DizajnOKRASNÉ RASTLINY

Polievanie trávnika – Ako správne zalievať trávnik

Polievanie trávnika. Tipy na zavlažovanie trávnika – kedy je najlepší čas na zavlažovanie trávnika?
Prečítajte si, ako pracovať s prírodou, podnebím a zavlažovacím systémom, aby ste mohli trávnik zavlažovať efektívne.

 

Polievanie trávnika

 

Polievanie trávnika

 

Voda je nevyhnutnou súčasťou spokojného a zdravého trávnika. Je však dôležité dbať na to, aby ste ho zavlažovali správne. Ak napríklad spustíte postrekovač v noci, vytvoríte tým ideálne podmienky pre vznik chorôb. Ak zavlažujete príliš mierne, korene trávy nerastú dostatočne hlboko, čo vášmu trávniku pripraví problémy, keď nastanú horúčavy.

Dodržiavajte tieto kroky pre hydratovaný trávnik.

 

Kedy zalievať trávnik

 

Kedy zalievať trávnik

Ak zistíte, že váš trávnik získal sivastý nádych alebo sa zdá byť matne zelený, hovorí vám to, že potrebuje vodu. Trávnik môžete skontrolovať aj tak, že sa po ňom prejdete: Ak vaše stopy rýchlo nezmiznú, je to preto, že steblá trávy nemajú potrebnú vlhkosť na to, aby sa spamätali.

 
 
Dokedy polievať trávnik? Aj keď sa môže zdať, že môžete vyraziť zalievať trávnik kedykoľvek počas dňa, váš trávnik v skutočnosti potrebuje špecifickejšiu starostlivosť. Zalievanie v dopoludňajších hodinách (pred 10. hodinou) je pre váš trávnik najvhodnejší čas; je chladnejšie a vietor býva pokojnejší, takže voda sa môže vsiaknuť do pôdy a vstrebať sa do koreňov trávy skôr, ako sa stihne vypariť.

Preliaty trávnik. Ak musíte zalievať večer, skúste to medzi 16. a 18. hodinou, čo by malo poskytnúť steblám trávy čas na vyschnutie pred zotmením. Čím neskôr zalievate, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa v trávniku rozšíria choroby. Stojí však za zmienku, že trávnik nemusíte nevyhnutne polievať. Trávniky sú odolné. Založené a správne udržiavané trávniky môžu prežiť týždne bez vody tým, že prechádzajú do vegetačného pokoja (keď trávnik zhnedne), a potom sa po opätovnom daždi zotavia.

Koľko vody treba použiť – Polievanie trávnika

 

Koľko vody treba použiť - Polievanie trávnika

Koľko vody na m2 trávnika? Pri zalievaní založeného trávnika sa zvyčajne odporúča polievať, kým nie je vlhkých 6 až 8 cm vrchnej vrstvy pôdy (kde rastie väčšina koreňov trávnika). Väčšina trávnikov potrebuje 1 až 1,5 cm vody za týždeň – buď z dažďa, alebo zo zalievania – aby sa pôda tak hlboko nasiakla. Toto množstvo vody sa môže použiť buď počas jedného zalievania, alebo sa rozdelí do dvoch zalievaní počas týždňa. Dbajte len na to, aby ste trávnik nepreliali.

Skontrolujte pôdu

 

Skontrolujte pôdu

Ak chcete zistiť, ako dlho bude trvať, kým pôda nasiakne, skontrolujte to každých 15 minút počas prvého zalievania pomocou skrutkovača, aby ste zistili, ako hlboko sa voda pohla. Označte si čas, keď pôda nasiakne do hĺbky aspoň 6 cm – toľko času budete musieť trávnik v budúcnosti zakaždým zalievať.

Máte málo času a jednoducho chcete vedieť, či môžete zalievanie na deň vynechať? Použite toto pravidlo: Ak sa vám nepodarí ľahko zapichnúť skrutkovač 6 cm hlboko do pôdy, musíte zalievať.

 

Spočítajte si to – Polievanie trávnika

Ako často polievať trávnik? Táto metóda je najjednoduchšia, ak máte zavlažovací systém, pretože prietok (galóny za minútu) bude k dispozícii od výrobcu. Jednoducho vynásobte plochu vášho trávnika 0,62 galónov (čo sa rovná 1 palcu vody na štvorcový meter) a potom vydeľte prietokom postrekovača. To vám ukáže počet minút, počas ktorých je potrebné spustiť zavlažovací systém. Polievanie trávnika.

 

Meranie pomocou kanvíc

Na rôzne miesta okolo trávnika umiestnite čisté prázdne plechovky od tuniakov a zmerajte, ako dlho trvá, kým sa do každej plechovky nazbiera 1 až 1,5 palca vody. Keďže sa spôsob pokrytia trávnika postrekovačom môže líšiť, použite priemerný čas, ktorý je potrebný na naplnenie všetkých plechoviek.

