Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Hurmikaki: Pestovanie a starostlivosť

Hurmikaki. Ak hľadáte ovocie, ktoré je nenáročné na pestovanie a má výbornú chuť, hurmikaki by mohol byť pre vás tou správnou voľbou. Hurmikaki alebo kaki je ovocie, ktoré sa čoraz častejšie objavuje aj na Slovensku. Ide o ovocie, ktoré pripomína tvarom paradajku a chuťou kombináciu zrelého jablka, cukrového melónu a mrkvy.

Hurmikaki

Hurmikaki

 

Ak sa rozhodnete pre pestovanie hurmikaki, je potrebné poznať základné pravidlá, ako sa o neho starať. Hurmikaki sa najlepšie pestuje v polotieni a odporúča sa ponechať ho aspoň rok v pôvodnom kontajneri. Ideálne je rastlinu jeden alebo dva roky zimovať niekde, kde dlhodobo nemrzne, krátkodobé mrazy však toleruje (do – 5°C). Hurmikaki má vysoké nároky na vodu, najmä v lete, no treba sa vyhnúť premokreniu. Hnojenie je tiež dôležité, no treba byť opatrný, aby sme ho neprehnojili.

O Hurmikaki

O Hurmikaki

 

Hurmikaki, známe aj ako kaki alebo Diospyros kaki, je ovocný strom, ktorý pochádza z Ázie. Tento strom je známy pre svoje sladké a šťavnaté plody, ktoré majú tvar guľôčky a sú zvyčajne oranžovej farby. Hurmikaki sa pestuje pre svoje plody, ktoré sa môžu jesť surové alebo použiť na prípravu rôznych jedál.

Ak sa rozhodnete pestovať hurmikaki, musíte si uvedomiť, že ide o strom, ktorý môže rásť až do výšky 12 metrov. Preto je dôležité vybrať si správne miesto na pestovanie, kde bude mať strom dostatok priestoru na rast. Hurmikaki preferuje slnečné a teplé miesta, kde bude chránený pred vetrom.

Pri pestovaní hurmikaki je dôležité venovať pozornosť aj starostlivosti o strom. V lete má hurmikaki vysoké nároky na vodu, a preto je potrebné ho pravidelne polievať. V zime je potrebné strom chrániť pred mrazom, a preto sa odporúča pestovať hurmikaki v črepníku, ktorý sa potom môže preniesť do skleníka alebo pivnice.

Hurmikaki sa môže pestovať aj v záhrade, ale je potrebné si uvedomiť, že plody dozrievajú až na jeseň. Ak chcete získať skoré plody, odporúča sa pestovať skoré odrody hurmikaki, ako je Rojo alebo Tipo.

Všeobecne platí, že hurmikaki je nenáročný na pestovanie a starostlivosť, a preto je vhodným ovocným stromom pre začiatočníkov. Ak sa rozhodnete pestovať hurmikaki, budete mať možnosť vychutnať si sladké a chutné plody, ktoré sú plné vitamínov a minerálov.

Pestovanie a starostlivosť

Pestovanie a starostlivosť

 

Pri pestovaní hurmikaki je dôležité zvoliť správne miesto, vykonať výsadbu a rez, pravidelne hnojiť a zavlažovať a chrániť rastlinu pred chorobami a škodcami.

Výber miesta

Hurmikaki je rastlina, ktorá potrebuje slnečné stanovište s polotieňom. Miesto by malo byť chránené pred silným vetrom a mrazom. Pôda by mala byť s pH okolo 5 a obsahovať dostatok humusu.

Výsadba a rez

Hurmikaki sa najlepšie pestuje z mladých sadeníc, ktoré možno vysádzať na jar po oteplení pôdy alebo na jeseň do októbra, novembra. Pri výsadbe je dôležité, aby bola pôda dostatočne teplá v hĺbke výsadby okolo +8 °C, aby sa rastlina dobre zakorenila. Pri reze je potrebné odstrániť suché a poškodené konáre, aby sa zabezpečila rovnomerná veľkosť a tvar rastliny.

Hnojenie a závlaha

Hnojenie hurmikaki je potrebné vykonávať pravidelne počas vegetačného obdobia. Na hnojenie je vhodné použiť kompost alebo krystalon s obsahom NPK. Závlaha by mala byť pravidelná a dostatočná, aby sa zabezpečila optimálna vlhkosť pôdy pre rastlinu.

Choroby a škodcovia

Hurmikaki je mrazuvzdorná rastlina, ale môže byť napadnutá niektorými chorobami a škodcami. Medzi najčastejšie choroby patria hniloba koreňov a plodov, ktoré sa dajú predchádzať pravidelnou starostlivosťou o rastlinu. Medzi najčastejších škodcov patria vošky a pavúčiky, ktoré sa dajú odstraňovať prírodnými prostriedkami alebo insekticídmi.

