OKRASNÉ RASTLINYOkrasné rastliny

Kala pestovanie a starostlivosť

Kala. Ak máte radi exotické rastliny, kala by mohla byť tou pravou pre vás. Táto rastlina s nádhernými kvetmi sa stáva čoraz populárnejšou nielen ako izbová rastlina, ale aj v záhrade a na terase. Pestovanie kaly je relatívne jednoduché, no vyžaduje si určitú starostlivosť a pozornosť.

Kala

Kala

 

Kala patrí medzi hľuznaté rastliny a existuje množstvo druhov s rôznymi farbami kvetov. Pestovanie kaly si vyžaduje dostatok svetla, no nesmie byť vystavená priamemu slnku. Rovnako dôležitá je aj zálievka, ktorá by mala byť pravidelná, no nie príliš častá, aby nedošlo k premočeniu koreňov. Pre správny rast a kvitnutie je potrebné dodržiavať aj správnu teplotu a výživu rastliny. V nasledujúcom článku sa dozviete viac o tom, ako pestovať a starať sa o kala.

Základy pestovania Kaly

Základy pestovania Kaly

 

Ak sa chystáte pestovať Kaly, mali by ste si najskôr zabezpečiť vhodné prostredie pre ich rast. Izbové Kaly sa najlepšie pestujú v kvetináčoch, kde majú dostatok svetla a tepla. Na druhej strane, vonkajšie Kaly sa dajú pestovať aj na záhrade, na balkóne alebo terase.

Pri pestovaní Kaly je dôležité zabezpečiť im dostatok svetla. Izbové Kaly potrebujú svetlo, ale nie priame slnečné žiarenie, pretože by to mohlo poškodiť ich listy a kvety. Vonkajšie Kaly majú radi slnečné svetlo, ale nie príliš silné, pretože by mohlo spôsobiť popáleniny na listoch a kvetoch.

Okrem svetla je dôležité venovať pozornosť aj zavlažovaniu. Kaly potrebujú dostatok vody, ale zároveň aj dobre priepustnú pôdu, aby sa predišlo hnilobe koreňov. Izbové Kaly sa zalievajú mierne, aby sa predišlo premočeniu pôdy, zatiaľ čo vonkajšie Kaly potrebujú viac vody, najmä počas horúcich letných dní.

Pri pestovaní Kaly je dôležité venovať pozornosť aj ich listom a kvetom. Ak vidíte, že listy Kaly vädnú alebo sa na nich objavujú škvrny, môže to byť príznak nedostatku vody alebo živín. Na druhej strane, ak Kala nekvitne, môže to byť príznak nedostatku svetla alebo nesprávneho zavlažovania.

Všeobecne platí, že Kaly sú nenáročné na pestovanie a starostlivosť, no je dôležité dodržiavať základné pravidlá pre ich rast a vývoj. Ak sa o ne dobre postaráte, môžete sa tešiť z krásnych kvetov a ozdoby vašej záhrady alebo interiéru.

Výber a príprava substrátu a nádob

Výber a príprava substrátu a nádob

 

Pri pestovaní kaly je výber správneho substrátu a nádoby kľúčový pre úspech. Ak chcete, aby sa vaša kala dobre darila, musíte zvoliť vhodnú pôdu a nádobu, ktorá umožní rastlinám dostatočne rásť a rozvíjať sa.

Výber substrátu Kala

Pri výbere substrátu pre kaly sa odporúča použiť hlinitú pôdu. Tento typ pôdy je najvhodnejší pre rast kál, pretože je dostatočne priepustný a obsahuje potrebné živiny. Ak nemáte prístup k hlinitému substrátu, môžete použiť aj iné druhy pôdy, ako je napríklad rašelinová pôda alebo zmes rašeliny a piesku.

Príprava substrátu

Pred použitím substrátu by ste mali zistiť jeho pH hodnotu. Kala potrebuje pH hodnotu medzi 6,0 a 7,5. Ak má substrát príliš vysokú alebo príliš nízku pH hodnotu, môže to spôsobiť problémy s rastom a vývojom rastliny.

Pred použitím substrátu by ste mali tiež zmiešať hnojivo do pôdy. Použite hnojivo s vysokým obsahom dusíka, fosforu a draslíka. Tieto živiny sú dôležité pre rast a vývoj rastliny.

Výber nádoby

Pri výbere nádoby pre kaly sa odporúča použiť hlboké kvetináče alebo nádoby, ktoré majú aspoň 20 cm hĺbku. Vhodná nádoba musí byť dostatočne veľká, aby sa kala mohla dobre rozvíjať a rásť.

Pri pestovaní kaly v záhrade sa odporúča použiť záhon s dostatočnou hĺbkou a šírkou. Záhon by mal byť umiestnený na slnečnom mieste a musí byť dostatočne priepustný pre vodu.

Záver Kala

Výber správneho substrátu a nádoby je kľúčový pre úspešné pestovanie kaly. Použite hlinitú pôdu a hlboké kvetináče alebo nádoby s dostatočnou hĺbkou pre rast kaly. Pred použitím substrátu zmiešajte hnojivo do pôdy a zistite pH hodnotu substrátu.

