Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Popínavé rastliny – 28 najlepších popínavých rastlín

Popínavé rastliny – 28 najlepších popínavých rastlín. Tu je výber najlepších popínavých rastlín. Všetky popínavé rastliny vrátane obľúbených druhov, ako je zemolez a jazmín, majú spoločnú úspešnú stratégiu spoliehať sa na oporu iných rastlín alebo predmetov, aby sa dostali k slnečnému svetlu. Vďaka tomu nie je potrebné veľa investovať do tvorby podporného tkaniva, ako je napríklad drevo stromov, a popínavé rastliny nepodliehajú obvyklým obmedzeniam rastu.

 

Najlepšie popínavé rastliny do záhrady

 

Popínavé rastliny

 

Samozrejme, bujný rast prináša svoje vlastné problémy – intenzita rastu sa musí starostlivo prispôsobiť vhodnému priestoru a v prípade potreby sa musí obmedziť jeho hojnosť.

Pileostegia viburnoides

 

Pileostegia viburnoides

Samoprepínajúca sa, vždyzelená, odolná voči tieni, s bielymi spenenými kvetmi koncom leta. Táto popínavá hortenzia má pomalé tempo rastu, vďaka tomu má po zakorenení menej práce s obmedzovaním.

Pavinič Henryho – Parthenocissus henryana

 

Pavinič Henryho - Parthenocissus henryana

Táto virginská popínavá rastlina pôvodom z Číny má vkusne pestré listy, ktoré sa na jeseň menia na žiarivé odtiene červenej. Je samopopínavý a znesie aj tieň severnej steny.

Hortenzia popínavá – Hydrangea anomala subsp. petiolaris

 

Hortenzia popínavá - Hydrangea anomala subsp. petiolaris

Opadavá, ale v sezóne úplne odieva svoj priestor veľkými, zelenými listami a bielymi, čipkovitými kvetenstvami. Ďalšia popínavá hortenzia, ktorá rýchlo pokryje tienistú stenu. Hortenzia: Popis, starostlivosť a pestovanie

 

Jazmín nahý – Jasminum nudiflorum

 

Jazmín nahý - Jasminum nudiflorum

 

Dá sa presvedčiť, aby si osvojila podobu popínavej rastliny, a to tréningom a rezom ihneď po odkvitnutí. Ak sa tomuto zimnému jazmínu ponechá trochu voľnosti, bude v zime a skoro na jar bohato kvitnúť.

 

Jazmín konfederačný – Trachelospermum jasminoides

 

Jazmín konfederačný - Trachelospermum jasminoides

Vôňa „nepravého jazmínu“ nie je až taká podobná pravému jazmínu, ale je rovnako silná. Jazmín konfederačný je pomerne odolný, hoci podobný Trachelospermum asiaticum je vraj odolnejší. Najlepšie sa mu darí na slnečnej stene. Tiež by vás mohlo zaujímať: Rastliny do kúpeľne : 17 rastlín do kupeľky

 

Brečtan alžírsky ´Gloire de Marengo´ – Hedera algeriensis ‚Gloire de Marengo‘

 

Brečtan alžírsky ´Gloire de Marengo´ - Hedera algeriensis 'Gloire de Marengo'

 

Dobrý na presvetlenie tmavých stien bez zbytočného rozruchu. Silný, samopopínavý, prispôsobivý pestrý brečtan s elegantnými lesklými listami sfarbenými do biela.

 

Zemolez Telmanniana – Lonicera x tellmanniana

 

Zemolez Telmanniana - Lonicera x tellmanniana

Zemolez, ktorému chýba vôňa, ale bohaté, žiarivo oranžové kvety ponúkajú dostatok vzrušenia. Znáša zatienenie a možno ho každoročne prerezávať odstraňovaním odkvitnutých výrastkov.

 

Kobéa šplhavá – Cobaea scandens – Rýchlo rastúce popínavé rastliny

 

Kobéa šplhavá - Cobaea scandens - Rýchlo rastúce popínavé rastliny

Rýchlo rastúce popínavé rastliny. Najmohutnejšia zo všetkých jednoročných popínavých rastlín a trvalka v bezmrazom podnebí. Zo semienok dokáže za jeden rok pokryť prekvapujúcu plochu zvončekovitými kvetmi od neskorého leta až do prvých mrazov.

