Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Petúnie pestovanie a starostlivosť

Petúnie. Ak máte radi kvety na balkóne alebo v záhrade, petúnie sú skvelou voľbou. Sú to najobľúbenejšie balkónové kvety, ktoré kvitnú od júna až do konca leta. Ak sa o ne dobre postaráte, odmenia vás bohatým zakvitnutím a nádhernými farebnými kvetmi. V tomto článku sa dozviete viac o pestovaní a starostlivosti o petúnie.

Petúnie

Petúnie

 

Petúnie sú rastliny, ktoré potrebujú primeranú starostlivosť, aby mohli kvitnúť po celé leto. Preto je dôležité vedieť, ako sa o ne postarať. K tomu patrí správne zvolená zemina, pravidelné zalievanie a hnojenie, ale aj dostatok svetla a tepla. Ak dodržíte tieto základné pravidlá, môžete sa tešiť z krásnych kvetov petúnií a ozdobiť si nimi svoj balkón alebo záhradu.

V tomto článku sa dozviete, ako si vybrať správnu zeminu pre petúnie, aké hnojivo použiť, ako ich zalejovať a aké podmienky potrebujú na rast a kvitnutie. Okrem toho vám ukážeme aj, ako ich správne strihať, aby sa rozvetvili a kvitli ešte hojnejšie.

Základy pestovania Petúnie

Základy pestovania Petúnie

 

Ak sa chystáte pestovať petúnie, musíte sa najskôr rozhodnúť, či chcete pestovať petúnie záhradné alebo balkónové. Petúnie záhradné sú vyššie a majú väčšie kvety, zatiaľ čo balkónové petúnie sú menšie a majú viac kvetov.

Pri pestovaní petúnie si treba vybrať správne miesto, kde bude mať dostatok slnečného svetla. Petúnie potrebujú teplé a slnečné prostredie, aby sa mohli dobre rozvíjať.

Pre pestovanie petúnie je dôležité zvoliť kvalitný substrát, ktorý bude obsahovať dostatok živín a bude dobre priepustný pre vodu. Pri pestovaní petúnie na balkóne je dobré zvoliť kvetináč s drenážnym otvorom, aby sa voda mohla ľahko odtekať.

Petúnie potrebujú dostatok zálievky, ale zároveň sa treba vyvarovať prelievaniu. Ideálne je zálievku prispôsobiť aktuálnemu stavu pôdy – keď je pôda suchá, treba zálievku zvýšiť, keď je pôda mokrá, treba zálievku znížiť.

Pri pestovaní petúnie je dôležité pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sa podporil rast nových kvetov. Okrem toho je vhodné petúnie pravidelne prihnojovať, aby mali dostatok živín pre rast a kvitnutie.

Medzi najobľúbenejšie druhy petúnie patria Calibrachoa, Petunia grandiflora, Petunia multiflora, Petunia Wave a Petúnia pendula. Petúnie patria do rodiny Solanaceae a sú ideálnym doplnkom na balkón alebo do záhrady.

Rozmnožovanie Petúnií

Rozmnožovanie Petúnií

 

Ak chcete rozmnožiť petúnie, máte na výber dva spôsoby – semenami alebo odrezkami.

Rozmnožovanie semenami

Ak si chcete vypestovať petúnie zo semien, musíte ich zasiať v februári. Semená sa zakryjú vrstvou pôdy a udržujú sa vlhké. Po približne týždni by sa mali objaviť prvé klíčky.

Petúnie sa môžu rozdeliť na dve základné skupiny – multiflora a grandiflora. Multiflora petúnie sú menšie a kvitnú v hojnejšom počte, zatiaľ čo grandiflora petúnie majú väčšie kvety.

Rozmnožovanie odrezkami Petúnie

Ak chcete rozmnožiť petúnie odrezkami, musíte si vybrať zdravé a silné odrezky. Odrezky sa umiestnia do pôdy a udržujú sa vlhké. Po približne dvoch až troch týždňoch by sa mali objaviť prvé korene.

Odrezky sa odporúča umiestniť do pôdy s vysokým obsahom piesku, aby sa zabezpečila dobrá drenáž. Odrezky by sa mali udržiavať v teple a chrániť pred priamym slnečným žiarením.

Rozmnožovanie petúnií odrezkami je rýchlejšie a spoľahlivejšie ako rozmnožovanie zo semien. Ak máte záujem o rýchlejšie výsledky, odrezky sú pre vás lepšou voľbou.

Výsadba a starostlivosť Petúnie

Výsadba a starostlivosť Petúnie

 

Pri pestovaní petúnií je dôležité mať na pamäti niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú ich rast a zdravie. V nasledujúcich odstavcoch vám poskytneme základné informácie o výsadbe a starostlivosti o petúnie.

