo starého cesnaku (2,56 g denne) znížila počet dní choroby z prechladnutia alebo chrípky o 61 %. V jednom z prehľadov sa však dospelo k záveru, že dôkazy sú nedostatočné a je potrebný ďalší výskum.

 

Napriek nedostatku presvedčivých dôkazov sa oplatí vyskúšať pridať cesnak do jedálnička, ak ste často prechladnutí.

 

Zhrnutie –  Doplnky stravy s cesnakom pomáhajú predchádzať a znižovať závažnosť bežných ochorení, ako je chrípka a prechladnutie.

 

4. Účinné látky v cesnaku môžu znížiť krvný tlak – Účinky cesnaku

 

Kardiovaskulárne ochorenia, ako sú infarkty a mŕtvice, sú najväčšími zabijakmi na svete. Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je jedným z najdôležitejších faktorov týchto ochorení.

 

Štúdie na ľuďoch zistili, že cesnakové doplnky majú významný vplyv na zníženie krvného tlaku u ľudí s vysokým krvným tlakom. V jednej štúdii bolo 600 až 1 500 mg extraktu zo starého cesnaku rovnako účinných ako liek Atenolol pri znižovaní krvného tlaku počas 24 týždňov.

 

Dávky doplnkov musia byť pomerne vysoké, aby mali požadované účinky. Potrebné množstvo zodpovedá približne štyrom strúčikom cesnaku denne.

 

Zhrnutie – Zdá sa, že vysoké dávky cesnaku zlepšujú krvný tlak u osôb so známym vysokým krvným tlakom (hypertenziou). U niektorých prípadoch môžu byť doplnky rovnako účinné ako bežné lieky.

 

5. Cesnak zlepšuje hladinu cholesterolu, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení

 

Cesnak zlepšuje hladinu cholesterolu, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení

 

Cesnak môže znížiť celkový a LDL cholesterol. Zdá sa, že u osôb s vysokou hladinou cholesterolu doplnky stravy s cesnakom znižujú celkový a/alebo LDL cholesterol približne o 10 – 15 %.

 

Ak sa pozrieme konkrétne na LDL („zlý“) a HDL („dobrý“) cholesterol, zdá sa, že cesnak znižuje LDL, ale nemá spoľahlivý účinok na HDL. Vysoké hladiny triglyceridov sú ďalším známym rizikovým faktorom srdcových ochorení, ale zdá sa, že cesnak nemá žiadny významný vplyv na hladiny triglyceridov.

 

Zhrnutie – Zdá sa, že cesnakové doplnky znižujú celkový a LDL cholesterolu, najmä u tých, ktorí majú vysoký cholesterol. HDL cholesterol a triglyceridy sa nezdajú byť ovplyvnené.

 

6. Cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe a demencii

 

Oxidačné poškodenie spôsobené voľnými radikálmi prispieva k procesu starnutia. Cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú ochranné mechanizmy organizmu proti oxidačnému poškodeniu. Ukázalo sa, že vysoké dávky doplnkov stravy s cesnakom zvyšujú množstvo antioxidačných enzýmov u ľudí, ako aj výrazne znižujú oxidačný stres u osôb s vysokým krvným tlakom.

 

Kombinované účinky na zníženie cholesterolu a krvného tlaku, ako aj antioxidačné vlastnosti môžu znížiť riziko bežných ochorení mozgu, ako je Alzheimerova choroba a demencia.

 

Zhrnutie –  Cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré chránia proti poškodeniu buniek a starnutiu. Môže znížiť riziko Alzheimerovej choroby a demencie.

 

7. Cesnak vám môže pomôcť žiť dlhšie – Účinky cesnaku

 

Potenciálne účinky cesnaku na dlhovekosť sa u ľudí v podstate nedajú dokázať. Ale vzhľadom na priaznivé účinky na dôležité rizikové faktory, ako je krvný tlak, je logické, že cesnak by vám mohol pomôcť žiť dlhšie. Dôležitým faktorom je aj to, že dokáže bojovať proti infekčným ochoreniam, pretože tie sú častou príčinou úmrtí, najmä u starších ľudí alebo ľudí s nefunkčným imunitným systémom.

 

Zhrnutie – Cesnak má známe priaznivé účinky na bežné chronických ochorení, preto je logické, že by vám mohol pomôcť dožiť sa dlhšie.

 

Prečítajte si aj Ako správne pestovať cesnak

8. Športový výkon sa môže zlepšiť pomocou cesnakových doplnkov

 

Športový výkon sa môže zlepšiť pomocou cesnakových doplnkov

 

Cesnak bol jednou z prvých látok zvyšujúcich výkonnosť. Tradične sa používal v starovekých kultúrach na zníženie únavy a zvýšenie pracovnej výkonnosti robotníkov. Najmä v starovekom Grécku sa podával olympijským športovcom.

