Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Magnólia: Druhy a ako ju pestovať

Magnólia. Ak hľadáte strom, ktorý by okamžite oživil vašu záhradu, magnólia je tou správnou voľbou. Tento strom je známy svojimi veľkými kvetmi, ktoré vyzerajú ako obrovské misky, plné kvetov. Magnólie sú k dispozícii v rôznych druhoch, ktoré sa líšia farbou a veľkosťou kvetov, ako aj tvarom stromu. Ak sa chcete dozvedieť viac o magnóliách a o tom, ako ich pestovať, čítajte ďalej.

 

Magnólia

 

Magnólia

 

 

Pestovanie magnólie nie je náročné, ale vyžaduje si určité znalosti a zručnosti. Je dôležité vybrať si správne miesto na výsadbu stromu, kde bude mať dostatok slnka a priestoru na rast. Magnólie preferujú kyslú pôdu, ktorá je dobre priepustná a zásobená živinami. Ak sa rozhodnete pestovať magnóliu, môžete si vybrať z rôznych druhov, ako sú Magnólia Stellata, Grandiflora alebo Soulangova. Každý druh má svoje vlastné charakteristiky a požiadavky na rast a starostlivosť.

 

Ako pestovať Magnóliu

 

Ako pestovať Magnóliu

 

 

Ak sa rozhodnete pestovať magnóliu, určite si zaslúži vašu pozornosť, pretože jej kvety patria medzi tie najkrajšie. Pestovanie magnólie nie je náročné, no vyžaduje si určité podmienky. V tejto časti sa dozviete, ako pestovať magnóliu a aké podmienky jej treba zabezpečiť.

 

Miesto a poloha

Magnólia potrebuje dostatok priestoru, preto sa odporúča pestovať ju v záhrade. Vyberte si miesto, kde bude mať dostatok slnka až polotieňa, no zároveň bude chránená pred silným vetrom. Je dôležité, aby bola magnólia umiestnená na mieste, kde nebude mať konkurenciu s inými rastlinami v oblasti koreňov.

 

Pôda a substrát

Magnólia preferuje kyslejšiu pôdu, ktorá má dostatok humusu. Ak máte v záhrade ťažkú pôdu, pridajte do nej piesok a rašelinu. Magnólia má plytké korene, preto nepretrhávajte korene okopávaním.

 

Voda a polievanie

Magnólia potrebuje dostatok vody, no zároveň netoleruje premočenú pôdu. V lete ju pravidelne zavlažujte, no v zime stačí, ak ju zalejete raz za týždeň. Voda by mala byť mäkká, preto ak máte tvrdú vodu z vodovodu, odporúča sa používať dažďovú vodu. Hortenzia: Popis, starostlivosť a pestovanie

 

Teplota a polotieň

Magnólia je odolná voči nízkym i vysokým teplotám, no preferuje miernu teplotu. V zime ju chráňte pred mrazom a v lete pred horúcim slnkom. Ak máte magnóliu umiestnenú na slnečnom mieste, pravidelne ju zavlažujte.

Pestovanie magnólie je nenáročné, no vyžaduje si určité podmienky. Ak sa postaráte o vhodné miesto, pôdu, vodu, teplotu a polotieň, vaša magnólia vám odmení krásnymi kvetmi.

 

Starostlivosť o Magnóliu

 

Starostlivosť o Magnóliu

 

Magnólie sú pomerne odolné dreviny, no aj napriek tomu vyžadujú niektoré postupy starostlivosti, aby sa mohli prejaviť v celej svojej kráse. V tejto časti sa dozviete, ako sa starať o magnóliu a aké sú jej potreby.

 

Hnojenie

Magnólie potrebujú dostatok výživy, aby mohli rásť zdravo a silno. Preto je dôležité pravidelne ich hnojiť. Najlepšie je použiť hnojivo s vyšším obsahom fosforu a draslíka, ktoré podporujú kvitnutie a tvorbu silných koreňov. Hnojenie by sa malo vykonávať dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Pri hnojení dávajte pozor, aby ste neprehnojili, pretože to môže spôsobiť popáleniny listov a koreňov.

 

Rozmnožovanie

Magnólie sa dajú rozmnožovať odrezkami alebo zo semien. Rozmnožovanie odrezkami je výhodnejšie, pretože magnólia pestovaná zo semena zakvitne až v neskoršom veku. Pri rozmnožovaní odrezkami by ste mali použiť čerstvé a zdravé odrezky, ktoré sú dlhé približne 10 až 15 cm. Odrezky by mali byť umiestnené do vlažnej pôdy a udržiavané v miernom vlhku. Ak sa vám podarí odrezky úspešne zakoreniť, môžete ich presadiť do zeme.

 

Zastrihávanie

Magnólie netreba príliš často zastrihávať, ale ak sa rozhodnete ju zastrihnúť, mali by ste to urobiť po odkvitnutí. Zastrihávanie by sa malo vykonávať opatrne, aby ste nezničili nové výhonky. Odporúča sa odstrániť len suché a poškodené konáre a výhonky. Pri zastrihávaní používajte ostré nástroje a dezinfikujte ich pred použitím.

Týmito jednoduchými postupmi sa môžete postarať o magnóliu a zabezpečiť jej zdravý rast a krásne kvitnutie.

 

Druhy Magnólií

Druhy Magnólií

 

Ak hľadáte kvitnúce stromy alebo kríky, magnólie sú skvelou voľbou. V súčasnosti existuje viac ako 80 rôznych druhov magnólií, ktoré sa líšia veľkosťou, farbou kvetov a obdobím kvitnutia. V našich záhradách sa najčastejšie pestujú magnólia ľaliokvetá, magnólia hviezdokvetá, magnólia Soulangova, magnólia veľkokvetá, magnólia Stellata, magnólia X Soulangeana, magnólia Denudata, magnólia Grandiflora, magnólia Nigra, magnólia Liliflora a magnólia Sieboldii. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Magnólia Ľaliokvetá

Magnólia ľaliokvetá (Magnolia x soulangeana) je najobľúbenejšou magnóliou v našich záhradách. Jej kvety sú veľké a pôsobivé, kvitne skoro na jar a môže dorásť až do výšky 6 metrov.

