Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Jarné kvety – 20 kvetov ktoré kvitnú na jar

Jarné kvety – 20 kvetov ktoré kvitnú na jar. Nič neznamená koniec zimy tak ako veselé jarné kvety. Od prvých snežienok a narcisov až po prvosienky – jarné kvety používajú záhradníci ako „jarný ukazovateľ“, ktorý odpočítava dni, kým sa teploty opäť zvýšia a my budeme môcť tráviť viac času v našich záhradách.

Prečo pestovať jarné kvety

Jarné kvety sú dôležité aj pre opeľovače. Mnohé opeľovače, vrátane čmeliakov a niektorých motýľov, počas zimy hibernujú a spoliehajú sa na jarné kvety, ktoré im poskytujú nektár a peľ, keď sa preberú zo zimného spánku. Nektár z jarných kvetov poskytuje opeľovačom energiu na let a hľadanie partnera alebo miesta na hniezdenie, zatiaľ čo peľ z jarných kvetov pomáha čmeliakom začať klásť vajíčka pre ďalšiu generáciu čmeliakov.

Ako si vybrať jarné kvety do záhrady

Pri výbere jarných kvetov je dôležité myslieť na miesto, na ktorom ich plánujete pestovať. Väčšine z nich sa najlepšie darí na slnku alebo v miernom tieni – ak budú pestované na slnečnom mieste, budú kvitnúť skôr, pretože pôda, v ktorej rastú, bude zohrievaná slnkom. Zvážte tiež, či chcete jarné kvety pestovať v kvetináči alebo v zemi, či chcete mať dočasnú alebo trvalú výstavu a či sadíte cibuľoviny, ktoré sa zvyčajne vysádzajú na jeseň.

Zvážte aj farebné kombinácie. Ak sadíte jarné cibuľoviny, premýšľajte o farbách kvetov – budú sa navzájom dopĺňať alebo sa budú rušiť? Budú kvitnúť v rovnakom čase alebo jedna po druhej?

Jarné kvety

Jarné kvety sú rastliny, ktoré kvitnú na začiatku vegetačného obdobia, často hneď po roztopení snehu alebo po prvých teplejších dňoch na konci zimy a na začiatku jari. Tieto kvety sú známe svojou schopnosťou vyniknúť v chladnom počasí a prinášajú farbu a život do krajiny po dlhých mesiacoch zimy. Jarné kvety môžu byť žiarivé a rozmanité, vrátane snežienok, krokusov, narcisov, tulipánov a mnohých ďalších druhov, ktoré sa vyznačujú rýchlym rastom a kvetením v skorých jarných mesiacoch. Ich kvitnutie je často vnímané ako symbol nového začiatku a obnovy prírody. Nižšie uvádzame zoznam 20 našich obľúbených jarných kvetov na pestovanie.

Jarné kvety

Jarne kvety názvy

Jarne kvety názvy sú Prvosienka bezbyľová, Snežienka, Šafran Tommasiniho, Narcis, Hyacint. Medzi ďalšie jarne kvety názvy patria: Tulipán, Nezábudka lesná, Cheirant voňavý, Pľúcnik či Korunka kockovaná. Všeobecne ide o kvety ktoré kvitnú na jar.

Jarne kvety názvy

1. Prvosienka bezbyľová

 

Prvosienka bezbyľová

Krásna Prvosienka bezbyľová je jednou z našich najobľúbenejších jarných kvetín s bledožltými kvetmi a sviežimi zelenými pokrčenými listami. V priebehu rokov sa prvosienky rozrastú do trsov, ktoré sa dajú rozdeliť a presadiť po záhrade, aby sa zväčšila ich výstava. Prvosienky sa v správnych podmienkach samy vysievajú a dodávajú záhradným okrajom prirodzený vzhľad. K dispozícii sú aj pestované formy známe ako „polyanthus“, ktoré kvitnú v rôznych farbách vrátane žiarivo fialovej, červenej a ružovej. Prvosienky sa najlepšie pestujú vo vlhkej pôde v polotieni a vysádzajú sa medzi snežienky a iné jarné kvety.

