Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Hortenzia: Popis, starostlivosť a pestovanie

Hortenzia, Hortenzie, známe aj pod názvom Hydrangea Macrophylla, sú krásne kvitnúce kríky, ktoré sú obľúbené v mnohých záhradách. Ich veľké farebné kvety ponúkajú výnimočný pohľad od jari do jesene. Tieto opadavé kríky sú nenáročné na pestovanie, no vyžadujú si patričnú starostlivosť, aby kvitli nádherne.

 

Hortenzia

 

Hortenzia

 

 

Ak sa rozhodnete pestovať hortenzie, musíte vedieť, že existuje množstvo druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou kvetov a tvarom. Najobľúbenejšie druhy sú Hortenzia Makrofyla, Hortenzia Paniculata a Hortenzia Quercifolia. Každý druh má svoje špecifiká, no všeobecne platí, že hortenzie preferujú polotieň a vlhkú pôdu.

Hortenzie sú krásne rastliny, no ak chcete, aby kvitli nádherne, musíte sa o ne starať. Správne zvolené miesto, pravidelné zavlažovanie a hnojenie sú základom pre zdravý rast a krásne kvety. V prípade, že sa rozhodnete pre pestovanie hortenzie v kvetináči, musíte si byť istí, že má dostatok miesta pre rast koreňov a nie je vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Kvety na balkón alebo terasu – Top 12 rastlín

História a pôvod

 

História a pôvod Hortenzia

 

 

Hortenzia je kvetina, ktorá sa považuje za veľmi populárnu a obľúbenú. Jej pôvod sa datuje do starovekého Grécka, kde sa používala ako liečivá rastlina. V starovekom Grécku boli hortenzie známe ako hydrangea, čo znamená „nádoba s vodou“. Tento názov dostali kvôli svojim veľkým kvetom, ktoré sa podobajú nádobám s vodou.

Hortenzie sa vyskytujú na rôznych miestach sveta, vrátane Ázie a Európy. Ich pôvod sa však datuje do východnej Ázie, kde sa vyskytujú vo voľnej prírode ako kríky a stromy. Pôvodné druhy hortenzií sa nachádzajú v Japonsku, Kórei a Číne.

Hortenzie boli v minulosti považované za symbol lásky, krásy a mladosti. Boli často používané na výrobu kytíc a dekorácií. V súčasnosti sú hortenzie stále populárne, a to nielen kvôli svojej kráse, ale aj kvôli svojim liečivým vlastnostiam. V tradičnej ázijskej medicíne sa používajú na liečbu rôznych ochorení, ako sú napríklad zápal pľúc, bolesti hlavy a kŕčové žily.

V súčasnosti existuje viac ako 40 druhov hortenzií, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a tvarom kvetu. Ich pestovanie a starostlivosť sa líši podľa druhu, ale všeobecne sa odporúča pestovať ich na polotienistom mieste s dostatočnou vlhkosťou a kyslým pH pôdy. Top 10 rastlín ktoré by nemali chýbať vo vašej záhrade

 

Typy Hortenzie

 

 

Existuje mnoho druhov Hortenzie, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou kvetov. Medzi najznámejšie druhy Hortenzie patria Bugás Hortenzia a Kerti Hortenzia.

 

Bugás Hortenzia

Bugás Hortenzia (Hydrangea paniculata) je druh Hortenzie, ktorý sa vyznačuje veľkými kvetinovými hlavami, ktoré sú zvyčajne bielou alebo ružovou farbou. Táto Hortenzia sa najčastejšie pestuje ako krík alebo malý strom a môže dosiahnuť výšku až 6 metrov. Popínavé rastliny – 28 najlepších popínavých rastlín

 

Kerti Hortenzia

Kerti Hortenzia (Hydrangea arborescens) je druh Hortenzie, ktorý sa vyznačuje menšími kvetinovými hlavami, ktoré sú zvyčajne bielou alebo ružovou farbou. Táto Hortenzia sa najčastejšie pestuje ako krík a môže dosiahnuť výšku až 2 metre.

Okrem Bugasej a Kertovej Hortenzie existuje mnoho ďalších druhov Hortenzie, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou kvetov. Niektoré z najznámejších druhov Hortenzie zahŕňajú Hortenziu Veľkolistú, Hortenziu Latnatú a Hortenziu Stromkovitú. Ďalšie druhy Hortenzie zahŕňajú Hortenziu Sargentovu, Hortenziu Pílovitú a Hortenziu Stopkatú.