 

Štúdie na hlodavcoch preukázali, že cesnak pomáha pri výkone, ale na ľuďoch sa uskutočnilo len veľmi málo štúdií. U ľudí s ochorením srdca, ktorí užívali cesnakový olej počas 6 týždňov, sa o 12 % znížila maximálna srdcová frekvencia a zlepšila sa výkonnosť pri cvičení.

 

Štúdia na deviatich súťažných cyklistoch však nezistila žiadne výkonnostné výhody. Iné štúdie naznačujú, že únavu spôsobenú cvičením možno znížiť pomocou cesnaku.

 

Zhrnutie – Cesnak môže zlepšiť fyzickú výkonnosť u laboratórnych zvieratách a u ľudí s ochorením srdca. Prínos u zdravých ľudí nie je zatiaľ nie sú jednoznačné.

 

9. Konzumácia cesnaku môže pomôcť detoxikovať ťažké kovy v tele

 

Ukázalo sa, že vo vysokých dávkach chránia zlúčeniny síry v cesnaku pred poškodením orgánov v dôsledku toxicity ťažkých kovov. Štvortýždňová štúdia na zamestnancoch závodu na výrobu autobatérií (nadmerné vystavenie olovu) ukázala, že cesnak znížil hladinu olova v krvi o 19 %. Znížil aj mnohé klinické príznaky toxicity vrátane bolestí hlavy a krvného tlaku.

 

Tri dávky cesnaku každý deň dokonca prekonali liek D-penicilamín pri znižovaní príznakov.

Zhrnutie – Ukázalo sa, že cesnak výrazne znižuje olovo toxicitu olova a súvisiace príznaky v jednej štúdii.

 

10. Cesnak môže zlepšiť zdravie kostí – Účinky cesnaku

 

Žiadne štúdie na ľuďoch nezisťovali účinky cesnaku na úbytok kostnej hmoty. Štúdie na hlodavcoch však ukázali, že môže minimalizovať úbytok kostnej hmoty tým, že zvyšuje estrogén u samíc.

 

Jedna štúdia na ženách v menopauze zistila, že denná dávka suchého cesnakového extraktu (rovnajúca sa 2 gramom surového cesnaku) významne znížila marker nedostatku estrogénu. To naznačuje, že tento doplnok môže mať priaznivé účinky na zdravie kostí u žien. Potraviny ako cesnak a cibuľa môžu mať priaznivé účinky aj na osteoartrózu.

 

Zhrnutie – Zdá sa, že cesnak má určité výhody pre kosti zdravie tým, že zvyšuje hladinu estrogénu u žien, ale je potrebné vykonať viac štúdií na ľuďoch. Potrebné sú ďalšie štúdie.

 

11. Cesnak sa dá ľahko zaradiť do jedálnička a chutí úplne lahodne

 

Posledný z nich nie je prínosom pre zdravie, ale napriek tomu je dôležitý. Cesnak je veľmi jednoduché (a chutné) zaradiť do vášho súčasného jedálnička. Dopĺňa väčšinu slaných jedál, najmä polievky a omáčky. Výrazná chuť cesnaku môže dodať punc aj inak nevýrazným receptom. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.

 

Cesnak sa dodáva v niekoľkých formách, od celých strúčikov a hladkých pást až po prášky a doplnky stravy, ako je cesnakový extrakt a cesnakový olej. Nezabúdajte však, že cesnak má aj niektoré nevýhody, napríklad zápach z úst. Sú aj ľudia, ktorí sú naň alergickí.

 

Ak máte poruchu krvácavosti alebo užívate lieky na zriedenie krvi, pred zvýšením príjmu cesnaku sa poraďte so svojím lekárom. Bežný spôsob používania cesnaku je lisovanie niekoľkých strúčikov čerstvého cesnaku lisom na cesnak, potom ho zmiešajte s extra panenským olivovým olejom a trochou soli. Je to zdravý a veľmi sýty dresing.

 

Zhrnutie – Cesnak je chutný a ľahko ho zaradíte do svojho jedálnička. Môžete ho použiť do slaných jedál, polievok, omáčok, dresingov a ďalších.

 

Môže cesnak zlepšiť váš sexuálny život?

 

Môže cesnak zlepšiť váš sexuálny život

 

Cesnak je populárna zložka, ktorá sa spája s dlhým zoznamom zdravotných výhod.

