OKRASNÉ RASTLINYOkrasné rastliny

Mandevilla a jej pestovanie

Mandevilla je krásna rastlina pochádzajúca z tropickej Ameriky, ktorá sa stala obľúbenou medzi záhradkármi a milovníkmi kvetov. Jej nádherné kvety v rôznych farbách a tvaroch ju robia ideálnou pre pestovanie na balkónoch a terasách. Mandevilla je trvalkou, ktorá sa dá prezimovať a využiť aj počas nasledujúcej sezóny.

 

Mandevilla

 

Mandevilla

 

Pestovanie mandevilly nie je až také náročné, ale vyžaduje si určité podmienky. Mandevilla potrebuje slnečné miesto s dostatočným prúdením vzduchu okolo rastliny. Rastlina potrebuje aj dostatok vody a živín, preto je dôležité ju pravidelne zavlažovať a hnojiť. Mandevilla sa zvyčajne pestuje ako balkónová rastlina, no môže sa pestovať aj ako izbový kvet.

Existujú dve hlavné metódy prezimovania mandevilly. Prvou je pestovanie mandevilly ako izbovej rastliny počas zimných mesiacov. Druhou možnosťou je zazimovanie rastliny v suchom a chladnom prostredí, kde teplota neprekročí 10 °C. Prezimovanie mandevilly je dôležité, ak chcete využiť jej krásne kvety aj v budúcnosti.

Starostlivosť o Mandevillu

Starostlivosť o Mandevillu

 

 

Zalievanie a vlhkosť

Mandevilla potrebuje pravidelné zavlažovanie, ale zároveň aj dostatok drenáže, aby substrát nebol príliš vlhký. V letných mesiacoch by mal byť substrát stále vlhký, ale v zime by mal byť menej často zavlažovaný. Ak je substrát príliš suchý, môže to spôsobiť, že sa listy začnú zvädnúť a opadať.

Hnojenie a živiny

Mandevilla potrebuje pravidelné hnojenie, aby sa mohla správne vyvíjať a kvitnúť. V období rastu by sa mala hnojiť každé dva týždne, v zime stačí raz za mesiac. Použiť by sa malo hnojivo s vyšším obsahom fosforu, pretože to podporuje kvitnutie.

Teplota a svetlo

Mandevilla potrebuje teplé a slnečné miesto, aby sa mohla správne vyvíjať. Najlepšie pre ňu je miesto so slnkom v polovici dňa a polotieňom v zvyšku dňa. V zime by mala byť udržiavaná pri teplote okolo 15 stupňov Celzia.

Presádzanie a substrát

Mandevilla by sa mala presádzať každé dva roky a použiť by sa mal substrát s dobrým drenážom. Ideálne by mal byť substrát zložený z rašeliny a piesku s pridaním trochy hliny. Pri presádzaní by sa mala odstrániť stará pôda a odrezky.

Toto sú základné aspekty starostlivosti o mandevillu. Dôležité je dodržiavať pravidelné zavlažovanie a hnojenie a zabezpečiť jej dostatok svetla a tepla. Pri správnom pestovaní mandevilla vám bude kvitnúť až do jesene.

Pôvod a kultivary Mandevilla

Pôvod a kultivary Mandevilly
Mandevilla

 

Mandevilla, tiež známa ako Dipladenia, je rod rastlín patriaci do čeľade Apocynaceae. Pôvodom pochádza z tropických oblastí Južnej a Strednej Ameriky, kde rastie ako popínavá rastlina. Dnes sa však pestuje aj ako izbová rastlina alebo ako balkónová rastlina.

Existuje niekoľko druhov mandevilly, ktoré sa líšia farbou kvetov a veľkosťou listov. Medzi najznámejšie druhy patria Mandevilla Splendens, Mandevilla Sanderi, Mandevilla Boliviensis a Mandevilla Laxa.

Mandevilla Splendens

Mandevilla Splendens je najbežnejší druh mandevilly. Má veľké, lesklé listy a kvety sú väčšinou ružové alebo červené. Tento druh je popínavý a môže dorásť až do výšky 3 metrov.

Mandevilla Sanderi

Mandevilla Sanderi je kompaktný druh mandevilly, ktorý sa často pestuje ako balkónová rastlina. Má menšie kvety ako Mandevilla Splendens, ale kvitne hojnejšie. Farba kvetov sa môže líšiť od bielej až po tmavo ružovú.

Mandevilla Boliviensis

Mandevilla Boliviensis má menšie kvety ako Mandevilla Splendens, ale kvitne hojnejšie. Farba kvetov sa môže líšiť od bielej až po svetlo ružovú. Tento druh mandevilly sa často pestuje ako izbová rastlina.

