Okrasné rastliny

Rastliny do kúpeľne : 17 rastlín do kupeľky

Rastliny do kúpeľne. Kúpeľne môžu byť dobrým prostredím aj pre rastliny. Živé rastliny robia z kúpeľní príjemnejšie miesta. Zlepšujú dekor a kvalitu vzduchu. Kúpeľňa je zvyčajne teplá a vlhká miestnosť, ktorá poskytuje perfektné prostredie pre rastliny, ale toto prostredie nie je dokonalé pre všetky rastliny.

 

Aj keď je počas sprchovania dostatok teplého a vlhkého vzduchu, miestnosť môže byť oveľa chladnejšia, ak zostane niekoľko hodín prázdna, najmä v noci. Tieto veľké teplotné výkyvy nie sú ideálne pre mnoho rastlín. Nie všetky rastliny obľubujú vysokú vlhkosť. Sukulenty uprednostňujú suchšie podmienky a pri neustálom vlhku hnijú. Vždyzelené rastliny a niekoľko ďalších rastlín môžu pri vysokej vlhkosti vytvárať múčnatku. Pri výbere rastlín do kúpeľne je potrebné zohľadniť tieto tri faktory – slabé svetlo, vysoká vlhkosť a výkyvy teploty. Tu sú návrhy rastlín, ktorým sa v kúpeľňových podmienkach darí.

 

1. Asparagus densiflorus (Asparágus hustokvetý)

 

 Rastliny do kúpeľne Asparagus densiflorus (Asparágus hustokvetý)

 

Táto zdušná, čipkovaná rastlina miluje vlhkosť. Darí sa jej buď v miernom alebo jasnom svetle, takže pod alebo pri okne je to najlepšie miesto. Asparágus hustokvetý môže na dotyk pôsobiť mäkko, ale stonky majú tŕne, takže pozor. Môže dorásť do výšky 60 cm, ale s konármi, ktoré môžu rozrastať bočne až na 182 cm.

 

 • Táto rastlina je vysoko toxická – uchovávajte mimo dosahu domácich miláčikov a malých detí.
 • Farebné variácie: Bledozelené lístie
 • Expozícia svetla: Jasné umelé svetlo alebo slnečné svetlo okna.
 • Pôda potrebuje: dobre priepustná zemina

2. Bambus

 

Bambus

 

Pestovanie bambusu v nádobách je dobrý spôsob, ako ho kontrolovať. Ale aj v nádobách môžu byť bambusové rastliny veľké, čo si vyžaduje každoročné pozorovanie. Počas vegetačného obdobia treba bambus hnojiť zriedeným hnojivom s vysokým obsahom dusíka každý týždeň, v zime zase mesačne.

 • Farebné variácie: bledé až tmavozelené lístie;
 • Svetelná expozícia: Potrebuje 6 hodín slnečného žiarenia denne
 • Pôda potrebuje: Uprednostňuje piesočnatú zálievku, toleruje však väčšinu pôdnych zmesí

 

3. Begonia

 

Begonia

 

Mnoho druhov begónií dobre rastie v nádobách, obľubujú teplo a vlhkosť. Najmä (Begonia rex) so svojimi nápadnými listami dobre rastú v interiéroch. Rastliny do kúpeľne.  Begónie majú rady vlhké podmienky, ale nie vodou zaplavenú pôdu, ktorá môže spôsobiť hnilobu koreňov. Begónie , ktoré majú kvety potrebujú v kúpeľni svetlé miesto s priamym slnečným žiarením. Begónie, ktoré majú len lístie potrebujú svetlé miesto mimo priameho slnečného žiarenia.

 

 • Farebné variácie: svetlozelené, tmavozelené, bronzové alebo pestré lístie. Niektoré odrody pestované pre krásny kvet, zatiaľ čo iné sa zameriavajú na lístie.
 • Svetelná expozícia: Na kvitnutie niektoré priame slnečné lúče; na zeleň, jasné filtrované svetlo.
 • Pôdne potreby: Univerzálna bezpôdna zalievacia zmes

 

4. Bromélia

 

Rastliny do kúpeľne Bromelia

 

Bromélie sú neobvyklé , pretože kvitnú na miestach, kde väčšina domácich rastlín vôbec nekvitne. Bromélie v zime kvitnú žltými, ružovými alebo červenými kvetmi a kvitnú niekoľko týždňov. Bromélie majú niekoľko rôznych rodov rastlín a desiatky druhov, čerpajú vlhkosť skôr zo vzduchu než z pôdy. Sú vhodné do vlhkej miestnosti, ale tiež potrebujú dobrú cirkuláciu vzduchu, ktorú je možné zabezpečiť napr. spustením odsávacieho ventilátora v kúpeľni. Zalievajte ich hnojivom na orchidey. (Aj keď to nie sú orchidey, potrebujú rovnaký druh výživných látok.)