Hortenzie patria do rodiny Hydrangeaceae a do rodu Hydrangea. Hortenzie sú kríky, stromy alebo malé stromy, ktoré sú pôvodom z Ázie a Ameriky. Niektoré z najznámejších druhov Hortenzie zahŕňajú Hydrangea paniculata, Hydrangea arborescens, Hydrangea anomala, Hydrangea aspera, Hydrangea bretschneideri, Hydrangea chinensis, Hydrangea chungii, Hydrangea cinerea, Hydrangea coenobialis, Hydrangea davidii, Hydrangea gracilis, Hydrangea heteromalla, Hydrangea hirta, Hydrangea hypoglauca, Hydrangea integrifolia, Hydrangea involucrata, Hydrangea kwangsiensis, Hydrangea kwangtungensis, Hydrangea lingii, Hydrangea linkweiensis, Hydrangea longifolia, Hydrangea longipes, Hydrangea macrocarpa, Hydrangea mangshanensis, Hydrangea petiolaris, Hydrangea quercifolia, Hydrangea radiata, Hydrangea robusta, Hydrangea sargentiana a Hydrangea scandens.

 

Starostlivosť o Hortenzie

 

Starostlivosť o Hortenzie

 

 

Pri starostlivosti o hortenzie je potrebné venovať pozornosť trojici faktorov: vode a zalievaniu, pôde a hnojeniu a metszés.

Voda a Zalievanie

Hortenzie majú vysoký vodný nárok, preto je dôležité ich pravidelne zalejovať. V lete by ste mali zalievať hortenzie aspoň raz za týždeň, v horúcich dňoch dokonca aj častejšie. Voda by mala byť mäkká a bez vápnika, pretože hortenzie preferujú kyslú pôdu. Ak máte tvrdú vodu, odporúčame použiť dažďovú vodu alebo filtrovať vodu. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Pôda a Hnojenie

Hortenzie potrebujú kyslú pôdu s pH okolo 5,5. Ak máte doma vápenatú pôdu, môžete ju zakysliť pomocou rašeliny alebo iných kyslých materiálov. Pri hnojení hortenzie odporúčame použiť hnojivo s vysokým obsahom draslíka a fosforu, pretože tieto prvky pomáhajú rozkvitnúť kvetom. Hnojivo nanášajte raz za mesiac v lete.

Metszés

Metszés hortenzie je dôležitá pre ich správny rast a bohaté kvitnutie. Na jar by ste mali odstrániť suché a poškodené konáre a orezať ich na polovicu. Ak chcete, aby vaša hortenzia bola menšia a kompaktnejšia, môžete ju orezať na konci leta alebo na jeseň. V takom prípade by ste mali orezať všetky konáre na výšku 30-40 cm nad zemou.

Pri starostlivosti o hortenzie je dôležité venovať pozornosť aj ďalším faktorom, ako sú napríklad kvalita pôdy, množstvo slnečného svetla a teplota okolia. Ak dodržíte tieto základné zásady, vaša hortenzia bude zdravá a krásne rozkvitne.

Farby Hortenzie

 

Farby Hortenzie
Hortenzia

 

 

Farba kvetu hortenzie závisí na pH pôdy, na ktorej rastie. Ak má pôda vyššie pH, kvety budú ružové až červené. Naopak, ak má pôda nižšie pH, kvety budú modré až fialové. Pre dosiahnutie modrej farby hortenzie je potrebné mať pH pôdy medzi 3,5 až 4,2 a prítomnosť mikroelementu hliníka.

Ak chcete zmeniť farbu hortenzie, môžete okysliť pôdu pomocou kyseliny sírovej alebo kyseliny citrónovej. Pre ružovú farbu hortenzie by mala byť pH pôdy medzi 5,5 až 6. Ak máte modré hortenzie a nechcete meniť ich farbu, uistite sa, že pôda má pH medzi 4,5 až 5,5.

Niektoré druhy hortenzie, ako napríklad bielo kvitnúce, nemajú schopnosť meniť farbu kvetu na modrú. Ak chcete mať v záhrade hortenzie s bielymi kvetmi, môžete ich kombinovať s inými kvetmi, ktoré majú schopnosť meniť farbu.

Okrem modrej a ružovej farby, hortenzie môžu mať aj iné farby kvetov, ako napríklad fialovú, zelenú, alebo lavandovú. Niektoré druhy hortenzie majú aj bielo-zelené kvety. Ak chcete mať v záhrade hortenzie s rôznymi farbami kvetov, môžete si vybrať z mnohých odrôd, ktoré sa líšia nielen farbou kvetu, ale aj veľkosťou a tvarom.

Hortenzie s bielymi kvetmi sú tiež veľmi populárne. Ak chcete mať v záhrade bielo kvitnúce hortenzie, môžete si vybrať z mnohých odrôd, ktoré majú veľké a nádherné kvety. Niektoré z nich sú aj veľmi odolné voči chorobám a škodcom.

Význam a Symbolika Hortenzie

 

Význam a Symbolika Hortenzie

 

 

Hortenzia je krásna kvetina, ktorá má veľký význam v rôznych kultúrach a tradíciách. Jej symbolika sa líši v závislosti od farby kvetu, čo ju robí unikátnou a zaujímavou rastlinou. V tomto oddieli sa pozrieme na význam a symboliku hortenzie.

