Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Bromélia a jej pestovanie

Bromélia. Ak máte radi tropické rastliny a chcete si doma vypestovať niečo exotické, bromélia môže byť pre vás tou správnou voľbou. Táto rastlina pochádza z tropických oblastí Ameriky a je známa svojimi farebnými kvetmi a netradičným tvarom. Pestovanie bromélie nie je náročné, ale vyžaduje si určité podmienky, aby rastlina mohla dobre prosperovať.

 

Bromélia

 

Bromélia

 

Medzi najznámejšie druhy bromélií, ktoré nie sú náročné na pestovanie patria guzmánia (Guzmania), Achmea (Aechmea), Tilandsia (Tillandsia), Vrízea (Vriesea), Kryptantus (Cryptanthus) a Ananás (Ananas). Každý druh má svoje špecifiká, ale všeobecne platí, že bromélia potrebuje dostatok svetla, vlhkosti a tepla. Ak sa o ňu dobre postaráte, môžete sa tešiť z jej krásy až niekoľko rokov.

Bromélie

Bromélie

 

Ak hľadáte exotickú rastlinu, ktorá by osviežila váš domov alebo záhradu, bromélia môže byť tou správnou voľbou. Bromélia je tropická rastlina, ktorá patrí do rodiny ananásu. Existuje viac ako 3000 druhov bromélií, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou a tvarom. Niektoré z najznámejších druhov sú guzmánia, vrízea, neoregelia, achmea, tilandsia a kryptantus.

Bromélia je veľmi odolná rastlina, ktorá sa ľahko pestuje vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. Rastlina má radi svetlo, ale nie príliš priame slnečné svetlo. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, umiestnite ju na svetlé miesto, kde dostane dostatok priameho slnečného svetla. Bromélia potrebuje tiež dostatok vlhkosti, takže ju pravidelne postrekujte vodou.

Pestovanie bromélií je veľmi jednoduché. Rastlina sa najlepšie pestuje v priesvitných plastových kvetináčoch, ktoré umožňujú kontrolovať stav koreňovej sústavy a jednoduchšie vyberanie z kvetináča. Broméliám vyhovujú skôr menšie kvetináče, takže s veľkosťou to nepreháňajte. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, použite kvalitnú pôdu a pravidelne hnojte rastlinu. Ako pestovať kaktusy v dome alebo byte

Bromélia je tiež veľmi zaujímavou rastlinou, ktorá môže byť skvelým doplnkom akéhokoľvek interiéru. Jej jedinečný tvar a farba dodajú vášmu domu alebo záhrade štýlový a exotický vzhľad. Ak hľadáte rastlinu, ktorá by vám priniesla trochu tropického pocitu do domáceho prostredia, bromélia je určite tou správnou voľbou.

Pestovanie Bromélií

Pestovanie Bromélií

 

 

Bromélie sú exotické rastliny, ktoré môžu byť skvelou ozdobou vášho domova. Ak sa rozhodnete pestovať broméliu, musíte si uvedomiť, že má niekoľko špecifických nárokov na prostredie, v ktorom rastie. Tu sú niektoré tipy na to, ako sa postarať o svoju broméliu.

Výsadba Bromélia

Na pestovanie bromélií sú ideálne priesvitné plastové kvetináče, vďaka ktorým máte prehľad o stave koreňového systému a vyberanie bromélie z kvetináča je jednoduchšie. Broméliám vyhovujú skôr menšie kvetináče, takže s veľkosťou to nepreháňajte.

Pri výsadbe je dôležité použiť správny substrát. Všeobecne preferujú dobre drenážne pôdy s dobrou retenciou vlhkosti. Môžete použiť aj špeciálny substrát pre orchidey a bromélie, určený na presádzanie a pestovanie týchto izbových rastlín.

Polievanie a zálievka

Bromélie potrebujú dostatok vlhkosti, ale neznášajú premočenú pôdu. Preto je dôležité udržiavať pôdu vlhkú, ale nie mokrú. Ak máte radi jednoduché riešenia, môžete použiť postrekovač na zvlhčovanie listov.

Pri zálievke je dôležité dať pozor na to, aby sa voda nestagnovala v kvetináči. Ak sa to stane, môže dôjsť k hnilobe koreňov a rastlina môže uhynúť. Preto je dôležité zabezpečiť dobrú drenáž v kvetináči.