Umiestnenie a podmienky pre rast kaly – Kala

Umiestnenie a podmienky pre rast kaly - Kala

 

Kaly sú pôvodom z tropických oblastí, takže potrebujú dostatok svetla a tepla na rast a kvitnutie. Pri pestovaní kaly je dôležité zvoliť správne miesto, kde bude rastlina mať dostatok svetla a teplo.

Umiestnenie

Pri umiestňovaní kaly do miestnosti je potrebné zvoliť miesto, kde bude mať dostatok svetla, ale zároveň nebude vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Kaly by sa nemali umiestňovať do prievanu, pretože by mohli utrpieť kvôli suchu.

Svetlo

Kaly potrebujú mierne svetlo, ale nie priame slnečné žiarenie, ktoré by mohlo spôsobiť popáleniny na listoch. Ak sa kala umiestni na miesto s nedostatkom svetla, môže sa stať, že rastlina bude slabá a bude mať malé kvety.

Tieň a Kala

Kaly netolerujú príliš veľa tieňa. Ak je rastlina umiestnená na mieste s nedostatkom svetla, môže sa stať, že bude mať malé kvety a bude slabá.

Polotieň

Ak sa kala umiestni na miesto s polotieňom, môže sa stať, že bude mať malé kvety a bude slabá. Kaly potrebujú mierne svetlo, ale nie priame slnečné žiarenie.

Teplota a Kala

Kaly potrebujú teplotu medzi 18 a 25 stupňami Celzia. Pri teplotách nad 25 stupňov môžu rastliny trpieť a pri teplotách pod 18 stupňov môžu rastliny zomrieť. Pri pestovaní kaly v zime je potrebné dbať na to, aby rastlina nebola vystavená chladu. Šampón na vlasy

Vlhkosť vzduchu

Kaly potrebujú vlhký vzduch, ale nie príliš mokrý. Ak je vzduch príliš suchý, môžu rastliny trpieť a môžu mať suché listy. Pri pestovaní kaly v interiéri je možné použiť zvlhčovač vzduchu, aby sa zabezpečila optimálna vlhkosť pre rastliny.

Starostlivosť o kaly – Kala

Starostlivosť o kaly - Kala

 

Keďže kala je pôvodne vlhká rastlina, je dôležité udržiavať ju v dostatočne vlhkom prostredí. Pri pestovaní kaly v kvetináči je potrebné pravidelne zavlažovať pôdu, ale nezalejte ju príliš, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov. Najlepšie je zavlažovať pôdu, keď je 2,5-5 cm pôdy na dotyk suchej. Potom ju treba zaliať hlboko a dôkladne. Hnedé špičky listov môžu naznačovať nadmerné zalievanie.

Pri hnojení kaly je dôležité používať výhradne hnojivá určené pre rastliny s kvetmi. Hnojenie by sa malo robiť raz za dva týždne v období rastu rastliny. V zime nie je nutné kala hnojiť, pretože rastlina je v období odpočinku.

Ak chcete udržať kala zdravú a peknú, je dôležité ju pravidelne strihať. Odstránenie suchých a poškodených listov a kvetov pomôže rastline udržať zdravú a vitálnu. Pri strihaní sa odporúča používať ostré nožnice, aby sa minimalizovalo poškodenie rastliny.

Ak má rastlina príliš veľa listov alebo je veľmi veľká, môže byť potrebné ju orezať. Orezať ju môžete na konci vegetačného obdobia, keď rastlina prechádza do obdobia odpočinku.

Dostatok vody a odpočinok sú dôležité pre zdravie kaly. V zime je potrebné zabezpečiť rastline dostatočný odpočinok a nižšiu teplotu. Rastlina by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu a teplota by nemala klesnúť pod 15 °C.

Rozmnožovanie kaly

Rozmnožovanie kaly

 

Ak chcete pestovať kaly, môžete ju rozmnožovať pomocou semien alebo hľúz. Rozmnožovanie kaly zo semien je zvyčajne náročnejšie a trvá dlhšie ako rozmnožovanie z hľúz. Semená sa zvyčajne pestujú v skleníku alebo vnútri, kým sa nevyvinú do dostatočnej veľkosti na vysadenie vonku.

Rozmnožovanie kaly z hľúz je oveľa jednoduchšie. Hľuzy môžete kúpiť v záhradníckych centrách alebo ich môžete odobrať zo svojich existujúcich rastlín. Ak rozmnožujete kaly z hľúz, musíte sa uistiť, že hľuzy sú zdravé a neobsahujú žiadne choroby alebo škodcov.

Ak máte existujúcu rastlinu kaly, môžete ju rozmnožiť aj pomocou rozdelenia podzemku alebo koreňovej štruktúry. Na konci vegetačného obdobia po odkvitnutí a úplnom zožltnutí listov môžete rozdeliť trsy na samostatné rastliny.

