Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Ako sa starať o orchideu – 10 najlepších rád na starostlivosť

Ako sa starať o orchideu. Ak ste vo svete orchideí nováčik, nebojte sa ich. Mnohé orchidey sa dajú ľahko pestovať, ak venujete trochu času tomu, aby ste sa naučili, čo potrebujú. Nie sú ako tradičné črepníkové rastliny. Sú to epifyty, čo znamená, že nerastú v hline, ale zavesené na kôre stromov. Niektoré orchidey, najmä pantoflíčky, sú polopodzemné a rastú v hlinitej pôde na dne džungle.

 

Ako sa starať o orchideu

 

Ako sa starať o orchideu

 

Často sa nás pýtajú, „ako sa starať o orchidey“? Pravdou je, že starostlivosť o orchidey nie je zložitá, je len iná. Orchidey majú povesť rastlín náročných na pestovanie, hoci v skutočnosti sú mnohé druhy vynikajúcimi izbovými rastlinami. Pri správnej starostlivosti môže orchidea kvitnúť niekoľko mesiacov každý rok a môže žiť neobmedzene dlho. V tomto ohľade sú orchidey vynikajúcou hodnotou, pokiaľ ide o kvitnúce rastliny. Dobre udržiavaná a pestrá zbierka orchideí môže poskytovať nepretržitý kvet každý deň v roku. Dobrá starostlivosť o orchidey si vyžaduje len niekoľko základných vedomostí o orchideách a ich raste.

 

 Správna starostlivosť o orchidey

 

Správna starostlivosť o orchidey

 

  • Väčšina orchideí vyžaduje vodu raz týždenne. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov.
  • Orchideu umiestnite na svetlý parapet orientovaný na východ alebo západ.
  • Týždenne prihnojujte hnojivom určeným pre orchidey.
  • Presádzanie do čerstvej zmesi na orchidey, keď orchidea prestane kvitnúť.

 

Orchidey majú rôzne nároky na starostlivosť

 

 

Orchidey majú rôzne nároky na starostlivosť

 

Rod orchideí má viac ako 880 rôznych typov (tzv. rodov) a viac ako 22 000 druhov. Tento počet každoročne narastá, čím sa orchidey stávajú najväčšou a najrozmanitejšou čeľaďou kvitnúcich rastlín. Väčšina orchideí sú tropické rastliny, ktoré žijú ako epifyty alebo „vzdušné rastliny“ zavesené na stromoch, ktoré im poskytujú oporu. Niektoré orchidey sú litofyty alebo „skalné rastliny“ rastúce na skalách alebo medzi nimi. Ostatné orchidey sú terestrické rastliny, ktoré rastú v hlinitom detrite na dne džungle.

 

Pri takejto rôznorodej čeľadi rastlín je náročné poskytnúť všeobecné pokyny týkajúce sa starostlivosti o orchidey. Predsa len existuje len niekoľko desiatok druhov, ktoré sa bežne pestujú, a ešte menej druhov, ktoré sú dostupné v miestnej škôlke. Naša stránka o identifikácii orchideí poskytuje základné informácie o mnohých populárnych druhoch orchideí. Ako sa starať o orchideu. Rastliny predávané v škôlkach, kvetinárstvach, obchodných reťazcoch so železiarskym tovarom a v potravinách sú pravdepodobne hybridy. Tieto hybridy boli vytvorené krížením rôznych druhov a niekedy aj rôznych rodov s cieľom vyšľachtiť žiaduce vlastnosti, ako je farba, vôňa, veľkosť kvetov a jednoduchá starostlivosť, a odstrániť mnohé náročné aspekty starostlivosti o čisté druhy orchideí. Dnešné hybridy orchideí sú veľmi vďačné izbové rastliny a starostlivosť o ne je pomerne jednoduchá, ak venujete trochu času pochopeniu ich základných potrieb. Orchidea a jej pestovanie

 

Prostredie pre rast orchideí v súvislosti so starostlivosťou o orchidey

 

Prostredie pre rast orchideí v súvislosti so starostlivosťou o orchidey

 

Predstavte si, že stojíte v džungli a pozeráte sa na orchideu, ktorá sa drží na strome. Jej korene sa zachytili kôry stromu a využívajú ho ako oporu. Orchidea nezískava žiadne živiny zo samotného stromu, nie je parazitom, získava len oporu a trochu potravy z organických látok rozkladajúcich sa v kríkoch konárov alebo z výkalov zvierat, ktoré strom spláchne pri daždi. Kvet z papiera – Ako vyrobiť kvet z papiera.

