OKRASNÉ RASTLINYOkrasné rastliny

Kvety do záhrady: Ako zvoliť vhodné druhy pre každú sezónu

Kvety do záhrady: Ako zvoliť vhodné druhy pre každú sezónu. Záhrady predstavujú oázu pokoja a krásy, kde sa prelínajú farby a vône rozmanitých rastlín a kvetov. Správny výber kvetov do záhrady je podstatný pre jej celkový vizuálny dojem i zdravie ekosystému, ktorý vytvárajú. Každá rastlina pritom vyžaduje odlišnú starostlivosť a ponúka rozdielne estetické ako aj praktické výhody. Astre, fialky či hortenzie sú príkladom kvetov, ktoré si získali svoje miesto v záhradách pre svoju nádheru a rozmanitosť odrôd.

Kvety do záhrady

Kvety do záhrady

 

Pri výbere kvetov a rastlín je dôležité zohľadniť ich nároky na slnečné žiarenie, ako aj to, či ide o jednoročné alebo trvalé rastliny. Trvalky ako petúnie sú obľúbené pre svoje dlhé obdobia kvitnutia a nízke nároky na údržbu, zatiaľ čo iné druhy vyžadujú viac pozornosti, ale môžu poskytnúť atraktívne kvety a vône počas celej sezóny. Vhodný výber rastlín tak môže zabezpečiť, že záhrada bude žiariť krásou od skorej jari až do neskorej jesene.

Rozmanitosť druhov ponúka riešenia pre každú časť záhrady, od slnečných záhonov až po tieňomilné kúty. Skalničky sú ideálnou voľbou pre vytvorenie atraktívnych skalkových kompozícií, zatiaľ čo voňavá exotika pridáva záhradám nevšedný charakter. Navyše, niektoré rastliny prinášajú aj ďalšie výhody, ako je odolnosť voči škodcom, či schopnosť prilákať opelovače ako sú včely a motýle. Výber a kombinácia rastlín tak môže byť nielen estetickou, ale aj ekologickou voľbou pre záhradkárov.

Výber rastlín a kvetov pre záhradu

Výber rastlín a kvetov pre záhradu

 

Pri výbere rastlín a kvetov je dôležité zohľadniť ich nároky na svetlo a pomer ku kvitnutiu. Je potrebné rozlíšiť medzi trvalkami, ktoré sa vrátia každý rok, a letničkami, ktoré žijú a kvitnú len jednu sezónu.

Letničky a trvalky – Kvety do záhrady

Letničky ako petúnie či aksamietnice ponúkajú pestrofarebné kvety len po jedno leto. Trvalky ako ľaliovka alebo echinacea sú zase vhodné pre dlhodobú krásu, keďže pretrvávajú rok čo rok.

Rastliny pre tieň a polotieň

V miestach s menším množstvom svetla sa lepšie darí rastlinám pre tieň a polotieň ako sú fialka záhradná alebo lomikame. Tieto rastliny dokážu kvitnúť aj pri nižšej intenzite svetla.

Kultivary a obľúbené druhy

Rôzne kultivary obľúbených druhov, ako sú chryzantémy či rebríček, prinášajú do záhrad rozmanitosť v podobe rôznych veľkostí, farieb a tvarov kvetov.

Cibuľoviny a jarné kvety

Cibuľoviny ako narcis, tulipán a hyacint sú vhodnou voľbou pre jarné kvetenstvo. Tieto jarné kvety svojou farebnosťou oživia záhradu po zime už na skoré jar.

Okrasné trávy a ostatné rastliny

Okrasné trávy ako napríklad okrasný cesnak, poskytujú záhonu textúru a pohyb. Ostatné rastliny ako skalničky a snežienka jarná sú ideálne pre pôdopokryvné účely.

Farby a dizajn kvetinových záhonov

Pri návrhu kvetinových záhonov je dôležité zvážiť farby, ktoré sa budú ladiť a vytvárať požadovaný efekt. Bielo-fialové kombinácie narcisov a hyacintov alebo žiarivo pestrofarebné letničky dokážu premeniť každý záhon na vizuálnu lahôdku.

