Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Kaktusy a ich pestovanie

Kaktusy. Ak máte radi rastliny, ktoré nevyžadujú príliš veľa starostlivosti, kaktusy a sukulenty by mohli byť pre vás tou správnou voľbou. Pestovanie kaktusov sa stalo v poslednej dobe veľmi populárnym a môže byť pre vás zaujímavým koníčkom. V tomto článku sa dozviete viac o pestovaní kaktusov a sukulentov.

 

Kaktusy

 

Kaktusy

 

 

Ak sa rozhodnete pre pestovanie kaktusov, je dôležité vedieť, že tieto rastliny pochádzajú z púšťových oblastí a preto nevyžadujú príliš veľa vody. V skutočnosti, príliš veľa zavlažovania môže byť pre kaktusy a sukulenty škodlivé. Preto je dôležité vybrať si správnu pôdu a nádobu pre pestovanie týchto rastlín. Okrem toho, existujú rôzne druhy kaktusov a sukulentov, ktoré sa líšia vo veľkosti a tvare. Preto je dôležité zvoliť si druhy, ktoré sú vhodné pre vaše prostredie a klimatické podmienky.

Pôvod Kaktusov

 

Pôvod Kaktusov

 

 

Kaktusy majú svoj pôvod v suchých oblastiach Ameriky. Tieto rastliny sú prispôsobené na život v extrémnych podmienkach, kde je veľmi málo vody a teploty sa môžu meniť v priebehu dňa. V týchto oblastiach, ako sú napríklad púšte, sú kaktusy často jedinými rastlinami, ktoré tam môžete nájsť.

Kaktusy sa dokážu prispôsobiť týmto extrémnym podmienkam vďaka svojmu špeciálnemu stavu. Majú hrubú pokožku, ktorá ich chráni pred vysychaním, a tiež množstvo malých otvorov, ktoré umožňujú rastline získať vlhkosť z ovzdušia.

Kaktusy rastú na rôznych stanoviskách, ako sú skalnaté oblasti, piesočné duny alebo dokonca na stromoch. V niektorých oblastiach sa kaktusy stali dôležitou súčasťou miestnej kultúry a sú používané na rôzne účely, ako sú napríklad liečenie chorôb alebo výroba nápojov.

Dnes sú kaktusy populárnymi rastlinami, ktoré sa pestujú po celom svete. Ich nezvyčajná krása a odolnosť voči nepriaznivým podmienkam z nich robia obľúbenú voľbu pre mnohých záhradkárov a pestovateľov rastlín.

Pestovanie Kaktusov

 

Pestovanie Kaktusov

 

 

Ak sa chystáte pestovať kaktusy, musíte sa zamerať na niekoľko dôležitých faktorov, ktoré ovplyvňujú ich rast a zdravie. V tejto sekcii sa dozviete viac o tom, ako správne pestovať kaktusy a čo je potrebné pre ich zdravý rast.

Substrát a pôda

Pre pestovanie kaktusov je potrebné zvoliť vhodný substrát. Kaktusy potrebujú substrát s dobrým odvodnením, ktorý zároveň udržuje určitú vlhkosť. Najvhodnejším substrátom pre kaktusy je substrát určený priamo pre kaktusy a sukulenty. Takýto substrát obsahuje zeminu, keramzit a piesok v správnom pomere. Ako pestovať kaktusy v dome alebo byte

Pri pestovaní kaktusov je dôležité mať na pamäti, že kaktusy potrebujú substrát, ktorý je dobre odvodnený a nezadržiava veľa vody. Preto sa neodporúča používať ťažkú zeminu, ktorá by mohla spôsobiť hnilobu koreňov.

Svetlo a teplota

Kaktusy potrebujú dostatok svetla a tepla pre svoj rast a vývoj. V lete sa kaktusy pestujú pri teplotách od 25-30 °C, v zime pri teplotách od 5-10 °C. Dôležité je zabezpečiť kaktusom dostatok svetla, pretože bez neho sa kaktusy nedokážu správne vyvíjať. Kaktusy je potrebné umiestniť na miesto, kde majú dostatok priameho slnečného svetla.

Zálievka a hnojenie

Pri pestovaní kaktusov je dôležité dodržiavať správne zálievky. Kaktusy potrebujú menej zálievky počas obdobia kvitnutia a rastu, substrát by mal medzi jednotlivými zálievkami preschnúť. V lete sa kaktusy zavlažujú raz týždenne, v zime stačí raz za mesiac. Ako často polievať kaktus – praktické tipy

Hnojenie kaktusov sa odporúča raz za mesiac, v lete však môžete hnojiť aj častejšie. Pri hnojení kaktusov je dôležité používať hnojivo určené priamo pre kaktusy.