 

V džungli je vlhko a korene týchto orchideí sa prispôsobili tak, aby absorbovali vodu z vlhkého vzduchu, preto sa im hovorí epifyt. Mnohé orchidey sa musia vyrovnať s obdobím hojnosti vody a obdobím sucha, a preto majú hrubé stonky nazývané „pseudobulby“, ktoré im umožňujú uchovávať a zadržiavať vodu na nadchádzajúce obdobia sucha. Predstavte si teraz tú istú rastlinu v kvetináči v bežnom domácom prostredí. Aké zvláštne to musí byť pre rastlinu a ako sa to líši od podmienok, na ktoré sa orchidea adaptovala. Pochopenie prirodzených podmienok, v ktorých orchidea rastie, je rozhodujúce pre pochopenie toho, čo orchidea potrebuje pre svoju starostlivosť. Naše štartovacie súpravy pre orchidey ponúkajú základné informácie na pestovanie šťastnej a zdravej orchidey.

 

top 10 otázok týkajúcich sa starostlivosti o orchideu

 

top 10 otázok týkajúcich sa starostlivosti o orchideu

 

Základom úspešnej starostlivosti o orchideu je pochopenie požiadaviek orchidey na podporu, svetlo, potravu, vlhkosť, vodu, pohyb vzduchu a teplotu.

 

Aká je najlepšia zmes orchideí?

 

Aká je najlepšia zmes orchideí

 

Najlepšie zmesi pre orchidey obsahujú špeciálne médiá, ktoré podporujú zdravú drenáž a dobré prúdenie vzduchu. Je dôležité si uvedomiť, že orchidey nerastú v hline, udusila by ich korene a rastlinu by zabila. Orchidey si vyžadujú špeciálne médiá, v ktorých rastú. Najlepšie médium pre orchideu je to, ktoré najlepšie zodpovedá typu orchidey a podmienkam, v ktorých rastie. Podmienky na slnečnej verande na Floride sa líšia od podmienok vo vykurovanom dome v Ohiu, ale orchideám sa pri správnej starostlivosti môže dariť v oboch prípadoch. V zmesi pre orchidey sa často mieša viacero médií, pričom každá zložka prináša do zmesi jedinečné žiaduce vlastnosti. Cieľ je rovnaký, použiť zmes, ktorá je otvorená a vzdušná a prináša orchideám primerané množstvo vlhkosti podľa ich potrieb.

 

 

Dúfame, že sa presvedčíte o rozmanitosti našich zmesí pre orchidey, či už si vyberiete jednu z našich klasických zmesí pre orchidey, zmesí pre orchidey Imperial alebo sa rozhodnete vytvoriť si vlastnú zmes Select-A-Blend. Pozrite si tiež našu ilustráciu Veľkosť koreňov orchideí a jej súvislosť s výberom zmesi orchideí. Ak chcete lepšie pochopiť schopnosť jednotlivých médií pre orchidey zadržiavať vodu, pozrite si našu tabuľku Váhy médií.

 

Aký druh kvetináčov na orchidey mám použiť?

 

Aký druh kvetináčov na orchidey mám použiť?

 

Orchidey v prírode nerastú v kvetináčoch. Do kvetináčov ich dávame kvôli nášmu pohodliu. V dôsledku toho musíme pochopiť, aké je to pre rastlinu zvláštne, ich korene rady dýchajú a majú voľnosť. Je úplne v poriadku, ak korene orchideí rastú mimo kvetináča. Bohužiaľ, naše domovy nie sú dostatočne vlhké na to, aby dobre podporovali epifyty. Kvetináč teda pomáha tým, že okolo koreňov udržiava trochu vlhkosti. Tajomstvo pestovania zdravých orchideí spočíva v pestovaní zdravých koreňov. Bežné črepníkové rastliny sa posudzujú podľa rastu listov. V prípade orchideí je rast koreňov najlepším ukazovateľom zdravia rastliny. Pri orchideách pestovaných v kvetináčoch musíme byť mimoriadne opatrní, aby sme korene nezhnili alebo nezadusili. Rastliny do spálne : Top 15 kvety do spálne.