Teplota a vlhkosť

Bromélie uprednostňujú teploty medzi 18-24°C a zvýšenú vlhkosť, čo možno dosiahnuť postrekom alebo umiestnením nádoby s vodou blízko rastliny. Ak máte v miestnosti suchý vzduch, môžete použiť aj zvlhčovač vzduchu. Izbové rastliny 30 najkrajších izbových rastlín

Hnojenie Bromélia

Bromélie nepotrebujú veľa hnojiva. Stačí im pridať hnojivo raz za mesiac počas vegetačného obdobia. Použite špeciálne hnojivo pre bromélie alebo hnojivo s nízkym obsahom dusíka.

Presádzanie

Bromélie netreba často presádzať. Ak sa rozhodnete ju presadiť, urobte to v období, keď sa rastlina nevyvíja. Pri presádzaní dávajte pozor na koreňový systém a nezničte ho.

S týmito tipmi na pestovanie bromélií by ste mali byť schopní vychovať si krásnu a zdravú rastlinu.

Svetlo a vlhkosť

Svetlo a vlhkosť Bromélia

 

Pri pestovaní bromélií je dôležité zabezpečiť správne množstvo svetla a vlhkosti, aby rastlina mohla prosperovať. Väčšina bromélií pestovaná v domácich podmienkach bude prosperovať pri denných teplotách od 20 do 30 °C, ktoré cez noc ideálne poklesnú o cca 7 °C. Broméliám vyhovuje tiež vyššia vlhkosť vzduchu (cca. 60 %), ktorú môžeme zabezpečiť zvlhčovačmi, prípadne pravidelným poprašovaním orchidey vodou (najmä v zimných mesiacoch).

Každá bromélia potrebuje nepriame svetlo. Niektoré druhy bromélií však potrebujú aj slnečné svetlo, alebo naopak, vyhovuje im len nízke svetlo. Preto je dôležité zistiť, aký druh bromélií pestujete, aby ste vedeli, aké množstvo svetla potrebuje. Všeobecne platí, že broméliám vyhovuje priame alebo nepriame svetlo, ale nie príliš silné slnečné svetlo.

Ak máte svetlé miesto s dostatkom nepriameho svetla, ale s nízkou vlhkosťou vzduchu, môžete skúsiť trochu zvýšiť vlhkosť vzduchu v okolí rastliny. Umiestnite vodotesný podnos naplnený malými kamienkami alebo riečnymi kameňmi priamo pod rastlinu. To zabezpečí, že pri zalievaní sa voda nezostane v podnose, ale odparí sa a zvýši vlhkosť vzduchu. Rastliny do kúpeľne : 17 rastlín do kupeľky

Rozmnožovanie Bromélií

Rozmnožovanie Bromélií

 

Ak chcete rozmnožiť svoju broméliu, najspoľahlivejším spôsobom je pomocou jej bočných výhonkov, ktoré sa objavia po období kvitnutia. Nadzemná časť bromélie sa zvyčajne dožíva len 1 až 3 roky, pričom svoj životný cyklus zvyčajne zavŕši 3 až 6 mesačným kvitnutím.

Broméliu môžete rozmnožiť aj semenami, ale tento proces je menej spoľahlivý a trvá dlhšie. Semená by mali byť zrelé a zdravé, aby mali vyššiu šancu na úspešné pestovanie.

Ak chcete urýchliť proces dozrievania semien, môžete použiť etylén. Etylén je plyn, ktorý rastliny produkujú prirodzene a ktorý stimuluje dozrievanie semien. Môžete ho aplikovať na rastlinu pomocou etylénových granúl alebo sprejom. Však, buďte opatrní, pretože príliš veľa etylénu môže spôsobiť predčasné dozrievanie a poškodiť rastlinu.

Pamätajte, že rozmnožovanie bromélií je proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť a starostlivosť. Ak budete dodržiavať správnu starostlivosť, môžete si vychutnať krásu týchto rastlín vo vašom domove alebo záhrade.

Starostlivosť o Bromélie

Starostlivosť o Bromélie

 

 

Pri pestovaní bromélií je dôležité venovať pozornosť ich potrebám, aby sa cítili dobre a mohli kvitnúť v plnej kráse. Bromélie majú rôzne tvary a farby, a kvitnú v rôznych časoch v závislosti od dĺžky dňa. Niektoré druhy majú farebné listy, ktoré sú samy o sebe dekoratívnym prvkom.

Jednou z najdôležitejších vecí pri starostlivosti o bromélie je zabezpečiť im dostatok svetla. Vhodnou polohou pre broméliu je okno orientované na východ alebo západ, kde bude mať dostatok svetla, ale nebude vystavená priamemu slnečnému žiareniu.