 

Hviezdokvetá

Magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata) je menšia ako magnólia ľaliokvetá a dorastá do výšky približne 3 metrov. Jej kvety sú menšie a majú tvar hviezdy.

 

Soulangova

Magnólia Soulangova (Magnolia soulangiana) je hybridný druh magnólie, ktorý je výsledkom kríženia magnólie ľaliokvetá a magnólie hviezdokvetá. Dorastá do výšky približne 6 metrov a kvitne v rôznych farbách.

 

Veľkokvetá

Magnólia veľkokvetá (Magnolia grandiflora) je stálozelený druh magnólie, ktorý dorastá do výšky až 20 metrov. Jej kvety sú veľké a pôsobivé a kvitne na leto.

 

Magnolia Stellata

Magnolia Stellata je menšia magnólia s bielymi kvetmi, ktoré sú tvaru hviezdy. Kvitne na jar a dorastá do výšky približne 3 metre.

 

Magnolia X Soulangeana

Magnolia X Soulangeana je hybridný druh magnólie, ktorý je výsledkom kríženia magnólie ľaliokvetá a magnólie hviezdokvetá. Dorastá do výšky približne 6 metrov a kvitne v rôznych farbách.

 

Magnolia Denudata

Magnolia Denudata je druh magnólie, ktorý pochádza z Číny. Jej kvety sú veľké a biele a kvitne na jar.

 

Magnolia Grandiflora

Magnolia Grandiflora je stálozelený druh magnólie, ktorý dorastá do výšky až 20 metrov. Jej kvety sú veľké a pôsobivé a kvitne na leto.

 

Nigra

Magnólia Nigra je hybridný druh magnólie, ktorý je výsledkom kríženia magnólie ľaliokvetá a magnólie hviezdokvetá. Dorastá do výšky približne 6 metrov a kvitne v rôznych farbách.

 

Magnolia Liliflora

Magnolia Liliflora je menšia magnólia s ružovými kvetmi, ktoré sú tvaru pohára. Kvitne na jar a dorastá do výšky približne 3 metre.

 

Magnólia v záhrade

 

Magnólia v záhrade

 

 

Ak máte radi krásne kvitnúce stromy, magnólia je pre vás tou správnou voľbou. Je to okrasná drevina, ktorá sa vyznačuje svojimi veľkými a nápadnými kvetmi. V záhrade môže byť skvelým solitérom alebo sa môže kombinovať s inými ihličnanmi.

 

Solitéry a ihličnany

Magnólia je solitér, ktorý sa v záhrade vyznačuje svojou nápadnou kvetinou. Ak chcete vytvoriť kontrast, môžete ju kombinovať s inými ihličnanmi. Vytvoríte tak krásny a zaujímavý kontrast medzi ihličnanmi a kvitnúcim stromom.

 

Kyslá pôda a kompost

Magnólia sa najlepšie cíti v kyslej pôde. Ak máte v záhrade kyslú pôdu, magnólia sa vám bude darovať a bude sa jej dariť. Ak máte v záhrade zásaditú pôdu, môžete ju upraviť pomocou kompostu. Kompost pridá do pôdy organické látky a zlepší tak jej kyslosť.

 

Vetvenie a výška

Magnólia sa môže vetviť priamo z kmeňa alebo z bočných konárov. Ak chcete, aby sa magnólia vetvila, musíte ju pravidelne orezávať. Ak nechcete, aby sa magnólia vetvila, môžete ju nechať rásť ako solitér. Magnólia dosahuje výšku od 3 do 15 metrov, takže záleží na druhu magnólie, ktorú si zvolíte do záhrady.

Magnólia je krásna a nápadná drevina, ktorá môže byť skvelou ozdobou vašej záhrady. Ak máte radi kvitnúce stromy, magnólia je pre vás tou správnou voľbou.

 

Ďalšie informácie

 

Ďalšie informácie

 

 

Kvitnutie a plody

Magnólia je okrasná drevina, ktorá poteší svojim kvitnutím. Kvety magnólie sú veľké a nápadné, a v závislosti od druhu môžu byť biele, ružové, žlté alebo fialové. Kvitnutie magnólie nastáva na jar, zvyčajne v apríli alebo máji, a trvá približne 2 až 4 týždne.

Po odkvitnutí sa na magnólii môžu objaviť plody. Plody magnólie sú šišky alebo tobolky, ktoré obsahujú semená. Niektoré druhy magnólií majú plody, ktoré sú jedlé, ale väčšina druhov má plody, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu.

 

Mrazuvzdorná a veľkokvetá

Ak hľadáte okrasnú drevinu, ktorá je mrazuvzdorná a veľkokvetá, magnólia je pre vás tou správnou voľbou. Magnólia soulangeová je jednou z najobľúbenejších druhov magnólií, ktorá je mrazuvzdorná a veľkokvetá.

Táto druh magnólie má veľké, biele kvety, ktoré sú nádherné na pohľad. Okrem toho, magnólia soulangeová má pekné, tmavozelené listy, ktoré sú atraktívne po celú sezónu.

Ak hľadáte okrasnú drevinu, ktorá vydrží aj v náročných podmienkach, magnólia je skvelou voľbou. Magnólia je nenáročná a ľahko sa pestuje, čo ju robí ideálnou voľbou pre začiatočníkov aj skúsených záhradkárov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button