 

Keďže dosiahnutie dobrej rovnováhy vlhkosti je veľmi dôležité pre optimálnu starostlivosť o orchidey, mnohí pestovatelia orchideí si vyberajú priehľadné kvetináče, aby bolo ľahšie vidieť, kedy sa koreňom darí a kedy nie. Predpokladá sa, že korene orchideí sa zapájajú do fotosyntézy, čo dáva zmysel vzhľadom na to, že rastú vystavené tlmenému svetlu, keďže orchidea visí na strome, a priehľadné kvetináče umožňujú fotosyntézu koreňov orchideí. Biele kvetináče tiež umožňujú, aby cez ne prechádzalo určité množstvo svetla.

 

Ako sa starať o orchideu

 

Ako sa starať o orchideu
Ako sa starať o orchideu

 

Orchidey umiestnite do čo najmenšieho kvetináča, do ktorého sa zmestia korene, a kým sa rastlina rozrastie, pripevnite ju na kolík. Orchidey, ktoré sme videli rásť najlepšie, často rastú v zdanlivo smiešne malých kvetináčoch, takže odolajte nutkaniu „nachystať“ viac, ako je nevyhnutne potrebné na udržanie koreňov. Priehľadné plastové kvetináče umožňujú ľahko vidieť korene a zistiť, kedy je potrebné zalievať. Zmes do kvetináčov je tmavá, keď je mokrá, a postupne zosvetľuje, keď vyschne. Biele plastové kvetináče tiež umožňujú určitú fotosyntézu a zároveň sú veľmi atraktívnou voľbou na vystavovanie. Na rozdiel od hliny sa plastové kvetináče ľahko čistia, dezinfikujú a opätovne používajú. Priehľadné plastové kvetináče sú skvelým spôsobom, ako mať prehľad o tom, čo sa v kvetináči deje, bez toho, aby ste museli rušiť rastlinu. Exotické keramické kvetináče zvýraznia krásu každej orchidey a sú skvelé na vystavenie kvitnúcej rastliny.

 

Aký druh hnojiva na orchidey mám použiť?

 

Aký druh hnojiva na orchidey mám použiť

 

Orchidey vyžadujú špeciálne hnojivo určené pre orchidey, aby naozaj dobre rástli. Bežnou zložkou mnohých bežne dostupných hnojív je močovina, ktorú orchidey zle absorbujú. V dôsledku toho je najlepšie zaobstarať si hnojivo, ktoré je vyrobené na starostlivosť o orchidey. Ako sa starať o orchideu. Zlatý štandard pre hnojivo na orchidey je založený na vzorci vytvorenom ako výsledok štúdie na Michiganskej štátnej univerzite (MSU). Naše hnojivo FEED ME! Orchid Fertilizer je originálne hnojivo MSU od tých istých ľudí, ktorí dodávali hnojivo pre pôvodnú štúdiu. Orchidey nepotrebujú príliš veľa hnojiva; pre starostlivosť o orchidey je optimálne pravidelné riedenie. Väčšina pestovateľov orchideí odporúča hnojenie „slabo, každý týždeň“.

 

Pri zalievaní rastliny voľne prelievajte vodou. Mnohí ľudia nosia orchidey k umývadlu, aby ich pravidelne zalievali vodou. Naše obľúbené príslovie znie: „Raz okolo lavičky ich navlhčíme, dvakrát okolo lavičky ich navlhčíme, trikrát okolo lavičky sa ku koreňom dostane kyslík“. Práve kyslík ku koreňom orchidey potrebujú a získajú ho z kombinácie dobrej otvorenej zmesi a správneho zalievania. Informácie o hnojení nájdete v našich častých otázkach o hnojení.

 

Ako vplýva vlhkosť a pohyb vzduchu na orchidey?

