Vavrinec lekársky – pestovanie, rozmnožovanie aj strihanie
Vavrinec lekársky je jedovatá rastlina, okrem jedlej dužiny plodov. Semená obsahujú kyselinu pruskú. Vo voľnej prírode je to vysoký ker alebo malý strom s výškou 2 – 6 m, s veľkými tvrdými kožovitými, lesklými, tmavozelenými, hladko ohraničenými, podlhovastými alebo vajcovitými listami.
Obsah článku:
Vavrinec lekársky
- Latinský názov: Prunus laurocerasus. Čeľaď: Rodina: Rosaceae. Domovina: Kráľovstvo: Európa, Ázia.
- Alternatívne názvy: Vavrín obyčajný, Vavrín čerešňový.Obrovský rod Prunus (slivka) má viac ako 400 druhov a zahŕňa širokú škálu rastlín, vrátane vavrínu (Prunus laurocerasus) – vždyzelenej rastliny, vhodnej najmä na vysoké živé ploty a ochranné pásy lesov.
- Drobné biele kvety sú zhromaždené v hustých vrcholových strapcoch. štetce dlhé 5-12 cm, objavujú sa v máji.
- Plody – jedovaté guľovité, fialové, po dozretí čierne kôstkovice s priemerom 8 mm. Existuje mnoho odrôd a odrôd, medzi nimi „kaukazská“, s veľkými podlhovastými zelenými listami intenzívnej farby a „okrúhlolistá“ – s oválnymi lesklými svetlozelenými listami. Zvyčajne sa nepestuje divoká forma, ale odrody, ktoré sa od seba líšia celkovým vzhľadom, výškou a veľkosťou listov.
- Na pestovanie v nádobách sú vhodné najmä rastliny odrôd Shipkensis – vzpriamená, nenáročná, s úzkymi listami, bohato kvitnúca a ‚Otto Luiken‘ – veľmi bežná, najmä stabilná, hustá a kompaktná, s malými, veľmi lesklými listami a bujným kvitnutím. Mastné vlasy : 5 domácich liekov
Prunus lusitanica – veľký ker, ak je v jednej výsadbe – aj strom. Má pomalší rast v porovnaní s Prunus laurocerasus medicinal. Má vajcovité špicaté listy s červenými stopkami. Kvety kvitnú v júni. Plody sú malé, červené a po dozretí čiernofialové.
Vavrinec Pestovanie
Vavrinec sa pestuje vo voľnej pôde alebo v nádobách na balkónoch a terasách.
Ako strihať vavrinovec? Rastliny dobre znášajú rez, takže počas pestovania im možno dať akýkoľvek špeciálny tvar.
Ako sadiť vavrinovec? Vysádzajú sa na trvalé stanovište v októbri alebo na jar, do vlhkej, hustej pôdy. Portugalská Prunus laurocerasus uprednostňuje hlbokú a čerstvú, dobre odvodnenú a bezvápenatú pôdu, pričom Vavrinec lekársky môže rásť aj v mierne zásaditej, vápenatej a menej hlbokej pôde. Počas výsadby sa aplikujú organické hnojivá v množstve 5 – 7 kg/m2. Pri pestovaní v nádobách použite substrát, ktorý sa skladá z rašeliny a úrodnej pôdy v rovnakom pomere. Keďže je ťažké presadiť kríky do nového kvetináča, je lepšie odstrániť povrchovú vrstvu zeminy a pridať novú. V prvých 2 rokoch pestovania na jar a v lete sa raz za 20-30 dní pridáva do vody na zavlažovanie komplexné hnojivo ako vrchný obväz – 30 g na vedro. Rez sa vykonáva na konci zimy. Živé ploty sa strihajú aj v auguste, aby sa zachoval čistý a upravený vzhľad.
Zalievanie
Zalievajte len mladé rastliny bezprostredne po zasadení do zeme a v obdobiach dlhšieho sucha.
Ako sa rozmnožuje Vavrinec lekársky
Ako sa rozmnožuje Vavrinec lekársky? Vavrinec lekársky sa ľahko rozmnožuje semenami, hoci sa zvyčajne používajú odrezky (predovšetkým na zachovanie vlastností odrôd). V auguste až septembri sa odrežú odrezky dlhé 10 – 15 cm a zasadia sa do rašelinovo-piesočnatej pôdy (1:1) v uzavretej nevykurovanej miestnosti. Po vytvorení koreňov sa sadenice po jednom umiestnia do kvetináčov v pôde odporúčanej na pestovanie a potom sa presadia do nového kvetináča, ak sa korene už nezmestia do nádoby. Po 1 – 2 rokoch sa nakoniec zasadia do zeme.
Umiestnenie
Lavrovishnya sa môže vysádzať na otvorenom slnku aj v tieni.
Teplota
Tieto rastliny sú odolné voči výkyvom teploty vzduchu. Ako sa sadia zemiaky Výsadba, pestovanie a zber zemiakov
Choroby a škodcovia Vavrinec lekársky
Múčnatka viniča (oidium) sa prejavuje vo forme múčnatých škvŕn objavujúcich sa na listoch. Ľahko sa jej zbavíte ošetrením prípravkami na báze síry, karatanu alebo iných fungicídov. Nadbytok dusíkatých hnojív koncom leta a na jeseň znižuje odolnosť rastliny voči chladu, najmä v mladej vegetatívnej časti.
Získavanie
Vavríny sa dajú ľahko nájsť v špecializovaných škôlkach a záhradníckych centrách. Vzhľadom na mimoriadne rýchly rast sa odporúča zakúpiť malé sadenice, ľahšie sa sadia úplne do zeme. Uistite sa, že listy sú v zdravom stave a že sa na nich nenachádzajú žiadne škvrny, ktoré by naznačovali oidium alebo iné choroby.
Zhrnutie starostlivosti Vavrinec lekársky
Pestovanie jednoduché
Zálievka potrebná pre mladé rastliny a v období sucha
Presádzanie nie je potrebné presádzať
Údržba vzhľadu nie je potrebná
Umiestnenie na otvorenom slnku alebo v čiastočnom tieni
Odolnosť voči nízkym aj vysokým teplotám
Čas kvitnutia v apríli alebo júni, v závislosti od druhu
Výška P. laurocerasus do 6-7 m, P. lusitanica do 15 m