UŽITKOVÉ RASTLINYZaujímavosti

Ako sušiť figy – rady a typy ako na to

Ako sušiť figy – rady a typy ako na to. Prečo by ste mali sušiť figy?
Čerstvé, zrelé figy majú relatívne krátku trvanlivosť.. Sušenie fíg vám umožní uchovať tieto krehké plody dlhšie čerstvé a ponúka aj ďalšie výhody.

Ako sušiť figy

Tu sú tri dôvody, prečo by ste mali figy uchovávať sušením:

1. Predĺženie trvanlivosti:

Sušenie fíg môže predĺžiť ich trvanlivosť o niekoľko mesiacov. Sušené figy môžu vydržať šesť mesiacov až rok, zatiaľ čo čerstvé figy majú trvanlivosť dva až tri dni.

2. Vysoká výživná hodnota:

Sušené figy ponúkajú viac vlákniny na porciu ako čerstvé figy, vďaka čomu sú častým liekom na tráviace problémy. Sušené figy obsahujú aj viac fenolových zlúčenín a antioxidantov (obe tieto látky môžu zabrániť poškodeniu buniek) ako čerstvé figy.

3. Všestrannosť:

Sušené figy majú žuvačkovú štruktúru a sladkú ovocnú chuť, vďaka čomu sú skvelým občerstvením a prísadou na varenie. Sušené figy si môžete pridať do šalátu alebo ich zjesť celé. Pred pridaním do figového džemu alebo figovej zmrzliny namočte figy do vody, aby boli plnšie.

Ako sušiť figy v rúre

Sušenie fíg v rúre je jednoduchá metóda na uchovanie čerstvých fíg. Pri príprave sušených fíg v rúre postupujte podľa týchto krokov:

 •  Predhrejte rúru: Nastavte rúru na najnižšiu teplotu, ideálne 140 stupňov alebo nižšiu.
 • Umyte a nakrájajte: Umyte figy pod studenou vodou, osušte ich v cedníku a osušte papierovou utierkou. Potom figy rozrežte v strede od stopky.
 • Vložte do rúry: Vložte nakrájané figy na plech na pečenie s drôtenou mriežkou alebo na chladiaci plech do vyhriatej rúry. Každej fige dajte priestor, aby sa navzájom nedotýkali. Plech umiestnite na strednú mriežku rúry. Nechajte figy sušiť osem hodín, pričom v pravidelných intervaloch kontrolujte ich stav.
 • Sušené ovocie vyberte z rúry. Sušené figy skladujte vo vzduchotesnej nádobe pri izbovej teplote. Sušené figy vydržia šesť až dvanásť mesiacov.

 

Ako sušiť figy v sušičke 

Sušenie fíg je užitočná metóda konzervácie, vyžaduje si však sušičku potravín. Pri domácej dehydratácii čerstvých fíg postupujte podľa týchto krokov.

 • Umyte a osušte: Opláchnite figy pod studenou tečúcou vodou. Osušte ich papierovou utierkou.
 • Pripravte si hrniec s vriacou vodou. Celé figy vložte do vriacej vody. Približne po tridsiatich sekundách vyberte figy z vriacej vody. Vložte ich do studenej vody, aby ste zastavili proces varenia. Ľadová voda naruší ich šupku a dužinu a pomôže pri procese dehydratácie.
 • Nakrájajte figy rozrežte na polovicu, od stopky po koniec. Ak chcete figy rozčleniť na menšie, chrumkavejšie kúsky, rozštvrtíte ich.
 • Umiestnite figy šupkou nadol v jednej vrstve na podnos sušičky. Figy v sušičke netlačte, pretože to môže podporiť vlhkosť a narušiť proces sušenia.
 • Nastavte sušičku na nastavenie ovocia, približne 135 stupňov. Sušte až osem hodín, pričom počas celej doby kontrolujte ich priebeh. Keď sa šupky zmenia na kožovité, sú hotové.
 • Čerstvo usušené figy položte na chladné miesto, aby mohli vychladnúť. Po vychladnutí preložte figy do do nádoby na skladovanie, napríklad do plastového vrecka alebo zaváraninovej nádoby. Z vrecka odstráňte všetok prebytočný vzduch.

usušené figy

 

Ako sušiť figy na slnku

Sušenie na slnku je tradičná a stará metóda sušenia fíg. Pri sušení fíg na slnku postupujte podľa týchto krokov:

 • Umyte a osušte: Opláchnite figy pod studenou tečúcou vodou. Osušte ich papierovou utierkou.
 • Figy rozrežte na polovicu, od stopky po koniec.
 • Uložíme ich na plech  vyložený papierom na pečenie poukladajte nakrájané figy v jednej vrstve reznou stranou nahor. 
 • Umiestnite von: plech s čerstvými polovicami fíg umiestnite vonku na slnečné miesto a počas dňa ich pravidelne obracajte. Keď slnko zapadne, preneste figy dovnútra a ráno ich opäť umiestnite von. Čas sušenia sa môže líšiť v závislosti od podnebia. Proces sušenia trvá dva až sedem dní.

Mohlo by vás zaujímať:

Ako si zväčšiť prsia – rady a typy

Slivkový lekvár

Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Ako skladovať sušené figy

Sušené figy skladujte vo vzduchotesnej nádobe (napríklad v sklenenej nádobe) pri izbovej teplote na chladnom a suchom mieste, napríklad v špajzi alebo v skrinke. Prípadne ich uchovávajte v hrubom, vákuovo uzavretom plastovom vrecku, aby ste zabránili hromadeniu nadmernej vlhkosti. V teplejšom alebo vlhkejšom podnebí skladujte sušené figy v chladničke alebo mrazničke.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button