OKRASNÉ RASTLINYOkrasné rastliny

Dichondra: Pestovanie a starostlivosť

Dichondra. Ak hľadáte rastlinu, ktorá by vám ozvláštnila balkón alebo terasu, dichondra môže byť tou správnou voľbou. Táto trváca rastlina s jemnými striebornými listami sa skvele hodí do závesných kvetináčov a dokáže vytvoriť nádherný efekt, keď sa kombinuje s kvitnúcimi druhmi ako sú petúnie, lobelky alebo bakopa. V tomto článku sa dozviete viac o tom, ako pestovať a starať sa o dichondru, aby ste získali zdravé a krásne rastliny.

Dichondra

Dichondra

 

Správna výsadba a starostlivosť o dichondru je kľúčová pre jej dekoratívne vlastnosti. Rastlina potrebuje pravidelné zalievanie, hnojenie, pletie a orezávanie, aby sa udržala v dobrom stave. Okrem toho, keď sa rozhodnete pestovať dichondru, musíte sa rozhodnúť, či ju budete pestovať zo semien alebo zakúpite semená alebo sadenice. V tomto článku sa budeme zaoberať oboma metódami, aby ste mohli zvoliť tú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Charakteristika Dichondry

Charakteristika Dichondry

 

Dichondra je rastlina s drobnými striebornými alebo zelenými listami, ktorá sa často pestuje na balkónoch a terasách. Táto rastlina má mnoho odrôd a druhov, ako napríklad Dichondra repens alebo Dichondra argentea.

Dichondra je veľmi populárna kvetina, ktorá sa dobre hodí do závesných kvetináčov, kde jej strieborné listy vytvárajú krásny vodopád. Okrem toho môžete dichondru kombinovať s ďalšími previsnutými rastlinami do kvetináčov, najlepšie s kvitnúcimi druhmi ako sú petúnie, lobelky, bakopa a podobne.

Dichondra je tropická teplomilná rastlina a preto potrebuje vhodné podmienky pre svoj rast. Teplota vzduchu, pri ktorej bude vinič normálne rásť, by mala byť 18-25 stupňov. Ak teplomer klesne pod 10, rastlina vädne a zomiera.

Dichondra nie je náročná na živiny a je pomery odolná proti škodcom a houbovým chorobám. Vyžaduje vzdušné stanovište, pretože pri nedostatku proudiaceho vzduchu môže byť napadnutá plieňou šedou. Pre optimálne rastové podmienky je vhodné rostlinu v týdenných intervaloch prihnojovať. K prihnojovaniu používajte 0,2% roztok plného hnojiva.

Ak sa rozhodnete pestovať dichondru, môžete si vybrať medzi rôznymi odrodami a druhmi, ako napríklad ampel dichondra alebo Dichondra repens. Pamätajte, že každá odroda má svoje vlastnosti a požiadavky na pestovanie, preto sa pred výsadbou dobre informujte o konkrétnej odrode a jej nárokoch na rastové podmienky.

Podmienky pestovania

Podmienky pestovania

 

Dichondra je tropická rastlina, ktorá potrebuje vhodné podmienky na svoj rast a vývoj. Tu sú niektoré dôležité faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri pestovaní dichondry:

Teplota

Dichondra preferuje teploty medzi 18-25 stupňov Celzia. Ak teplota klesne pod 10 stupňov, rastlina môže vädnuť a zomrieť. Preto je dôležité umiestniť dichondu na miesto, kde je dostatok tepla a teplo udržiavať.

Substrát Dichondra

Dichondra potrebuje dobre priepustný substrát, ktorý umožňuje odtekanie prebytočnej vody. V záhrade by mal byť substrát bohatý na humus a pôda by mala byť mierne vlhká. V kvetináčoch je dôležité použiť kvalitný substrát, ktorý obsahuje dostatok živín a umožňuje odtekanie prebytočnej vody.

Záhon

Dichondra sa dobre darí na slnečných a polotienistých záhonoch. Vyhýbajte sa umiestňovaniu rastlín na miesta, kde je príliš veľa tieňa, pretože to môže spôsobiť, že rastlina bude slabá a menej odolná voči chorobám.

