Okrasné rastlinySTAROSTLIVOSŤ A SADENIE OKRASNE

Kedy sadiť gladioly? Od sadenia po pestovanie

Kedy sadiť gladioly? Tieto klasické kvety zdobia záhrady a kytice uprostred leta už po celé generácie. Dnešní záhradníci si môžu vybrať zo širokej škály foriem, farieb a výšok kvetov, takže si určite každý nájde gladiolu podľa svojho vkusu. Gladioly sa vo všeobecnosti rozdeľujú podľa veľkosti kvetov do tried od miniatúrnych po obrovské.

 

Niektoré z najobľúbenejších 3 až 4 metre vysokých odrôd sa dodávajú v širokej škále farieb: granátovo červenej, horúcej ružovej, žltej, krémovej, koralovej a dokonca zelenej. Väčšina odrôd gladiol je mrazuvzdorná len do určitej teploty. Jednou z výnimiek je mrazuvzdorný gladiol (Gladiolus nanus). Tento typ gladiol má 50 cm rastliny na stonkách. Hoci mnohí záhradníci pestujú gladioly na rezané kvety, sú atraktívne aj vysadené v jednoročnej záhrade so zinniami, lavaterami a celosiami.

 

Kedy sadiť gladioly

 

Kedy sadiť gladioly

 

Gladioly pochádzajú z Južnej Afriky a najlepšie rastú na slnečnom stanovišti v piesočnato-hlinitej pôde s dobrým odvodnením. Pre gladioly je vhodná akákoľvek pôda, ktorá je vhodná na pestovanie zeleniny. Na jar primiešajte do záhonov kompost, aby ste zlepšili odtok vody a úrodnosť. Kedy sadiť gladioly? Gladioly dobre nekonkurujú iným rastlinám ani burine, preto pre dosiahnutie najlepších výsledkov udržiavajte plochu okolo nich voľnú. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Gladioly môžete vysádzať približne dva týždne pred posledným očakávaným jarným mrazom. Od výsadby po kvitnutie uplynie 70 až 90 dní. Ak chcete získať nepretržitú úrodu kvetných hrotov, vysádzajte každé dva týždne niekoľko kvetných hrotov až do začiatku leta. V závislosti od ich veľkosti zasaďte stvoly 2 až 6 cm hlboko a zasypte ich 2 cm zeminy. Rozmiestnite ich 12 cm od seba do radov alebo skupín po 10 až 15 stonkách. Keď rastliny dosiahnu výšku približne 6 cm, navŕšte pôdu okolo základne rastliny, aby ste pomohli podoprieť stonku.

 

Keď sú rastliny vysoké 6 až 10 cm, aplikujte vo vode rozpustné hnojivo vo vzdialenosti 4 až 6 cm od stoniek. Druhé hnojivo aplikujte, keď sa začnú vyfarbovať hroty kvetov. Rastliny udržiavajte bez buriny a mulčujte 2 až 4 cm hrubou vrstvou mulčovacej kôry, drevených hoblín alebo slamy. Rastliny dobre zalievajte, aby sa vytvorili čo najväčšie kvety. Kedy sadiť cesnak? Najlepší čas na výsadbu

 

Vysoké odrody budú pravdepodobne potrebovať kolíky, aby sa kvetné hroty vo vetre neprehýbali. Pomôže vám kopcovitá pôda, ale najlepšie spôsoby, ako udržať stonky kvetov vo vzpriamenej polohe, sú kolíky alebo mriežka z kolíkov a povrázkov. Ideálne sú podpery pre jednotlivé stonky. Gladioly – Pestovanie a starostlivosť

 

 

Starostlivosť o gladioly

 

Starostlivosť o gladioly

 

Ak pestujete gladioly, aby ste mohli rezať kvety na kytice, mali by ste odrezať hroty kvetov na šikmo, keď sa najnižšie kvety na stonke začnú vyfarbovať. Pri odrezávaní kvetnej stonky ponechajte na rastline aspoň štyri listy. Ktoré budú slúžiť ako výživa pre budúcoročné kvety. Odrezaný koniec kvetného stvolu ponorte ihneď po odrezaní do vody. Na zber gladiol sa výborne hodí náš pozinkovaný, 4-dielny kvetináč. Prečítajte si aj Ako sadiť cesnak?

 

Uskladnenie gladiol

 

Uskladnenie gladiol

 

V niektorých mulčujte záhony gladiol vrstvou sena alebo slamy na zimnú ochranu. V iných oblastiach, s výnimkou mrazuvzdorných odrôd gladiol, vykopávajte korene na zimné uskladnenie pred prvými mrazmi. Kedy sadiť gladioly, Očistite ich, odrežte stonku do pol centimetra od stonky a nechajte ich jeden až dva týždne na teplom a vzdušnom mieste. Po vysušení odstráňte a zlikvidujte staré stonky, ako aj všetky malé stonky. Veľké, nové kormuly skladujte v plastových sieťovaných vreckách v dobre vetranej miestnosti. Na jar opäť zasaďte kormuly gladiol pre ďalší rok krásnych kvetov. Kedy sadiť cibuľu? Výsadba, pestovanie a zber cibule

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button