OKRASNÉ RASTLINYOkrasné rastliny

Živý plot a vhodné rastliny

Ak hľadáte spôsob, ako zvýšiť súkromie vo vašej záhrade alebo na vašom pozemku, živý plot môže byť skvelou voľbou. Živý plot je rad rastlín, ktoré rastú v blízkosti seba a vytvárajú prírodnú bariéru. Okrem toho, že poskytuje súkromie, môže živý plot pomôcť aj pri blokovaní hluku a vetra, chrániť rastliny pred chladom a poskytovať tieň.

 

Živý plot

 

Živý plot

 

 

Ak sa rozhodnete pre živý plot, je dôležité vybrať vhodné rastliny, ktoré sa dobre prispôsobia vášmu prostrediu a klimatickým podmienkam. Niektoré druhy rastlín sú vhodnejšie pre živé ploty ako iné, a to nielen kvôli ich vzhľadu, ale aj kvôli ich rastovým návykom a odolnosti voči chorobám a škodcom.

Existuje mnoho druhov rastlín, ktoré sú vhodné pre živé ploty, a každá z nich má svoje vlastné výhody a nevýhody. Niektoré rastliny sú vždyzelené, čo znamená, že zostávajú zelené po celý rok, zatiaľ čo iné rastú rýchlo a môžu byť ľahko tvarované do požadovanej formy. Niektoré druhy rastlín majú tiež kvety a plody, ktoré môžu byť esteticky príjemné a pridať vašej záhrade ďalší rozmer.

Výber rastlín pre živý plot

Výber rastlín pre živý plot

 

Pri výbere rastlín pre živý plot sa treba zamerať na niekoľko faktorov. Musíte zvážiť, akú výšku a šírku chcete dosiahnuť, aký priestor máte k dispozícii a aký typ pôdy máte v záhrade. Výber rastlín závisí od vašich preferencií a požiadaviek. V tejto sekcii vám predstavíme niektoré typy rastlín, ktoré sú vhodné na živý plot.

Ihličnaté rastliny

Ihličnaté rastliny sú vynikajúce pre živý plot, pretože sú stále zelené a odolné voči mrazu. Niektoré z najobľúbenejších ihličnanov na živý plot sú:

 • Tuja (Thuja occ. Globosa)
 • Arborvitae (Thuja occ.)
 • Cyprus
 • Tis (Taxus baccata)

Tuja a Arborvitae sú veľmi populárne kvôli svojej hustote a rýchlemu rastu. Cyprus je tiež veľmi pekný a má výhodu, že ho môžete ostrihať do rôznych tvarov. Tis je stálym favoritom kvôli svojej odolnosti a výnimočnej kráse.

Listnaté rastliny

Listnaté rastliny sú tiež vynikajúce pre živý plot. Sú rýchlo rastúce a majú krásne kvety a lístie. Niektoré z najobľúbenejších listnatých rastlín na živý plot sú:

Ligustrum je veľmi populárny kvôli svojej hustote a rýchlemu rastu. Krušpán je tiež veľmi pekný a má výhodu, že ho môžete ostrihať do rôznych tvarov. Bršlen a vavrínovec majú tiež vynikajúce vlastnosti pre živý plot.

Kríky a dreviny

Kríky a dreviny sú tiež skvelou voľbou pre živý plot. Niektoré z najobľúbenejších kríkov a drevín na živý plot sú:

 • Rez (Cornus mas)
 • Berberis thunbergii
 • Prunus laurocerasus Otto Luyken
 • Cupressocyparis leylandii
 • Pyracantha coccinea
 • Philadelphus coronarius
 • Syringa vulgaris
 • Bambus
 • Zlatý dážď
 • Ibištek a jeho pestovanie

Rez je veľmi populárny kvôli svojim jarným kvetom a jesenným plodom. Berberis thunbergii má krásne červené listy v jeseni. Prunus laurocerasus Otto Luyken je veľmi odolný voči mrazu a sušu. Cupressocyparis leylandii je rýchlo rastúci a má husté lístie. Pyracantha coccinea má krásne kvety a plody. Philadelphus coronarius má krásny zápach a kvety. Syringa vulgaris má krásne kvety a je veľmi populárny pre svoju vôňu. Bambus a Zlatý dážď sú tiež skvelé voľby pre živý plot.

Iné rastliny

Okrem vyššie uvedených rastlín môžete použiť aj niektoré iné rastliny na živý plot. Niektoré z týchto rastlín sú:

 • Tis obyčajný

Výsadba a tvarovanie živého plota

 

Výsadba a tvarovanie živého plota

 

 

Výsadba

Pri výsadbe živého plota je dôležité zvoliť správne miesto a vhodné rastliny. Pred výsadbou je potrebné pripraviť pôdu. Odporúča sa vykopať 40 cm široký a 25-35 cm hlboký riadok a dôkladne ho zavodniť. Potom je potrebné pridať zeminu do riadku a v prípade slabej pôdy aj humus. Rastliny sa potom zapichujú do pripraveného bahna.

Pri výsadbe je dôležité dodržať správnu vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami. Vhodná vzdialenosť závisí od druhu rastliny a od toho, akú formu živého plota chcete dosiahnuť. Pri výbere rastlín je tiež dôležité zvážiť, či chcete vždyzelený alebo opadavý živý plot. Chryzantémy: Popis, pestovanie a starostlivosť

 

Tvarovanie

Pri tvarovaní živého plota je dôležité dodržiavať správne formy a pravidelnosť strihu. Forma živého plota závisí od druhu rastliny a od toho, akú formu chcete dosiahnuť. Niektoré rastliny sa dajú strihať do rôznych tvarov, ako napríklad do guľôčok alebo do rôznych geometrických tvarov.