Odrody Hurmikaki

Odrody Hurmikaki

 

Pri pestovaní hurmikaki máte na výber z mnohých odrod, ktoré sa líšia veľkosťou, chuťou a mnohými ďalšími vlastnosťami. Väčšina odrod hurmikaki sú samooplodné, čo znamená, že nemusíte mať v blízkosti iný exemplár na opeľovanie.

Populárne odrody

  • Jiro: Táto odroda hurmikaki má menšie plody, ale sú veľmi sladké a mäkké. Je to veľmi odolná odroda, ktorá dokáže zvládnuť aj mraz až do -18°C.
  • Hana Fuyu: Táto odroda hurmikaki má menšie plody ako iné odrody, ale sú veľmi chutné a sladké. Sú vhodné na konzumáciu vo forme sušených plodov. Táto odroda je menej náročná na starostlivosť a je vhodná aj pre začiatočníkov.
  • Rojo Brillante: Táto odroda hurmikaki má väčšie plody a sú veľmi sladké a šťavnaté. Sú vhodné na priamu konzumáciu aj na prípravu džúsov a marmelád. Je to menej odolná odroda, ktorá potrebuje chrániť pred mrazom.
  • Saijo: Táto odroda hurmikaki má menšie plody, ale sú veľmi chutné a sladké. Sú vhodné na priamu konzumáciu aj na prípravu džúsov a marmelád. Je to veľmi odolná odroda, ktorá dokáže zvládnuť aj mrazy až do -20°C. Šampón na vlasy
  • Tipo: Táto odroda hurmikaki má veľké plody a sú veľmi sladké a mäkké. Sú vhodné na priamu konzumáciu aj na prípravu džúsov a marmelád. Je to menej odolná odroda, ktorá potrebuje chrániť pred mrazom.
  • Cererit: Táto odroda hurmikaki má menšie plody a sú veľmi chutné a sladké. Sú vhodné na priamu konzumáciu aj na prípravu džúsov a marmelád. Je to menej odolná odroda, ktorá potrebuje chrániť pred mrazom.

Pri výbere odrody hurmikaki si zvážte, aké vlastnosti sú pre vás dôležité a aké sú podmienky na pestovanie v mieste, kde chcete hurmikaki pestovať.

Zber a skladovanie

Zber a skladovanie

 

Zber plodov

Zber plodov

Hurmikaki plody dozrievajú v polovici leta a sú zrelé, keď sú tmavé a mäkké. Najlepšie je zberať plody postupne, keď sú zrelé, pretože nie všetky plody dozrievajú naraz. Ak plody nie sú zrelé, môžete ich nechať na stromoch, kým dozrejú. Ak plody zostanú na stromoch po prvých mrazoch, môžu byť ešte sladšie. Pri zbere plodov používajte nožnice alebo ostré nože, aby ste nepoškodili strom.

Skladovanie

Skladovanie

Hurmikaki plody sa dajú skladovať krátkodobo pri izbovej teplote alebo v chladničke. Ak sú plody trpké, nechajte ich dva-tri týždne odležať pri izbovej teplote, trpkosť sa stratí. Skoré odrody dozrievajú v priebehu septembra, pri neskorých bývajú plody jedlé v priebehu októbra alebo až koncom novembra. Plody je možné skladovať v pivnici alebo v chladničke. Pri skladovaní v pivnici dávajte pozor, aby plody neboli v kontakte s hnilobou alebo vlhkosťou. Ak chcete skladovať plody v kvetináčoch, musia byť v suchom a chladnom prostredí.

Využitie Hurmikaki

Využitie Hurmikaki

 

Hurmikaki je ovocie s výraznou sladkou chuťou a medovým jablkovým aroma. Jeho dužina je mäkká a šťavnatá, čo robí z tohto ovocia skvelý dezert. Okrem toho, že je to chutné ovocie, má aj množstvo pozitívnych účinkov na zdravie.

Hurmikaki obsahuje veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele. Okrem toho, obsahuje aj veľa vitamínov, ktoré sú dôležité pre zdravie. Vitamín C pomáha posilniť imunitu a vitamín A je dôležitý pre zdravie očí.

Ak chcete využiť hurmikaki na maximum, môžete ho použiť aj na prípravu množstva jedál. Môžete ho použiť na prípravu koláčov, zákuskov, džemov, ale aj na prípravu sladkých omáčok k mäsu. Hurmikaki je vynikajúcou ingredienciou do smoothie alebo do jogurtu.

Výhodou hurmikaki je aj to, že je to ovocie, ktoré sa dá skladovať. Ak ho správne uskladníte, môžete si užiť jeho sladkú chuť aj počas zimy. Môžete ho skladovať v chladničke alebo v suchom a tmavom priestore.

Celkovo, hurmikaki je skvelé ovocie, ktoré môžete využiť na množstvo spôsobov. Jeho sladká chuť a mäkká dužina robia z neho vynikajúci dezert, ale aj skvelú ingredienciu do množstva jedál. Okrem toho, obsahuje množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré sú dôležité pre zdravie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button