Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Vianočný kaktus – pestovanie, typy o starostlivosť

Vianočný kaktus je druh kaktusu, ktorý sa bežne používa ako vianočná dekorácia. Tieto rastliny sú charakteristické svojimi veľkými, jasne zelenými listami a kvetenstvom v jasných farbách, ako sú červená, ružová alebo biele.

 

Vianočný kaktus

 

Vianočný kaktus

 

Vianočný kaktus sa bežne pestuje v interiéroch a jeho kvetenie zvyčajne začína v novembri alebo decembri, čo je dôvod, prečo sa táto rastlina nazýva vianočným kaktusom. Tento kaktus je tiež známy ako Schlumbergera kaktus alebo Epiphyllum kaktus.

 

Typy na starostlivosť

 

Typy na starostlivosť

 

 1. Potrebuje dostatok svetla, takže je dôležité ho umiestniť na dobre osvetlené miesto, ale zároveň sa vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu.
 2. Kaktus potrebuje teplotu okolo 20 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu okolo 50 percent, aby mohol kvitnúť.
 3. Vianočný kaktus by sa mal polievať mierne, aby sa zabezpečilo, že pôda v nádobe bude dostatočne vlhká, ale zároveň by ste nemali preliatať rastlinu. Nezabudnite nechať pôdu vyschnúť medzi jednotlivými zálievkami.
 4. Dostatok živín, takže by ste mu mali poskytnúť pravidelné hnojenie prostredníctvom špeciálneho hnojiva pre kaktusy alebo sukulenty.
 5. Vianočný kaktus by sa mal presádzať v období, keď je rastlina v pokoji, teda po skončení obdobia kvitnutia a pred začiatkom nového rastového obdobia. Vyberte si pre rastlinu vhodnú nádobu a zem, aby mala dostatok miesta na rast a vývoj.
 6. Kaktus môže byť náchylný na škodcov, ako sú napríklad roztoče alebo vošky, takže by ste mali rastlinu pravidelne kontrolovať a v prípade potreby ju ošetriť proti škodcom.
 7. Vianočný kaktus môže tiež trpieť rôznymi chorobami, ako sú napríklad hniloba koreňov alebo plesňové infekcie. V prípade, že rastlina trpí nejakou chorobou, je dôležité ju ošetriť včas, aby sa choroba nerozšírila a nepoškodila celú rastlinu.
 8. Keď rastlina kvitne, je dôležité odstraňovať odkvitnuté kvety, aby ste umožnili rastline produkovať nové kvetenstvo. Tiež je dôležité udržiavať rastlinu čistú a odstraňovať z nej prípadné nečistoty alebo padnuté listy, aby ste zabránili šíreniu chorôb a škodcov.
 9. Môžete tiež mierne prerezávať, aby ste mu umožnili rásť a rozvíjať sa. Použite ostrý nôž alebo pílku na rastliny a režte len zdravé a silné vetvy, aby ste nepoškodili celú rastlinu.
 10. Je krásna a nenáročná rastlina, takže ak sa o ňu správne staráte, môže vám dlho rozveseliť váš domov svojimi krásnymi kvetmi.

 

Ako strihať Vianočný kaktus

 

Ako strihať Vianočný kaktus

 

Na strihanie vianočného kaktusu je najlepšie použiť ostrý nôž alebo pílku na rastliny. Pred strihaním je dôležité dôkladne si umyť ruky a nástroje, aby ste zabránili prenášaniu chorôb medzi rôznymi rastlinami. Keď striháte vianočný kaktus, mali by ste sa snažiť rezať čo najbližšie k rastline, ale zároveň sa vyhnúť poškodeniu zdravých púčikov alebo listov. Tiež je dôležité zabezpečiť, aby ste neprerezali celú rastlinu, pretože by to mohlo spôsobiť jej úhyn. Kaktusy a ich pestovanie

Prečo Vianočný kaktus nekvitne

 

Prečo Vianočný kaktus nekvitne

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by vianočný kaktus nemusel kvitnúť. Jedným z najčastejších dôvodov je nedostatočné osvetlenie. Najkrajší Vianočný kaktus potrebuje dostatok svetla, aby mohol kvitnúť, takže ak rastlina nie je dostatočne osvetlená, môže mať problémy s kvitnutím. Ďalším dôvodom, prečo by vianočný kaktus nemusel kvitnúť, môže byť nesprávna teplota alebo vlhkosť vzduchu.

