OKRASNÉ RASTLINYOkrasné rastliny

Rastliny do skla – 21 rastlín + starostlivosť

Ste nadšenec záhradkárčenia a chcete preniesť vonkajšie záhrady do interiéru? Alebo mestský človek, ktorý hľadá zelenú úľavu od betónovej džungle okolo seba? Rastliny do skla sú ideálnym riešením!

Sklenené nádoby sú malé rastlinné ekosystémy. Svet záhradkárstva si získali rýchlo a je ľahké pochopiť prečo. Po prvé, sú nenáročné na údržbu. Po druhé, ľahko sa zmestia na stôl. A po tretie, sú nádherným doplnkom každej domácnosti.

Sklenené terária, či už sú vytvorené z kaktusov, sukulentov alebo tropických rastlín, sú samostatné. To znamená, že starostlivosť o ne je veľmi jednoduchá – za predpokladu, že im poskytnete správnu dávku slnečného svetla a vody. Navyše tieto miniatúrne záhrady môžu prosperovať celé roky!

Ale skôr, ako si prinesiete sklenenú nádobu a začnete pestovať, budete si chcieť vybrať tie správne rastliny pre svoj miniekosystém. Prečítajte si o tom viac…

 

Čo sú Rastliny do skla ?

 

Čo sú Rastliny do skla

Rastliny do skla sú malé, pomaly rastúce rastliny umiestnené v sklenenej nádobe. A ak nie ste zbehlí v správnej starostlivosti o izbové rastliny, sú najlepšou skratkou, ako sa obklopiť zeleňou.

 

Teráriá dokážu oživiť a spríjemniť vnútorné priestory. Sú tiež pomerne univerzálne, čo sa týka veľkosti – môžete ich buď zväčšiť, alebo zostať minimalistickí.

 

Ak ste nováčik, tu je niekoľko nápadov na Rastliny do skla, ktoré vám pomôžu začať:

 

  • Používajte rôzne sklenené nádoby, ako sú kryhy, otvorené gule, žiarovky a poháre.
  • V teráriu pestujte rastliny ako paprade, mäsožravé rastliny, vzdušné rastliny a sukulenty. Môže sa im dariť v malých, uzavretých priestoroch.
  • Vytvorte si pútavé krajiny – od machového lesa a rozmarnej rozprávkovej záhrady až po kaktusovú púšť a tropickú džungľu.
  • Do svojho malého rastlinného sveta pridajte dekoratívne kúsky, ako sú mušle, sklenené kamienky a naplavené drevo.

 

Najlepšie Rastliny do skla

 

Najlepšie Rastliny do skla

 

Základným pravidlom je, že najlepšie terarijné rastliny sú drobné a pomaly rastúce. Nechcete, aby sa dotýkali bokov nádoby.

 

typy Rastliny do skla

 

Okrem toho existuje nekonečné množstvo možností Rastlín do skla, takže ktoré si vybrať? Jednoduché. Výber najlepších Rastlín do skla bude závisieť od toho, či je vaše terárium otvorené alebo uzavreté.

Otvorené teráriá sú ideálne pre rastliny, ktoré uprednostňujú suché podmienky. Darí sa v nich sukulentom, vzdušným rastlinám a kaktusom.

Uzavreté teráriá majú svoju vlastnú miniklímu. Najlepšie sa hodia pre rastliny, ktoré milujú vlhkosť a teplo, ako sú paprade, machy a orchidey.

Tip: Keďže vaše rastliny budú mať spoločné stanovište, uistite sa, že majú podobné nároky na svetlo a vlhkosť.

 

 Rastliny do otvoreného skla

 

Rastliny do otvoreného skla

Otvorené teráriá sú skvelým spôsobom, ako začať. Podporujú lepšie prúdenie vzduchu pre rastliny a nemusíte sa obávať problémov s kondenzáciou. Navyše majú nižšie riziko vzniku plesní a hniloby. Majte na pamäti, že rastliny v otvorených teráriách uprednostňujú suchšie prostredie. Takéto teráriá sú vhodné aj pre rastliny, ktoré potrebujú priame slnečné svetlo. Tu sú niektoré rastliny, ktorým sa darí v otvorených teráriách:

 

1. Vzdušné rastliny (Tillandsia)

 

Vzdušné rastliny (Tillandsia)

Vzdušné rastliny nepotrebujú na to, aby sa im darilo, pôdu. Na prežitie sa pripájajú k hostiteľovi a prostredníctvom listov prijímajú vodu a živiny. Nielenže sú pekným doplnkom terária, ale aj čistia vzduch!

Tip: Vzduchovú rastlinu môžete umiestniť na vrchol dreva alebo použiť plochý kameň ako podstavec.