Výsadba

Petúnie môžete pestovať buď zo semien alebo zo sadeníc. Ak sa rozhodnete pre sadenice, kúpte si ich v obchode s rastlinami alebo si ich vyrobia sami. Ak si ich sami vypestujete, mali by ste ich zasiať už v februári. Sadenice by mali byť zasadené do kvetináčov alebo záhonov, ktoré sú naplnené kvalitným substrátom. Pri výsadbe do záhonu nezabudnite na dostatočný odstup medzi rastlinami.

Starostlivosť

Petúnie potrebujú dostatok slnečného svetla, preto ich umiestnite na miesto, kde budú mať prístup k slnečnému žiareniu aspoň šesť hodín denne. Zálievka by mala byť pravidelná, ale nemala by byť príliš častá. Zalievajte petúnie až vtedy, keď je pôda suchá na dotyk. Pri zálievke sa vyvarujte zaliatia listov a kvetov, pretože to môže spôsobiť hnilobu.

Petúnie by mali byť pravidelne prihnojované, aby mali dostatok živín. Použite kvalitné hnojivo pre kvetinové rastliny. Hnojenie by sa malo vykonávať raz týždenne.

Ak sa petúnie začnú predlhoťovať, orežte ich konce, aby sa zastavil rast stoniek. Ak chcete, aby vaše petúnie kvitli celé leto, odstráňte odkvitnuté kvety a suché listy. Kvety na balkón alebo terasu – Top 12 rastlín

Kultivary

Existuje množstvo kultivarov petúnií, ktoré sa líšia farbou kvetov a veľkosťou rastlín. Medzi najpopulárnejšie patrí Grandiflora, Multiflora, Floribunda, Surfinia a Calibrachoa. Vyberte si kultivar, ktorý sa vám páči a ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim požiadavkám na pestovanie.

Typy Petúnií a ich charakteristika

Typy Petúnií a ich charakteristika

 

Existuje mnoho rôznych typov petúnií, ktoré sa líšia nielen farbou kvetov, ale aj tvarom a veľkosťou. Medzi najznámejšie druhy patrí petúnia grandiflora, petúnia multiflora a surfínia.

Petúnia grandiflora je charakteristická veľkými kvetmi a stredne veľkými listami. Jej kvety sú zvyčajne v tvare trúbu a môžu byť farebne rôzne. Petúnia multiflora má zase menšie kvety, ale ich počet na rastline je oveľa väčší. Je to preto ideálna rastlina pre závesné koše a nádoby. Surfínia je petúnii veľmi podobná, ale má previsnuté stonky, čo ju robí ideálnou pre tvorbu previsov.

Okrem týchto druhov existujú aj iné, ako napríklad petunia wave, ktorá sa vyznačuje rýchlym rastom a šírením, a petúnia záhradná, ktorá je ideálna pre pestovanie v záhrade.

Petúnie sa tiež líšia podľa tvaru kvetov. Niektoré majú kvety v tvare trúbu, iné sú ploché alebo hviezdicovité. Farby kvetov sa môžu líšiť od klasických ružových a fialových až po netradičné žlté a červené odtiene.

Výber správneho druhu petúnie závisí od vašich potrieb a preferencií. Ak hľadáte rastlinu pre závesné koše alebo nádoby, petúnia multiflora alebo surfínia môžu byť ideálne. Ak chcete pestovať petúnie v záhrade, petúnia záhradná je skvelou voľbou. Petúnia grandiflora je zase vhodná pre vytváranie farebných záhonov a záhradných aranžmánov. Jarne kvety do záhrady: Návod na výsadbu a starostlivosť

Choroby a škodcovia Petúnie

Choroby a škodcovia Petúnie

 

Pri pestovaní petúnií je dôležité venovať pozornosť chorobám a škodcom, ktoré môžu rastliny napadnúť. Tu sú niektoré z najbežnejších problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť a ako sa s nimi vysporiadať. Šampón na vlasy

Choroby

  • Vírusové choroby: Petúnie môžu byť napadnuté vírusovými chorobami, ktoré spôsobujú deformácie listov a kvetov. Ak sa choroba prejaví, postihnuté rastliny je potrebné odstrániť a zničiť, aby sa zabránilo šíreniu choroby na zvyšok záhrady.
  • Múčnatka: Múčnatka je húbou, ktorá sa môže objaviť na listoch petúnií. Prejavuje sa ako biely prášok na listoch a môže spôsobiť deformácie a zaschnutie rastliny. Na liečbu sa používajú fungicídy, ktoré sa aplikujú podľa návodu na obale.
  • Plesne: Plesne sú spôsobené hubami, ktoré sa môžu objaviť na listoch a kvetoch petúnií. Prejavujú sa ako škvrny na listoch a môžu spôsobiť zaschnutie rastliny. Na liečbu sa používajú fungicídy, ktoré sa aplikujú podľa návodu na obale.

