Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Azalky a ich pestovanie

Ak hľadáte kvetinu, ktorá by vám dodala farebnosť a radosť do vášho domova alebo záhrady, azalky by mohli byť tou správnou voľbou. Azalky, ktoré patria do rodu rododendronov, sú známe svojimi pestrými kvetmi a sú vhodné pre široké spektrum pestovateľov. Na rozdiel od rododendronov, azalky sú menej náročné na kyslosť pôdy a tienisté stanovisko, čo z nich robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí nemajú k dispozícii príliš veľa slnečného miesta.

 

Azalky

 

Azalky

 

Pre pestovanie azaliek je potrebné venovať pozornosť niekoľkým faktorom. Najvhodnejšie stanovisko pre azalky je polotienisté, najlepšie pod stromami, ktoré poskytujú dostatok vlahy. Okrem toho, azalky potrebujú špeciálny substrát s pH okolo 4, ktorý bol vyvinutý priamo pre ne. Dospelé rastlinky azaliek by mali byť presádzané do nového substrátu každé tri roky. Ak sa rozhodnete pre pestovanie azaliek, môžete sa tešiť na ich farebné kvety, ktoré vám dodajú radosť a pozitívnu energiu.

Druhy azaliek

Druhy azaliek

 

Existuje asi 75 druhov azaliek, z ktorých najviac rozšírená je azalea japonica (japonská azalka) a jej kríženci. Medzi najpredávanejšie druhy azaliek v kvetináči u nás patria aj indická azalka a izbové druhy, ako napríklad Rhododendron simsii a Rhododendron obtusum.

Japonské azalky sú opadavé kríky s drobnými kvetmi, ktoré kvitnú v zime alebo na jar. Ich kvety môžu byť jednoduché alebo plné a môžu sa vyskytovať v rôznych farbách, vrátane ružovej, červenej, fialovej, bielej a oranžovej. Indické azalky sú tiež opadavé kríky s väčšími kvetmi, ktoré kvitnú v zime alebo na jar. Ich kvety sa môžu vyskytovať v rôznych farbách, vrátane ružovej, červenej, fialovej, bielej a oranžovej. Izbové druhy azaliek sú vhodné pre pestovanie v interiéroch a sú často pestované ako kvetinové záhrady.

Ak hľadáte konkrétnu odrôdu azalky, môžete sa stretnúť s názvami ako ‚Pink Pearl‘, ‚Crimson Glory‘ alebo ‚Admiral Semmes‘. Každá odroda má svoje vlastné charakteristiky, vrátane veľkosti a farby kvetov, rastových návykov a požiadaviek na svetlo a pôdu.

Pestovanie Azaliek

Pestovanie Azaliek

 

Ak sa rozhodnete pestovať azalky, mali by ste si uvedomiť, že ide o kyslomilné rastliny, ktoré potrebujú špeciálne podmienky na rast a kvitnutie. Tu sú niektoré faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri pestovaní azaliek.

Výsadba

Pri výsadbe azaliek je dôležité zvoliť správne miesto. Azalky preferujú polotienisté stanovisko s dostatkom vlahy. Ak ich pestujete na balkóne, zabezpečte im ochranu pred priamym slnkom. Pri výsadbe do kvetináča alebo črepníka použite špeciálny substrát s pH okolo 4. Ak nemáte k dispozícii špeciálny substrát, môžete zmiešať substrát s čistou rašelinou.

Presádzanie

Dospelé azalky by sa mali presádzať do nového substrátu každé tri roky. Pri presádzaní je dôležité zachovať koreňový bal a nepoškodiť ho. Ak máte azalku v kvetináči, vyberte ju a prenesiete do väčšieho kvetináča s čerstvým substrátom. Ak máte azalku vonku, presaďte ju na jeseň alebo na jar.

Strihanie Azalky

Azalky netreba príliš strihať. Ak sa vám zdá, že rastlina je príliš veľká, môžete ju jemne orezať, aby ste udržali jej tvar. Strihanie sa odporúča v období po odkvitnutí.

Rozmnožovanie

Azalky sa dajú rozmnožovať odrezkami. Odrežte zdravý vrcholový výhonok s niekoľkými listami a umiestnite ho do substrátu. Uistite sa, že substrát je vlhký a v miestnosti je dostatok svetla. Odrezky by mali začať rásť po niekoľkých týždňoch. Kedy sadiť čučoriedky

Prezimovanie

Ak máte azalky v kvetináčoch, ponechajte ich na mieste len do polovice novembra alebo podľa aktuálnych teplôt. Prezimujte ich v tmavej a suchej miestnosti s teplotami 6-8 stupňov. Vonku pestované azalky treba zamulčovať kôrou v oblasti koreňov a vnútro vyplniť ihličnatými konármi. Tipy na starostlivosť o vlasy

Pri pestovaní azaliek je dôležité dbať na správne stanovište, substrát, teplotu a zalievanie. S týmito jednoduchými tipmi by ste mali byť schopní pestovať zdravé a krásne azalky.