Pri polievaní bromélií je dôležité dbať na to, aby neboli vystavené prílišnému suchu alebo naopak, aby neboli príliš premočené. Bromélie majú radi vlhkosť, ale neznášajú tvrdú vodu, ktorá môže poškodiť ich listy.

Bromélie je potrebné hnojiť pravidelne, aby mohli kvitnúť a rásť zdravo. Na trhu je k dispozícii široká škála hnojív, ktoré sú vhodné pre bromélie.

Ak chcete, aby vaša bromélia kvitla, je dôležité zabezpečiť jej dostatočne dlhú dobu svetla. Niektoré druhy bromélií kvitnú len v určitých ročných obdobiach, a preto je dôležité zabezpečiť im dostatok svetla a dlhšie dni.

V prípade, že sa na vašej bromélii objavia nejaké škvrny alebo iné problémy, je dôležité ich rýchlo riešiť. Niektoré druhy bromélií môžu byť náchylné na rôzne druhy chorôb a infekcií, ktoré môžu poškodiť ich listy a stonky.

Všeobecne platí, že bromélie sú relatívne nenáročné na starostlivosť a môžu byť skvelým doplnkom interiéru. S dostatočnou starostlivosťou môžu kvitnúť roky a prinášať krásu do vašej domácnosti. Rastliny v dažďovom pralese – 16 najzaujímavejších rastlín

Choroby a škodcovia Bromélia

Choroby a škodcovia Bromélia

 

Pri starostlivosti o broméliu je dôležité venovať pozornosť aj možným chorobám a škodcom. Aj keď sú bromélie zväčša odolné voči chorobám a škodcom, môžu byť citlivé na niektoré chyby v starostlivosti.

Najčastejším ochorením bromélie je zahnívanie koreňov. Toto ochorenie je dôsledkom prelievania, prípadne nedostatočnej priepustnosti substrátu a nedostatočnej ventilácie. Ak sa na listoch objavia tmavé škvrny, môže to znamenať, že rastlina má príliš veľa slnečného žiarenia a potrebuje väčší tieň.

Bromélie môžu byť tiež napadnuté škodcami, ako sú vošky, vlnatky a červce. Ak zbadáte tieto škodcovia na vašej rastline, môžete ich odstrániť pomocou roztoku mydla a vody alebo insekticídu. Pri používaní insekticídu sa uistite, že je určený pre bromélie.

Je tiež dôležité venovať pozornosť zeminnej zmesi, v ktorej rastlina rastie. Ak zemina nie je dostatočne priepustná, môže to spôsobiť hnilobu koreňov. Preto je dôležité používať zeminu s dobrými drenážnymi vlastnosťami a pravidelne ju vymieňať.

Rozhodli ste sa pestovať Broméliu a už viete, aké sú jej nároky na svetlo, vodu a teplotu. Ak ste si vybrali správne miesto pre rastlinu a dodržiavate základné pravidlá starostlivosti, môžete sa tešiť na krásne kvety a zdravú rastlinu. V tejto sekcii sa dozviete zopár tipov, ako sa o Broméliu postarať, aby vám kvitla čo najdlhšie.

 

 

Záver Bromélia

Záver Bromélia

Broméliu netreba často polievať, ale je dôležité, aby mala stále dostatok vlhkosti. Môžete ju pravidelne striekať vodou, alebo ju umiestniť na misku s vodou a kamienkami. Ak máte radi jednoduchšie riešenia, môžete si zakúpiť kvetináč s integrovaným zavlažovacím systémom.

Je tiež dôležité, aby ste Broméliu pravidelne hnojili. Odporúčame použiť hnojivo s vysokým obsahom dusíka a fosforu, ktoré podporí rast a kvitnutie rastliny. Hnojte ju raz za mesiac a nezabudnite na pravidelnú výmenu pôdy.

Ak sa vám zdá, že Bromélia rýchlo rastie, môžete ju presadiť do väčšieho kvetináča. Väčší kvetináč poskytne rastline viac miesta na rast a zlepší sa aj jej stabilita. Tipy na starostlivosť o vlasy

V prípade, že sa na rastline objavia škodcovia, môžete použiť prírodné insekticídy alebo ju umyť mydlovou vodou. Ak sa problém nevyrieši, môžete sa obrátiť na odborníka.

Sledovaním týchto jednoduchých pravidiel starostlivosti o Broméliu získate zdravú a krásne kvitnúcu rastlinu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button