Presádzanie a rozmnožovanie

Kaktusy je potrebné presádzať raz za dva až tri roky. Najvhodnejšie obdobie pre presádzanie kaktusov je skorá jar. Pri presádzaní kaktusov je dôležité používať vhodný substrát a staré korene odstrániť.

Rozmnožovanie kaktusov môže byť generatívne (semenami) alebo vegetatívne (odrezkami). Pri vegetatívnom rozmnožovaní kaktusov sa odporúča použiť odrezky a umiestniť ich do substrátu s dobrým odvodnením.

Druhy kaktusov

 

Druhy kaktusov

 

 

Ak sa chystáte pestovať kaktusy, určite by ste mali poznať základné druhy, aby ste vedeli, aké podmienky potrebujú a ako sa o ne správne starať. V tejto sekcii sa pozrieme na tri hlavné kategórie kaktusov: púštne kaktusy, mrazuvzdorné kaktusy a veľkonočné kaktusy.

Púštne kaktusy

Púštne kaktusy sú kaktusy, ktoré pochádzajú z oblastí s veľmi málo zrážkami a vysokými teplotami. Tieto kaktusy sú zvyčajne malé a majú tenké stonky a malé listy. Niektoré z najznámejších púštnych kaktusov sú Rebutia, Echinocereus a Coryphantha. Tieto kaktusy sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú rastliny, ktoré nevyžadujú veľa starostlivosti. Púštne kaktusy potrebujú veľa svetla a minimálne množstvo vody.

Mrazuvzdorné kaktusy

Mrazuvzdorné kaktusy sú kaktusy, ktoré sa dokážu prispôsobiť chladnejším podnebiam. Tieto kaktusy sú zvyčajne väčšie a majú hrubšie stonky a väčšie listy. Niektoré z najznámejších mrazuvzdorných kaktusov sú Opuncie a Agávy. Tieto kaktusy sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú kaktusy, ktoré môžu pestovať vonku v chladnejších oblastiach. Mrazuvzdorné kaktusy potrebujú veľa svetla a minimálne množstvo vody.

Veľkonočné kaktusy

Veľkonočné kaktusy sú kaktusy, ktoré sú známe svojimi veľkými, krásne kvetmi. Tieto kaktusy sú zvyčajne väčšie a majú hrubšie stonky a väčšie listy. Niektoré z najznámejších veľkonočných kaktusov sú Rhipsalidopsis a Schlumbergera. Tieto kaktusy sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú kaktusy, ktoré kvitnú a majú výrazný vzhľad. Veľkonočné kaktusy potrebujú menej svetla ako ostatné druhy kaktusov a potrebujú viac vody. Vianočný kaktus – pestovanie, typy o starostlivosť

Všetky tieto druhy kaktusov majú svoje vlastné požiadavky na svetlo, vodu a teplotu. Ak sa o ne správne staráte, môžete sa tešiť z krásnych a zdravých rastlín.

Starostlivosť o Kaktusy

 

Starostlivosť o Kaktusy

 

 

Pri starostlivosti o kaktusy je dôležité dbať na niekoľko faktorov. Tieto sucho milujúce rastliny potrebujú málo vody a zeminy, ktorá dobre odvádza vodu. Preto je potrebné ich pestovať v kamenných hrncoch alebo v zemi, ktorá je zmesou piesku, štrku a kamenia.

Zimovanie Kaktusov

V zime kaktusy potrebujú odpočinok, preto ich treba zazimovať na chladnom a suchom mieste. V tomto období by ste nemali kaktusy zalievať a mali by ste ich chrániť pred mrazom. Ak máte kaktusy v interiéri, mali by ste ich umiestniť na chladnejšie miesto a znižiť im množstvo svetla. Ako často polievať Aloe Vera – rady k starostlivosti

Kvitnutie Kaktusov

Kvitnutie kaktusov závisí od mnohých faktorov, ako je vegetačné obdobie, množstvo svetla a teplota. Na to, aby kaktusy kvitli, potrebujú dostatok svetla a tepla. Väčšina kaktusov kvitne v lete, ale niektoré druhy kvitnú aj v zime. Preto je dôležité prispôsobiť starostlivosť o kaktusy podľa ich druhu a kvitnutia. Vlasové hnojivo šampón

Ostne a listy

Ostne a listy kaktusov slúžia ako ochrana pred predátormi a tiež ako zásobárne vody. Preto je dôležité sa k nim správne starať. Pri čistení kaktusov používajte suchý a plochý štetec a kaktusy sa snažte čo najmenej dotýkať.

Toto sú základné informácie o starostlivosti o kaktusy. Ak sa budete riadiť týmito odporúčaniami, vaše kaktusy budú zdravé a krásne.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button