OKRASNÉ RASTLINYOkrasné rastliny

Fikus a jeho pestovanie

Ak hľadáte rastlinu, ktorá by mohla ozvláštniť váš interiér, fikus by mohol byť tou správnou voľbou. Fikus je strom, ktorý sa vyznačuje svojimi lesklými tmavozelenými listami a dokáže rásť až do výšky 2 metrov. Okrem toho, fikus je pomerne nenáročný na pestovanie, čo z neho robí populárnu rastlinu pre začiatočníkov.

 

Fikus

 

Fikus

 

 

Fikus kaučukový je jeden z najznámejších druhov fikusov, ktorý sa pestuje v interiéroch. Tento druh fikusu bol kedysi pestovaný kvôli zberu latexovej šťavy, z ktorej sa vyrába guma. Dnes sa už fikusy kaučukové nepestujú na tento účel, ale stále sú populárnou rastlinou pre pestovanie v domácnosti. Ak chcete pestovať fikus kaučukový, mali by ste sa postarať o vhodné podmienky, ako sú správna teplota, vlhkosť a zemina.

Existuje niekoľko ďalších druhov fikusov, ktoré sú vhodné na pestovanie v interiéroch. Fikus malolistý je jedným z najmenej náročných druhov fikusov, ktorý je populárny pre svoje lesklé a tmavozelené listy. Na druhej strane, fikus benjamina, ktorý je tiež známy ako smokvový fikus, je náročnejší na pestovanie a vyžaduje viac pozornosti. Ak chcete pestovať fikusy, mali by ste sa oboznámiť s ich požiadavkami na svetlo, teplotu, vlhkosť a zem.

Charakteristika fikusov

Charakteristika fikusov

 

Fikusy sú veľmi prispôsobivé rastliny, ktoré sú populárne v interiéroch kvôli svojej schopnosti rásť v rôznych svetelných podmienkach a teplotách. Existuje niekoľko druhov fikusov, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom a farbou lístia.

Druhy fikusov

Jeden z najznámejších druhov fikusov je fikus malolistý (lesklý). Tento druh je najmenej náročný na pestovanie a je vhodný pre začiatočníkov. Fikus benjamín je ďalší populárny druh, ktorý má väčšie listy a vytvára krásne vetvy. Fikus lyratý má listy s lýrou tvarom a je populárny kvôli svojmu atraktívnemu vzhľadu.

Pri výbere fikusu je dôležité zvážiť, kde bude rastlina pestovaná, pretože niektoré druhy sú náročnejšie na svetlo a teplotu ako iné. Fikusy sú tiež citlivé na prievan, preto je dôležité umiestniť ich na miesto, kde nebude fúkať.

Ak chcete pestovať fikus, musíte mu poskytnúť správnu pôdu a dostatok vody. Fikusy potrebujú dobre priepustnú pôdu s dostatočným obsahom živín. Je dôležité nezalievať rastlinu príliš často, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov. Na druhej strane, nedostatok vody môže spôsobiť opadanie listov.

Všeobecne platí, že fikusy sú náročné na starostlivosť, ale ak sa im poskytne správna starostlivosť, môžu rásť až 20 rokov.

Pestovanie fikusov

Pestovanie fikusov
Fikus

 

Fikusy sú nenáročné rastliny, ktoré sa dajú pestovať aj v interiéri. Ak chcete mať zdravé a pekné rastliny, musíte sa postarať o vhodné podmienky na rast. V tejto sekcii sa dozviete, ako správne pestovať fikusy.

Teplo a svetlo

Fikusy sú teplomilné rastliny a potrebujú teplotu od 18 do 24 °C. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, pretože môže spôsobiť popáleniny na listoch. Fikusy sa cítia dobre aj pri rozptýlenom svetle, preto ich môžete umiestniť do miestnosti, kde je dostatok svetla.

 

Vlhkosť a zalievanie

Fikusy potrebujú stredne vlhkú pôdu. Vyhnite sa prievanu, pretože môže vysušiť pôdu. Zalievanie závisí od teploty a vlhkosti miestnosti. V lete je potrebné zalievať častejšie ako v zime. Pred zalievaním skontrolujte, či je pôda suchá. Ak je suchá, zalievajte, ak nie, počkajte s zalievaním.