Mandevilla Laxa

Mandevilla Laxa má menšie listy ako iné druhy mandevilly a kvety sú väčšinou biele alebo svetlo ružové. Tento druh sa často pestuje ako popínavá rastlina a môže dorásť až do výšky 4 metrov.

Mandevilla je populárna kvetina kvôli svojim krásnym kvetom a schopnosti rásť ako popínavá rastlina. Existuje niekoľko kultivarov, ktoré sa líšia farbou kvetov a veľkosťou listov. Každý druh mandevilly má svoje vlastné nároky na pestovanie a starostlivosť, ale všeobecne sú veľmi odolné a nenáročné rastliny. Balkónové kvety: výber a ako ich pestovať

 

Pestovanie Mandevilly

Pestovanie Mandevilly

 

 

Mandevilla je krásna kvetinová rastlina, ktorá sa pestuje ako balkónová rastlina alebo v skleníku. Môže sa pestovať aj zo semena a ako letnička. V tejto časti sa dozviete viac o pestovaní mandevilly a jej nárokoch na rastové podmienky.

Na balkóne

Mandevilla je ideálna pre balkónové pestovanie. Potrebuje slnečné miesto a dostatok svetla. Rastlina by mala byť umiestnená tak, aby mala dostatok priestoru na rast. Mandevilla potrebuje aj dostatok vody a hnojiva. Je dôležité dbať na to, aby bola pôda vždy vlhká, ale nie príliš mokrá. Lopatkovec a jeho pestovanie

V skleníku

Mandevilla sa môže pestovať aj v skleníku. Je dôležité, aby bola rastlina umiestnená na slnečnom mieste s dostatkom svetla. Rastlina potrebuje aj dostatok vody a hnojiva. Je dôležité dbať na to, aby bola pôda vždy vlhká, ale nie príliš mokrá.

Zo semena

Mandevilla sa môže pestovať aj zo semena. Semená sa zvyčajne vysievajú do pôdy v marci alebo apríli. Rastlina potrebuje slnečné miesto a dostatok svetla. Je dôležité dbať na to, aby bola pôda vždy vlhká, ale nie príliš mokrá.

Ako letnička

Mandevilla sa môže pestovať aj ako letnička. Rastlina potrebuje slnečné miesto a dostatok svetla. Je dôležité dbať na to, aby bola pôda vždy vlhká, ale nie príliš mokrá. Rastlina potrebuje aj dostatok vody a hnojiva.

Pri pestovaní mandevilly je dôležité dbať na to, aby mala dostatok svetla, vody a živín. Rastlina sa dá pestovať na balkóne, v skleníku, zo semena a ako letnička. Eukalyptus a jeho pestovanie

Rozmnožovanie Mandevilly

Rozmnožovanie Mandevilly
Mandevilla

 

Mandevilla sa dá rozmnožovať pomerne jednoducho. Vhodným časom na rozmnožovanie je jar, keď sa rastlina začína prebúdzať z vegetačného spánku. Na rozmnožovanie je potrebné použiť vyzreté vrcholové alebo stonkové odrezky.

Odrezky by mali mať dĺžku približne 10 – 15 cm a byť bez kvetov a listov. Odporúča sa použiť rastový hormón, ktorý zvýši pravdepodobnosť úspešného zakorenenia. Odrezky sa zasadia do kvetináča s vlhkou zemou a umiestnia sa na svetlé miesto.

Je dôležité, aby sa zemina nepresušila, ale zároveň aby nebola príliš mokrá. Zakorenenie by malo trvať približne 4 – 6 týždňov, po ktorých sa rastlina môže presadiť do väčšieho kvetináča.

Pri rozmnožovaní mandevilly je dôležité dbať na to, aby sa použili zdravé odrezky. Tým sa zabezpečí, že nová rastlina bude zdravá a bude mať dobrý rast.

Sadenice mandevilly sa môžu použiť na výsadbu do záhrady alebo na pestovanie ako izbové rastliny.

Kvitnutie a listy Mandevilly

 

Kvitnutie a listy Mandevilly
Mandevilla

 

 

Mandevilla je rastlina, ktorá sa vyznačuje bohatým kvitnutím. Jej kvety sú zvyčajne veľké, jasné a nápadné. Kvitnutie Mandevilly sa začína v lete a trvá až do jesene. Rastlina môže kvitnúť na červeno, bielo, ružovo alebo žlto. Okrem kvetov sa rastlina môže pýšiť aj sýtozelenými lesklými listami.