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

 • Farebné variácie: tmavozelené lístie; ružové alebo červené kvety
 • Expozícia svetla: jasné, nepriame svetlo; bude tolerovať niekoľko hodín priameho slnečného žiarenia každýdeň, ale neumiestňujte ich na horúce popoludňajšie slnko – môže to spáliť listy
 • Pôdne potreby: Závisí od rodu a druhu; tým, ktorí vyžadujú pôdu, sa dobre darí v šťavnatej zmesi na zalievanie

 

5. Aspidistra elatior – Rastliny do kúpeľneRastliny do kúpeľne

 

 Aspidistra elatior

 

Aspidistra elatior, ktorá sa nazýva liatinová rastlina, pretože je nenáročná na starostlivosť, vytvára vynikajúcu izbovú rastlinu nenáročnú na údržbu. Tropická rastlina dorastajúca do výšky 60 až 91 cm, je jedna zo vzácnych izbových rastlín, ktorá znesie takmer úplný tieň. Pestré odrody potrebujú viac svetla ako jednoliate zelené. Nevyžaduje tiež vysokú vlhkosť.

 • Farebné variácie: stredne zelené listy; zriedka kvety, keď sa pestujú ako izbová rastlina.
 • Svetelná expozícia: slabé, nepriame svetlo; toleruje plný tieň
 • Pôda potrebuje: dobre priepustná rašelinová zmes

 

6. Aglaonema

 

Aglaonema

 

Len málo rastlín je zhovievavých a prispôsobivých ako Čínsky vždyzelený, ktorý obsahuje asi 20 druhov z rodu Aglaonema. Týmto tropickým trvalkám s veľkými listami sa bude dobre dariť, aj keď ich zabudnete polievať a hnojiť. Aj keď miluje vlhkosť, znesie aj suchý vzduch za predpokladu, že ho nebudete uchovávať v studenom prievane, ktorý môže poškodiť listy. Rastie do 121cm, v závislosti od odrody. Niektoré majú sivozelené a dokonca ružové spestrenie.

 • Farebné variácie: tmavozelená; niektoré odrody sú pestré
 • Svetelná expozícia: slabé, nepriame svetlo; nemá rád žiadne priame slnko
 • Pôdne potreby: Bohatá a dobre priepustná zmes na zalievanie

 

7. Krotónovec strakatý

 

 Krotónovec strakatý

 

Krotónovec strakatý nájdete vo vzhľade farebných listov. Tieto vždyzelené tropické širokolisté listy rastú pomaly, ale môžu byť vysoké 182 cm a 91 cm široké. Tieto rastliny potrebujú jasné, ale nepriame svetlo, veľa vlhkosti, ale nemajú radi vlhkú podu. Pred zalievaním počkajte, kým nebudú horné dva centimetre pôdy suché. Na konci jesene a zimy znížte zálievanie. Darček pre otca : 22 tipov na darček pre otca.

 

 • Farebné variácie: Zelená alebo kombinácie žltej, ružovej, oranžovej, červenej, bronzovej, fialovej a zelenej
 • Expozícia svetla: Jasné, nepriame svetlo
 • Pôdne potreby: Dobre priepustná, humusná zmes na zalievanie

 

8. Dífenbachia

 

 Dífenbachia

 

Dífenbachie sa najlepšie darí s minimálnou starostlivosťou. Počas krátkych zimných dní bude potrebovať viac svetla a v lete zasýtené svetlo. Rastliny do kúpeľne. Natáčajte svoju rastlinu každý mesiac, aby rástla rovnomerne zo všetkých strán. Tieto rastliny môžu dorásť do výšky niekoľkých cm.