 

2. Sukulenty

 

Sukulenty

Sukulenty sú rastliny s hustými, mäsitými listami. Ak často zabúdate zalievať rastliny, potom sú tieto rastliny určené práve pre vás – dokážu prosperovať aj pri nedostatku vody. Mnohé sukulenty zostávajú malé, čo im umožňuje žiť v skle roky bez presádzania. Rastliny do kúpeľne : 17 rastlín do kupeľky.

Tip: Prílišné zavlažovanie sukulentov spôsobuje hnilobu ich koreňov. Zalievajte ich len raz týždenne.

 

3. Paprade (Pallaea Rotundifolia)

 

Paprade (Pallaea Rotundifolia)

Paprade gombíkové sú na rozdiel od ostatných členov čeľade papradinovité odolné voči suchu. Vďaka svojej stálezelenej povahe a krásnym okrúhlym kožovitým listom sa stali obľúbenou terarijnou rastlinou. Fikus a jeho pestovanie

Tip: Paprade majú radšej tlmené svetlo v lete a jasné, nepriame svetlo v zime.

 

4. Kaktusy

 

Kaktusy

Ak chcete vo svojom teráriu vytvoriť púštnu krajinu, zaobstarajte si kaktusy! Tieto rastliny nemôžu prežiť v uzavretých teráriách s vysokou vlhkosťou a zlým prúdením vzduchu. Preto sa uistite, že máte v nádobe stredne veľký až veľký otvor.

Poznámka: Kaktusy v otvorených teráriách vyzerajú úžasne, ale nevydržia dlho. Je to preto, že rastliny potrebujú pravidelné prúdenie vzduchu a nízku vlhkosť, aby sa im darilo.

 

5. Nefritová rastlina (Crassula Ovata)

 

Nefritová rastlina (Crassula Ovata)

Nefritové rastliny sa spravidla pestujú ako bonsaje do skla. Keďže potrebujú častú zálievku, otvorené terárium je pre ne dobrou voľbou. Jednoduchým pravidlom je zalievať nefritové rastliny vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy tesne pred vyschnutím. Rastliny do kuchyne : 8 najlepších rastlín do vašej kuchyne.

Tip: Nefritové rastliny sa považujú za symbol šťastia, preto ich umiestnite na pracovný stôl.

 

Uzavreté Rastliny do skla

 

Uzavreté Rastliny do skla

 

Údržba uzavretých terárií je o niečo zložitejšia. Stojí však za to vynaložiť všetko úsilie. Keďže sú uzavreté, fungujú skôr ako malé, sebestačné záhrady.

Uzavreté terárium si môžete vytvoriť z tropických rastlín, ktoré milujú vlhkosť a teplo. Majte na pamäti, že tropické rastliny nakoniec prerastú svoju nádobu, takže ich budete musieť presadiť. Tu je niekoľko nenáročných rastlín pre uzavreté terárium:

 

6. Peperomia (Peperomia Pellucida)

 

Peperomia (Peperomia Pellucida

Rod Peperomia má nízko rastúce, kompaktné rastliny. Niektoré sú zelenolisté, zatiaľ čo niektoré majú listy s bielym alebo červeným rumencom. Týmto tropickým rastlinám sa darí vo vlhkých podmienkach.

Poznámka: V rode Peperomia existuje viac ako tisíc druhov, takže máte na výber z mnohých možností!

 

7. Mach

 

Mach

Machy a uzavreté teráriá sa k sebe dokonale hodia. Je to preto, že rastú pomaly a darí sa im vo vlhku a pri slabom osvetlení. Navyše nezaberajú veľa vertikálneho priestoru ani sa nepretŕhajú s ostatnými rastlinami.

Tip: Kobercové machy, ako napríklad javorový mach a mach z peria, sú najlepšie na vrstvenie terária, ktorému dodajú prirodzený lesný vzhľad.

 

8. Nervové rastliny (Fittonia)

 

 

Nervové rastliny (Fittonia)
Nervové rastliny sú pestré tropické rastliny. Majú rady vysoké teploty, vysokú vlhkosť a čiastočný až úplný tieň. Keďže tieto rastliny dorastajú do maximálnej výšky 10 až 15 cm, sú ideálne pre obmedzené priestory terária.

 

9. Kapradiny

 

Kapradiny

Väčšina kapradí uprednostňuje rast v teplom a vlhkom prostredí uzavretého terária. Citrónová kapraď a panenská kapraď sú dve obľúbené kaprade s malým vzrastom. Pestujte ich, aby ste teráriu dodali objem. Rastliny do spálne : Top 15 kvety do spálne.

Tip: Pravidelné zastrihávanie kapradí podporí ich plnší rast.