Pri rozmnožovaní kaly z hľúz sa uistite, že hľuzy sú dostatočne odrastené pred výsadbou. Ak ich predpestujete vo vnútri a vysadíte na záhon až potom, ako začali rašiť, urýchlite ich rast a tak aj kvitnutie. Hľuzy treba vysadiť na konci mája do priepustného substrátu s dostatkom živín.

V lete kaly vyžadujú pravidelné zavlažovanie, pretože by nemalo dôjsť k vyschnutiu substrátu. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby kaly mali dostatok svetla a teplotu, ktorá nie je príliš vysoká. Ak máte problémy s vädnutím listov, môže to byť spôsobené nedostatkom vody alebo príliš hlbokým vysadením hľúz.

Výhodou rozmnožovania kaly z hľúz je, že sa môžu skladovať až do ďalšej sezóny. Hľuzy by mali byť skladované na suchom a tmavom mieste.

Choroby a škodcovia Kaly – Kala

Choroby a škodcovia Kaly - Kala

 

Pri pestovaní Kaly sa môžete stretnúť s rôznymi chorobami a škodcami, ktoré môžu negatívne ovplyvniť rast a kvitnutie rastliny. Je preto dôležité byť oboznámený s týmito problémami a vedieť, ako sa s nimi vysporiadať.

Jednou z najčastejších chorôb, ktorou môže byť Kala postihnutá, je hniloba. Hniloba sa prejavuje hnedými škvrnami na stonke, odnožiach aj koreňoch. Pokiaľ hnilobu zaznamenáte, postihnuté rastliny spáľte, pretože choroba má tendenciu sa rýchlo šíriť. Aby ste predišli hnilobe, je dôležité, aby ste Kaly pestovali na dobre priepustnej pôde a pravidelne ich zavlažovali.

Okrem hniloby sa môže Kala tiež stať obeťou rôznych škodcov. Medzi najbežnejšie škodcov patria vošky a strapky. Vošky sa živia šťavami z rastliny a môžu spôsobiť deformáciu listov a kvetov. Strapky sa živia koreňmi rastliny a môžu spôsobiť ich usychanie. Ak zistíte, že má vaša Kala problém so škodcami, môžete použiť prípravky na ich likvidáciu. Je však dôležité, aby ste sa pred ich použitím poradili s odborníkom.

Ak si budete dávať pozor na príznaky chorôb a škodcov, môžete sa vyhnúť mnohým problémom a dosiahnuť zdravú a krásnu Kala.

Rôzne druhy Kaly

Rôzne druhy Kaly

 

Existuje mnoho rôznych druhov Kaly, ktoré sa líšia farbou, veľkosťou a pestovateľskými nárokmi. Medzi najznámejšie druhy patria biela Kala, Kala etiópska, letné Kaly, izbové Kaly, farebné Kaly, Kala žltá, zimná Kala, Zantedeschia aethiopica, Zantedeschia albomaculata, Calla, Calla lily, Kornútovka africká a Kornútovka.

Biela Kala je najbežnejším druhom Kaly a je často používaná na svadobné kytice. Jej veľké biele kvety sú veľmi nápadné a ľahko sa pestujú.

Kala etiópska je exotický druh Kaly s tmavými listami a nápadnými kvetmi. Jej pestovanie je veľmi jednoduché a vyžaduje len dostatok svetla a vody.

Letné Kaly majú rôzne farby a sú vhodné na pestovanie vonku v záhrade alebo na terase. Sú odolné voči teplu a slnku a kvitnú po celé leto.

Izbové Kaly sú vhodné na pestovanie v interiéri a majú menšie kvety ako ostatné druhy Kaly. Sú veľmi populárne kvety na ozdobenie domácnosti.

Farebné Kaly majú rôzne farby, od ružovej až po fialovú. Sú veľmi nápadné a vhodné na pestovanie v kvetináčoch alebo v záhrade.

Kala žltá má nádherné žlté kvety a je vhodná na pestovanie v záhrade alebo na terase. Jej pestovanie je veľmi jednoduché a vyžaduje len dostatok svetla a vody.

Zimná Kala je druh Kaly, ktorý kvitne v zime. Jej kvety sú veľmi nápadné a vhodné na ozdobenie domácnosti počas zimy.

Zantedeschia aethiopica a Zantedeschia albomaculata sú exotické druhy Kaly s veľkými kvetmi a tmavými listami. Sú vhodné na pestovanie v kvetináčoch alebo v záhrade.

Calla a Calla lily sú ďalšími názvami pre Kornútovku africkú. Tento druh Kaly má veľké kvety a je veľmi nápadný.

Výber správneho druhu Kaly závisí od vašich preferencií a pestovateľských nárokov. Niektoré druhy Kaly sú vhodné na pestovanie v interiéri, zatiaľ čo iné sú vhodné na pestovanie vonku v záhrade. Je dôležité poznať potreby jednotlivých druhov Kaly, aby ste mohli zabezpečiť ich zdravý rast a kvitnutie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button