 • Kvety: marec až máj
 • Výška x rozloha: 20 cm x 35 cm

2. Snežienka

 

Snežienka

Snežienky sú jedny z najskôr kvitnúcich jarných kvetov, niekedy kvitnú už v januári. Na výber sú druhy Galanthus nivalis a väčšie kultivary s rôznymi tvarmi kvetov, ako napríklad Galanthus ‚S. Arnott‘ a Galanthus elwesii ‚Abington Green‘. Snežienky sa v priebehu rokov postupne zhlukujú, takže ich možno ľahko vykopať, rozdeliť a presadiť pre väčšiu výstavu. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak snežienky vysadíte „na zeleno“ po odkvitnutí v marci a apríli.

 • Kvety: január až marec
 • Výška x rozloha: 12 cm x 5 cm

3. Šafran Tommasiniho

Šafran Tommasiniho

Šafrany sú jedny z najveselších jarných kvetov, ktoré poskytujú množstvo peľu pre čmeliaky. Väčšina kvetov je fialová, ale môžete si kúpiť aj žlté a biele odrody. Vyrastajú z cibuľových stvolov, ktoré je najlepšie sadiť na jeseň, a najlepšie rastú na plnom slnku vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde. Šafrany môžete pestovať samostatne v kvetináčoch, v medzerách na okraji záhrady alebo prirodzene v trávniku.

 • Kvety: február až apríl
 • Výška x rozloha: 15 cm x 5 cm

4. Narcis

Narcis

Bola by jar vôbec jarou bez narcisov? Tieto veselé žlté kvety kvitnú aj v tých najnáročnejších podmienkach a ponúkajú farebnú nádielku, keď v záhrade nekvitne takmer nič iné. Na pestovanie je k dispozícii obrovský výber narcisov, vrátane bielo a lososovo ružovo kvitnúcich odrôd, vysokých typov a trpasličích narcisov „Tete-a-Tete“, ako aj skoro a neskoro kvitnúcich druhov. Ak narcisy naozaj milujete, môžete si vysadiť rôzne skoré a neskoré druhy, aby vám narcisy kvitli v záhrade od februára do mája. Rastliny vysádzajte do vlhkej, ale dobre odvodnenej pôdy na plnom slnku, do zeme alebo do kvetináčov.

 • Kvety: február až máj
 • Výška x rozloha: 30 cm x 5 cm

5. Hyacint

Hyacint

Hyacinty sú krásne jarné kvety, ktoré v posledných rokoch upadli do nemilosti, pretože vyzerajú trochu staromódne. Dobre sa však hodia do kvetináčov a sú mimoriadne voňavé, takže na začiatku roka ponúkajú závan jarných farieb a vôní. Na výber sú fialové, ružové a biele odrody. Hyacinty vysádzajte do vlhkej, ale dobre odvodnenej pôdy na plnom slnku. Popínavé rastliny – 28 najlepších popínavých rastlín.

 • Kvety: Marec až apríl
 • Výška x rozloha: 25 cm x 10 cm

6. Tulipán

Tulipán

Tulipány patria k najobľúbenejším jarným kvetom, ktoré majú rôzne farby, tvary a veľkosti. Vyberte si pestrofarebné tulipány pre veselú výstavu alebo bordové a biele tulipány pre dramatickejší vzhľad. Môžete si kúpiť aj nariasené tulipány a tulipány s kvetmi pivoniek, ktoré budú vyzerať inak. Hoci tulipány nie sú obľúbené u opeľovačov, aj tak sú na jar hodnotným doplnkom jarných kvetináčov a okrajových expozícií. Tulipány vysádzajte do vlhkej, ale dobre odvodnenej pôdy na plnom slnku.

 • Kvety Tulipány: apríl až máj
 • Výška x rozloha: 45 cm x 20 cm

7. Nezábudka lesná

Nezábudka lesná

Nezábudky sú veselé, nízko rastúce modré kvety. Sú ideálne na pestovanie vpredu na okraji záhonu alebo v kombinácii s tulipánmi a narcismi na vytvorenie žiarivej jarnej výstavy. Nezábudky sa ľahko samovoľne vysádzajú, ale po odkvitnutí začnú vyzerať ošumelo a je najlepšie ich vytrhnúť a namiesto nich vysadiť niečo iné. Rastliny do jazera :Top 7 najkrajších vodných kvetov na svete. Kvety pestujte vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde v polotieni.