 

10. Podrostovka listoklasá (Hypoestes Phyllostachya)

 

Podrostovka listoklasá (Hypoestes Phyllostachya)

Rozveseľte svoje terárium s rozkošnou rastlinou Podrostovka listoklasá. Táto teplomilná a vlhkosť milujúca rastlina je na zelených listoch posiata ružovou, fialovou, červenou alebo bielou farbou.

Poznámka: Za priaznivých podmienok rastlina v lete vytvára drobné kvety levanduľovej farby.

 

Malé rastliny do skla

Malé rastliny do skla sú skutočne malé rastliny, a nie len nedospelé verzie väčších rastlín. Vďaka svojim malým listom a malému vzrastu sú ideálne na pestovanie v skle. S minimálnou starostlivosťou budú naďalej vyzerať pekne a neprerastú priestor. Tu je niekoľko malých teráriových rastlín, na ktoré sa môžete pozrieť:

 

11. Lomikameň poplazivý (Saxifraga Stolonifera)

 

Lomikameň poplazivý (Saxifraga Stolonifera)

Lomikameň poplazivý je perfektná rastlina do skla. Prečo? Pretože nedorastú vyššie ako 8 cm. A koncom jari vytvárajú drobné biele kvety v tvare hviezdičiek.

 

12. Miniatúrne orchidey

 

 Miniatúrne orchidey

Je radosť pozorovať kvitnúce miniatúrne orchidey v skle. Táto rastlina zvyčajne uprednostňuje teplé a vlhké podmienky. Dobre im teda vyhovujú uzavreté teráriá. Rastliny do jazera :Top 7 najkrajších vodných kvetov na svete.

Tip: Miniatúrna orchidea jewel a miniatúrna orchidea phalaenopsis sú najjednoduchšie druhy orchideí pre vaše uzavreté terárium.

 

13. Miniatúrny brečtan (Hedera Helix)

 

 Miniatúrny brečtan (Hedera Helix)

Miniatúrna verzia brečtanu má drobné, špicaté, tmavozelené listy. Táto liána je drobná a ľahko sa pestuje. Bude sa plaziť po dne terária a môže slúžiť ako zemný kryt.

Tip: Rastlina má drobné listy a rastie menej intenzívne ako iné druhy brečtanu. Budete ho však musieť pravidelne zastrihávať.

 

14. Detské slzy (Soleirolia Soleirolii)

 

 Detské slzy (Soleirolia Soleirolii)

Táto rastlina má malé zaoblené listy, ktoré si vyžadujú časté zastrihávanie. Vytvára rohože drobných, živo zelených listov, čo z nej robí ideálnu pôdopokryvnú rastlinu. Rastlina zostane malá a možno ju zastrčiť do akéhokoľvek terária.

 

15. Bonsaj

 

Bonsaj

Bonsaje sa môžu vysádzať do otvorených aj uzavretých terárií. Ich redukovaný koreňový systém a zmenšený habitus z nich robia ideálne rastliny do skla. Tropickým druhom, ako sú fikusy alebo arálie, sa bude dariť v uzavretom teráriu.

Tip: Bonsajom sa najlepšie darí, keď majú občas k dispozícii trochu čerstvého vzduchu.

 

Veľké rastliny do skla

Veľké rastliny do skla sú vhodné na pestovanie v otvorených alebo veľkých teráriách. Majte na pamäti, že tieto rastliny bude potrebné často strihať, aby nevyrástli z terária.

 

Teráriá s veľkými rastlinami si vyžadujú prácu navyše, ale rozhodne sa oplatí. Nielenže sú vzácne, ale navyše vďaka nim vaša záhrada v skle vynikne. Pozrite si tieto Veľké rastliny do skla:

 

16. Pavúčia rastlina (Chlorophytum Comosum)

 

Pavúčia rastlina (Chlorophytum Comosum)

Pavúčie rastliny majú dlhé, úzke, zeleno-bielo pruhované listy, ktoré môžu dodať vášmu teráriu lesk. Rastlina je terarijne vhodná a darí sa jej vo vysokej vlhkosti.

 

Tip: Dávajte pozor na tieto malé rastlinky, ktoré rastlina vytvára. Odstráňte ich z terária skôr, ako ho celé ovládnu.

 

17. Mucholapka venušina (Dionaea Muscipula)

 

Mucholapka venušina (Dionaea Muscipula)

Vďaka svojej mokraďovej a močaristej histórii sa venušinej mucholapke bude dariť vo vlhkých podmienkach terária. Zasaďte ju do machu, pridajte trochu piesku a listovej formy, udržiavajte ju vo vlhku a doprajte jej plné slnko, aby vynikli jej sýtočervené odtiene.