 

Schizophragma integrifolium

 

Schizophragma integrifolium

Podobná hortenzii Hydrangea anomala, hoci budete potrebovať viac trpezlivosti. Táto popínavá rastlina sa vyznačuje tvarom a veľkosťou sterilných kvietkov, ktoré obklopujú kvetenstvo.

 

Zvonček – Ipomoea tricolor ‚Heavenly Blue‘

 

Zvonček - Ipomoea tricolor 'Heavenly Blue'

Trvalka v stredomorskom podnebí, ktorá tu môže dosiahnuť dostatočnú mohutnosť, aby bola citeľná už od neskorého aprílového výsevu, bez toho, aby príliš prekážala. Kvitne, kým ju nezastavia mrazy.

 

Povíjnice laločnatá – Ipomoea lobata

 

Povíjnice laločnatá - Ipomoea lobata

Zaujímavý člen čeľade zväzkovitých s kvetmi, ktoré sú v ranom štádiu púčikov súčasne intenzívne oranžové a žlté a dozrievajú do krémovej farby. Popinavú rastlinu vysejeme koncom apríla a vysadíme po skončení nebezpečenstva mrazov. Tiež by vás mohlo zaujímať :Kedy sadiť gladioly? Od sadenia po pestovanie.

 

Plamienok vlašský (Clematis viticella) – Mrazuvzdorné popínavé rastliny

 

Plamienok vlašský (Clematis viticella) - Mrazuvzdorné popínavé rastliny

Plodný plamienok s modrými kvetmi, podobný plamienku ‚Perle d’Azur‘ od Sissinghurstu, ale s o niečo menšími kvetmi a lepšou odolnosťou voči múčnatke. Na jar ho silno zostrihnite a sledujte, ako sa rozrastá. Mrazuvzdorné popínavé rastliny. Plamienok (clematis) a jeho pestovanie

 

Bomarea multiflora

 

Popínavé rastliny Bomarea multiflora

Viazaná bylinná popínavá rastlina, príbuzná Alstroemerie, ktorá vyrastá z hľuzy. Bomarea multiflora môže byť cez zimu chránená hrubým mulčovaním. Niečo také nádherné si zaslúži trochu námahy.

 

Ipomoea coccinea

 

Ipomoea coccinea

Táto pravá jednoročka s jemným vzrastom a nápadnými šarlátovými kvetmi sa vyskytuje len zriedka a zaslúži si častejšie pestovanie. Jednoduchá zo semien zasiatych koncom apríla a vysadených po skončení rizika mrazov.

 

Ľuľok jazmínokvetý – Solanum laxum ‚Album‘

 

Popínavé rastliny Ľuľok jazmínokvetý - Solanum laxum 'Album'

Viazaná popínavá rastlina s bohatými úbormi kvetov, ktoré vyzerajú krehko a sviežo až do prvých mrazov. V zime skráťte bočné vetvy na približne 15 cm. Je citlivá, preto ju umiestňujte opatrne.

 

Rhodochiton atrosanguineus

 

Popínavé rastliny Rhodochiton atrosanguineus

„Fialový zvonček“ vytvára krásne kvety po celej dĺžke svojich spletitých stoniek a vyzerá efektne, keď rastie pozdĺž vodorovných vetvičiek alebo konárov. Môže sa vysievať koncom apríla alebo v auguste a prezimovať bez mrazov.

 

Lapageria – Lapageria rosea Neopadavé popínavé rastliny

 

Lapageria - Lapageria rosea Neopadavé popínavé rastliny

Úchvatne kráska, ale vyžaduje tieň, úkryt, dobrú drenáž (a zároveň dostatok letnej vlahy), pomaly sa rozrastá a je zrejme ambróziou pre slimáky. Neopadavé popínavé rastliny. Tiež by vás mohlo zaujímať : Ako sa starať o orchideu – 10 najlepších rád na starostlivosť.

 

Clematis ‚Frances Rivis‘

 

Popínavé rastliny Clematis 'Frances Rivis'

Dobre kvitnúci skorý plamienok s kývavými kvetmi, ktoré majú na jar veľký pôvab. Dobre sa uplatní v čiastočnom, listnatom tieni ako súčasť lesnej schémy. Po odkvitnutí ho mierne zastrihávajte, ak vôbec.