Používanie časovača prietoku (alebo časovača vody)

Vyberte si časovač, ktorý meria prietok vody v stovkách galónov. Vynásobte plochu vášho trávnika 0,62 galónov (čo sa rovná palcu vody na štvorcový meter) a určte celkový počet galónov potrebných pre celý trávnik. Ako kosiť trávnik : 14 vecí pred kosením trávy

Pri zavlažovaní trávnika si môžete začať všímať, že trávnik neabsorbuje vodu tak rýchlo, ako by mal. Ak zistíte, že pri každom zalievaní dochádza k tvorbe kaluží, skúste zalievať v kratších cykloch, kým sa nedodrží čas potrebný na aplikáciu potrebného množstva vody (napríklad 10 minút zapnúť, 10 minút vypnúť, 10 minút zapnúť atď.).

 

Zalievanie rôznych typov trávnikov – Polievanie trávnika

 

Zalievanie rôznych typov trávnikov - Polievanie trávnika

Počas prvého roka rastu trávnika, či už ide o čerstvo zasiaty, zatrávnený, zavlažovaný alebo zapojený trávnik, sa pri zavlažovaní nespoliehajte len na matku prírodu. Vždy by ste mali zabezpečiť dodatočné zavlažovanie.

Pri zavlažovaní čerstvo zasiateho trávnika je kľúčové udržiavať vrchný centimeter pôdy trvalo vlhký, ale nie premočený. Pravdepodobne budete musieť zasiatu plochu raz alebo dvakrát denne zavlažovať (prípadne aj častejšie, ak je vonku horúco a sucho). Polievanie trávnika. Zavlažovanie trávnika urob si sám.

Keď semená začnú klíčiť, pokračujte v udržiavaní horných 2 cm pôdy vo vlhkom stave, kým nová tráva nedosiahne výšku kosenia približne 3 cm. Potom začnite znižovať zalievanie na dvakrát týždenne a pôdu namáčajte hlbšie, približne 6 až 8 cm, aby ste podporili rast koreňov trávy hlboko do pôdy. Starostlivosť o trávnik v lete. Kedy sadiť trávnik? Najlepší čas na výsadbu

 

Pri zavlažovaní trávy v chladnom ročnom období majte na pamäti tieto tipy:

 

Pri zavlažovaní trávy v chladnom ročnom období majte na pamäti tieto tipy

ZÁVER: Kostrava vysoká má hlboký koreňový systém a najvyššiu odolnosť voči suchu spomedzi všetkých druhov tráv chladného ročného obdobia.

  • Trávniky, ktoré sú zmesou kentuckej modrej trávy, mäkkého trávnika a mäkkého trávnika, počas sucha spia, ak sa nezalievajú, ale po opätovnom daždi ožijú (znovu sa zazelenajú).
  • Pri zavlažovaní trávy teplého ročného obdobia majte na pamäti tieto tipy:
  • Augustína, bermudy a stonožky majú hlboký koreňový systém, vďaka čomu lepšie odolávajú suchu.
  • Všeobecne platí, že trávy teplého ročného obdobia vyžadujú menej vody ako trávy chladného ročného obdobia. Miesto, kde žijete, určuje, ako často je potrebné zalievať, pretože sa líšia zrážky a letné poveternostné podmienky. Trávy potrebujú najviac vody v podmienkach horúčav, sucha, nízkej vlhkosti a silného vetra. svoju úlohu zohráva aj typ pôdy, ktorú máte: Hlinitá pôda zadržiava vodu dlhšie a možno ju polievať menej často ako piesočnatú pôdu, ktorá veľmi rýchlo odteká (a preto ju treba polievať častejšie).
  • Existuje množstvo spôsobov zavlažovania trávnika, od postrekovačov až po inteligentné riešenia zavlažovania. Každý z nich má svoje vlastné výhody, preto si vyberte riešenie, ktoré vám a vášmu trávniku vyhovuje najviac. Nižšie uvádzame niekoľko metód, ktoré je potrebné zvážiť.

 

Zalievacie systémy

 

Zalievacie systémy

 

Pulzujúce zavlažovače (žmýkače vody): Tie vystreľujú vodu horizontálne vysokou rýchlosťou, takže na vodu nemá vplyv vietor. Polievanie trávnika. Kedy pustiť závlahu?

Zavlažovače s koncovou hadicou: Skvelé pre malé a stredne veľké trávniky. Existuje mnoho rôznych typov, takže si môžete vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu trávniku.

Zemné zavlažovače: Tieto postrekovače dokážu dodávať vodu v najúčinnejšom vzorci. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov si vyberte postrekovače, ktoré sú nízko nad zemou a používajú horizontálny vzor postreku.

Inteligentné zavlažovacie systémy: Väčšina systémov sa integruje so zemnými zavlažovacími systémami. Mnohé z nich majú ovládače. Ktoré umožňujú naplánovať zavlažovanie pomocou smartfónu a tiež využívajú údaje o počasí v reálnom čase na automatizáciu zavlažovania, aby ste na to nemuseli myslieť. Napríklad systém Gro™ Controller 7 využíva údaje o počasí v reálnom čase na zabezpečenie toho. Aby sa zavlažovače zapínali len vtedy, keď je to potrebné, a možno ho ovládať prostredníctvom smartfónu alebo tabletu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button