Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Sadenie tulipánov – pestovanie, starostlivosť

Sadenie tulipánov. Ako sadiť, pestovať a starať sa o tulipány Nech žije tulipán! Vysaďte ich na jeseň a tešte sa, ako tieto pestrofarebné klenoty rozjasnia naše dni skoro na jar. Skutočne sa tešíme na to, ako sa začnú objavovať modrozelené listy, keď sa zem prebudí zo zimného spánku! Tu sú naše tipy na výsadbu a starostlivosť o tulipány.

 

Sadenie tulipánov

 

Sadenie tulipánov

Tulipány zvyčajne začínajú vyrastať zo zeme koncom zimy alebo začiatkom jari. Ak nezvyčajne mierne počasie spôsobí predčasný rast v zime, nebezpečenstvo nie je také veľké, ako sa môže zdať. Tulipány (a tiež narcisy) sú pomerne odolné voči chladu. Ak sa však mrazivé zimné teploty vrátia, môže to rast oddialiť. Sneh je v tomto prípade vlastne užitočný, pretože môže izolovať listy pred extrémnym chladom.

 

Vysaďte na jeseň pre jarné kvety!

 

Vysaďte na jeseň pre jarné kvety!

Cibuľky tulipánov sa vysádzajú na jeseň pred zamrznutím pôdy. Výsadbou odrôd s rôznym časom kvitnutia môžete mať tulipány kvitnúce od skorej do neskorej jari. Niektoré druhy je vhodné nútiť kvitnúť v interiéri a väčšina z nich je vynikajúca aj na použitie ako rezané kvety. Sadenie tulipánov

Kvety tulipánov majú zvyčajne kalichovitý tvar s tromi okvetnými lístkami a tromi kališnými lístkami. Pre každé prostredie sa nájde tulipán, od malých „druhových“ tulipánov v naturalizovaných lesných oblastiach až po väčšie tulipány, ktoré sa hodia do formálnych záhradných výsadieb od záhonov až po obruby.

Vzpriamené kvety môžu byť jednoduché alebo dvojité a líšia sa tvarom od jednoduchých kalichov, misiek a pohárov až po zložitejšie formy. Výška sa pohybuje od 6 cm do 60 cm. Na každej stonke rastie jeden tulipán s dvoma až šiestimi širokými listami na rastlinu.

 

Sú tulipány jednoročné alebo viacročné cibuľoviny?

 

Sú tulipány jednoročné alebo viacročné cibuľoviny

Hoci sú tulipány technicky trvalky, mnoho storočí hybridizácie znamená, že schopnosť cibule vracať sa rok čo rok sa oslabila. Preto ich mnohí záhradníci považujú za letničky a každú jeseň vysádzajú nové cibule. SeveroSlovenské podnebie a pôda nedokážu zopakovať starodávne anatólske a juhoruské podmienky ich zrodu. Záhradkári v západných horských oblastiach Slovenska majú k tomuto podnebiu najbližšie a môžu mať väčší úspech pri trvalkovom pestovaní tulipánov.

 

Kedy vysádzať tulipány

 

Kedy vysádzať tulipány

 

 • Cibuľky tulipánov vysádzajte na jeseň, 6 až 8 týždňov pred očakávanými silnými prízemnými mrazmi. Cibuľky potrebujú čas, aby sa udomácnili. Príliš skorá výsadba vedie k problémom s chorobami. Pozrite si miestne termíny mrazov.
 • Dobrým pravidlom je vysádzať cibuľky, keď sú priemerné nočné teploty vo vašej oblasti v rozmedzí 12 až 5 stupňov.
 • V chladnejšom severnom podnebí vysádzajte v septembri alebo októbri. V teplejšom podnebí vysádzajte cibuľky v decembri (alebo aj neskôr).
 • Ak chcete zistiť najlepšie termíny, pozrite si našu tabuľku jesennej výsadby cibuľovín.
 • Príroda nikdy nezamýšľala, aby sa cibuľky povaľovali nad zemou, preto s ich výsadbou po zakúpení neotáľajte.
 • V južných klimatických oblastiach s miernou zimou vysádzajte cibuľky koncom novembra alebo v decembri.
 • Cibuľky je potrebné pred výsadbou asi 12 týždňov chladiť v chladničke. (Dodávatelia cibuľovín často ponúkajú na predaj aj predchladené cibule).
 • Ak nestihnete vysadiť cibuľky v optimálnom čase, nečakajte na jar alebo na budúcu jeseň. Cibuľky nie sú ako semená. Aj keď v januári alebo februári nájdete nevysadené vrece tulipánov alebo narcisov, zasaďte ich a využite svoju šancu. Pozrite si viac informácií o výsadbe tulipánov v zime.

 

Výber a príprava miesta na výsadbu

 

Výber a príprava miesta na výsadbu

 

 • Tulipány uprednostňujú miesto s plným alebo popoludňajším slnkom.
 • Pôda musí byť dobre odvodnená, neutrálna až mierne kyslá, úrodná a suchá alebo piesčitá. Všetky tulipány nemajú rady miesta s nadmernou vlhkosťou.
 • Vysoké odrody by mali byť chránené pred silným vetrom.
 • Cibuľky budete chcieť umiestniť 4 až 6 cm od seba, preto si vyberte dostatočne veľké miesto na výsadbu.
 • Záhon pripravte tak, že pomocou záhradných vidlí alebo kypriča uvoľníte pôdu do hĺbky 12 až 15 cm a potom primiešajte 2 až 4-centimetrovú vrstvu kompostu.