 • Kvety: apríl až jún
 • Výška x rozloha: 20 cm x 15 cm

8. Cheirant voňavý

Cheirant voňavý

Tieto jarné kvety sú obľúbené v jarných záhonových expozíciách. Väčšina nástenných kvetov je dvojročná, takže ich treba vysievať koncom jari, aby boli pripravené na kvitnutie nasledujúcu jar. Alebo si kúpte kvetiny s holými koreňmi na jesennú výsadbu. Cheiranty sa dodávajú v tmavočervenej a žltej farbe. Pestujte ich vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde na plnom slnku až v polotieni.

 • Kvety: marec až apríl
 • Výška x rozloha: 50 cm x 50 cm

Jarné kvety 9. Pľúcnik

Jarné kvety 9. Pľúcnik

Pľúcnik je nádherná trvalka, ktorá znáša viac tieňa ako iné jarné kvety. Názov dostala podľa znakov na svojich listoch, ktoré mali pripomínať choré pľúca. Kvety môžu byť fialové alebo ružové. Pľúcnik je veľmi obľúbený u včely chlpatej, jednej z prvých včiel, ktoré sa na jar prebúdzajú zo zimného spánku. Vysaďte pľúcnik s prvosienkami a nezábudkami, aby ste dosiahli prirodzený jarný vzhľad.

 • Kvety: marec až apríl
 • Výška x rozloha: 35 cm x 45 cm

10. Korunka kockovaná

Korunka kockovaná

Korunka kockovaná je nádherná jarná cibuľovina z čeľade ľaliovitých. Má šachovnicovo vzorované kvety v odtieňoch fialovej a ružovej, ale môžete získať aj biele odrody. Pestujte Korunku kockovanú vo vlhkej pôde v polotieni.

 • Kvety: marec až apríl
 • Výška x rozloha: 35 cm x 45 cm

Jarné kvety 11. Čemerica

Jarné kvety 11. Čemerica

Čemerice kvitnú od neskorej zimy do jari v rôznych farbách kvetov vrátane bielej, ružovej a tmavej fialovej. V ponuke je celý rad čemeríc, vrátane najskôr kvitnúcej vianočnej ruže, čemerice čiernej, až po neskôr kvitnúce hybridy čemerice.  Ako sa starať o orchideu. Kvety pestujte vo vlhkej pôde v polotieni.

 • Kvety: január až apríl
 • Výška x rozloha: 45 cm x 45 cm

12. Kosatec sieťkovaný

Kosatec sieťkovaný

Skoré kvitnúce kosatce majú jemné, voňavé fialové kvety so žltými znakmi. Dorastajú do výšky len 15 cm a sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch a na alpské výstavy na stole alebo parapete. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov ich vysádzajte do kvetináčov. Kosatce: Pestovanie a starostlivosť

 • Kvety: január až apríl
 • Výška x rozloha: 15 cm x 15 cm

13. Vresovec

Vresovec

Vresovce kvitnúce v zime a na jar, Erica carnea a Erica x darlyensis, poskytujú kvety v čase, keď kvitne len málo iných rastlín. Sú magnetom pre čmeliaky a v skorých jarných dňoch poskytujú dôležitý zdroj peľu a nektáru. Na rozdiel od letnokvitnúcich vresov tieto odolné vresy znášajú neutrálnu až zásaditú pôdu. Vysaďte ich do kvetináčov s inými jarnými kvetmi alebo dopredu na slnečný okraj.

 • Kvety: december až apríl
 • Výška x rozloha: 50 cm x 100 cm

14. Tavolín zimný

Tavolín zimný

Skoré jarné Tavolíny sú skoro kvitnúce trvalky s jasne žltými kvetmi. Výborne sa hodia na naturalizáciu trávnikov a dobre sa kombinujú so snežienkami. Vyberte si slnečné až čiastočne zatienené miesto s vlhkou, ale dobre odvodnenou pôdou. Rovnako ako pri snežienkach ich po odkvitnutí vysádzajte „na zeleno“.