Pôda a substrát

Fikusy potrebujú vhodnú pôdu a substrát. Použite kvalitnú záhradnú pôdu alebo substrát pre pokojové rastliny. Pôda by mala byť dobre priepustná a obsahovať dostatok živín. Ak máte fikus v kvetináči, vyberte mu dostatočne veľký kvetináč, aby sa mohol dobre rozrastať.

To sú základné informácie o pestovaní fikusov. Sledujte rastliny a prispôsobujte podmienky pestovania podľa potrieb rastlín.

Starostlivosť o fikusy

Starostlivosť o fikusy

 

Fikusy sú nenáročné izbové rastliny, ktoré sa dajú pestovať aj v domácnostiach. Ak si chcete užívať ich krásne listy, musíte sa postarať o ich správnu starostlivosť. V tejto časti sa budeme venovať presádzaniu, rozmnožovaniu, hnojeniu a chorobám fikusov.

Presádzanie a rozmnožovanie

Fikusy by sa mali presádzať každé 2-3 roky. Ak máte fikus v kvetináči, ktorý už vyrástol z kvetináča, je čas na presadenie. Pri presádzaní je dôležité zvoliť správnu pôdu. Fikusy preferujú pôdu s vysokým obsahom živín. Môžete použiť zmes rašeliny, kompostu a záhradnej zeme. Pri presádzaní sa odporúča aj orezávanie koreňov.

Rozmnožovanie fikusov je možné pomocou odrezkov. Odrežte konár fikusu a odstráňte z neho spodné listy. Potom ho umiestnite do vody alebo do pôdy. Voda by mala byť vymieňaná každé 2-3 dni. Keď sa objavia nové listy, môžete ho presadiť do kvetináča.

Hnojenie a choroby

Fikusy by mali byť hnojené počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene. Použite tekuté hnojivo s vysokým obsahom dusíka a draslíka. Pri hnojení dávajte pozor, aby ste neprehnojili rastlinu.

Ak máte fikus v suchom prostredí, môže sa stať, že sa mu začnú sušiť listy. Toto môže byť spôsobené nedostatkom vlhkosti alebo príliš suchým vzduchom. Ak máte fikus v suchom prostredí, odporúča sa použiť zvlhčovač vzduchu.

Fikusy môžu byť napadnuté rôznymi chorobami, ako napríklad hniloba koreňov alebo plesňové ochorenia. Ak zistíte, že vaša rastlina je chorá, odporúča sa kontaktovať odborníka na rastliny.

Fikusy ako bonsaje

Fikusy ako bonsaje
Fikus

 

Fikusy sú populárnymi izbovými rastlinami, ktoré sa dajú pestovať aj ako bonsaje. Vhodné druhy fikusov pre pestovanie ako bonsaje sú napríklad Fikus benjamina, Fikus lyrata, Fikus pumila, Fikus microcarpa a Fikus retusa. Bonsaje sú malé stromy, ktoré sú tvarované pomocou strihov a iných techník, aby vytvorili umelé, ale realistické zobrazenie stromu. Pestovanie fikusov ako bonsajov vyžaduje trpezlivosť, starostlivosť a určité znalosti.

Ak chcete pestovať fikusy ako bonsaje, musíte si najprv zvoliť vhodný druh fikusu. Potom musíte zabezpečiť, aby bola rastlina v správnom prostredí. Fikusy sú tropické rastliny a potrebujú teplo, aby mohli rásť. Teploty by mali byť stabilné, aby sa rastlina necítila stresovaná. Fikusy potrebujú aj dostatok svetla, ale nie príliš priameho slnečného žiarenia. Vlasové hnojivo šampón

Pri pestovaní fikusov ako bonsajov je dôležité pravidelne ich strihať a tvarovať. Strihanie sa vykonáva preto, aby sa udržal správny tvar a aby sa odstránili poškodené alebo choré časti rastliny. Tvarovanie sa vykonáva pomocou drôtov, ktoré sa navinú okolo konárov a vetiev, aby sa vytvoril požadovaný tvar.

Okrem toho je dôležité pravidelne zalievať fikusy a dodávať im živiny. Zalievanie by malo byť pravidelné, ale nie príliš časté, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Fikusy potrebujú aj dostatok živín, aby mohli rásť a byť zdravé. Preto je dôležité pravidelne ich hnojiť vhodnými hnojivami. Antúria a ako ju pestovať

V závere je dobré poznamenať, že pestovanie fikusov ako bonsajov je náročné a vyžaduje trpezlivosť a znalosti. Ak máte záujem o pestovanie fikusov ako bonsajov, odporúčame vám získať viac informácií o pestovaní a starostlivosti o tieto rastliny.