Skleník

Dichondra môže byť pestovaná aj v skleníku, kde je možné regulovať teplotu a vlhkosť vzduchu. V skleníku by mala byť dostatočná ventilácia, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti a vzniku chorôb. Šampón na vlasy

Slnko a Dichondra

Dichondra potrebuje dostatok slnečného svetla na svoj rast a vývoj. Vyhýbajte sa umiestňovaniu rastlín na miesta, kde je príliš veľa tieňa, pretože to môže spôsobiť, že rastlina bude slabá a menej odolná voči chorobám.

Interiér

Dichondra je vhodná aj na pestovanie v interiéri, avšak potrebuje dostatok svetla. V interiéri by mala byť umiestnená na miesto, kde je dostatok priameho slnečného svetla alebo umelého svetla.

Osvetlenie

Dichondra potrebuje dostatok svetla na svoj rast a vývoj. V prípade, že nie je možné umiestniť rastlinu na miesto s dostatkom priameho slnečného svetla, je možné použiť umelé osvetlenie.

Pôda

Dichondra potrebuje dobre priepustnú pôdu, ktorá umožňuje odtekanie prebytočnej vody. Pôda by mala byť mierne vlhká a bohatá na humus.

pH

Dichondra preferuje neutrálny až mierne kyslý pH pôdy. Ideálne pH by malo byť v rozmedzí 6,0 až 7,0.

Vlhkosť vzduchu

Dichondra potrebuje mierne vlhký vzduch. V prípade, že je vzduch príliš suchý, môže to spôsobiť, že rastlina bude slabá a menej odolná voči chorobám. Vlhkosť vzduchu je možné zvýšiť pravidelným postrekovan

Proces pestovania Dichondra

Proces pestovania Dichondra

 

Ak chcete pestovať dichondu, môžete ju pestovať zo semien, sadeníc alebo odrezkov. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody.

Pestovanie zo semien

Ak sa rozhodnete pestovať dichondu zo semien, musíte ich najprv vysievať. Semená by mali byť vysiate v pôde s dobrým odtokom, pretože dichondra netoleruje prebytok vlhkosti. Semená by sa mali vysievať na povrch pôdy a mierne ich zakryť. Potom by mali byť udržiavané vlhké, kým sa nevyklíčia.

Pestovanie zo sadeníc

Ak sa rozhodnete pestovať dichondu zo sadeníc, musíte ich zakúpiť alebo vypestovať sami. Sadenice by sa mali vysádzať do pôdy s dobrým odtokom. Výsadba by mala byť uskutočnená vtedy, keď už nie hrozí mraz.

Pestovanie z odrezkov Dichondra

Ak máte dichondu a chcete ju rozmnožiť, môžete použiť odrezky. Odrezky by mali byť zdravé a silné. Potom ich môžete zasadiť do pôdy a udržiavať vlhké, kým nezačnú rásť nové listy.

Starostlivosť o dichondu

Dichondra by mala byť pestovaná na slnečnom alebo polotienistom mieste. Potrebuje pravidelné zavlažovanie, ale zároveň netoleruje prebytok vlhkosti v pôde. Ak sa pestuje v kvetináčoch, mala by byť pravidelne hnojená. Ak sa pestuje v záhrade, môže byť použitá ako pôdopokryvná rastlina.

Zhrnutie Dichondra

Pestovanie dichondry môže byť zábavné a jednoduché. Môžete ju pestovať zo semien, sadeníc alebo odrezkov. Starostlivosť o dichondu sa zvyčajne zameriava na udržiavanie správnej vlhkosti pôdy a poskytovanie dostatku slnečného svetla.

Starostlivosť o Dichondru

Starostlivosť o Dichondru

 

Dichondra je rastlina, ktorá potrebuje dostatok starostlivosti a pozornosti, aby sa jej listy mohli pekne rozvinúť a vytvoriť plný a zdravý vzhľad. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s pestovaním a starostlivosťou o dichondru.