Pri tvarovaní živého plota je dôležité dodržiavať pravidelnosť strihu. Strihanie sa odporúča robiť v pravidelných intervaloch, najmä počas vegetačného obdobia. Pri strihaní je potrebné používať kvalitné záhradné nožnice, aby sa zabránilo poškodeniu rastlín. Cezmína pestovanie, rozmnožovanie a starostlivosť o rastlinu

Pri tvarovaní živého plota je tiež dôležité dbať na to, aby spodná časť lichobežníka bola trochu širšia ako horná časť. To zabezpečí, že rastlina bude mať dostatok svetla a vzduchu a bude sa dobre rozvíjať.

 

Starostlivosť o živý plot

 

Starostlivosť o živý plot

 

Pri starostlivosti o živý plot treba dbať na niekoľko základných vecí. Pravidelný strih je nevyhnutný pre udržanie tvaru a hustoty rastlín. Ak máte živý plot z vždyzelených rastlín, je vhodné strihať ho niekoľkokrát do roka, najlepšie na jar a na jeseň. Ak máte plot z opadavých rastlín, stačí ho strihať raz do roka, po odkvitnutí.

Okrem toho je dôležité aj pravidelné hnojenie. Vhodné hnojivo zabezpečí rastlinám dostatok živín, ktoré potrebujú na rast a kvitnutie. Vhodné hnojivo pre živý plot by malo obsahovať dusík, fosfor a draslík. Hnojivo môžete aplikovať na pôdu priamo pod rastliny alebo ho rovnomerne rozptýliť po celej ploche živého plotu.

Pri starostlivosti o živý plot je tiež dôležité dbať na správnu zálievku. Rastliny potrebujú dostatok vody, najmä počas suchých období. Pri zálievke treba dbať na to, aby sa voda nedostala priamo na listy rastlín, pretože to môže spôsobiť popáleniny. Rovnako treba dbať na to, aby sa voda nedostala príliš hlboko do pôdy, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Ak máte živý plot z kvitnúcich rastlín, je dôležité dbať na to, aby sa rastliny pravidelne orezávali. Orezať treba vždy po odkvitnutí, aby sa rastlina mohla pripraviť na nové kvitnutie. Pri orezávaní treba dbať na to, aby sa zachovala správna forma rastliny a aby sa neodrezali príliš veľké vetvy.

Vhodná starostlivosť o živý plot zabezpečí, že rastliny budú zdravé a pekné. Ak sa o ne postaráte správne, môžu trpieť a dokonca uhynúť. Vlasové hnojivo šampón

Cena a sortiment živých plotov

 

Cena a sortiment živých plotov

 

 

Pri výbere živého plotu je dôležité zvážiť cenu a sortiment rastlín. Cena živých plotov sa môže líšiť v závislosti od druhu rastlín a ich veľkosti. Všeobecne platí, že čím väčšie a zrelé rastliny si zvolíte, tým vyššiu cenu zaplatíte. Avšak, ak si vyberiete menšie rastliny, môže to trvať dlhšie, kým sa živý plot zapojí a dosiahne požadovanú výšku a hustotu.

Sortiment živých plotov zahŕňa množstvo druhov rastlín, ktoré sa odporúčajú na vytvorenie živého plotu. Medzi najobľúbenejšie druhy patria buxus, tis, thuja a ihličnany. Okrem toho, existujú aj kvitnúce druhy, ako sú čerešne, jablonky alebo ruže, ktoré sa používajú na tvorbu živých plotov.

Pri výbere sortimentu živého plotu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako sú napríklad:

 • Klíma a podmienky prostredia, kde sa bude živý plot pestovať
 • Požadovaná výška a šírka živého plotu
 • Požadovaný tvar živého plotu
 • Účel, pre ktorý sa živý plot bude používať

Pri nákupe živého plotu je dôležité zvoliť kvalitné rastliny, ktoré majú silné korene a zdravé listy. Ak si nie ste istí, aký druh živého plotu si zvoliť, môžete sa poradiť s odborníkmi v záhradníctve alebo si vyhľadať informácie na internete.

Súkromie a živý plot

 

Súkromie a živý plot

 

Ak hľadáte riešenie, ako získať súkromie a ochrániť svoju záhradu pred zvedavými pohľadmi, živý plot môže byť skvelou voľbou. Živý plot nielenže vyzerá prirodzene a esteticky príjemne, ale aj účinne zabezpečuje súkromie a ochranu.

Pri výbere rastlín na živý plot je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov, vrátane výšky, šírky, rýchlosti rastu a potrieb starostlivosti. Niektoré rastliny môžu byť vhodné na nízky živý plot, zatiaľ čo iné sú ideálne pre vysoký živý plot. Medzi vhodné rastliny na živý plot patria napríklad Buxus sempervirens, Mahonia aquifolium, Chaenomeles japonica a ďalšie.

Pri výbere rastlín je tiež dôležité zohľadniť ich potreby starostlivosti. Niektoré rastliny sú náročnejšie na pestovanie a starostlivosť, zatiaľ čo iné sú menej náročné. Preto, ak nemáte veľa času na starostlivosť o rastliny, je vhodné zvoliť menej náročné druhy.

Výhodou živého plotu je aj to, že môžete zvoliť rastliny podľa svojich preferencií a vytvoriť tak jedinečný a originálny živý plot. Okrem toho, živý plot môže byť aj úžitkový, ak zvolíte rastliny, ktoré produkujú ovocie alebo bylinky, ktoré môžete použiť v kuchyni.

Výber rastlín na živý plot môže byť náročný, ale ak zohľadníte všetky faktory a zvolíte vhodné druhy, môžete si vychutnať krásny a funkčný živý plot, ktorý vám poskytne súkromie a ochranu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button