Okrasné rastlinySTAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉ

Ako sa rozmnožuje aloe vera – rady k sadeniu

Ako sa rozmnožujú rastliny aloe? Semená aloe vera sa na rozmnožovanie tejto užitočnej a obľúbenej sukulentnej rastliny používajú len zriedka, pretože rastlina sa ľahko rozmnožuje odoberaním a sadením plodných odnoží. Aloe vera (Aloe vera) je vonkajšia trvalka v zónach 10b až 12a Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických, ktorú ľudia na celom svete pestujú ako izbovú rastlinu.

Aloe vera sa komerčne pestuje pre gél v listoch a používa sa v rôznych mastičkách, kozmetike a liekoch. Tradičný liek na popáleniny, spáleniny od slnka a akné, gél z aloe vyteká z mäsitých listov, ak sa listy rozdelia alebo odlomia z rastliny. Rastliny aloe sa ľahko udržiavajú, majú rady jasné slnko a suchú pôdu.

 

Ako sa rozmnožuje aloe vera

 

Ako sa rozmnožuje aloe vera

 

Aloe vera je nízko rastúci sukulent s ružicou mäsitých listov. Škvrnité, vrúbkované listy sú dlhé osem až desať centimetrov a dospelé rastliny môžu dosiahnuť veľkosť dva metre na výšku a jeden meter na šírku.

Oddenky sa šíria pod zemou a okolo základne zrelých rastlín vyrastajú odnože. Tieto odnože sa bežne nazývajú „mláďatá“. Ide o nepohlavný spôsob rozmnožovania, aloe vera je ako malé rastlinné deti.

Keď sú mláďatá aloe vera vysoké niekoľko centimetrov, možno ich z materskej rastliny odstrániť čistým ostrým nožom. Ako sa rozmnožuje aloe vera. Ranu na mláďati nechajte niekoľko dní zahojiť a potom ju presuňte do nového kvetináča naplneného zeminou pre sukulenty. Nezabudnite použiť zeminu určenú pre sukulenty, pretože pomôže udržať rastlinu medzi zalievaním dobre odvodnenú. Mláďa aloe vera asi po mesiaci zakorení a stane sa skvelým darčekom pre priateľa alebo príbuzného.

 

Kvitnú rastliny aloe?

 

Kvitnú rastliny aloe

 

Kvety rastlín aloe sa vyvinú na dospelých rastlinách, ktoré sa pestujú na jasnom svetle. Hroty aloe môžu dosahovať výšku až tri metre, vyrastajú z ružice listov a vytvárajú nápadný zhluk kvetov rastliny aloe.

Jednotlivé kvety sú rúrkovité a sú usporiadané do strapca na vrchole klásku. Farba kvetov sa pohybuje od červenej cez ružovú až po korálovú alebo oranžovú a pravdepodobne sa objavia na jar alebo v zime. Dospelá rastlina počas svojho života niekoľkokrát zakvitne, ak sú na to vhodné podmienky.

Hoci sa rastliny aloe môžu množiť semenami aloe, tento spôsob nie je bežný. Je ťažké udržať svetelné, teplotné a vlhkostné podmienky potrebné na klíčenie a pestovanie aloe zo semien aloe vera, takže táto technika množenia môže byť náročná, ak nemáte skleník.

Zdravé rastliny aloe vytvoria veľa mláďat, takže ich delenie zo zrelej rastliny a presádzanie je najjednoduchší spôsob, ako vypestovať viac aloe. Kvety sú žiarivé a efektné, ale zbieranie semien a pokusy o ich založenie zvyčajne nestojí za čas a námahu.

 

Starostlivosť o aloe vera

 

Starostlivosť o aloe vera

Aloe vera patrí medzi najjednoduchšie izbové rastliny, takže je to dobrý druh rastliny na začiatok. Ak máte priateľa alebo suseda so vzrastlou rastlinou aloe, opýtajte sa, či si môžete vziať „mláďa“ aloe na experimentovanie. Žehlička na vlasy.

Ako sa rozmnožuje aloe vera. Po tom, ako vám aloe pup vyrastie, držte rastlinu na slnečnom okne. Najlepšie je okno orientované na juh, ale vhodné je aj okno orientované na východ alebo západ. Rastliny aloe vera potrebujú jasné svetlo, aby sa im darilo a kvitli, a nedarí sa im pri teplotách pod 50 stupňov Celzia.

 

Ako sa rozmnožuje aloe vera

 

Ako sa rozmnožuje aloe vera

 

Rastlinu pravidelne otáčajte, aby ste sa uistili, že všetky časti rastliny majú dostatok svetla. V lete zalievajte viac a pôdu úplne namočte. Medzi zalievaním nechajte zeminu v kvetináči úplne vyschnúť a v zimných mesiacoch zalievajte menej často. Ako zasadiť avokádo.

Keď rastlina aloe dosiahne dospelosť, môžete ju počas leta premiestniť von na verandu alebo terasu. Len nezabudnite vrátiť aloe späť dovnútra skôr, ako teploty klesnú pod 50 stupňov. Ako sa rozmnožuje aloe vera pretože chlad môže spáliť špičky listov alebo spôsobiť zmenu farby listov.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button