 

Ako vplýva vlhkosť a pohyb vzduchu na orchidey

 

Orchidey nemajú rady „mokré nohy“, ale majú veľmi rady vlhkosť. Preto sa pri pestovaní v domácnosti orchidey často umiestňujú na podnosy s vlhkosťou. Tieto podnosy umožňujú zhromažďovanie vody v podstavci, zatiaľ čo rastlina je zavesená nad vodou. K dispozícii sú komerčné podnosy alebo sa dá podnos vytvoriť z tortovej formy naplnenej kameňmi alebo obrátených tanierov, čokoľvek, čo umožní, aby bol kvetináč s orchideou nad bazénom vody. Takto orchidea profituje z odparovania vody.

 

Orchidey majú tiež rady, keď sú zhromaždené blízko seba, pretože to tiež pomáha zvyšovať vlhkosť medzi rastlinami. Ide vždy o rovnovážny stav, pretože orchidey majú rady aj pohyb vzduchu, ale neustály pohyb suchého vzduchu rastliny vysušuje. Príliš veľa vlhkosti a príliš málo pohybu vzduchu a rastliny môžu byť náchylné na hnilobu. Dosiahnutie dobrej rovnováhy medzi vlhkosťou a pohybom vzduchu je jedným z cieľov úspešnej starostlivosti o orchidey. Kvety na balkón alebo terasu – Top 12 rastlín.

 

Aké sú požiadavky orchideí na svetlo?

 

Aké sú požiadavky orchideí na svetlo?

 

Ako sa starať o orchideu. Potreby orchideí na svetlo sa veľmi líšia a pochopenie vhodného množstva svetla pre daný typ orchideí je pre starostlivosť o ne nevyhnutné. Dokonca ani orchidey „s vysokou intenzitou osvetlenia“ nevyžadujú také jasné priame slnečné svetlo ako paradajky a ani orchidey „s nízkou intenzitou osvetlenia“ nebudú šťastné donekonečna uprostred miestnosti ďaleko od akéhokoľvek zdroja svetla.

 

Dokonca aj severné okno môže byť príliš málo osvetlené na to, aby orchidey s nízkym osvetlením spoľahlivo kvitli, ale južné okno môže potrebovať určité zatienenie. V skutočnosti je to často nedostatočné svetlo, ktoré bráni kvitnutiu orchideí. Niektoré orchidey, najmä tie, ktoré majú rady vysokú hladinu svetla, majú rady letnenie vonku v miernom tieni a pre mnohé orchidey s vysokou hladinou svetla je to najjednoduchší spôsob, ako im poskytnúť dostatok svetla na kvitnutie.

 

Ako sa starať o orchideu

 

 

 

Ak majú orchidey s vysokým svetlom zostať v interiéri, mnohé z nich bez nejakého doplnkového svetla spoľahlivo nekvitnú, pokiaľ nie sú vo veľmi svetlej slnečnej miestnosti alebo v skleníku. Našťastie žiarivky so širokým spektrom žiaroviek fungujú s orchideami pomerne dobre, rovnako ako svetlá s vysokou intenzitou výboja (HID). Aj v prírode dostávajú orchidey prirodzené svetelné podnety. Dni sa predlžujú a potom skracujú. V našich domácnostiach máme v noci rozsvietené svetlá a máme tendenciu dodržiavať pravidelný harmonogram po celý rok, čo môže orchideám narušiť ich prirodzené hodiny.

 

Akú teplotu vyžadujú orchidey?

 

Akú teplotu vyžadujú orchidey

 

Teplota, ktorú orchidea vyžaduje, závisí od typu orchidey, ktorú vlastníte. Napríklad orchidey Phalaenopsis majú rady dennú teplotu od polovice sedemdesiatych do polovice osemdesiatych rokov. Na druhej strane dendrobia má rada teplotu približne o 10 stupňov nižšiu. Niektoré orchidey využívajú ochladenie jesenného vzduchu alebo rozdiel medzi nočnou a dennou teplotou ako signál, ktorý im dáva najavo, že sa mení ročné obdobie a je čas pripraviť sa na kvitnutie.