Podľa niektorých štúdií by cesnak mohol pomôcť v boji proti zápalom, znížiť hladinu cholesterolu a chrániť pred chronickými ochoreniami. Vzhľadom na jeho mnohé liečivé vlastnosti sa ľudia môžu pýtať aj na to, či cesnak môže zlepšiť sexuálne funkcie alebo zvýšiť libido.

 

Môže zlepšiť prietok krvi

Niektoré výskumy naznačujú, že cesnak môže pomôcť zvýšiť prietok krvi, čo môže byť prospešné pri liečbe problémov, ako je erektilná dysfunkcia u mužov. Viaceré štúdie na ľuďoch a zvieratách totiž zistili, že niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v cesnaku môžu zvýšiť prietok krvi a zlepšiť funkciu ciev.

 

A čo viac, jedna štúdia medzi 49 staršími mužmi zistila, že liek obsahujúci zložky ako extrakt zo starého cesnaku, ženšen a zamatový paroh zlepšil erektilnú funkciu.

 

Cesnak môže tiež zvýšiť hladinu oxidu dusnatého, zlúčeniny, ktorá pomáha rozširovať cievy a podporovať tak lepší prietok krvi. To by mohlo potenciálne pomôcť zlepšiť erektilnú funkciu. Na vyhodnotenie účinkov cesnaku konkrétne na erektilnú dysfunkciu je však potrebných viac štúdií na ľuďoch.

 

ZHRNUTIE Cesnak môže pomôcť zlepšiť prietok krvi, čo by mohlo pomôcť predchádzať erektilnej dysfunkcii. Je však potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

 

Môže zvýšiť mužskú plodnosť

 

Niektoré štúdie zistili, že cesnak môže okrem zvýšenia prietoku krvi prispieť aj k podpore mužskej plodnosti. Jeden prehľad 18 štúdií dospel k záveru, že cesnak pomáha zvyšovať produkciu spermií a zvyšuje hladinu testosterónu, čo môže byť spôsobené jeho antioxidačnými vlastnosťami.

 

V nedávnej štúdii na zvieratách S-allyl cysteín, zlúčenina, ktorá sa nachádza v cesnaku, zvýšil produkciu testosterónu u myší. Iná štúdia na zvieratách tiež ukázala, že extrakt zo starého cesnaku môže chrániť pred zmenami v produkcii spermií a hladine testosterónu spôsobenými chemoterapiou. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako môže cesnak ovplyvniť mužskú plodnosť a hladinu testosterónu u ľudí.

 

ZHRNUTIE
Hoci štúdie na ľuďoch sú obmedzené, niektoré výskumy ukazujú, že cesnak a jeho zložky by mohli zlepšiť mužskú plodnosť, zvýšiť hladinu testosterónu a zvýšiť produkciu spermií.

Pôsobí ako antioxidant

 

Antioxidanty môžu nielen pomôcť chrániť pred chronickými ochoreniami, ale môžu zohrávať kľúčovú úlohu aj v oblasti sexuálneho zdravia a plodnosti. Čerstvý cesnak a extrakt z vyzretého cesnaku sú bohaté na antioxidanty a môžu pomôcť neutralizovať škodlivé zlúčeniny známe ako voľné radikály.

 

Podľa jednej štúdie medzi 100 mužmi s neplodnosťou sa užívaním antioxidačného doplnku zvýšil počet spermií. Zaujímavé je, že v jednej štúdii na potkanoch s cukrovkou sa zistilo, že S-allyl cysteín z cesnaku zlepšuje erektilnú funkciu tým, že blokuje tvorbu voľných radikálov. Alchemilka obyčajná – sila prírody – čaj , kúpeľ ,pomoc.

 

Na pochopenie toho, ako môžu antioxidanty v cesnaku ovplyvniť sexuálne funkcie a plodnosť u ľudí, sú však potrebné ďalšie štúdie.

 

ZHRNUTIE
Cesnak je dobrým zdrojom antioxidantov, ktoré môžu zlepšiť sexuálne zdravie a plodnosť.

 

Záver Účinky cesnaku

Cesnak je silná zložka, ktorá sa spája s mnohými potenciálnymi zdravotnými prínosmi.

Podľa niektorých štúdií na ľuďoch a zvieratách môže zlepšiť sexuálne funkcie zvýšením prietoku krvi a zvýšením plodnosti, najmä u mužov. Napriek tomu je k dispozícii len obmedzené množstvo výskumov o účinkoch cesnaku konkrétne na sexuálnu túžbu a nie je jasné, ako môže ovplyvniť sexuálne funkcie u žien.

 

Možno ho však ľahko užívať ako súčasť výživnej, dobre zostavenej stravy na podporu celkového zdravia a ochranu pred chorobami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button