Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Astry kvety: Sprievodca pestovaním a starostlivosťou

Astry kvety: Sprievodca pestovaním a starostlivosťou. Astry sú obľúbené kvety, ktoré svojim pestovaním a krásou očaria každého záhradkára či milovníka kvetov. Sú známe svojou schopnosťou vytvárať farebný akcent v záhradách počas prechodu medzi letnými a jesennými mesiacmi, často až do mrazov. Ich pôvod je z oblasti Severnej Ameriky, ale dnes sú rozšírené a obľúbené po celom svete. Vďaka širokej škále farieb a tvarov, sú astry vhodnou voľbou pre každého, kto chce oživiť svoj kvetinový záhon.

Astry kvety

Astry kvety

 

Výsadba astier by mala prebiehať na dobre pripravenom stanovišti, kde majú dostatok slnka, avšak znesú aj čiastočný tieň. Ide o odolné trvalky, ktoré vynikajú svojou nenáročnosťou na údržbu a zároveň poskytujú bohatý zdroj nektáru a peľu pre hmyz. Práve preto sú cenným prínosom pre každú záhradu z ekologického hľadiska.

Rozmanitosť výšok rastu astier sa prejavuje vo výberu vhodného miesta v záhrade. Existujú nižšie druhy dosahujúce výšku okolo 30 cm, stredne vysoké druhy s výškou 70 až 100 cm, až po najvyššie, ktoré môžu v rastových podmienkach ideálnej starostlivosti dosiahnuť až 150 cm. Táto vlastnosť umožňuje tvorbu zaujímavých výsadbových kombinácií a dynamický vzhľad záhrady. Podľa výšky a farby kvetov je možné astry efektne kombinovať a vytvoriť tak v záhrade harmonický celok.

Základy pestovania astier

Základy pestovania astier

 

Astry patria medzi populárne trvalky, ktoré sú známe vďaka svojmu pestrému kvetenstvu a mnohostranného využitia v záhradách. Pre úspech pri ich pestovaní je kľúčová správna výsadba a pôda, starostlivosť a pestovanie, či správne postupy pri prevencii chorôb a škodcov a rozmnožovanie rastlín.

Výsadba a Pôda – Astry kvety

Astry vyžadujú dobre priepustnú pôdu s dostatočným obsahom humusu. Pre ideálne podmienky je vhodné zvoliť slnečné stanovište alebo polotieň. Výsadbu je potrebné uskutočniť tak, aby koreňový systém rastliny bol dobre zakrytý zeminou a na výsadbovú jamičku sa naniesol kompost alebo zrelý humus.

 • Pôda: bohatá na živiny, dobre priepustná, pH neutrálna
 • Stanovište: slnečné alebo polotieň
 • Hĺbka výsadby: podľa veľkosti koreňového balu
 • Vzdialenosť medzi rastlinami: v závislosti od kultivaru a výšky rastliny

Starostlivosť a Pestovanie

Astry po výsadbe vyžadujú pravidelné zalievanie, najmä v teplých mesiacoch. Mulčovanie pomáha udržiavať pôdu vlhkú a zároveň chráni pred rastom buriny. Rastliny obvykle prospievajú pri pravidelnom prihnojovaní, ktoré podporuje silnejší rast a bohatšie kvetenstvo.

 • Zalievanie: pravidelné, ku koreňom, vyhýbať sa zmáčaniu listov
 • Mulč: na udržiavanie vlhkosti pôdy
 • Prihnojovanie: vhodné hnojivo na trvalky v období rastu

Choroby a Škodcovia

Hubové choroby sú bežné pri nesprávnej starostlivosti, najmä vzhľadom na premočenú pôdu alebo nadmerné zalievanie. Je dôležité dbať na správne zalievanie a zabezpečiť dostatočný vzdušný priestor medzi rastlinami, aby sa predišlo rozvoju plesní a hubovitých chorôb. Pri výskyte škodcov je potrebné použiť šetrné prípravky, ktoré neohrozujú prírodu a užitočný hmyz.

 • Prevencia: zabezpečenie vzdušnosti medzi rastlinami, správne zalievanie
 • Biologická ochrana: prednostne použitie
 • Príznaky chorôb: zašednutie listov, deformácie rastlín

Rozdelenie a Množenie Astry kvety

Rastliny astry je možné množiť delením trsů po odkvitnutí alebo sejaním semien na jar. Delenie pomáha udržiavať vitalitu rastliny a zároveň slúži ako efektívny spôsob jej rozmnožovania. Semená astry sa vysievajú do vlhčeného substrátu a po vyklíčení presádzajú do väčších nádob.

 • Delenie trsů: vykonávať na jar alebo na jeseň po odkvitnutí
 • Sejanie semien: včasné výsevy na jar do vlhčeného substrátu

Typy a Kultivary – Astry kvety

Typy a Kultivary - Astry kvety

 

Rôzne typy a kultivary astr patria medzi obľúbené rastliny v záhradách, ktoré upútajú svojimi rozličnými farbami a tvarmi. Tento rozsiahly rod ponúka širokú paletu voľby pre každého záhradkára, od tradičných druhov až po exotické hybridy.