Starostlivosť o záhradné kvety – Kvety do záhrady

Starostlivosť o záhradné kvety - Kvety do záhrady

 

Správna starostlivosť o kvety a kvetinové záhony zahŕňa nielen dostatočnú zálievku a vlhkosť ale aj poskytovanie potrebných živín, pravidelné prerezávanie a ochranu rastlín pred nepriaznivými vplyvmi počasia, najmä počas zimy.

Zálievka a vlhkosť

 • Chryzantéma: Preferuje stálu vlhkosť, avšak preliať ju môže byť rovnako škodlivé ako pri suchu ponechať bez vody.
 • Čemerica: Vyžaduje rovnomerne vlhkú pôdu, dbajte na to, aby zálievka nespôsobovala zamokrenie.

Živiny a hnojenie

 • Všeobecne, kvety potrebujú hnojenie bohaté na živiny, najmä na jar a po odkvitnutí, na podporu obnovy. Hnojivo by malo obsahovať dostatočné množstvo dusíka, fosforu a draslíka.

Prerezávanie a obnova

 • Chryzantéma: Po odkvite ju prerezajte, čo podporí bohatšie kvitnutie nasledujúcu sezónu.
 • Poriadne prerezávanie pomáha zachovať tvár a vitalitu kvetinových záhonov a predchádza chorobám.

Ochrana pred mrazom

 • Kvetiny ako chryzantéma majú rôznu odolnosť voči zime. Niektoré potrebujú pre zimu zakrytie, iné vydržia mrazy bez ochrany.
 • Mulčovanie a prípadné zakrytie niektorých druhov kvetov pomáha ochrániť korene pred mrazom a zadržiava vlhkosť v pôde.

Rozmnožovanie záhradných kvetov – Kvety do záhrady

Rozmnožovanie záhradných kvetov - Kvety do záhrady

 

Rozmnožovanie záhradných kvetov je kľúčovým procesom pre udržanie a rozširovanie pestrosti záhrady. Rôzne techniky, ako je delenie trsů a výsev semien, umožňujú záhradkárom efektívne a účinne propagovať svoje obľúbené rastliny.

Delene trsů a vegetatívne rozmnožovanie

Delene trsů je bežná metóda vegetatívneho rozmnožovania, ktorá je ideálna pre viacročné rastliny ako je Echinacea (taktiež známa ako purpurová tŕnka). Trsy sa jemne vykopú a rozdelia na menšie časti, pričom každá časť má dostatok koreňov a výhonkov. Tento postup je vhodný na jarné alebo jesenné delenie, aby rastliny mali čas na zotavenie a zahájenie rastu.

 • Krok 1: Vyberte zdravú, dobre rastúcu rastlinu.
 • Krok 2: Opatrične oddeľte trsy.
 • Krok 3: Rastliny vysaďte do predpripravenej pôdy.

Výsev semien a pestovanie z odrezkov

Výsev semien je tradičná metóda, ktorá je často používaná pre rýchle rozmnožovanie a získanie novej generácie rastlín. Semená je potrebné zasiať do vlhkej pôdy a udržiavať ich pri optimálnych teplotách pre klíčenie. Niektoré druhy, ako napríklad lomikame (lomikame je hlavne ojedinelé označenie pre lúčne bazalky či iné trávy), sa lepšie množia výsevom semien skoro na jar alebo priamo na jeseň v mieste ich permanentného rastu.

 • Krok 1: Pripravte pôdu a vyberte kvalitné semená.
 • Krok 2: Semená zasejte na povrch pôdy.
 • Krok 3: Zabezpečte pravidelnú zálievku a dostatočnú svetlosť.

Rastliny je možné množiť aj odrezkami, kde sa odstránia výhony s niekoľkými listami a vysadia do zamiešanej pôdy či špeciálnych množiteľských substrátov. Táto metóda umožní množenie špecifickej kultivaru a udržanie jej vlastností.