Takže Vianočný kaktus potrebuje teplotu okolo 20 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu okolo 50 percent, aby mohol kvitnúť. Ak je teplota alebo vlhkosť vzduchu príliš nízka, môže to tiež spôsobiť problémy s kvitnutím. Tiež je dôležité, aby ste rastline poskytli dostatok vody a živín, aby mala dostatok sily na kvitnutie. Ak máte pocit, že vianočný kaktus nemá dostatok svetla, tepla alebo vlhkosti, alebo ak mu chýbajú živiny, môže to byť dôvod, prečo nekvitne.

Kedy presadiť vianočný kaktus?

 

Kedy presadiť

 

Kaktus by sa mal presádzať v období. Keď je rastlina v pokoji, teda po skončení obdobia kvitnutia a pred začiatkom nového rastového obdobia. Väčšinou to býva v období od februára do apríla.

Pred presadením vianočného kaktusu by ste mali dôkladne umyť nádobu. V ktorej bude rastlina rásť, a vybrať vhodnú zem pre vianočný kaktus. Ideálna pôdna zmes pre vianočný kaktus by mala obsahovať rašelinu, piesok a kompost alebo rašelinový substrát.

Keď presádzate vianočný kaktus. Je dôležité dbať na to, aby ste nepoškodili korene rastliny a aby ste ich dostatočne zakryli zemou. Tiež je dôležité nechať dostatok miesta pre rast rastliny a zabezpečiť. Aby bola nádoba dostatočne veľká na to, aby rastlina mohla rásť. Po presadení by ste mali rastlinu zalievať pravidelne. Mala dostatok vody, a dbať na to, aby ste ju umiestnili na správne miesto s dostatočným svetlom a teplotou.

 

Čím polievať vianočný kaktus aby kvitol?

 

Čím polievať kaktus aby kvitol

 

Vianočný kaktus by sa mal polievať mierne, aby sa zabezpečilo, že pôda v nádobe bude dostatočne vlhká, ale zároveň by ste nemali preliatať rastlinu. Je dôležité nechať pôdu vyschnúť medzi jednotlivými zálievkami, aby ste zabránili hnilobe koreňov.

Tiež je dôležité zabezpečiť, aby rastlina mala dostatok svetla, teploty a vlhkosti vzduchu, aby mohla kvitnúť. Okrem toho by ste mali rastline poskytnúť dostatok živín prostredníctvom pravidelného hnojenia. Ideálne je použiť špeciálne hnojivo pre kaktusy alebo sukulenty a podľa návodu na obale hnojiva zvoliť správnu dávku a frekvenciu hnojenia.

Týmto spôsobom by ste mali zabezpečiť, aby vianočný kaktus mal dostatok vody, živín a podmienok na to, aby mohol kvitnúť. Darček pre mamu – 10 typov a pre aký sa rozhodnúť

 

Ako dosiahnuť Aby vianočný kaktus kvitol na Vianoce

 

Ako dosiahnuť Aby kaktus kvitol na Vianoce

 

Ak chcete, aby vianočný kaktus kvitol na Vianoce, je dôležité. Aby ste mu poskytli správne podmienky na to, aby mohol kvitnúť. Vianočný kaktus potrebuje dostatok svetla, teplotu okolo 20 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu okolo 50 percent, aby mohol kvitnúť. Vianočne prianie 100+ Vianočné priania a vinše na Vianoce

Tiež by ste mu mali poskytnúť dostatok vody a živín prostredníctvom pravidelného hnojenia. Ak budete dodržiavať tieto podmienky a budete sa o rastlinu starostlivo starať, mal by vianočný kaktus kvitnúť na Vianoce. Tiež je dôležité nechať rastlinu v pokoji a nezasahovať do nej v období, keď kvitne, aby ste jej nenarušili kvetenie.

Ďalšie rastliny ktoré kvitnú na Vianoce

 

Ďalšie rastliny ktoré kvitnú na Vianoce

 

 • Poinsettia (Euphorbia pulcherrima)
 • Kalanchoe
 • Amaryllis
 • Cycas revoluta (sago palma)
 • Ilex (čierna jahoda alebo vianočná hviezda)
 • Citrónovník (Citrus spp.)
 • Christmas cactus (Schlumbergera x buckleyi)
 • Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
 • Leyland cypress (Cupressus x leylandii)
 • Eucalyptus (Eucalyptus spp.)

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button