Ako sadiť tulipány

 

Ako sadiť tulipány

 

 • Cibuľky vysádzajte pomerne hlboko – 15 až 20 cm hlboko alebo približne trojnásobok výšky cibule. Vykopte hlbšiu jamu, aby ste uvoľnili pôdu a umožnili jej odvodnenie. V ílovitých pôdach sadíme radšej 3 až 6 cm hlboko.
 • Cibuľu vložte do jamy špicatým koncom nahor. Prikryte ju zeminou a pevne ju pritlačte.
 • Cibuľky zalejte hneď po zasadení. Hoci neznášajú mokré nohy, cibuľky potrebujú vodu na spustenie rastu.
  Ak plánujete pestovať viacročné tulipány, prihnojte ich na jeseň vyváženým hnojivom, keď ich zasadíte.
 • Cibuľky sú vlastným kompletným zásobným systémom a obsahujú všetky živiny potrebné na jeden rok. Použite organický materiál, kompost alebo vyváženú výživu pre cibuľoviny s časovým uvoľňovaním.
 • Na odradenie myší a krtkov – ak s nimi boli problémy – Tu je návod, ako sa zbaviť krtka na vašom dvore nadobro ,vložte do výsadbových jamiek cesnak alebo iné tŕnisté listy. Niektorí záhradníci používajú mačacie stelivo alebo drvený štrk. Ak sú dravé hraboše a hlodavce skutočným problémom, možno budete musieť prijať prísnejšie opatrenia, napríklad vysadiť cibuľky do zakopaných drôtených klietok.
 • Nestrácajte nádej, ak budete tulipány sadiť neskôr v sezóne – stačí sa riadiť týmito radami.

 

Ako pestovať tulipány – Sadenie tulipánov

 

Ako pestovať tulipány - Sadenie tulipánov

 

 • Ak prší každý týždeň, nezalievajte. Ak však nastane obdobie sucha a neprší, mali by ste cibuľky polievať každý týždeň, kým pôda nezamrzne.
 • Daždivé leto, zavlažovacie systémy a mokrá pôda sú pre tulipány smrťou. Nikdy úmyselne nezalievajte záhon s cibuľkami, pokiaľ nie je sucho. Vlhká pôda vedie k vzniku plesní a chorôb a môže spôsobiť hnilobu cibuliek. Do pôdy pridajte rozdrvenú borovicovú kôru, piesok alebo akýkoľvek iný drsný materiál, ktorý podporí rýchly odtok vody. Sadenie tulipánov
 • Chlapčenské zimné topánky – Ako správne vybrať
 • Každoročne použite kompost, aby ste dodali živiny potrebné pre budúce kvitnutie.
 • Na jar, keď sa objavia listy, podávajte tulipánom tú istú výživu pre cibuľky alebo kostnú múčku, ktorú ste použili pri výsadbe. Dobre zalievajte.
 • Tulipánom hneď po odkvitnutí odrežte hlavy, ale neodstraňujte listy!
 • Listy nechajte na rastlinách približne 6 týždňov po odkvitnutí. Tulipány potrebujú listy, aby nazbierali energiu na budúcoročné kvitnutie! Keď listy zožltnú a odumrú, môžete ich odrezať.
 • Veľké odrody môže byť potrebné presádzať každých niekoľko rokov, malé druhy sa zvyčajne množia a šíria samé.

 

ODPORÚČANÉ ODRODY – Sadenie tulipánov

 

ODPORÚČANÉ ODRODY - Sadenie tulipánov

Kvety tulipánov môžu byť jednoduché, dvojité, zvlnené, strapcovité alebo v tvare ľalie, v závislosti od odrody.

Divoké alebo „druhové“ tulipány sú malé, s výškou od 3 do 8 cm. Sú odolnejšie ako hybridy. Kvitnú aj na juhu a najlepšie vyzerajú, keď sú vysadené ako farebný koberec. Jedným z našich obľúbených je „Lilac Wonder“.

Hybridy Triumph sú klasické jednoduché tulipány pohárovitého tvaru, ktoré tvoria najväčšiu skupinu typov tulipánov. Najlepšie odrody:

Tulipán ‚Cracker‘ kvitne uprostred jari s fialovými, ružovými a lila okvetnými lístkami.
Tulipán „Ile de France“ kvitne v polovici sezóny, jeho intenzívne červené kvety sú na stonkách vysokých až 20 cm.
‚Calgary‘ je stredne kvitnúca jarná rastlina so snehobielymi okvetnými lístkami a modrozelenými listami.
Hoci sa tulipány zvyčajne vysádzajú ako letničky, je známe, že tulipány Darwin Hybrid sa správajú ako trvalky a kvitnú niekoľko rokov.

Existuje veľmi veľa krásnych odrôd tulipánov. Preskúmajte katalógy a experimentujte vo svojej záhrade!

DÔVOD A MÚDROSŤ – Sadenie tulipánov

 

 • Vedeli ste, že: Ak koncom leta vykopete cibuľku tulipánu, pravdepodobne to nie je tá istá cibuľka, ktorú ste zasadili minulú jeseň. Je to jej dcéra. Aj keď tulipán kvitne, cibuľka sa delí pre ďalšiu generáciu.
 • Ak chcete dosiahnuť čo najdlhšiu životnosť vo váze, skráťte stonky tulipánov šikmo, potom zabalte horné dve tretiny kvetov do lievika z novín a postavte ich na hodinu alebo dve do studenej vody. Potom stonky znovu skráťte a tulipány vydržia aspoň týždeň.
 • V Holandsku v 17. storočí bol nový tulipán takou módou a módou, že hrsť cibuliek mala hodnotu približne 44 000 dolárov.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button