Návrh a plánovanie záhradných priestorov

Návrh a plánovanie záhradných priestorov

 

Správny návrh a plánovanie záhradných priestorov sú základom pre tvorbu pestrej a harmonické záhrady, ktorá bude nielen esteticky príťažlivá, ale aj funkčná po celý rok. Voľba kultivarov, rovnako ako rozdelenie trvaliek a letničiek, musí byť premyslená s ohľadom na pôdne podmienky a svetelné podmienky záhrady.

Kvetinové záhony a bordúry

Kvetinové záhony by mali byť navrhnuté tak, aby odrážali osobitý štýl záhrady a jej majiteľa. Vyberajú sa také trvalky a letničky, ktoré vytvárajú farebný kontrast a súčasne spolu harmóniou splynú. Napríklad:

 • Trvalky: Daylilies (Hemerocallis spp.), Hostas (Hosta spp.)
 • Letničky: Petúnias (Petunia spp.), Aksamietnice (Tagetes spp.)

Bordúry často definujú okraje záhonov a zvýrazňujú ich tvar, pričom vyžadujú nižšie rastliny s dlhodobým kvetením, napríklad Lavanduľu (Lavandula angustifolia).

Skalky a dekoratívne kúty – Kvety do záhrady

Skalky predstavujú ideálne miesto pre náročné skalničky a iné rastliny, ktoré preferujú dobre drenovanú pôdu a veľa slnka. Takéto prostredie je vhodné pre rastliny ako:

 • Skalničky: Sedum (Sedum spp.), Kamenáč (Saxifraga spp.)

Vytvorenie dekoratívnych kútov s netradičnými prvkami, ako sú miniatúrne vodopády alebo kameňové sochy, poskytuje záhrade jedinečný charakter.

Pruhy a umiestnenie rastlín

Pri plánovaní pruhov a umiestnení rastlín je dôležité zvážiť výšku rastlín, ich kvitnúci čas a požiadavky na slnko či tieň. Pravidlom je:

 1. Vysoké rastliny umiestniť do zadnej časti záhonu a nižšie do prednej.
 2. Zvoliť rastliny s postupným kvitnutím, aby záhon nikdy nebol bez farby.

Takto naplánovaná záhrada bude pôsobiť ucelene a bude esteticky príťažlivá po celú sezónu. Rôznorodosť kultivarov tak prispieva k celkovému vzhľadu záhradného prostredia.

Časté problémy a riešenia v záhradách

Časté problémy a riešenia v záhradách

 

V záhradách sa stretávame s mnohými výzvami, vrátane chorôb a škodcov, problémov s vodou a pôdou, ako aj s náročným bojom proti burine. Riešenie týchto problémov je kľúčové pre zdravý rast a vzhľad rastlín ako sú petúnie, rebríček, či chryzantémy.

Choroby a škodcovia – Kvety do záhrady

Choroby a škodcovia môžu spôsobiť značné škody na záhradných rastlinách. Petúnie sú často postihnuté hnilobou koreňov, ktorá je spôsobená nadmernou zálivkou a zlou drenážou. Rebríček môže byť náchylný na múčnatku, pričom preventívne postreky fungicídmi pomáhajú udržať ju pod kontrolou.

 • Aplikácia fungicídov: Pravidelné postreky záchrannými prípravkami.
 • Mechanická ochrana: Sieťky a ohrady proti väčším škodcom.

Problémy s vodou a pôdou

Nesprávna zálievka a nevhodné zloženie pôdy sú časté problémy ovplyvňujúce zdravie a rast rastlín. Nadmerné množstvo vody môže viesť k hnilobe koreňov.

 • Úprava pôdy: Zabezpečenie vhodnej štruktúry pôdy s pridaním organických materiálov.
 • Zálievkový plán: Dostatočná, ale nie prehnaná zálievka podľa potrieb každej rastliny.

Boj proti burine a nežiadúcemu rastu

Buriny súťažia s kultúrnymi rastlinami o živiny a vodu, taktiež môžu hostiť škodcov. Pravidelné odstraňovanie burín zvyšuje estetiku záhrady a zdravie rastlín.

 • Mulčovanie: Využitie mulča bráni rastu buriny a zadržuje vlahu v pôde.
 • Manuálne odstraňovanie: Systematické vytrhávanie burín minimalizuje ich šírenie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button