STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Ako pestovať paradajky – sadenie, starostlivosť, zber

Ako pestovať paradajky. V našom sprievodcovi pestovaním sa dozviete, ako pestovať paradajky, a nájdete tu rady týkajúce sa výsevu, pestovania a zberu.

 

Ako pestovať paradajky

 

Ako pestovať paradajky

 

  • Priemerná úroda: 2,75-5 kg z rastliny
  • Rozstupy:  40 cm od seba, 40 cm medzi riadkami
  • Hĺbka: 1 cm

Pestovanie paradajok je zábavná a užitočná úloha, ktorej výsledkom je množstvo čerstvých, výživných paradajok, ktoré chutia lepšie ako čokoľvek, čo si môžete kúpiť v obchode. Ako pestovať paradajky? Paradajky sa ľahko pestujú a najlepšie chutia na plnom slnku. Existuje mnoho rôznych odrôd paradajok, vrátane čerešňových, slivkových a hovädzích, z ktorých každá má svoj charakteristický tvar plodov, chuť a kulinárske využitie.

 

Ako pestovať paradajky doma

 

Ako pestovať paradajky doma

Na úspešné pestovanie paradajok potrebujete bohatú, úrodnú pôdu alebo kompost bez rašeliny a dobré slnečné, chránené miesto. Pravidelne zalievajte a keď rastliny začnú kvitnúť, každý týždeň ich prihnojujte hnojivom s vysokým obsahom potaše. Čo robiť keď sa nudím

 

Paradajky sa delia na dva hlavné typy: determinantné (kríčkové) a indeterminantné (kordónové). Krovinové typy sa zvyčajne pestujú v kvetináčoch alebo závesných košoch a ich stonky sa ťahajú po okraji. Kordónové typy sa pestujú do výšky a sú podopreté trsom alebo kolíkom.

Ak pestujete kordónové paradajky, budete potrebovať kolík, napríklad bambusovú trstinu, aby ste rastlinu podopreli, a budete musieť vyštípnuť bočné výhonky, aby rastlina plodila na jednej centrálnej stonke. Odrody kríkových paradajok nemusíte kolíkovať.

Ak ste začínajúci záhradník, je dobré pestovať kríčkové paradajky, pretože ich nemusíte kolíkovať ani zaštipovať rastúce končeky.

 

Ako pestovať paradajky zo semienok

 

Ako pestovať paradajky zo semienok

 

Paradajky sa dajú kúpiť ako mladé rastliny, ale ak chcete vyskúšať niektoré z neobvyklých odrôd, oplatí sa pestovať paradajky zo semien.

S výsevom začnite od konca januára do konca marca. Semená zasejte do 7,5 cm veľkých kvetináčov s vlhkým kompostom bez rašeliny, pridajte tenkú vrstvu vermikulitu, zalejte a prikryte fóliou. Postavte na teplý, svetlý parapet alebo do rozmnožovacieho zariadenia.

 

Keď semená vyklíčia, odstráňte fóliu (alebo ich vyberte z rozmnožovacieho zariadenia) a udržiavajte kompost vlhký. Keď semenáčiky dosiahnu výšku približne 2 – 3 cm, presaďte ich do 5 cm kvetináčov naplnených vlhkým viacúčelovým kompostom. Vráťte ich na parapet. V prípade potreby pokračujte v presádzaní do kvetináčov. Stonky podoprite tak, že ich priviažete mäkkou šnúrkou k hráškovej tyči.

 

Výsadba paradajok vonku

 

Výsadba paradajok vonku

Po posledných májových mrazoch premiestnite paradajky von. Vyberte si slnečné, chránené miesto, kde ich môžete vysadiť na okraj (do pôdy s veľkým množstvom dobre zhnitého záhradného kompostu) alebo do 30 cm kvetináčov, prípadne dve alebo tri rastliny do pestovateľského vreca. Ako pestovať paradajky. Ak pestujete paradajky v skleníku, skúste ich pestovať spolu s bazalkou, ktorej sa darí v rovnakých podmienkach.

 

Výsadba paradajok v skleníku

 

Výsadba paradajok v skleníku

Pestovanie paradajok v skleníku je veľmi podobné ich pestovaniu vonku, s výnimkou dlhšieho vegetačného obdobia. Rastliny musíte chrániť pred nadmerným teplom, ktoré by mohlo spôsobiť tvrdú šupku, škvrnité dozrievanie a ak zabudnete pravidelne zalievať, aj hnilobu na konci kvetov. Namontujte preto žalúzie, použite tieniacu farbu alebo zaveste tkanú tieniacu textíliu.

 

Starostlivosť o kordónové a kríčkové paradajky

 

Starostlivosť o kordónové a kríčkové paradajky

 

Vysoké kordónové paradajky si vyžadujú zaštipovanie (odstraňovanie bočných výhonkov) a kolíkovanie (priväzovanie rastlín k tyčinkám mäkkým povrázkom). Keď sa začnú objavovať prvé drobné plody, odstráňte spodné listy, aby sa k nim lepšie dostalo svetlo a vzduch. Ak sa objavia štyri strapce kvetov, vyštipnite rastúcu špičku rastliny.