Význam Hortenzie

Hortenzia symbolizuje lásku, úctu a obdiv. Je to kvetina, ktorá vyjadruje vďaku a pokoru. Jej krása a elegancia ju robia obľúbenou vo svete kvetinových aranžmánov a kytic. Hortenzie sú tiež často používané ako dekorácie na svadby a iné slávnostné príležitosti.

Symbolika Hortenzie

Farba kvetu hortenzie má veľký význam v symbolike. Modrá hortenzia symbolizuje úprimnosť a lojalitu. Ružová hortenzia vyjadruje romantiku a šarm. Biela hortenzia symbolizuje čistotu a nevinnosť. Fialová hortenzia vyjadruje štedrosť a zmyselnosť. Zelená hortenzia symbolizuje hojnosť a rast.

Hortenzie sú tiež známe svojimi veľkými listami, ktoré môžu byť pomerne dekoratívne. Listy hortenzie sú zvyčajne tmavozelené a majú hrubú, kožovitú textúru. Tieto listy sú často používané na vytváranie záhradných aranžmánov a iných dekorácií.

Použitie Hortenzie

Hortenzie sú krásne kvety, ktoré môžu byť použité na rôzne účely. Môžu byť použité na vytváranie kytic a záhradných aranžmánov, ale tiež môžu byť použité ako dekorácie na svadby a iné slávnostné príležitosti. Hortenzie sú tiež často používané ako darčeky pre svoju krásu a symboliku.

Význam a symbolika hortenzie robia z tejto kvetiny obľúbený prvok v rôznych kultúrach a tradíciách. Je to kvetina, ktorá vyjadruje lásku, úctu a obdiv, a jej krása a elegancia ju robia obľúbenou vo svete kvetinových aranžmánov a kytíc.

 

Hortenzie v Kultúre a Médiách

 

Hortenzie v Kultúre a Médiách
Hortenzia

 

Hortenzie sú populárnymi kvetmi, ktoré sa často objavujú v kultúre a médiách. Môžete ich vidieť v mnohých filmoch, seriáloch a reklamách. Dokonca aj v hudobných videoklipoch sa často objavujú kvety hortenzie.

Tieto kvety sú tiež často zahrnuté do dizajnu a brandingových kampaní. Dizajnové agentúry a full-service dizajnové agentúry často využívajú kvety hortenzie ako súčasť svojich produktov a služieb. Kvetinové motívy sú často súčasťou brandingových kampaní a reklám, ktoré majú za cieľ komunikovať určité hodnoty a posolstvá.

Okrem toho, hortenzie sú často súčasťou výroby a komunikácie. Pri výrobe filmov a televíznych programov sú kvety hortenzie často používané ako dekorácie na scéne. V reklamách a marketingových kampaniách sú kvety hortenzie často používané ako vizuálne prvky, ktoré majú zaujať pozornosť zákazníkov a potenciálnych zákazníkov.

Hortenzie sú tiež často spojené so suverenitou a sebaurčením. V minulosti boli tieto kvety často používané ako symboly národného hnutia a boja za nezávislosť. Dnes sú kvety hortenzie stále spojené s týmito hodnotami a sú často používané ako symboly hnutí a organizácií, ktoré sa zaoberajú týmito témami.

Ak chcete byť informovaní o novinkách a aktualizáciách dizajnových agentúr a full-service dizajnových agentúr, môžete sa prihlásiť na ich mailing listy. Tieto zdroje vám môžu poskytnúť informácie o nových produktov a službách, ktoré sú k dispozícii.

Hortenzie po celom svete

 

Hortenzie po celom svete

 

Hortenzie sú populárnym kvetom po celom svete. V Amerike sú najviac obľúbené v oblastiach s miernym podnebím, kde môžu rásť v rôznych farbách a tvaroch. V Japonsku a Kórei sa používajú na výrobu tradičných čajov, ktoré sú obľúbené po celom svete.

V Číne sú hortenzie považované za symbol nádeje a prosperity a používajú sa pri mnohých slávnostných príležitostiach. V Francúzsku sú hortenzie vysadené v záhradách a parkoch a sú považované za symbol elegancie a šarmu.

Hortenzie sa dajú pestovať v kontajneroch, čo ich robí obľúbenými aj v mestských oblastiach. Oakleaf hydrangea a Bigleaf hydrangea sú najčastejšie druhy hortenzií pestovaných v kontajneroch, pretože sú vhodné pre menšie priestory.

Lacecap hortenzie sú obľúbené pre svoje krásne kvety, ktoré sú obklopené menšími kvetmi. Tento druh hortenzie sa najčastejšie vysádza v záhradách a parkoch, kde môžu rásť vo voľnej prírode.

Hortenzie sú krásnym kvetom, ktorý sa dá pestovať po celom svete. S ich rôznymi farbami a tvarmi sú obľúbenými kvetmi pre záhrady, parky, ale aj pre vnútorné priestory.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button