Polievanie

Dichondra potrebuje pravidelné zalievanie, aby sa udržala vlhká pôda. Zalievajte ju raz denne v teplých mesiacoch a raz za dva dni v zime. Dôležité je, aby ste sa vyhli preliatiu, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Vrchný obväz

Aby sa dichondra dobre vyvíjala, potrebuje pravidelný vrchný obväz. Použite hnojivo s vysokým obsahom dusíka raz za dva týždne v teplých mesiacoch a raz za mesiac v zime.

Vrstvenie

Dichondra môže byť vrstvená, aby sa zvýšila jej hustota a plnosť. Vrstvy sa vytvárajú tak, že sa výhonky položia na pôdu a zakryjú sa vrstvou zeme. Keď sa objavia nové korene, môžu sa odrezať a vysadiť samostatne.

Hliny

Dichondra rastie najlepšie v pôde s dobrým odtokom, ktorá je bohatá na živiny. Ak máte ťažkú hlinu, môžete ju zlepšiť pridaním piesku alebo rašeliny.

Prerezávanie

Pravidelné prerezávanie dichondry pomáha udržiavať jej tvar a hustotu. Odrežte výhonky, ktoré sa predlžujú alebo sa zdajú byť príliš riedke. Prerezávanie by sa malo vykonávať raz za dva týždne v teplých mesiacoch.

Reprodukcia dichondry

Dichondra sa môže rozmnožovať semenami alebo odrezkami. Semená sa môžu zasiať v marci alebo apríli a odrezky sa môžu odkrojiť a zakoreniť v lete. Nové rastliny by sa mali vysádzať do pôdy s dobrým odtokom počas teplých mesiacov.

Rozmnožovanie Dichondry – Dichondra

Rozmnožovanie Dichondry - Dichondra

 

Rozmnožovanie Dichondry je pomerne jednoduché a môže sa uskutočniť pomocou semien alebo odrezkov. Semená je možné vysievať do pareniska v interiéri už počas marca. Pri rozmnožovaní odrezkov je potrebné odrezať výhonky dlhé asi 5-6 cm a zakoreniť ich v improvizovanom skleníku.

Ak chcete použiť metódu zakorenenia odrezkov, odporúča sa použiť stimulátor rastu. Tento stimulátor môže pomôcť zvýšiť pravdepodobnosť úspešného zakorenenia.

Dichondru je tiež možné množiť pomocou vrstvenia. Pri tejto metóde je potrebné urobiť výstrel a stlačiť ho na mokré zemi na niekoľkých miestach naraz. Potom je potrebné počkať, kým sa na týchto miestach objavia nové výhonky, ktoré sa dajú následne oddeliť a zakoreniť.

Je dôležité si uvedomiť, že pri množení dichondry zo semien je potrebné použiť hnojivá pre nekvitnúce rastliny a aplikovať ich raz za 14 dní spoločne so zálievkou. Pri použití stimulátora rastu je tiež dôležité postupovať podľa pokynov na obale a neprekročiť odporúčané množstvo.

V prípade, že sa rozhodnete množiť dichondru pomocou letných odrezkov, odporúča sa to robiť v období od júna do augusta. Pri primárnom pestovaní dichondry sa zvyčajne používa semenná metóda, sadenica a sadenica.

Všeobecne platí, že pri rozmnožovaní dichondry je dôležité dbať na to, aby bola rastlina dostatočne zavlažovaná a mala primerané svetelné podmienky.

Druhy a odrody Dichondry

Druhy a odrody Dichondry

 

Dichondra je rastlina, ktorá sa často pestuje na balkónoch a terasách. Existuje niekoľko druhov a odrôd dichondry, ktoré sa líšia vzhľadom a pestovateľskými nárokmi.

Plazivá dichondra

Plazivá dichondra je najčastejšie pestovaná druh dichondry. Jej strieborné listy sú veľmi dekoratívne a vytvárajú efektivný pôdopokryvný koberec. Tento druh dichondry sa dobre hodí do kvetináčov a závesných košov. Najobľúbenejšou odrôdou plazivej dichondry je „Emerald Falls“, ktorá tvorí krásne zelené lístie a rýchlo sa rozrastá.