Keď sa objavia kvety, prikrmujte rastliny každý týždeň tekutou výživou pre paradajky, napríklad Tomorite. Paradajky dobre zalievajte, pretože nepravidelné zalievanie spôsobuje rozštiepenie plodov alebo vznik tvrdých čiernych škvŕn, známych ako hniloba na konci kvetov. Je to spôsobené nedostatkom vápnika, ktorý sa nachádza vo vode.

Pri kríčkových paradajkách, ktoré majú rozrastajúci sa habitus, ich môžete nechať v podstate na pokoji. Ak sú plody ukryté pod listami, trochu ich preriedite, aby k nim preniklo slnko a dozreli. Ťažké strapce podoprite na vrchole obrátených kvetináčov, aby sa zabránilo zlomeniu ich stoniek.

 

Zber paradajok

 

Zber paradajok

 

Paradajky nechajte na rastlinách, aby mohli prirodzene dozrieť, čím sa výrazne zlepší ich chuť. Ku koncu sezóny odrežte staršie listy, aby ste do nich dostali viac svetla a zabránili vzniku plesne sivej. Ak sa počasie zmení na chladné, pozbierajte strapce, aby dozreli v interiéri.

 

Skladovanie paradajok

 

Skladovanie paradajok

 

Paradajky je najlepšie konzumovať priamo z viniča, keď sú ešte teplé od slnka. Nedajú sa dobre zamraziť, ale môžete ich skladovať približne týždeň pri izbovej teplote. Ak je to možné, vyhnite sa skladovaniu paradajok v chladničke, pretože by získali múčnu štruktúru. Ako pestovať paradajky.

 

Najlepší spôsob skladovania paradajok je pripraviť paradajkovú omáčku a potom ju zamraziť.

Príprava a varenie paradajok – Ako pestovať paradajky

 

Príprava a varenie paradajok

Paradajky si môžete vychutnať v šalátoch a sendvičoch. Väčšina druhov je vhodná aj na varenie, ale obzvlášť vhodné sú slivkové odrody. Ak máte šťastie na dostatok paradajok, skúste experimentovať s vlastnými omáčkami na cestoviny. Kokosový olej , zbraň proti vypadávaniu vlasov

Naši priatelia zo spoločnosti olive pripravili chutnú zbierku receptov z paradajok vrátane vynikajúceho koláča s paradajkami a mangom.

 

Pestovanie paradajok: škodcovia a choroby

 

Pestovanie paradajok škodcovia a choroby

 

Múčnatka môže byť problémom pre paradajky pestované v skleníkoch a paradajková pleseň môže postihnúť rastliny pestované vonku, najmä v teplých a vlhkých letách. Hniloba na konci kvetu je spôsobená nedostatkom vápnika a štiepenie plodov môže byť dôsledkom nepravidelného zavlažovania.

Na rastlinách paradajok si môžete všimnúť zelené štítové chrobáky. Sú to neškodné chrobáky a nepoškodia vašu úrodu.

 

Rady pre nákup paradajok – Ako pestovať paradajky

 

Rady pre nákup paradajok

Tu je náš sprievodca nákupom semien a rastlín paradajok vrátane informácií o tom, kde kúpiť paradajky:
Uistite sa, že viete, čo kupujete – chcete pestovať kordónové alebo kríčkové paradajky? Nezabudnite, že kordónové paradajky potrebujú oporu, zatiaľ čo kríčkové paradajky sú vhodné do kvetináčov a závesných košov.
Skontrolujte, či vaša odroda paradajok dobre rastie v priestore, ktorý jej môžete poskytnúť. Ak nemáte skleník, vyberte si odrodu vhodnú na pestovanie vonku.
Vyberte si správnu paradajku na tanier – nepestujte cherry paradajky, ak chcete pripravovať paradajkové omáčky, ani slivkové paradajky, ak ich chcete jesť surové v šalátoch. Preskúmajte, ktoré odrody sú pre vás najlepšie, a držte sa ich. Kedy sadiť gladioly? Od sadenia po pestovanie

 

Skvelé odrody paradajok na pestovanie

 

Skvelé odrody paradajok na pestovanie Ako pestovať paradajky

 

Vonkajšie paradajky:

  • ‚Astro Ibrido‘ – produkuje obrovské množstvo malých až stredne veľkých slivkových paradajok s vynikajúcou chuťou Ako pestovať paradajky
  • „Gardeners‘ Delight“ – kríčkové alebo kordónové čerešňové paradajky s bohatou úrodou plodov bohatej chuti
  • „Garden Pearl“ – táto kompaktná kríčková odroda, nazývaná aj „Gartenperle“, je ideálna na pestovanie vo veľkom kvetináči
  • „Ildi“ – lahodné sladké žlté cherry paradajky hruškovitého tvaru vo veľkých strapcoch s až 80 plodmi

Izbové paradajky:

  • Juliet“ – kordónová čerešňová slivka s menším počtom semien ako väčšina ostatných. Dobre sa varí
  • ‚Reduna‘ – tento kordónový typ má lahodnú, klasickú chuť a ľahko sa krája
  • ‚Sparta‘ – kordónová odroda s množstvom dobre tvarovaných a dobre ochutených plodov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button