 

Clematis ‚Alba Luxurians‘ Stálozelené popínavé rastliny

 

Clematis 'Alba Luxurians' Stálozelené popínavé rastliny

Jeden z najmohutnejších Clematisov. Každú jar silno zostrihnite, budete prekvapení pokrytím, ktoré získate v priebehu jednej sezóny. Kvitne bohato od júla do septembra. Stálozelené popínavé rastliny.

 

Ruža ‚Wedding Day‘

 

Ruža 'Wedding Day' Popínavé rastliny

Kvitnúce ruže majú príjemnú vlastnosť, že počas dozrievania menia farbu, od bledej primulovej až po takmer bielu. Jednotlivé štádiá sa objavujú vedľa seba v každom mnohopočetnom kvetenstve. Popínavé rastliny.

 

Clematis ‚Bill MacKenzie‘ – Popínavé rastliny

 

Clematis 'Bill MacKenzie' - Popínavé rastliny

Húževnatý, mohutný plamienok, ktorý ponúka nápadné kvety aj semenné hlávky počas dlhého obdobia. Je odolný voči suchu a extrémnemu chladu, ale najlepšie sa mu darí na plnom slnku.

 

Zemolez – Lonicera periclymenum ‚Serotina‘ Nenáročne ťahavé rastliny

 

Popínavé rastliny Zemolez - Lonicera periclymenum 'Serotina' Nenáročne ťahavé rastliny

Zemolez s výrazným sfarbením a dlhým obdobím kvitnutia. Bujne rastúci a občas neporiadny druh; v zime ho možno udržať v medziach opatrným odstraňovaním odkvitnutých výhonkov. Nenáročne ťahavé rastliny.

 

Ruža ‚Chevy Chase‘ – Popínavé rastliny

 

Ruža 'Chevy Chase' - Popínavé rastliny

Búrlivá ruža s nádychom bohatstva. Kvety sú malé dvojité a karmínové, s pevne zoskupenými okvetnými lístkami. Skvelá v kombinácii s tmavými, lesklými listami vzrastlého drieňa, ktorý je vhodným hostiteľom.

 

Ruža ‚The Garland‘ – Popínavé rastliny

 

Ruža 'The Garland' - Popínavé rastliny

Táto ruža, je vždy najzaujímavejším pohľadom v záhrade. Dokáže sa extrémne rozrásť.

 

Vistéria kvetnatá – Wisteria floribunda ‚Alba‘ – Ťahavé rastliny

 

Vistéria kvetnatá - Wisteria floribunda 'Alba' - Ťahavé rastliny Popínavé rastliny

Ťahavé rastliny. Často sa pestuje v ostro rezaných poschodiach na stene, hoci ak jej necháte voľnosť, aby sa rozliezla na stromy, bude vyhľadávať slnečné lúče, aby dobre kvitla, a nadobudne niečo zo svojho prirodzeného charakteru. Tiež by vás mohlo zaujímať : Izbové rastliny 30 najkrajších izbových rastlín.

 

Vinič Coignetovej – Vitis coignetiae – Popínavé rastliny

 

Vinič Coignetovej - Vitis coignetiae - Popínavé rastliny

Vinič v presnejšom zmysle slova: blízky príbuzný hrozna. Pestuje sa pre svoje veľké listy, ktoré sa na jeseň nádherne sfarbujú. Nádherný spôsob oživenia vždyzelených stromov.

 

Popínavá ruža – Rosa ‚Paul’s Himalayan Musk‘ – Popínavé rastliny

 

Popínavá ruža - Rosa 'Paul's Himalayan Musk' - Popínavé rastliny

Statná ruža s jemnými kvetmi. Ideálna na vyzdvihnutie veľkého stromu. Bude chvíľu trvať, kým sa udomácni, ale keď sa tak stane, odmení sa vám pôvabom, vôňou a množstvom kvetov. Čítajte : Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

Plamienok horský – Clematis montana var. grandiflora Rubens

 

Plamienok horský - Clematis montana var. grandiflora Rubens Popínavé rastliny

Známy svojou mimoriadnou životaschopnosťou, vďaka ktorej je ťažké ho udržať. Jeho stonkový rast môže najmä v zime pôsobiť dosť neupravene. Všetko sa mu však odpustí, keď zakvitne.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button