 

 • Farebné variácie: Kombinácia zeleného a žltého / bieleho lístia
 • Expozícia svetla: Jasné, nepriame svetlo
 • Pôda potrebuje: Voľná, rýchlo sa odvádzajúca zmes

 

9. Paprade – Rastliny do kúpeľne

 

Rastliny do kúpeľne Paprade

 

Paprade sú jedinečnou rodinou rastlín milujúcich tieň, ktoré sa množia skôr prostredníctvom spór ako kvetmi a semenami. Mnoho papradí je skvelou izbovou rastlinou. Väčšina z nich zvláda výkyvy teploty a miluje vlhkosť. Niektoré sa dajú pestovať dokonca priamo v sprchovacom kúte, kde sú pravidelne namočené.
Niektoré odporúčané papradie do kúpeľne: bostonskú kapradinu (Nephrolepis exaltata), kapradinu dievčenskú (Adiantum spp.), Papradie vtáčieho hniezda (Asplenium nidus) a gombíkovú papraď (Pellaea rotundifolia).

 • Farebné variácie: Svetlá až tmavozelená, v závislosti od druhu
 • Svetelná expozícia: Závisí od druhu
 • Pôda potrebuje: Závisí od druhu; najviac sa darí vo vlhkej a dobre priepustnej zalievacej zmesi

 

10. Gardenia jasminoides – Rastliny do kúpeľne

 

Rastliny do kúpeľne Gardenia jasminoides

 

Gardénie, ktoré sa najčastejšie pestujú ako izbové rastliny, sú Gardénie jasminovité, tiež známe ako mys jasmín. Tieto vždyzelené tropické širokolisté listy nie je ľahké pestovať v interiéroch, pretože zle reagujú na studený prievan alebo náhle nárazy horúčavy, ale za dobrých svetlých podmienok môžu dobre fungovať vo vlhkých podmienkach kúpeľne. Môžu to byť veľké rastliny, dorastajúce do výšky 18 metrov, ale je možné ich udržiavať menšie pomocou častého orezávania. Polievajte kyslým hnojivom. Rastliny do kuchyne : 8 najlepších rastlín do vašej kuchyne.

 

 • Farebné variácie: tmavozelené listy; biele kvety
 • Svetelná expozícia: Na kvety potrebujete 6 až 8 hodín slnečného žiarenia
 • Pôdne potreby: Dobre priepustná zmes na zalievanie bohatá na rašelinu, uprednostňuje kyslú pôdu

 

11. Orchidea

 

Orchidea

 

Rastliny známe ako orchidey zahŕňajú stovky druhov. Mnoho orchidey je ideálnych do kúpeľní, ktoré sa príliš neochladia. Niektoré druhy sa vysádzajú do pôdy, zatiaľ čo iné sú epifity (vzdušné rastliny), ktoré absorbujú vlhkosť zo vzduchu. Orchidey môžu kvitnúť týždne. Niektorí uprednostňujú mierne svetlo; iné potrebujú jasné svetlo.

 • Farebné variácie: Ružová, červená, fialová, biela, v závislosti od odrody
 • Svetelná expozícia: Závisí od odrody, ale na kvitnutie potrebuje svetlo
 • Pôda potrebuje: Závisí od typu, ale zvyčajne je to zmes kôry určená pre orchidey

 

12. Lopatkovec – Rastliny do kúpeľne

 

 Lopatkovec

 

Sú elegantné rastliny, ktoré si vyžadujú minimálnu starostlivosť. Najlepšie sa im darí s pravidelným polievaním a oceňujú vlhkosť v kúpeľni. Nedovoľte, aby pôda zostala dlhšie suchá. Rastliny do kúpeľne. Darí sa im v obmedzenom svetle; ak však vaša rastlina nekvitne, môže byť potrebné trochu svetlejšie umiestnenie. Pri zalievaní používajte veľmi zriedenú zmes hnojív. Rastliny do spálne : Top 15 kvety do spálne.

