Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Hebe pestovanie a starostlivosť

Hebe rastlina. Ak ste sa rozhodli pestovať hebe, máte na výber z viac ako 140 rôznych odrôd. Táto nenáročná rastlina sa dá pestovať v záhrade alebo aj doma v kvetináčoch. Pri pestovaní hebe je dôležité vybrať si vhodnú odrodu a postarať sa o správnu starostlivosť.

Hebe

Hebe

 

Hebe je vždyzelená rastlina, ktorá sa vyznačuje malými kvetmi a drobnými listami. Táto rastlina sa dá pestovať na slnečnom alebo polotienistom mieste a nevyžaduje veľa starostlivosti. Pri pestovaní hebe je dôležité zabezpečiť dostatok vlahy a pravidelné hnojenie. Ak sa rozhodnete pestovať hebe v kvetináčoch, je dôležité vybrať si vhodný substrát a zabezpečiť dostatok priestoru pre rast rastliny.

Pestovanie Hebe

Pestovanie Hebe

 

Ak sa rozhodnete pestovať Hebe, mali by ste vedieť, že je to nenáročná rastlina, ktorá dobre znáša aj znečistené prostredie. Výsadbu Hebe môžete uskutočniť v jarnom alebo letnom období, ale najlepšie je vysadiť ju na jar, aby sa do zimy dobre zakorenila.

Výsadba Hebe

Pri výsadbe Hebe je dôležité zvoliť vhodné stanovište. Hebe preferuje slnečné až polotienisté miesto, preto sa vyhnite príliš tmavým alebo príliš svetlým miestam.

Pokiaľ ide o pôdu, Hebe rastie najlepšie v dobre priepustnej pôde. Pred výsadbou môžete do pôdy pridať substrát alebo kompost, ktorý zlepší jej kvalitu. Pri výsadbe Hebe dávajte pozor na vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami, ktorá by mala byť minimálne 30 cm.

Starostlivosť o Hebe

Hebe je nenáročná rastlina, ktorá nevyžaduje veľa starostlivosti. Je dôležité však zabezpečiť jej dostatok vlahy, najmä počas suchých období. Zálievajte ju pravidelne, ale nezalievajte príliš veľa, pretože nadmerná vlhkosť môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Okrem toho je potrebné odstraňovať suché a poškodené vetvy, aby sa rastlina mohla správne vyvíjať. Hebe nevyžaduje časté hnojenie, ale ak chcete podporiť jej rast, môžete ju pravidelne hnojiť organickým hnojivom.

Rozmnožovanie Hebe

Hebe sa dá rozmnožovať pomocou odrezkov alebo záhradných semien. Ak sa rozhodnete pre rozmnožovanie pomocou odrezkov, odrežte zdravú a silnú vetvu a umiestnite ju do substrátu. Po niekoľkých týždňoch by sa mala zakoreniť a začať rásť.

Ak sa rozhodnete pre rozmnožovanie pomocou semien, zasejte ich do substrátu v období od júna do augusta. Semená by sa mali zakryť tenkou vrstvou pôdy a pravidelne zalievať. Po niekoľkých týždňoch by sa mali objaviť prvé výhonky.

Všetky tieto kroky vám pomôžu úspešne pestovať a starostlivo sa starať o vašu Hebe.

Druhy Hebe

Druhy Hebe

 

Hebe je rod rastlín, ktorý obsahuje viac ako 100 druhov vyskytujúcich sa v Novom Zélande, Južnej Amerike, Južnej Afrike a na ostrovoch Tichomoria. Väčšina druhov hebe sú vždyzelené kríky, ale existujú aj niektoré druhy, ktoré sú opadavé.

Novozélandské druhy

Väčšina druhov hebe pochádza z Nového Zélandu. Tieto druhy sa vyznačujú hustým rastom a sú vhodné na výsadbu v polotieni alebo na miestach so slnečným svitom v miernych oblastiach. Niektoré z najznámejších novozélandských druhov hebe sú:

 • Hebe pinguifolia
 • Hebe armstrongii
 • Hebe vernicosa
 • Hebe balfouriana
 • Hebe brachysiphon
 • Hebe buxifolia
 • Hebe cockayniana
 • Hebe cyrnosula
 • Hebe loganioides
 • Hebe subalpina
 • Hebe tetragona
 • Hebe traversii
 • Hebe topiaria

Kríky Hebe

Kríky Hebe sú vždyzelené a rastú pomaly. Sú veľmi odolné voči suchu a mrazu. Vysádzajú sa v polotieni alebo na slnečnom mieste, ale musia byť chránené pred horúcim slnkom. Niektoré z najlepších nízkych druhov hebe sú:

 • Hebe cupressoides
 • Hebe albicans
 • Hebe ochracea

Širokolisté druhy hebe sú vhodné na výsadbu v nádobách na balkónoch, terasách alebo dvoroch, kde sa im darí najmä v polotieni. Tieto druhy majú väčšie listy, ktoré sú tmavozelené, celistvookrajové a často aj panašované.