 

18. Potosovec zlatý (Epipremnum Aureum)

 

 Potosovec zlatý (Epipremnum Aureum)

Táto popínavá rastlina je pravdepodobne najjednoduchšia na pestovanie v skle, aj keď ju občas zabudnete zaliať. Má krásne žlté, biele alebo svetlozelené listy v tvare srdca. Hoci uprednostňuje teplo a vlhkosť, je to mimoriadne všestranná rastlina, ktorá znesie rôzne podmienky pestovania. Rastliny do tieňa – 11 interiérových rastlín do tieňa.

Tip: Potosovec zlatý je bujne rastúca rastlina a budete ju musieť strihať, aby ste ju udržali pod kontrolou.

 

19. Krotónovec strakatý (Codiaeum Variegatum)

 

 Krotónovec strakatý (Codiaeum Variegatum)

Krotónovec strakatý je živá rastlina, ktorá môže byť fantastickým doplnkom vášho terária. Rastlina si vyžaduje svetlo a obzvlášť dobre sa uplatní v otvorených teráriách.

 

20. Maranta rebernatá(Maranta Leuconeura) – modlivka

 

Maranta rebernatá(Maranta Leuconeura) - modlivka

Táto rastlina dostala svoje meno preto, lebo každú noc skladá listy ako pri modlitbe. Má rada teplo a dobrú zálievku a môže dorásť do výšky 12 cm.
Tip: Spoznáte, ak rastlina nemá dostatok svetla – jej listy zostanú zložené aj počas dňa.

 

Starostlivosť o rastliny v skle

 

Starostlivosť o rastliny v skle

Správne vysadené teráriové rastliny sú takmer sebestačné. Trochu starostlivosti a pozornosti, najmä v prvých mesiacoch, však môže priniesť veľa úžitku.Tu je niekoľko bodov, ktoré si treba zapamätať:

 

Svetlo v teráriu – Rastliny do skla

Príliš veľa slnečného svetla môže spáliť listy a stonky rastlín. Príliš málo slnečného svetla však vedie ku kaši. Najlepšie je vystaviť rastliny v skle  jasnému, nepriamemu svetlu.

Tip: Terárium môžete pravidelne otáčať, aby ste zabezpečili rovnomerné vystavenie slnečnému svetlu.

 

Vetranie vzduchu v teráriu

 

rastliny do skla

Uzavreté terárium z času na čas vyvetrajte, aby sa doň dostal čerstvý vzduch. Týmto spôsobom tiež ochránite svoju mini záhradku pred plesňami, ktoré vznikajú v dôsledku nadmernej vlhkosti.

Tip: Terárium vetrajte cez deň a na noc ho zakryte.

 

Zalievanie rastlín v skle

Uzavreté terárium si nevyžaduje takmer žiadne zalievanie. Vodu si recykluje samo. Otvorené terárium môže vyžadovať zalievanie raz týždenne v malých dávkach. Použite striekačku, kvapkadlo alebo rozprašovač, aby ste sa vyhli nadmernému zalievaniu.

Tip: Vyschnuté listy? Je čas na zalievanie. Žltnúce alebo kašovité listy? Preliali ste.

 

Prerezávanie rastlín v skle

Nie je nič horšie ako preplnené terárium, v ktorom rastliny bojujú o miesto. Preto ich pravidelne zastrihávajte. Odstráňte opotrebované kvety a listy. Nerozkladajte časti rastlín v nádobe – môže to spôsobiť plesňové infekcie.

 

Hnojenie – Rastliny do skla

Väčšina terárií nepotrebuje žiadne hnojivo. Ak sa však vaše rastliny začnú javiť ako podvyživené, prihnojujte ich striedmo. V teráriu je posledná vec, ktorú chcete stimulovať rýchly rast! Rastliny do akvária – Top 10 rastlín a ako sa o ne starať.

 

Tip: Pri hnojení použite slabú zmes (štvrtinovú silu) univerzálneho krmiva pre izbové rastliny.

 

Čistenie – Rastliny do skla

Nádobu udržiavajte v čistote utieraním nečistôt zvnútra aj zvonku. Špinavé alebo zahmlené sklo sťažuje prístup svetla k rastlinám. Čistite aj ozdobné prvky, pretože sa na nich môžu zhromažďovať riasy alebo huby.

Tip: Nepoužívajte silné čistiace prostriedky na vnútro terária. Mohli by poškodiť vaše rastliny.

 

Kde kúpiť rastliny do skla

Teráriové rastliny sú v móde už niekoľko rokov. S ich stále rastúcou popularitou ich má vystavené takmer každé záhradné centrum, škôlka a kvetinárstvo.

Ak tam však nemáte šťastie alebo hľadáte lepší výber, ľahko nájdete množstvo obchodov online, ktoré ponúkajú rozprávkový sortiment rastlín do skla. Ako si vybrať žehličku na vlasy.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button