Tradičné Druhy

Aster dumosus (kuričkova astra) je známy pre svoje husté trsy a nízke vzrast, zatiaľ čo Aster novi-belgii (novobelgická astra) a Aster novae-angliae (astra novoanglická) sú vysoké druhy s bohatými kvetmi. Divoké druhy, ako napríklad Doellingeria, Eurybia, Ionactis a Symphyotrichum sú známe svojou odolnosťou a prirodzeným vzhľadom.

Farby a Tvary

Kvety aster majú široký rozsah farieb vrátane bielych, modrých, ružových a fialových odtieňov. Charakterizujú ich typicky okvetné lístky usporiadané okolo žltého alebo tmavého stredu. Tvary kvetov sa môžu výrazne líšiť od elegantných jednoduchých kvetov až po zložité, viacvrstvové formácie.

Hybridné a Exotické Druhy

Hybridné kultivary vznikajú krížením rôznych pôvodných druhov, čím sa dosahuje nie len rozmanitosť farieb, ale aj výtvarných tvarov a veľkostí. Tieto kultivary zvyčajne ponúkajú dlhšie kvitnutie a môžu byť odolnejšie voči chorobám. K exotickým druhom patria tie, ktoré majú neobvyklé kvety alebo rastú v atypických podmienkach.

Rastlinné záhony a Záhradný Dizajn

Rastlinné záhony a Záhradný Dizajn

 

Astry, s ich žiarivými farbami, sú nepostrádateľnými prvkami v záhradnom dizajne. Prinášajú bohatú farebnosť a sú obľúbeným riešením pre záhony, ktoré vyčarujú atraktívny vizuálny efekt v kombinácii s inými rastlinami.

Kombinácie s Inými Rastlinami

Je známe, že astry vynikajú pri kombinácii s rudbekiami a chryzantémami, čo vytvárá harmonický estetický dojem. Tieto bohato kvitnúce trvalky dopĺňajú astry nielen farebným spektrom, ale aj rôznymi časmi kvitnutia, čím predlžujú vizuálnu atraktivitu záhonov počas ročných období.

 • Rudbekie: Poskytujú kontrastné zlatooranžové odtiene.
 • Chryzantémy: Príklad jeseň k oživeniu záhonov v chladnejších mesiacoch.

Astry v Záhradnom Interiéri

V kontexte záhradného interiéru astry pridávajú život a farbu do záhonov a záhradných návrhov. S ich schopnosťou prispôsobiť sa rôznym podmienkam a výberom stanovišťa, astry môžu poskytovať dlhotrvajúce dekoratívne kvety, ktoré zdobia interiér záhrady a ponúkajú neustále zmeny farieb a textúr.

 • Výber stanovišťa: Dôležité je pozorovať dostatočný prísun slnečného žiarenia, minimálne 6 hodín denne.
 • Dlhotrvajúce kvety: Umožňujú astry zostať dekoratívnym prvkom dlhšie obdobie.

Využitím astr v záhradnom návrhu sa teda záhony stávajú živými mozaikami, ktoré reflektujú dynamiku ročných období a prispievajú k estetike vonkajších priestorov.

Sezónne Starostlivosti – Astry kvety

Sezónne Starostlivosti - Astry kvety

 

Starostlivosť o astry sa líši v závislosti od ročného obdobia, keď rastliny vyžadujú iný druh pozornosti pre maximalizáciu ich kvitnutia a rastu.

Jarná Starostlivosť

S príchodom jari je dôležité astry skontrolovať a ošetriť proti škodcom, ktorí by mohli po zime využiť zoslabené rastliny. Vyhľadanie a odstránenie plevelov je kritické, aby sa obmedzila konkurencia o živiny a vodu. Rastliny môžu vyžadovať aj doplnenie živín v podobe kvalitného hnojiva.

Letné Úpravy

V letných mesiacoch, najmä v júli, by mal byť dôraz na dostatočné zavlažovanie aster, hlavne počas dlhých a suchých období. Astry môžu byť náchylné na niektoré choroby, preto je potrebné monitorovanie listov a stoniek a prípadné ošetrenie vhodnými prípravkami. Podpora biodiverzity je prospešná, keďže astry sú významným zdrojom peľu pre opeľovače.

Jesenná Príprava – Astry kvety

Jeseň je ideálnym obdobím pre prípravu aster na zimu. Odstránenie odkvitaných kvetov môže podporiť nové kvetenie a zároveň zabrániť rastlinám v semennom rozmnožovaní, ak to pestovateľ neplánuje. Mierne zastrihávanie môže byť tiež prospešné pre formu rastliny a jej odolnosť voči zimným mrazom. Niektoré odrody môžu vyžadovať prístrešok alebo mulčovanie, aby sa korene chránili pred nízkymi teplotami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button