Charakteristika Hebe

Charakteristika Hebe

 

Hebe je krík, ktorý patrí do rodiny Scrophulariaceae. Je to veľmi populárna rastlina vďaka svojim krásnym kvetom a nenáročnosti na pestovanie. Hebe má krátke stonky a listy sú striedavé, jednoduché a šupinovitý. Farba listov sa môže líšiť od zelenej po fialovú. Rastlina kvitne v lete a jej kvety sú zvyčajne biele, ružové, fialové alebo modré.

Farby a tvar

Hebe má rôzne odrody s rôznymi farbami kvetov. Niektoré odrody majú biele kvety, iné majú ružové, fialové alebo modré kvety. Farba kvetov závisí od odrody a môže sa líšiť aj v rámci jednej odrody. Kvet hebe je súkvetie, ktoré sa skladá z množstva malých kvetov. Súkvetie môže byť rôzneho tvaru a veľkosti. Niektoré odrody majú súkvetie v tvare kónického hrozna, iné majú súkvetie v tvare valca.

Hebe má tiež rôzne tvary listov. Niektoré odrody majú listy s hladkým povrchom, iné majú listy s hrbolkami alebo šupinovitým povrchom. Farba listov sa môže líšiť od zelenej po fialovú. Niektoré odrody majú tmavozelené listy, iné majú listy s fialovým odtieňom. Vlasové hnojivo šampón

Hebe je vynikajúca rastlina na výsadbu v záhradách, na skalkách alebo do kvetináčov. Rastlina je nenáročná na pestovanie a odolná voči znečistenému prostrediu. Hebe sa dá ľahko pestovať a starostlivosť o ňu nie je náročná.

Zaobchádzanie s Hebe v záhrade

Zaobchádzanie s Hebe v záhrade

 

Keďže hebe je pôvodom z Nového Zélandu, je veľmi citlivý na mrazivé počasie. Preto je dôležité chrániť ho pred mrazom, aby mohol dobre rásť a kvitnúť. Okrem toho, hebe potrebuje aj pravidelné prihnojovanie, aby sa udržal zdravý a krásny. V tejto sekcii sa dozviete, ako sa starať o hebe v záhrade.

Ochrana pred mrazom

Hebe je citlivý na mrazy a preto je dôležité ho chrániť v zimnom období. Ak máte hebe v záhrade, mali by ste ho zakryť fóliou alebo agrotextilom, aby sa predišlo poškodeniu. Pri zakrývaní hebe by ste mali dbať na to, aby fólia alebo agrotextil neboli príliš tesné, aby mohol hebe dýchať.

Ak máte hebe v kvetináči, mali by ste ho umiestniť do interiéru alebo do miestnosti, kde je teplejšie. Hebe by nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu ani prílišnému vetru, pretože to môže spôsobiť jeho poškodenie.

Prihnojovanie hebe

Hebe potrebuje pravidelné prihnojovanie, aby sa udržal zdravý a krásny. Najlepšie je použiť organické hnojivá, ktoré stimulujú rast a vývoj koreňov. Pri prihnojovaní hebe by ste mali dbať na to, aby ste neprehnali s dávkami hnojiva, pretože to môže spôsobiť poškodenie rastliny.

Ak chcete hebe stimulovať k rastu, môžete použiť aj stimulátor rastu rastlín. Tento stimulátor môže pomôcť zlepšiť kvalitu pôdy a podporiť rast koreňov. Pri použití stimulátora rastu by ste mali postupovať podľa návodu na obale a dbať na to, aby ste neprehnali s dávkami.

Tak pri výsadbe hebe by ste mali použiť kvalitnú záhradnú pôdu, ktorá obsahuje dostatok živín a minerálov. Pri výsadbe by ste mali tiež dbať na to, aby ste umiestnili hebe na stanovište, ktoré mu vyhovuje. Hebe sa najlepšie darí na slnečných alebo mierne tienistých miestach, kde má dostatok svetla a vlhkosti.