 

Opäť platí, že skutočnosť, že mnohí ľudia uprednostňujú vo svojich domovoch pomerne stálu teplotu, je v rozpore s prirodzeným prostredím orchideí. To neznamená, že je všetko stratené, len chcem zdôrazniť, že znalosť potrieb druhu orchidey, o ktorú sa snažíte starať, vám umožní urobiť malé úpravy, aby ste tieto potreby splnili, a odmenou vám budú krásne kvety orchideí. Niektoré orchidey sú prirodzene teplomilné, zatiaľ čo iné sú stredne teplomilné alebo chladnomilné, ale väčšine z nich sa bude dariť v stredných podmienkach, kde nie je horúco ani takmer mráz. Je dobré poznať mierne preferencie orchideí vo vašej zbierke. Často existujú určité rozdiely, napríklad chladnejšie rastúce orchidey možno umiestniť bližšie k chladnému oknu alebo na chladnejšie miesto v dome.

 

Ako by sa mali orchidey zalievať?

 

Kľúčom k zalievaniu orchideí je nepolievať ich príliš. Nie, naozaj je to tak! Správne zalievanie orchideí je pravdepodobne najťažším aspektom starostlivosti o orchidey. Ako sa starať o orchideu ktorý je potrebné správne zvládnuť. Vhodné množstvo vody pre orchideu sa líši podľa typu orchidey, typu zmesi, v ktorej sa nachádza, a prostredia, v ktorom orchidea rastie. Pre začiatočníkov je to rovnako zložité ako použitie receptu, ktorý navrhuje, aby sa jedlo „pieklo, kým nie je hotové“, čo to znamená? Kvetináče – Vyrobte si domáce kvetináče.

 

Orchidey chcú „správne“ množstvo vody, nie príliš veľa a nie príliš málo. Správne množstvo sa mení aj podľa ročných období; orchidey vysychajú rýchlejšie, keď je teplo, ako keď je zima. Kľúčom k úspechu je meniť frekvenciu zalievania orchideí, typ kvetináča, typ zmesi, hustotu balenia zmesi a množstvo cirkulácie vzduchu, kým sa pre každú orchideu nedosiahne správna rovnováha. Vyžaduje si to čas a trpezlivosť, ale oplatí sa to, pretože sa zvýši zdravie a vitalita orchideí, čo sa prejaví v intenzívnejšom kvitnutí. Jediné, čomu sa treba vyhnúť, je obmedziť množstvo vody, ktoré orchidea dostane počas zalievania.

 

Ako sa starať o orchideu

 

Najväčší úspech sa dosiahne, keď sa orchidea polieva hojne a voda sa leje zo dna kvetináča, až kým sa rastlina a médium úplne nenasýtia. Z praktického hľadiska to zvyčajne znamená priniesť orchideu k umývadlu a výdatne ju poliať vodou. V niektorých prípadoch je možné zalievať orchideu na vaničke s vlhkosťou. Po zalievaní by sa orchidea mala vrátiť do svojho pestovateľského priestoru až do ďalšieho zalievania, ktoré môže byť o niekoľko dní až týždeň alebo viac. Pomôcť môže zavedenie rutiny, napríklad zalievanie cez víkend a kontrola rastlín v polovici týždňa. Ak máte pochybnosti, počkajte, príliš málo je lepšie ako príliš veľa.

 

Každá zmes na orchidey môže byť preliata a viesť k úhynu rastliny. Väčšina orchideí má rada, keď takmer vyschne a potom sa zaleje vodou a nechá sa opäť takmer vyschnúť. Pri sphagnum je ľahké zistiť, kedy sú suché, mach je na dotyk chrumkavý. Preto ho mnohí pestovatelia odporúčajú ľuďom, ktorí s orchideami, najmä s Phalaenopsis, začínajú. Pri zmesiach jedľa/kokos sa dá ťažko určiť, kedy zalievať, pretože v strede držia viac vody, ako si často myslíme. Ak do zmesi zapichnete ceruzku alebo paličku a necháte ju tam, môžete ju vytiahnuť a zistiť, či je vnútro zmesi mokré.

 

Ako presadiť orchideu?

 

Presádzanie orchideí môže vyzerať desivo, v skutočnosti je však veľmi jednoduché! Naša stránka o presádzaní orchideí poskytuje základné informácie o presádzaní vo forme často kladených otázok a náš obrázkový návod ukazuje, ako presádzať orchideu. Vyhľadávač orchideí poskytuje obrázky nekvitnúcich orchideí, ktoré pomáhajú pri ich identifikácii. Ak chcete pomôcť a vybrať odporúčanú zmes pre orchideu, pozrite si našu stránku Nájsť správnu zmes pre orchideu. Náš kalendár starostlivosti o orchidey, časy presádzania orchideí a tabuľky kvitnutia orchideí opisujú, čo a kedy treba hľadať. Naša stránka Rastové vzory orchideí ilustruje rozdiely medzi sympodiálnymi a monopodiálnymi orchideami.