Pri pestovaní Mandevilly je dôležité, aby bola rastlina umiestnená na mieste, ktoré jej vyhovuje. Rastlina potrebuje dostatok svetla, no zároveň by mala byť chránená pred priamym slnečným žiarením. V prípade, že rastlina nie je umiestnená na dostatočne osvetlenom mieste, jej kvitnutie môže byť slabšie. Vlasové hnojivo šampón

Mandevilla je rastlina, ktorá potrebuje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité ju pravidelne zalievať a hnojiť. Pri hnojení sa odporúča používať hnojivá s vysokým obsahom draslíka, ktoré podporujú kvitnutie rastliny.

Listy Mandevilly sú sýtozelené a lesklé. Sú jednoduché, celistvé a majú vajcovitý tvar. Listy sú umiestnené na stonkách striedavo. V prípade, že rastlina nie je dostatočne zavlažovaná, môžu sa na listoch objaviť škvrny.

Celkovo je kvitnutie a listy Mandevilly veľmi dekoratívne a rastlina sa hodí na ozdobenie balkónov, terás a záhrad.

Problémy a riešenia

 

Problémy a riešenia

 

 

Škodcovia a choroby

Mandevilla môže byť napadnutá niekoľkými druhmi škodcov a chorôb. Medzi najčastejšie patrí napríklad voška, ktorá sa usadzuje na spodnej strane listov a vylučuje lepkavú tekutinu. Vošky môžete odstrániť pomocou insekticídu alebo fyzickým odstránením.

Ďalším škodcom, ktorý môže napadnúť mandevillu, sú roztoče. Tí sa usadzujú na spodnej strane listov a pri silnom napadnutí môžu spôsobiť poškodenie rastliny. Roztoce môžete odstrániť pomocou insekticídu alebo fyzickým odstránením.

Mandevilla môže byť tiež napadnutá hnilobou koreňov alebo hubovými chorobami. Ak zistíte príznaky takýchto chorôb, odporúča sa použiť vhodný fungicíd.

Zazimovanie a mráz

Mandevilla je rastlina, ktorá pochádza z tropických oblastí a preto nie je odolná voči mrazu. Ak ju chcete prezimovať, musíte ju umiestniť na teplé a svetlé miesto s teplotou okolo 10 °C. Rastlinu môžete aj zazimovať v suchom a tmavom mieste, ale musíte ju pravidelne kontrolovať a zabezpečiť dostatočnú zálievku.

Ak mandevilla utrpí škody spôsobené mrazom, môže sa objaviť zhnitie koreňov alebo poškodenie stoniek a listov. V takom prípade je potrebné postupovať podľa typu poškodenia a odstrániť poškodené časti rastliny.

Sucho a latex

Mandevilla potrebuje dostatok vody a vlhkosti, ale zároveň nesmie byť vystavená nadmernému množstvu vody. Ak sa rastlina vysuší, môže sa objaviť suché a hnedé listy. Na druhej strane, ak je rastlina vystavená príliš veľa vode, môže sa objaviť hniloba koreňov.

Mandevilla obsahuje latex, ktorý môže spôsobiť podráždenie pokožky a slizníc. Pri manipulácii s rastlinou je preto potrebné používať rukavice a chrániť si oči a dýchacie cesty.

Popínavé druhy Mandevilly

 

Popínavé druhy Mandevilly

 

 

Mandevilly sa rozdeľujú na popínavé a kompaktné druhy podľa spôsobu rastu. Popínavé druhy sú väčšinou pôvodné druhy, ktoré využívajú pre svoj rast iné stromy a kríky ako oporu. Sú to atraktívne rastliny s veľkými trubkovitými kvetmi v rôznych farbách.

Popínavé druhy mandevilly sa vyznačujú rýchlym rastom a môžu dosiahnuť výšku až 5 metrov. Sú vhodné na pestovanie na balkónoch, terasách alebo na pergolách. Ich výhodou je, že dokážu rýchlo pokryť plochu a vytvoriť tak príjemnú zelenú oázu.

Tieto rastliny sú vhodné pre exteriéry, kde majú dostatok svetla a tepla. Potrebujú aj primeranú zálievku a hnojenie, aby sa mohli dobre rozvíjať. Popínavé druhy mandevilly môžu byť pestované aj v kvetináčoch, ak majú dostatok miesta na rast.

Ak hľadáte popínavú rastlinu pre svoj exteriér, popínavé druhy mandevilly sú skvelou voľbou. Ich veľké trubkovité kvety v rôznych farbách vám dodajú vynikajúci estetický zážitok a pritom sú nenáročné na pestovanie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button