Výbornou voľbou pre záhradu sú rastliny hebe, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a krásne kvitnú. Ak sa o ne dobre postaráte, môžete sa tešiť z krásnej záhrady plnej kvetov a zdravých rastlín.

Hebe v interiéri

Hebe v interiéri

 

Ak máte radi rastliny a chcete si dopriať trochu zelenej farby aj v interiéri, môžete si vyskúšať pestovanie Hebe v kvetináči. Hebe je nenáročná rastlina, ktorá sa dobre prispôsobí rôznym podmienkam a preto sa dá pestovať aj v interiéri.

Hebe v kvetináči

Pestovanie Hebe v kvetináči je jednoduché a nie je náročné. Ak si chcete vyskúšať pestovanie Hebe v kvetináči, postupujte podľa týchto krokov:

 1. Vyberte si vhodný kvetináč. Kvetináč by mal byť dostatočne veľký, aby sa do neho zmestila rastlina aj s koreňmi. Zároveň by mal byť dostatočne hlboký, aby sa do neho dala zasadiť aj vrstva drenáže.
 2. Pripravte si zem. Hebe sa najlepšie darí v zemi s pH okolo 6,5. Zmes pre Hebe by mala obsahovať rašelinu, substrát a piesok v pomere 1:1:1.
 3. Zasádzajte Hebe. Do kvetináča najprv vložte vrstvu drenáže, aby sa zabránilo hromadeniu vody v koreňoch. Potom do kvetináča vložte zem, ktorú ste pripravili. V zemi vytvorte jamku a do nej vložte odrezok Hebe. Zasypte zem okolo koreňov a dobre ju stlačte.
 4. Starostlivosť o Hebe. Hebe potrebuje dostatok svetla, ale nie príliš priame slnečné žiarenie. Zalievanie by malo byť pravidelné, ale zároveň by sa malo zabrániť nadmernému zavlažovaniu. V zime je potrebné Hebe chrániť pred mrazom, preto ho môžete umiestniť na miesto s teplejšou teplotou.

Ak sa rozhodnete pre pestovanie Hebe v kvetináči, môžete si tak dopriať zeleň aj v interiéri. Hebe je nenáročná rastlina, ktorá sa dobre prispôsobí rôznym podmienkam a preto sa dá pestovať aj v interiéri.

Mrazuvzdorné druhy Hebe

Mrazuvzdorné druhy Hebe

 

Hebe sú rastliny, ktoré nevyžadujú veľa starostlivosti, ale nie sú úplne mrazuvzdorné. Väčšina druhov Hebe vydrží nízke teploty, ale v mrazivom počasí by sa mali kríky chrániť napr. čečinou, netkanou textíliou alebo premiestnením rastliny do nevykurovaného skleníka. Najmä druhy s veľkými listami si vyžadujú ochranu pred mrazom.

Ak hľadáte mrazuvzdorné druhy Hebe, môžete zvážiť nasledujúce:

 • Hebe armstrongii – Tento druh Hebe pochádza z Nového Zélandu a je známy svojou odolnosťou voči mrazu. Má tmavozelené listy a kvety sú fialové.
 • Hebe buchananii – Tento druh Hebe pochádza tiež z Nového Zélandu a je veľmi odolný voči mrazu. Má tmavozelené listy a kvety sú biele.
 • Hebe ochracea – Tento druh Hebe pochádza z južnej časti Nového Zélandu a je veľmi odolný voči mrazu. Má zelené listy a kvety sú fialové.

Ak máte skalnatú záhradu, môžete zvážiť aj nasledujúce druhy:

 • Hebe pinguifolia – Tento druh Hebe je veľmi vhodný pre skalnaté záhrady. Má malé, tuhé listy a kvety sú biele alebo ružové.
 • Hebe rakaiensis – Tento druh Hebe pochádza z Nového Zélandu a je vhodný pre skalnaté záhrady. Má malé, zelené listy a kvety sú biele.
 • Hebe speciosa – Tento druh Hebe je vhodný pre skalnaté záhrady. Má tmavozelené listy a kvety sú fialové.

Výber mrazuvzdorných druhov Hebe závisí od vašej záhrady a od vašich preferencií. Ak máte otvorené miesto, kde sa rastlina môže uchytiť, môžete zvážiť menej mrazuvzdorné druhy, ktoré sú vizuálne atraktívnejšie. Ak máte skalnatú záhradu, môžete zvážiť druhy, ktoré sú vhodné pre tento typ záhrady.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button