 

Ako sa staráte o chorú orchideu? Ako sa starať o orchideu

 

Prvým znakom problému s kultúrou orchidey je často invázia chrobákov alebo baktérií. Nakazené rastliny okamžite vytiahnite a premiestnite ich ďalej od ostatných!!! Držte ich ďalej, kým sa neukončí liečba. Najlepšou obranou proti hubovým/bakteriálnym infekciám je dobrý útok. Ako prevenciu každý mesiac postrekujeme listy prípravkom Physan (1 čajová lyžička/galón). V miestnom obchode s potravinami si v oddelení s korením vyberte ďalšiu fľaštičku škorice a majte ju v blízkosti orchideí. Ak sa na rastline porežete, zľahka ju posypte škoricou, pretože je to účinný baktericíd/fungicíd a jej použitie je bezpečné. Ak sa objaví infekcia, postriekajte ju prípravkom Physan zmiešaným v množstve 1 polievková lyžica/galón. V prípade chrobákov začíname so škoricovým nálevom GET OFF ME! a stupňujeme až po zmes liehu a GET OFF ME! 50/50. Radi dávame do rozprašovača škoricovú tyčinku, aby sme časom zvýšili účinnosť roztoku. Ako sa starať o orchideu.

 

V niektorých prípadoch môžu problémy „prejsť pod zem“ a presunúť sa z listov do média a na korene. Ak sa vám zdá, že sa rastlina jednoducho nezotavuje, môže to byť preto, že sa problémy skrývajú pod povrchom. V týchto prípadoch je dobré presadiť rastlinu a môže to byť jediný spôsob, ako problém nadobro odstrániť. Niekedy orchidey napadne niečo, čo vyzerá ako malé ovocné mušky, nazývané hubové komáre. Tie sú viac ako len nepríjemné, pretože sa živia jemnými koreňmi orchideí. Prírodný prostriedok na hubové komáre je na tieto potvorky ako stvorený.

 

Ako sa starať o orchideu

 

Poznámka: Ak máte podozrenie na vírusovú infekciu, nechajte rastlinu otestovať alebo ju zničte. Predovšetkým ju držte v izolácii, kým sa nevynesie verdikt. Bohužiaľ, neexistuje spôsob, ako vizuálne rozpoznať vírus od huby alebo iného poškodenia, a ani spôsob, ako vírus vyliečiť, keď sa rastlina infikuje. Z tohto dôvodu, ak získate rastlinu s vírusom, je najlepšie ju zničiť skôr, ako sa vírus prenesie na zvyšok zbierky.

 

 

Objavenie problému využite na preskúmanie kultúry rastliny. Orchidey v strese sú často veľmi náchylné na chrobáky a choroby tak, ako silnejšie orchidey nie. Je pohyb vzduchu nedostatočný? Možno sa na iné rastliny dostal rovnaký hmyz? Bola získaná nová rastlina a nebola dostatočne dlho v karanténe? Boli viaceré rastliny rezané tým istým nástrojom bez toho, aby sa medzitým sterilizovali? Mohla byť neďaleká izbová rastlina útočiskom pre hmyz? Je svetla príliš veľa alebo príliš málo?

 

 

 

Pozrite si našu stránku o spálení orchideí slnkom, kde nájdete príklady listov orchideí vystavených príliš veľkému množstvu svetla.

 

Ako často kvitnú orchidey? Ako sa starať o orchideu

 

Ak sa chcete dozvedieť o zvykoch kvitnutia orchideí Phalaenopsis, pozrite si našu stránku Starostlivosť o orchidey Phalaenopsis. Podobne, ak chcete získať informácie o zvykoch kvitnutia orchideí Cattleya, pozrite si našu stránku Starostlivosť o orchidey Cattleya. Ak si chcete pozrieť názornú ukážku kolíkovania kvitnúcich hrotov, pozrite si našu ilustrovanú stránku Ukážka kolíkovania orchideí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button