UŽITKOVÉ RASTLINYÚžitkové rastliny

Nadchovník – 8 zdravotných výhod rastliny

Nadchovník – 8 zdravotných výhod Nadchovníka (Kubánske oregano). Liečivé vlastnosti rastlín závisia od prítomnosti určitých fytochemikálií, ktoré sa v nich nachádzajú. Medzi nimi má Nadchovník (známy aj ako mexická mäta) množstvo zdravotných účinkov, ktoré môžu zahŕňať jeho schopnosť zlepšovať stav pokožky, detoxikovať organizmus, brániť sa proti kašľu a nachladnutiu, zmierňovať bolesti pri artritíde, zmierňovať stres a optimalizovať trávenie.

 

Čo je Nadchovník (mexická mäta)

 

Čo je Nadchovník (mexická mäta)
Nadchovník

Ak v Afrike náhodou narazíte na malú zelenú trvalku. Ktorá vonia, je veľká pravdepodobnosť, že ste našli Nadchovník. Je známy aj pod inými názvami, napríklad mexická mäta, španielsky tymián, vidiecky borák a iné. Hoci pochádza z niektorých častí južnej a východnej Afriky. Dopyt po tejto prospešnej bylinke spôsobil, že sa jej pestovanie rozšírilo aj do iných tropických oblastí sveta s vhodnými podmienkami na pestovanie. Rastlina, ktorej vedecký názov je Plectranthus amboinicus. Je veľmi odolná a rýchlo rastie, nevyžaduje veľa vody a pri výrazných zmenách počasia môže rásť aj v chladnejších podmienkach.

 

Použitie Nadchovníka

 

Použitie Nadchovníka

 

Listy Nadchovník sú najvyhľadávanejšími časťami tejto rastliny. Prečo?

  • Sú ideálne na ochutenie mäsových a zeleninových jedál. Zatiaľ čo rozomleté sušené listy sa môžu pridávať do polievok, dusených a iných jedál ako bylina.
  • Z listov sa síce dajú získať éterické oleje, ale častejšie sa používajú v plnej alebo práškovej forme a môžu sa normálne konzumovať alebo lokálne natierať na pokožku, aby sa dosiahli niektoré ich účinky.
  • Vzhľadom na prítomnosť silných fenolových látok, ako je kyselina rozmarínová a kyselina kávová, vedci naznačili, že má potenciál na využitie v nutraceutikách.
  • Keď už hovoríme o medicínskom využití, pozrime sa bližšie na niektoré zdravotné prínosy Nadchovníka.
  • Čaj z nadchovnika recept

Zdravotné účinky Nadchovník

 

Zdravotné účinky Nadchovník

Medzi zdravotné prínosy Nadchovníka patria tieto:

Môže zmierniť dýchacie problémy

Ak trpíte prechladnutím, bolesťami hrdla, upchatým nosom alebo bolestivými dutinami, môžete žuť listy Nadchovníka alebo si z nich uvariť čaj Nadchovník. Zlúčeniny obsiahnuté v bylinke môžu pôsobiť ako silný expektorans, ktorý odstraňuje hlieny a hlieny z dýchacích ciest a čistí dutiny. To môže tiež pomôcť posilniť váš imunitný systém. Prečo pestovať ovocie 5 veľkých dôvodov

 

Môže sa používať v starostlivosti o pokožku – Nadchovník

Jedným z najobľúbenejších spôsobov použitia Nadchovníka je účinné ošetrenie pokožky. Nadchovník môže mať protizápalové zlúčeniny, ktoré môžu rýchlo znížiť začervenanie a opuch a zároveň možno odstrániť svrbenie a podráždenie, od uhryznutí a bodnutí hmyzom až po ekzémy a psoriázu. Olej z rastliny môže tiež zlepšiť regeneráciu pokožky a stimulovať aktivitu kožných buniek. Prítomnosť kyseliny gama-linolovej môže pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako sú alergie, dermatitída, zápaly a podráždenie. 

 

Môže mať potenciálny obsah omega-6

Ak sa rozhodnete extrahovať esenciálny olej z listov Nadchovníka. Prchavé zlúčeniny v tomto extrakte môžu obsahovať omega-6 mastné kyseliny, ako je kyselina gama-linolénová. Táto špecifická mastná kyselina sa spája so znižovaním artritídy tým. Zvyšuje regeneráciu kĺbov; to môže byť dôležité aj pre športovcov alebo ľudí s osteoporózou, ktorí sú pravidelne vystavení nárazovej záťaži kĺbov a kostí. Akčné filmy Top 10 akčných filmov Akčný film.

Môže obsahovať vitamín C a A – Nadchovník

Vďaka vysokému obsahu kyseliny askorbovej, ktorá sa v rastline nachádza, môže byť dôležitá ako prostriedok na posilnenie imunitného systému, zatiaľ čo karotenoidy a obsah vitamínu A môžu pomôcť pri zlepšovaní zraku, znižovaní oxidačného stresu v očiach a dokonca možno aj pri prevencii makulárnej degenerácie.

 

Môže znižovať stres a úzkosť – Nadchovník

 

Môže znižovať stres a úzkosť - Nadchovník

Hoci ide o jeden z menej známych prínosov, niektoré organické zlúčeniny a minerály môžu mať mierne sedatívny charakter. V ľudovom liečiteľstve sa mohla používať ako rastlinný liek, najmä vo forme čaju – osobám s vysokou úzkosťou alebo chronickým stresom na navodenie relaxácie, pokoja a zdravého, pokojného spánku. Zimné pneumatik

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button