Starostlivosť o Azalky

Starostlivosť o Azalky

 

Ak ste sa rozhodli pestovať azalky, mali by ste sa o ne starať správne, aby sa mohli dobre rozvíjať a kvitnúť. Nasledujúce odseky vám poskytnú informácie o tom, ako sa starať o azalky.

Polievanie

Azalky potrebujú rovnomerné zavlažovanie, aby sa mohli dobre rozvíjať. Vyschnutá pôda môže spôsobiť, že sa listy začnú žltnúť a opadať. Na druhej strane, nadmerné zalievanie môže spôsobiť hnilobu koreňov. Preto je dôležité udržiavať pôdu stále vlhkú, ale nie príliš mokrú. V lete môžete potrebovať polievať azalky častejšie, najmä ak sú vystavené slnečnému svetlu. V zime by mali byť polievané menej často.

Hnojenie

Azalky potrebujú hnojenie, aby sa mohli dobre rozvíjať a kvitnúť. Hnojivo by sa malo aplikovať v období rastu, teda od jari do leta. Môžete použiť hnojivo s vyšším obsahom draslíka, ktoré podporuje kvitnutie. Pred aplikáciou hnojiva by ste mali skontrolovať pH pôdy, ktoré by malo byť medzi 4,5 a 5,5. Pri hnojení dávajte pozor, aby ste neprehnojili, pretože to môže spôsobiť popálenie koreňov. Rastliny do kuchyne

Mulčovanie

Mulčovanie môže byť užitočné pre azalky, pretože pomáha udržiavať pôdu vlhkú a ochraňuje ju pred vysychaním. Mulč by sa mal aplikovať v období rastu, teda od jari do leta. Môžete použiť mulč z lístia alebo ihličia, ktoré pomáhajú udržiavať pôdu vlhkú a zlepšujú jej štruktúru. Mulč by mal byť hrubý 5 až 10 cm.

Takto sa môžete starať o svoje azalky a užiť si ich krásne kvety. Ak ste si istí, že máte správne podmienky na pestovanie azalky, môžete sa tešiť na ich krásne farby a kvitnutie.

Choroby a škodcovia Azalky

Choroby a škodcovia

 

Pri pestovaní azaliek je dôležité venovať pozornosť ich zdraviu a ochrane pred chorobami a škodcami. Aj keď azalky sú vo všeobecnosti odolné voči chorobám a škodcom, existujú niektoré choroby a škodcovia, ktoré ich môžu ohroziť.

Jamy a puky v pôde môžu spôsobiť hnilobu koreňov, ktorá môže viesť k úhynu rastliny. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať stav pôdy a v prípade potreby ju včas vymeniť.

Medzi najčastejšie choroby azaliek patrí hrdza azalková, ktorá sa prejavuje červenými škvrnami na listoch. Na prevenciu tejto choroby je dôležité odstrániť zo záhrady všetky infikované rastliny a pravidelne kontrolovať stav pôdy.

Medzi škodcov, ktorí môžu napadnúť azalky, patria roztoče a bzdochy. Roztoče môžu spôsobiť vysychanie a opadávanie listov, zatiaľ čo bzdochy môžu poškodiť listy a kvety. Na ochranu pred týmito škodcami je dôležité pravidelne kontrolovať stav rastlín a v prípade potreby použiť vhodné prostriedky na ich likvidáciu.

V prípade akýchkoľvek problémov s chorobami alebo škodcami je dôležité jednať včas a zabezpečiť dostatočnú starostlivosť o rastliny, aby sa predišlo ich úhynu.

Nákup a výber Azaliek

Nákup a výber Azaliek

 

Ak sa rozhodnete pre pestovanie azaliek, musíte si vybrať správne rastliny. Azalky sa predávajú v klastroch alebo ako kríky a sú vhodné ako izbové rastliny alebo na záhradu. Pri nákupe sa uistite, že rastlina má zdravé listy a nie sú na nich žiadne škodcovia alebo choroby.

Pri výbere azalky sa zamerajte na farbu kvetov a veľkosť rastliny. Existuje množstvo odrôd a hybridov azaliek, ktoré sa líšia farbou kvetov a veľkosťou. Zvoľte si takú azalku, ktorá sa vám páči a zodpovedá vašim preferenciám.

Pri nákupe azaliek sa vyvarujte chýb, ako napríklad kúpa rastlín s poškodenými koreňmi alebo s vyschnutou pôdou. Ak si neviete vybrať správnu azalku, poraďte sa so záhradkármi alebo odborníkmi na pestovanie rastlín.

V prípade, že si chcete vysadiť azalky v exteriéri, zvoľte si odrody, ktoré sú odolné voči mrazu a sú vhodné pre klimatické podmienky v danej oblasti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button