 • Farebné variácie: Lesklé zelené lístie; biele kvety
 • Expozícia svetla: Jasné, filtrované svetlo
 • Pôda potrebuje: dobre priepustná zalievacia zmes

 

13. Filodendron

 

Filodendron

 

Filodendrony sú skutočne tropické rastliny, ktoré milujú kúpeľňové podmienky. Existujú odrody, ktoré majú stonku dlhú až 609cm, a iné, ktoré rastú niekoľko cm vzpriamene. Oba druhy sa pestujú pomerne ľahko. Ak zalievate túto rastlinu príliš veľa alebo príliš málo, dá vám to rastlina vedieť tak, že jej spadne listy. Uprednostňuje trvalo vlhkú pôdu. Filodendrony potrebujú jasné, nepriame svetlo; príliš veľa tieňa spôsobuje, že stonky sú vretennaté.

 • Farebné variácie: Tmavozelené lístie; niektoré kultivary majú pestré listy
 • Expozícia svetla: Jasné, nepriame svetlo
 • Pôdne potreby: Zalievacia zmes na základe pôdy

 

14. Potosovec zlatý – Rastliny do kúpeľne

 

 Rastliny do kúpeľne Potosovec zlatý

 

Sú skoro nezničiteľné rastliny, ktoré rastú ako dlhé vinice. Rastliny so stonkami dlhými 182 až 304 cm sú bežné. Ak ich zastrihnete až tesne nad listom, za chvíľu zasa vykvitnú. Zalievajte vždy, keď je pôda suchá. Bude sa mu dariť pri slabom osvetlení alebo jasnom nepriamom svetle. Všetky časti tejto rastliny sú pri požití jedovaté!

Farebné variácie: Zelené až mramorované žlté lístie
Expozícia svetla: Jasné svetlo do takmer úplného tieňa
Pôda potrebuje: rašelinová zmes

 

15. Svokrin jazyk

 

svokrin jazyk

 

Svokrin jazyk je tiež známa ako rastlina hada. Jedná sa o ľahko rastúce rastliny, ktoré sú výbornou voľbou k závesným rastlinám. V závislosti od odrody môžu byť rastliny vysoké až 121 cm. Ak sa listy začnú otvárať, obviažte ich špagátom, aby rástli pokope. Dávajú prednosť jasnému svetlu, ale zvládnu aj menej ako ideálne podmienky. Pestré odrody potrebujú viac svetla, lebo sa môžu vrátiť opäť do zelena. Rastliny v kvetináčoch sa v lete často presúvajú na tienisté vonkajšie miesta.

 

 • Farebné variácie: Sýtozelené listy so šedozelenými pruhmi
 • Svetelná expozícia: jasné, teplé svetlo; vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu
 • Pôdne potreby: Zalievacia zmes na základe pôdy

 

16. Zelenec chocholatý

 

 Rastliny do kúpeľne Zelenec chocholatý

 

Zelenec chocholatý tiež nazývaný ako rastlina pavúkov radi rastú v úzkych kvetináčoch, takže nepoužívajte nádobu oveľa väčšiu ako koreňový bal. Po svojom obvode tvoria malé rastlinky, ktoré je možné po vytvorení koreňov samostatne odrezať a vypestovať zvlášť. Tieto nenáročné rastliny zvládnu ostré svetlo, ale listy sa budú pripaľovať na plnom slnku. Rastliny do kúpeľne. Preferujú relatívne chladné teploty. Zvyčajne rastú 60 cm široké a 60 až 91 cm dlhé v nádobách.

 • Farebné variácie: Zelené lístie, niekedy pruhované bielou farbou
 • Expozícia svetla: Jasné, nepriame slnečné svetlo
 • Pôda potrebuje: Voľná, rýchlo sa odvádzajúca zmes

 

17. Fikus malolistý – Rastliny do kúpeľne

 

Fikus malolistý Rastliny do kúpeľne

 

Ak máte priestor na malý stromček, je to pekná rastlina na dekoráciu do vašej kúpeľne. Nemá však rád náhle zmeny teploty. Studený prievan môže spôsobiť, že spadne lístie, ale malo by sa zotaviť. Aj keď má rád vlhkosť, nemá rád, moc vlhkú pôdu. Uprednostňuje jasné, nepriame svetlo a v interiéroch potrebuje viac svetla.

 • Farebné variácie: Lesklé zelené listy; niektoré odrody sú pestré
 • Expozícia svetla: jasné svetlo; má rád slnečné svetlo, keď sa pestuje v interiéroch
 • Pôdne potreby: Bohatá a rýchlo sa odvádzajúca zmes

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button