Ampelová dichondra

Ampelová dichondra je druh dichondry, ktorý sa vyznačuje dlhými, previsnutými lodyhami. Tento druh dichondry sa často pestuje v kvetináčoch a závesných košoch, kde jej lodyhy vytvárajú efektívne ozdoby. Najobľúbenejšou odrôdou ampelovej dichondry je „Silver Falls“, ktorá má strieborné lístie a vytvára krásne kaskády.

Skleníková dichondra

Skleníková dichondra je druh dichondry, ktorý sa pestuje v skleníkoch a skleníkových podmienkach. Tento druh dichondry sa vyznačuje rýchlym rastom a tvorbou dlhých lodyh. Skleníková dichondra sa často používa ako ozdoba v záhradách a parkoch.

Lianová dichondra

Lianová dichondra je druh dichondry, ktorý sa vyznačuje dlhými, previsnutými lodyhami a kvetmi. Tento druh dichondry sa často používa ako ozdoba v kvetinových aranžmánoch a závesných košoch. Najobľúbenejšou odrôdou lianovej dichondry je „Silver Falls“, ktorá má strieborné lístie a krásne kvety.

Pôdopokryvná dichondra

Pôdopokryvná dichondra je druh dichondry, ktorý sa vyznačuje nízkym rastom a tvorbou hustého pôdopokryvného kobereca. Tento druh dichondry sa často používa na zakrytie holých miest v záhrade a na tvorbu efektívneho pôdopokryvu. Najobľúbenejšou odrôdou pôdopokryvnej dichondry je „Silver Falls“, ktorá má strieborné lístie a rýchlo sa rozrastá.

Dichondra je vynikajúca rastlina na pestovanie v kvetináčoch, závesných košoch a na balkónoch. Existuje niekoľko druhov a odrôd dichondry, ktoré sa líšia vzhľadom a pestovateľskými nárokmi. Ak hľadáte efektívnu a krásnu rastlinu na ozdobenie svojho balkóna alebo terasy, dichondra je skvelou voľbou.

Problémy a riešenia Dichondra

Problémy a riešenia Dichondra

 

Pri pestovaní dichondry sa môžu vyskytnúť rôzne problémy, ktoré je potrebné riešiť. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z najbežnejších problémov a spôsoby, ako ich vyriešiť.

Mraz

Dichondra je citlivá na mrazy a môže zomrieť, ak teplota klesne pod 10 °C. Ak očakávate mrazy, premiestnite rastlinu do teplejšieho miesta alebo ju zakryte. Ak ste rastlinu už vysadili vonku a očakávate mrazy, zakryte ju napríklad igelitom alebo netkanou textíliou.

Hnojivo

Dichondra potrebuje dostatok živín na to, aby sa dobre vyvíjala. Ak sa vám zdá, že rastlina rastie pomaly alebo má slabé listy, môže to byť z dôvodu nedostatku živín v pôde. V takom prípade použite hnojivo s vysokým obsahom dusíka, ktoré pomôže zvýšiť rast rastliny.

Choroby a škodcovia

Dichondra môže byť náchylná na niektoré choroby a škodcov. Ak zistíte, že rastlina má žlté alebo hnedejúce listy, môže to byť z dôvodu choroby alebo škodcu. V takom prípade použite vhodný liek na ochranu rastliny pred chorobami a škodcami.

Zovretie a orezanie

Aby sa rastlina dobre vyvíjala a mala pekný tvar, je dôležité ju pravidelne zovierať a orezávať. Zovretie sa robí tak, že sa odrežú vrcholy rastliny, čím sa podporí rast bočných výhonkov. Orezať rastlinu môžete aj na jeseň, aby sa pripravila na zimu.

Živiny

Dichondra potrebuje dostatok živín na to, aby sa dobre vyvíjala. Ak sa vám zdá, že rastlina rastie pomaly alebo má slabé listy, môže to byť z dôvodu nedostatku živín v pôde. V takom prípade použite hnojivo s vysokým obsahom dusíka, ktoré pomôže zvýšiť rast rastliny.

Záhradníci

Ak máte problémy s pestovaním dichondry, môžete sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám pomôžu s riešením problémov. Záhradníci majú skúsenosti s pestovaním rôznych rastlín a radi vám poradia, ako sa postarať o vašu dichondu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button