Škodcovia Petúnie

  • Vošky: Vošky sú malé hmyzí škodcovia, ktorí sa môžu objaviť na listoch petúnií. V prípade silného napadnutia môžu spôsobiť deformácie a zaschnutie rastliny. Na liečbu sa používajú chemické postreky alebo prírodné repelenty, ako je napríklad kôprová voda.
  • Rez: Rez je hubou, ktorá sa môže objaviť na listoch petúnií. Prejavuje sa ako hnedé škvrny na listoch a môže spôsobiť zaschnutie rastliny. Na liečbu sa používajú fungicídy, ktoré sa aplikujú podľa návodu na obale.
  • Kompost: Použitie nekvalitného alebo nezrelého kompostu môže spôsobiť napadnutie petúnií rôznymi chorobami a škodcami. Preto je dôležité používať kvalitný a dobre zrelý kompost.

Pri liečbe chorôb a škodcov petúnií je dôležité používať správne chemické postreky a aplikovať ich podľa návodu na obale. Prírodné repelenty a fungicídy môžu byť tiež účinnou alternatívou. Je dôležité venovať pozornosť rastlinám a pravidelne ich kontrolovať, aby sa predišlo silnému napadnutiu chorobami a škodcami.

Kvitnutie a farby Petúnií

Kvitnutie a farby Petúnií

 

Petúnie sú kvetinami, ktoré kvitnú od júna do septembra. Ak sa o ne správne staráte, môžu kvitnúť aj dlhšie. Kvitnutie závisí od mnohých faktorov, ako je napríklad dostatok slnečného svetla, vody a výživy. Ak chcete, aby vaše petúnie kvitli čo najdlhšie, odporúčame nasledujúce postupy:

  • Petúnie potrebujú dostatok slnečného svetla. Umiestnite ich na miesto, kde budú mať aspoň 6 hodín slnečného svetla denne.
  • Zabezpečte im primeranú zálievku. Petúnie potrebujú dostatok vody, ale nesmú byť lepkavé. Zálievajte ich pravidelne a nechajte pôdu vyschnúť medzi zálievkami.
  • Petúnie potrebujú aj výživu. Použite viaczložkové hnojivo, ktoré obsahuje aj vápnik. Vápnik pomáha zlepšiť kvalitu pôdy a zlepšuje kvitnutie.
  • Petúnie sú k dispozícii v mnohých farbách. Najčastejšie farby sú biela, ružová, červená, fialová a modrá. Ak chcete, aby vaše petúnie vyzerali čo najlepšie, zvoľte farby, ktoré sa hodia k ostatným kvetom v záhrade alebo na balkóne.

Petúnie sú tiež populárne kvety na výrobu kobercov, závesov a suntorov. Ak chcete, aby vaše petúnie vyzerali skvele, zvoľte správne kvetináče a umiestnite ich na vhodné miesto. Sledujte aj ich rast a pravidelne ich orezávajte, aby sa nevytiahli.

Všeobecne platí, že ak sa o petúnie správne staráte, odmenia vás bohatým kvitnutím a krásnymi farbami.

Petúnie na balkóne

Petúnie na balkóne

 

Petúnie sú skvelou voľbou pre balkónové kvetinové záhrady. Na balkóne môžete umiestniť petúnie v kvetináčoch alebo ich vysadiť do záhonov. Petúnie sú letničky, ktoré kvitnú po celé leto a dobre sa adaptujú na rôzne podmienky. Balkónové kvety: výber a ako ich pestovať

Pri pestovaní petúnií na balkóne je dôležité zvoliť správne miesto. Petúnie potrebujú slnečné miesto, ale zároveň chránené pred vetrom a prílišným dažďom. Ak máte balkón smerujúci na juh, mali by ste zvoliť petúnie, ktoré sú odolné voči slnku. Naopak, ak máte balkón smerujúci na sever, zvoľte petúnie, ktoré sú odolné voči chladu.

Pri výbere kvetináčov pre petúnie na balkóne, mali by ste zvoliť dostatočne veľké kvetináče, aby mali korene dosť miesta na rast. Petúnie tiež dobre rastú v závesoch, kde vytvárajú koberce kvetov.

Zálievka petúnií na balkóne je dôležitá. Petúnie potrebujú pravidelnú zálievku, najmä v horúcich letných dňoch. Pri zálievke je dôležité dbať na to, aby zem bola stále vlhká, ale nie príliš mokrá.

Ak chcete, aby vaše petúnie na balkóne vyzerali ešte krajšie, môžete ich kombinovať s inými letničkami v kvetináčoch alebo záhonoch. Petúnie dobre vychádzajú s pelargóniami, verbénami, lobéliami a surfiniami.

Všimnite si, že ak máte balkón so severnou orientáciou, mali by ste zvoliť petúnie, ktoré sú odolné voči chladu. Na balkóne smerujúcom na juh, zvoľte petúnie, ktoré sú odolné voči slnku. Petúnie sú skvelými letničkami pre balkónové záhrady a sú schopné vytvoriť nádherné koberce kvetov alebo výrazné farby v kvetináčoch.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button