Rôzne druhy fikusov a ich pestovanie

Rôzne druhy fikusov a ich pestovanie

 

Fikusy sú medzi pokojovými rastlinami veľmi obľúbené. V závislosti na druhu fikusu, môžu byť náročné alebo nenáročné na pestovanie. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z najbežnejších druhov fikusov a na to, ako ich pestovať. Najväčší strom na svete : Top 10 najväčších stromov

Fikus Benjamín

Fikus Benjamín, alebo inak figovník malolistý, je veľmi populárna rastlina v interiéroch. Tento druh fikusu má malé tmavozelené lesklé listy a môže dorásť až do výšky 3 metrov. Fikus Benjamín potrebuje svetlé miesto, ale nie priamo slnečné. Rastlina potrebuje pravidelnú zálievku a prísun živín, aby sa udržala zdravá a pekná.

Fikus Lýrovitý

Fikus Lýrovitý, alebo inak figovník lyrovitý, má veľké listy v tvare lýry. Tento druh fikusu môže dorásť až do výšky 3 metrov a je tiež veľmi populárna rastlina v interiéroch. Fikus Lýrovitý potrebuje svetlé miesto, ale nie priamo slnečné. Rastlina potrebuje pravidelnú zálievku a prísun živín, aby sa udržala zdravá a pekná.

Fikus Kaučukový

Fikus Kaučukový, alebo inak gumovník, je stromovitá rastlina s tmavozelenými lesklými listami. Tento druh fikusu môže dorásť až do výšky 30 metrov v prírode. Fikus Kaučukový potrebuje svetlé miesto, ale nie priamo slnečné. Rastlina potrebuje pravidelnú zálievku a prísun živín, aby sa udržala zdravá a pekná.

Fikus Lesklý

Fikus Lesklý, alebo inak figovník lesklý, má malé tmavozelené lesklé listy a môže dorásť až do výšky 3 metrov. Tento druh fikusu je nenáročný na pestovanie a potrebuje iba mierne svetlo a pravidelnú zálievku.

Všeobecne platí, že fikusy potrebujú dostatok svetla, ale nie priamo slnečné, a pravidelnú zálievku a prísun živín. Fikusy sú tiež náchylné na choroby a škodcov, takže ich treba pravidelne kontrolovať a starostlivo ošetrovať.

Ak chcete pestovať fikusy, musíte sa rozhodnúť, ktorý druh fikusu je pre vás najvhodnejší a zvoliť pre neho správne miesto v interiéri. S pravidelnou starostlivosťou a správnym prostredím, môžete mať krásne a zdravé fikusy v interiéri. Rastliny do skla – 21 rastlín + starostlivosť

Zhrnutie

 

Zhrnutie Fikus

 

 

Ak chcete mať v interiéri peknú a zdravú rastlinu, fikus je skvelou voľbou. Fikus je nenáročná izbová rastlina, ktorá sa dá pestovať aj v miernom tieni. Fikusy sú vďačné na pestovanie v domácnosti alebo kancelárii, pretože sú jednou z najmenej náročných pokojových rastlín. Rastliny do kúpeľne : 17 rastlín do kupeľky

Na pestovanie fikusu potrebujete zdravú rastlinu, vhodný substrát, dostatok svetla a vody. Fikus miluje svetlo, ale nie príliš priame slnečné žiarenie. Ideálny je mierny tieň alebo polotieň. Fikusy potrebujú dostatok vody, ale neznesú premočenú pôdu. Zalievanie by malo byť pravidelné a mierne.

Fikusy sú citlivé na teplotné zmeny, preto by mali byť umiestnené na stabilnom mieste bez výkyvov teploty. Fikusy sú tiež citlivé na zmeny v prostredí, preto by ste mali zabrániť prúdeniu studeného vzduchu, ako aj prievanu. Ak chcete, aby váš fikus rástol pekne a zdravo, mali by ste mu pravidelne odstraňovať suché listy a vetvičky.

Vzhľadom na svoju nenáročnosť a krásny vzhľad je fikus skvelou voľbou pre každého, kto chce mať v interiéri peknú a zdravú rastlinu. S pravidelnou starostlivosťou sa vaša rastlina bude tešiť dlhé roky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button