 • Kvety: január až február
 • Výška x rozloha: 13 cm x 10 cm

Jarné kvety 15. Poniklec

Jarné kvety 15. Poniklec

Pulsatilla vulgaris je krásny neskoro jarný kvet, ktorý je tradične symbolom Veľkej noci. Má hodvábne fialové kvety v tvare hviezdy, ktoré kontrastujú s papradím. Pestujte paškrotenku v dobre odvodnenej pôde na plnom slnku.

 • Kvety: apríl až máj
 • Výška x rozloha: 20 cm x 20 cm

16. Modrica

Modrica

Hroznové hyacinty, Modrice, sú malé, na jar kvitnúce cibuľky s jasne modrými kvetmi. Napriek tomu, že majú spoločný názov s bežnými hyacintmi, nie sú príbuzné. Vysaďte ich dopredu na hranicu, do trávy alebo do kvetináčov. Buďte opatrní – ľahko sa šíria. Izbové rastliny 30 najkrajších izbových rastlín.

 • Kvety: Kvety: apríl až máj
 • Výška x rozloha: 20 cm x 10 cm

17. Kosatec nemecký

Kosatec nemecký

Kosatec nemecký je obľúbený, vysoko rastúci kosatec, ktorý od mája do júna kvitne na mečovitých listoch. Každý kvet sa skladá z veľkých vonkajších a vnútorných okvetných lístkov, známych ako ružice a pády. Chĺpky rastúce pozdĺž stredu lupienkov dali Kosatec nemeckému jeho meno.

Kosatec nemecký pestujte na teplom, slnečnom záhone, vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde. Dbajte na to, aby bol kosatec umiestnený nad úrovňou pôdy a väčšinu dňa na slnku – to zabezpečí spoľahlivé kvitnutie.

 • Kvety: Kvety: máj až jún
 • Výška x rozloha: 90 cm x 10 cm

Jarné kvety 18. Náprstník

Jarné kvety 18. Náprstník

Náprstníky kvitnú od neskorej jari do leta a preklenujú medzeru medzi jarnými a letnými trvalkami. Náprstníky majú tradične ružovo-fialové rúrkovité kvety s krásnym škvrnitým vnútrom, ale môžete si zaobstarať aj bielo a oranžovo kvitnúce odrody. Väčšina náprstníkov je dvojročná, čo znamená, že kvitnú a vytvárajú semená v druhom roku, ale čoraz častejšie sú k dispozícii aj viacročné náprstníky. Náprstníky pestujte vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde na slnku až v tieni. Dvojročné druhy sa ľahko samovoľne vysievajú.

 • Kvety: Kvety: máj až jún
 • Výška x rozloha: 1,8 m x 90 cm

19. Cesnak

Cesnak

Cesnaky sú cibuľovité trvalky, zvyčajne s guľovitými fialovými kvetmi. Kvitnú od neskorej jari do leta a milujú ich včely. Sú z nich vynikajúce rezané kvety, a to v aranžmánoch z čerstvých aj sušených kvetov.

Cesnaky pestujte vo vlhkej, ale dobre odvodnenej pôde na plnom slnku, ideálne medzi inými listnatými rastlinami, ktoré skryjú ich nevzhľadné pásikavé listy. Rastliny do tieňa – 11 interiérových rastlín do tieňa.

 • Kvety: Kvety: máj až jún
 • Výška x rozloha: 20 cm x 15 cm

Jarné kvety 20. Konvalinka voňavá

Jarné kvety 20. Konvalinka voňavá

Konvalinka je nízko rastúca, rozrastajúca sa trvalka s oblúkovitými stonkami bielych zvončekovitých kvetov. Je ideálna na pestovanie na tienistých okrajoch a v lesnom prostredí. Dobre sa osvedčuje ako rezaný kvet. Strata vlasov. Konvalinky pestujte vo vlhkej pôde v polotieni.

 • Kvety: apríl až máj
 • Výška x rozloha: 25 cm x 30 cm

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button