STAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉÚžitkové rastliny

Ako vypestovať bataty – sladké zemiaky

Ako vypestovať bataty? Sladké zemiaky sa hojne pestujú v teplejších krajinách a na Slovensku si získavajú čoraz väčšiu obľubu vďaka zavedeniu odolnejších odrôd. Majú atraktívne bujné listy, takže sú okrasné aj jedlé, ale potrebujú teplé leto alebo dodatočnú ochranu, najmä v chladnejších oblastiach, aby dobre rodili.

 

Ako vypestovať bataty

 

Ako vypestovať bataty

 

Hľuzy sú napučané, zvyčajne podzemné časti stonky alebo koreňa, ktoré rastlina používa na uskladnenie potravy. Majú púčiky, z ktorých môžu vyrásť nové rastliny.

Bataty, Sladké zemiaky sú bohaté na vitamín C a možno ich variť, pražiť alebo z nich pripraviť hranolky. Výhonky a listy sa môžu používať ako špenát.

 

Pestovanie v skleníku

 

Pestovanie v skleníku

 

Sladké zemiaky majú rady teplo a najlepšie sa pestujú pri teplotách 21 – 26 °C, takže sú ideálne na pestovanie v skleníku, buď vo veľkých nádobách, v pestovateľských vreciach alebo na okraji skleníka.

 

Kvetináče sú plastové, kovové, keramické (vrátane terakotových) alebo biologicky rozložiteľné nádoby s drenážnymi otvormi na dne. Ich priemer sa zvyčajne pohybuje od 5 do 90 cm, ale najčastejšie sa používajú 7,5 až 15 cm na pestovanie na rastlinách a výsev semien (hoci na semená sa používajú aj výsevné misky a výsevné hrnce (krátke kvetináče)). Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

 

Keď už majú dostatok koreňov, môžu sa použiť aj kvetináče. Ťahavé stonky sa dajú namotať na povrazy, tŕne alebo mriežky, aby sa ušetril priestor. Pri pestovaní v nádobách sa používa akýkoľvek kvalitný špagát.

Hnojenie

 

Hnojenie

 

Môže sa vzťahovať buď na doma vyrobený záhradný kompost, alebo na kompost na osivo/potraviny: – Záhradný kompost je prostriedok na zlepšenie pôdy vyrobený z rozloženého rastlinného odpadu, zvyčajne v kompostovacom zásobníku alebo na hromade. Sadenie zemiakov ako na to

Pridáva sa do pôdy s cieľom zlepšiť jej úrodnosť, štruktúru a schopnosť zadržiavať vodu. – Na pestovanie sadeníc alebo rastlín v nádobách sa používajú komposty na sadenie alebo pestovanie v kvetináčoch – k dispozícii je široká škála komerčne vyrábaných kompostov, ktoré sa vyrábajú zo zmesi rôznych zložiek, ako je hlina, kokosové vlákno, rašelina, piesok a hnojivo, hoci si môžete namiešať aj vlastné. Ako vypestovať bataty.

Kompost by mal byť vhodný, vrátane kompostu bez rašeliny. Sadenie tulipánov – pestovanie, starostlivosť

Rastliny dobre zalievajte a každý druhý týždeň prihnojujte tekutým krmivom s vysokým obsahom draslíka.

 

Pestovanie vonku

 

Pestovanie vonku

 

Sladké zemiaky sa môžu pestovať aj vonku, najmä v teplejších oblastiach. Sú však krehké, preto mladé rastliny udržiavajte bez mrazu v skleníku alebo na slnečnom parapete až do konca mája alebo začiatku júna, a keď vyrastú, presádzajte ich.

Vyberte teplé, chránené, slnečné miesto na výsadbu s pôdou, ktorá je odolná voči vlhkosti a má voľný odtok.

 

Bataty – Ako vypestovať bataty

 

Bataty - Ako vypestovať bataty

 

Sú zdravé, silno rastúce stonky rastlín, najmä keď sa vytvára nový rast. Bujné rastliny s vlečnými stonkami dosahujúcimi 1,5 m a viac, preto potrebujú dostatok priestoru. Ako vypestovať bataty.

Na prípravu pôdy pridajte veľa organickej hmoty, napríklad záhradného kompostu. Potom koncom marca alebo v apríli, niekoľko týždňov pred výsadbou, zakryte plochu čiernym polyetylénom, aby sa pôda zahriala a potlačila burina.

Keď pominie nebezpečenstvo mrazov, rastliny otužujte postupnou aklimatizáciou na vonkajšie podmienky. Potom ich zasaďte do štrbín cez polyetylén vo vzdialenosti najmenej 30 cm od seba.
Rastliny prikryte plachtami alebo fóliou – teplotný výkyv je veľmi dôležitý. Pravidelne zalievajte a raz za dva týždne prihnojujte tekutým krmivom s vysokým obsahom draslíka.

Sladké zemiaky môžete vysadiť aj do veľkých nádob, po jednej v hrnci širokom aspoň 30 cm, naplnených viacúčelovým kompostom. Udržiavajte ich na teplom, slnečnom a chránenom mieste a pravidelne ich zalievajte a kŕmte.

 

Výsadba

 

Výsadba

 

Metóda pestovania nových rastlín z častí existujúcej rastliny, ako sú časti koreňa, stonky, listov alebo púčikov. Ak sa správne pripravia a zasadia do správnych podmienok, môžu vytvoriť korene a nakoniec sa z nich stanú samostatné rastliny. Existuje široká škála rôznych metód odoberania odrezkov v závislosti od rastliny a ročného obdobia.

Ako vypestovať bataty – Zber bataty

 

Ako vypestovať bataty - Zber bataty

Sladké zemiaky môžete zbierať po štyroch až piatich mesiacoch, keď listy zožltnú a odumrú koncom leta alebo na jeseň, pred akýmikoľvek mrazmi.

Zdvihajte ich opatrne, aby ste predišli poškodeniu čerstvých.

Hľuzy, ktoré majú jemnú pokožku a všetky poškodené bataty by sa mali ihneď použiť.

Hľuzy sladkých zemiakov možno variť, pražiť alebo z nich vyrobiť čipsy. Najlepšie je použiť ich čerstvé, pretože sa ťažko úspešne skladujú. Dobre sa zmrazujú, ak sa predtým blanšírujú alebo uvaria.

Výhonky a listy sa tiež môžu variť ako špenát.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button